Zakopane: specjalne nabożeństwo dla prawosławnych turystów

Wierni Cerkwi Prawosławnej obchodzą dziś (6.01.2009), jak nakazuje kalendarz juliański - Wigilię. Zakopane, które jest teraz dużym skupiskiem turystów ze Wschodu przygotowało dla nich nabożeństwo bożonarodzeniowe w obrządku prawosławnym.


Nabożeństwo zostanie odprawione w zakopiańskim Starym Kościółku na Pękowym Brzysku. Dziś wieczorem oraz w nocy i wczesnym rankiem w środę w cerkwiach obu obrządków (grekokatolickiego i prawosławnego) odbędą się uroczyste nabożeństwa. Na Podkarpaciu nabożeństwa odbędą się m.in. w Przemyślu, Sanoku i Komańczy.

Od kilku lat stolicę Tatr w tym okresie odwiedza najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Turyści ze Wschodu spędzają pod Giewontem prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia. Niestety w tym roku obserwuje się spadek liczby gości ze Wschodu, mniej więcej o 30%. - To skutki przede wszystkim problemów z dostępnością wiz - powiedział prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, Andrzej Kawecki.

Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez 3 dni a poprzedzają je 40-dniowym postem. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij