TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Media wróżą bankructwa polskim biurom podróży?

Kryzys gospodarczy może być przyczyną upadków polskich biur podróży już jesienią tego roku - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, możliwa jest sytuacja, że w tym sezonie zbankrutuje nawet 10 touroperatorów.


Mimo ostatnich wzrostów sprzedaży biura i tak borykają się z kłopotami. Branża jest zadłużona, bo w maju część firm dopłacała do wyjazdów, by pokryć straty, jakie poniosła na wcześniejszych już wykupionych, ale niewykorzystanych przelotach i hotelach. Na taką sytuację wpłynęło też drogie euro, bo na jesieni 2008, wtedy gdy drukowano katalogi, euro kosztowało 3,8 zł - teraz 4,5.

Krzysztof Łopaciński, prezes IT na łamach gazety powiedział, że jego zdaniem upadnie pięciu, a może nawet dziesięciu touroperatorów - w tym kilku dużych.

Media podkreślają również, że recesja na rynku turystycznym odbije się także na turystach, którzy wykupili wycieczkę jesienią. Mogą oni po prostu nie wylecieć, bo ci, którzy dziś płacą za wypoczynek we wrześniu czy październiku, finansują imprezę osoby wylatującej za kilka dni. Gdy liczba nowych klientów zacznie spadać, biura zostaną bez pieniędzy.

Gazeta zapowiedziała, że pierwszych bankructw można spodziewać się już za dwa miesiące.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
upadki bankructwa biur podróży upadłość bankructwo Instytut Turystyki IT polskich kryzys w Polsce touroperatorów Krzysztof Łopaciński sytuacja długi itaka biura alfa star 2009 biuro sky club kondycja finansowa podrozy czy grozi


Komentarze:

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-14 12:47 80.51.146.*]

     odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-14 11:55 83.24.132.*]

   Pisali juz o swinskiej grypie, pisali o samolotach, teraz temat na tapecie, ze biura podrozy splajtuja, ech te sensacje na wakacje. Ja z roznymi biurami juz jezdzilem i do dzis jeszcze wszystkie istnieja, teraz ma zarezerwowany wyjazd w alfie do Egiptu - jeszcze trzy miesiace czekania i w ogole mnie nie wzrusza takie straszenie.   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-14 14:22 193.238.18.*]

   analizować każdy sobie może, tak właśnie sobie, bo żeby publikować takie mocne stwierdzenia i "uwiarygadniaać " je autorytetem IT to trzeba mieć podstawy tj dostęp do danych a tych napewno pan Łopaciński nie ma. A jeżeli już tak się pisze to trzeba pójśc na całość i podac kto jest zagrożony a tak to jest pseudonaukowo, niepoważnie i niebezpiecznie , bo łatwo wywołac panikę. Więcej rozsądku mości panowie !!!!   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-14 17:18 79.187.153.*]

   Druga władza(media) w Polsce chyba chce ten kraj doprowadzić do plajty przez te wszystkie arty. a jak do tego dojdzie to beda szukac winnych tylko nie siebie   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-14 17:35 83.30.221.*]

   POLSKA OSZOŁOMÓW !
   Dopóki polityczkowie i urzędaski nie będą odpowiadać prawnie i finansowo za to co zrobią lub powiedzą dopóty w Polsce jest i będzie bu...l. Komunistyczne przyzwyczajenia jak zawsze najbardziej widać w Warszawce.
   A wy - czytelnicy - możecie się tylko nacieszyć "wolnością słowa" na tym forum.
   Parostatek płynie dalej (do Młocin).   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-14 18:24 193.238.18.*]

   a redaktor nie chce bankrutować więc wypisuje byle co, aby otrzymać swoje za wierszówkę ren   odpowiedz »

   • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

    [2009-07-14 20:20 89.171.210.*]

    tak się dobrze składa, że Rzeczpospolita jako gazeta jest bliższa bankructwa niż Itaka czy inny przedstawiciel branży turystycznej:)   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-15 07:08 193.33.125.*]

   Jeżeli INSTYTUT TURYSTYKI - Warszawa z szefem jest prorokiem to niech wymieni z nazwy te Firmy bo danych na pewno nie posiada!!! A może Instytut włączyłby się do nowelizacji Ustawy - już dawno mówiłem że "majstrują" więc przestali. (KH)   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-15 07:11 193.33.125.*]

   halo,halo - czemu komentarz nie wskoczył - CENZURA??? (KH)   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-15 09:53 83.7.130.*]

   Ile razy jeszcze to będziecie powielać i powtarzać-czy juz nie macie innych sensacji,innych tematów na to by komus dołożyc,komus podłożyc kłode,bo wy tylko to umiecie a nie rzetelnie opisywać sytuacje.Wasza uwaga jest li tylko skupiona na zgniłej sensacji-bo wiecie że to pójdzie a szczera prawda nie bardzo-dlatego kosztem honoru i nieprawdy niszczycie fakty-które później jest bardzo trudno odbudować- wy pseudo dziennikarze   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-15 10:05 92.206.21.*]

   Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Ciekawe dlaczego nasze biura podróży, są takie pełne optymizmu? Wszyscy widzimy jaka jest sytuacja na rynku. Polscy organizatorzy to biedota w porównaniu z małymi i średnimi organizatorami europejskimi. O tych wielkich nawet nie wspominam. Po co biorą się za organizatorkę, mając króciutką kołderkę finansową? Przecież zamiast 4 000 organizatorów, dla biur i klientów, lepiej było by gdyby było kilku (nastu) silnych organizatorów i wielu agentów. I pewnie tak będzie w niedalekiej przyszłości, tylko, że będą to firmy zagraniczne. No ale Polacy muszą uczyć się na swoich błędach, tak jakby nie potrafili widzieć błędów u innych i ich nie powielać. Mocne przeczyszczenie rynku dobrze zrobi branży, gdzie linia lotnicza, która ma 1 samolot skarży się, że zabierają jej cały 30 milionowy rynek i chce zatrzymać konkurencję. Drodzy organizatorzy turystyki - kupcie sobie kalkulatory lub zróbcie przyspieszony kurs ekonomii. Nie można liczyć na zyski oferując podrzędny towar, kiepską obsługę i wysokie ceny. No chyba, że ciemny lud i tak to kupi - bo polskie.   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-15 10:09 81.190.5.*]

   co, treści zabrakło w rzeczpospolitej.....no tak nieważne o czym sie pisze ale wazne że sie pisze.
   Bingo redaktorku rzeczpospolitej, strzał w dziesiątke w środku sezonu,może popularność wzrośnie,może nawet jakaś podwyzka,ale za taką kichę to powyzkę tylko fakt daje, chyba nie ma szans.....?????
   powodzenia na dalszej drodze....niech Pan uważ wybierając się na wczasy, albo niech Pan z nuich wogle zrezygnuje, bo nigdy nic nie wiadomo co? kiedy?moze ogłośić upadłość...może cegła z dachu?????   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-15 14:26 83.30.184.*]

   Biura podróży na krawędzi
   Adam Woźniak 13-07-2009, ostatnia aktualizacja 13-07-2009 01:05
   Kryzys sprawił, że część touroperatorów działa jak piramida finansowa. Klienci, którzy kupili wyjazd na jesień, mogą mieć problemy. W branży zaczną się wtedy bankructwa


   autor zdjęcia: Jerzy Dudek
   źródło: Fotorzepa

   źródło: Rzeczpospolita
   Przez dwa ostatnie lata wartość rynku turystycznego rosła po 40 procent. To skłoniło biura podróży do zakontraktowania na ten rok jeszcze większej liczby miejsc hotelowych i w samolotach.
   +zobacz więcejNa urlop wybieramy Europę
   Choć w biurach sprzedających zagraniczne wycieczki od kilku tygodni zrobiło się tłoczno, branża tonie w długach. Jeszcze w maju część tour-operatorów dopłacała do wyjazdów. Chcieli zmniejszyć straty, jakie ponoszą na wcześniej zakontraktowanych, a niewykorzystanych przelotach i hotelach. Niewiele to jednak pomogło. - Upadnie pięciu, a może nawet dziesięciu touroperatorów. W tym kilku dużych - twierdzi prezes Instytutu Turystyki Krzysztof Łopaciński.

   Eksperci spodziewają się pierwszych bankructw już za dwa miesiące. Na przełomie sierpnia i września regulowana jest bowiem większość należności biur wobec ich kontrahentów - zagranicznych hoteli i linii lotniczych. - Część firm już nie ma pieniędzy i działa jak piramida finansowa. Klienci biur z największymi stratami, którzy wcześniej wykupili wycieczki organizowane pod koniec sezonu, mogą nie wylecieć - zakłada dyrektor finansowy biura turystycznego Triada Jacek Dąbrowski. Dlaczego? - Wydatki na bieżącą działalność pokrywane są z pieniędzy nowych klientów. W rezultacie, kto teraz kupuje wycieczkę na sierpień, finansuje imprezę osoby wylatującej za dwa, trzy dni. Gdy liczba nowych klientów zacznie spadać, biura zostaną bez pieniędzy - tłumaczy były menedżer jednego z touroperatorów, który przeszedł do branży telekomunikacyjnej.

   Skąd te problemy? Otóż biura nie przewidziały spadku notowań złotego. Gdy w listopadzie ubiegłego roku drukowały katalogi, euro kosztowało 3,80 zł. Na początku stycznia zdrożało do 4 zł, a w połowie lutego nawet do 4,94 zł. W dodatku touroperatorzy ostro przeholowali z zamówieniami. Samoloty i hotele kontraktowali rok temu, zakładając, że dotychczasowy boom na wyjazdy - przez ostatnie dwa lata wartość rynku rosła po 40 proc. - będzie trwał.

   Tymczasem w styczniu sprzedaż się zmniejszyła, a w lutym rynek kompletnie się załamał. Niewiele pomogło pospieszne cięcie kosztów: likwidacja połączeń z peryferyjnych lotnisk, rezygnacja z mało rentownych kierunków. Spodziewanych efektów nie dały też negocjacje w sprawie obniżek cen z liniami lotniczymi i hotelami.

   W maju wiele biur, zwłaszcza tych z największymi zamówieniami, zdecydowało się na desperackie obniżki cen, dużo poniżej kosztów własnych. Do klientów lecących na greckie wyspy dopłacano nawet po 1,2 - 1,3 tys. zł. - Tego typu akcje musiały być wynikiem bardzo, bardzo złej sytuacji na rynku - komentuje na łamach portalu EasyGo.pl dyrektor marketingu Tomasz Domżalski.

   Dziś przedstawiciele biur jak ognia unikają ujawniania stanu swoich finansów. Tylko nieliczni zakończą rok bez strat. Na te ostatnie narażeni są zwłaszcza biura, które korzystały tylko z zagranicznych linii lotniczych i podpisywały umowy w euro. Ponieważ w pakiecie turystycznym połowa kosztów to przelot samolotem, a euro zdrożało o ok. 15 proc., strata na samych przelotach mogła wynieść 7 proc. Tymczasem nawet w normalnych warunkach zysk touroperatorów nie oszałamia. Średnio to 2 - 3 proc. obrotu.

   Ostatnie wyniki, te z czerwca i początku lipca, lekko poprawiły minorowe nastroje w branży. - W trzecim kwartale powinniśmy wyjść na plus - uważa wiceprezes giełdowego Rainbow Tours Remigiusz Talarek. Zadowolony jest także Orbis. - Ten czerwiec był dla nas nawet o 15 - 20 proc. lepszy od ubiegłorocznego - dodaje dyrektor Centrum Turystyki Wyjazdowej w Orbis Travel Jarosław Mojzych.

   Ale najbardziej zadłużonym firmom nawet obecny wzrost nie pomoże. Zdaniem Łopacińskiego efektem kryzysu w branży będą fuzje i przejęcia. W rezultacie w przyszłym roku kształt rynku turystyki wyjazdowej może się bardzo różnić od dotychczasowego.   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-17 11:25 87.207.124.*]

   no to chyba mamy pierwsze. coś dziwnego dzieje się z koprnikiem   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-13 12:33 83.7.149.*]

   A dlaczego nie 12 czy 15- głupie gadanie-kogoś kto powinien miec wyobraźnie a nie gdybać.
   może upaść i więcej lub nikt ale po co to straszyć i wprowadzać klientów w panikę-widać taki wasz już cel
   Kryzys dotyczy całej gospodarki a nie tylko branży turystycznej i różnie to moze być-sami nie wiemy jak to się wszystko rozwinie a biura turystyczne jak i inne firmy robią wszystko by przetrwać   odpowiedz »

   • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

    [2009-07-13 13:02 89.174.11.*]

    Bardzo dobry artykuł!!! Gratuluję!   odpowiedz »

    • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

     [2009-07-13 13:59 83.7.226.*]

     a co jest takie bardzo dobre w tym artykule?? bo to nawet nie artykuł tylko notka   odpowiedz »

     • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

      [2009-07-13 14:20 77.85.102.*]

      To TUR Info powinno zniknac - nikt normalny nie napisalby takiego artykulu. Ciekawe dlaczego nie napisali wczesniej ze zbankrutuje OPEN TRAVEL GROUP - chociaz wszyscy wokolo o tym wiedzieli. Komus tu zalezy na panice widze   odpowiedz »

      • Bankructwa niestety będą 

       [2009-07-13 14:53 83.28.180.*]

       Artykuł napisała "Rzeczpospolita". W dużej mierze odzwierciedla on rzeczywistość. W przeciwieństwie do jednego z ostatnich artykułów w "Gazecie Prawnej" gdzie branża w czerwcu r/r wzrosła o 40% co nie jest prawdą. Na polskim rynku działa bardzo duża ilość touroperatorów. Od niedawna działają nowe marki jak: Sky Club, 4Seasons, 7islands.
       Do tego zdecydowana większość touroperatorów w ciągu ostatnich 2 lat (szczególnie ostatni rok) mocno poszerzyła ofertę. Jak jest ona rozdęta wystarczy tylko rzucić okiem na katalogi. Cięcia niektórych przelotów, zmniejszenie alotmentu hoteli, renegocjacje umów okazały się niewystarczające. Prezes IT z ilością bankructw trochę przesadził, ale wg mnie 2009 r i połowa 2010 z pewnością będzie okresem silnej konsolidacji w branży (na poziomie touroperatorów i agentów) oraz kilku spektakularnych bankructw. Wg mnie bardzo realne jest że zbankrutuje 2 touroperatorów z pierwszej 10. Na perzełomie sierpnia i września przy rozliczeniach z kontrahentami dojdzie do bardzo groźnych zatorów płatniczych i utraty płynności w pewnych przypadkach. Jesień będzie czasem prawdy. Jaka jest sytuacja pokazuje również giełda warszawska gdzie wycena notowanego na niej polskiego touroperatora waha się w okolicach połowy wartości wyceny dużego internetowego agenta.   odpowiedz »

     • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

      [2009-07-13 14:57 89.174.11.*]

      Artykuł jest w dzisiejszej "Rzeczpospolitej", a TUR-info spisał notkę.
      O tym, że ma upaść kilka biur mówi się co roku bez względu na kryzys. W tym roku także. Nikt tu żadnej filozofii nie odkrył, bo prawdopodobieństwo ziszczenia się tych przepowiedni jest większe niż w poprzednich latach. Nie trzeba zjeść zębów na turystyce, aby snuć takie farmazony. Jak już padnie jakieś biuro to pewnikiem Pan Łopaciński będzie mógł wspominać, że "przewidywał" takie zakończenie. Hehehe. Prorok czy co?
      A swoją drogą to nie fair siać panikę wśród turystów, a biurom - w trudnej sytuacji gospodarczej - rzucać pod nogi dodatkowe kłody. Taki nasz ten Instytut Turystyki włąśnie jest: żadnej pomocy, a najlepiej to jeszcze dobić. Byleby tylko wydrukowali nazwisko informatora bez błedu... Ech Polaczki!   odpowiedz »

    • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

     [2009-07-13 14:02 79.186.150.*]

     A komu Ty człowieku gratuluszesz? Może znasz tych ludzi co to wysmarowali? Siać pankię każdy może . Biura jak i cała gospodarka działają na wolnym rynku i każdy może upaść. Jak Pan Łopaciński wie o kimś , kto upadnie to niech jasno powie , a nie ukrywa sie za ogólnikami. Wtedy branża bedzie mu wdzieczna a i On wreszcie zrobi cos dobrego i pożytecznego dla całej turysyki   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-17 10:30 83.24.34.*]

   wszyscy gadu gadu a podobno Kopernik właśni padł :(   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-17 10:32 83.24.34.*]

   wszyscy gagdu gadu a Kopernik właśnie padł   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-13 13:12 83.15.101.*]

   Artykuł ten ma również walory reklamowe: są wypowiedzi z imieniem, nazwiskiem i nazwą firmy, które zapewniają, że komu jak komu, ale im nic nie grozi. Tak, są to TE firmy, o których co roku się mówi, ale wciąż działają ;-)   odpowiedz »

   • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

    [2009-07-15 11:05 83.24.143.*]

    Ja zawsze latam albo z Alfa Star albo z Tui i jakoś nie widzę powodów do zmartwień, mam nadzieję, że przetrwają o im ufam.   odpowiedz »

   • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

    [2009-10-29 14:30 83.21.6.*]

    a na wiosne kilka nowych powstanie... takie sa koleje losu i prawa rynku   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-13 13:15 83.13.116.*]

   A czy ktoś wie jakim biurom grozi bankructwo?   odpowiedz »

   • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

    [2009-07-13 13:58 77.65.2.*]

    najwięcej grozi TUI, bo notują już straty od momentu powstania i raczej Babcia Tui nie będzie już chciała dopłacać do swojej polskiej wnuczki.   odpowiedz »

    • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

     [2009-07-14 18:56 83.30.182.*]

     To akurat jest nieprawda. TUI Poland miał największy przychód w 2008 r. ok 540 mln zł i największy zysk, niewiele ponad 18 mln zł. Faktycznie w tym roku ten touroperator mocno odczuł i odczuje skutki spadku popytu ale:
     1. Mają bardzo dobrą politykę cenową.
     2. Mają bardzo dobrą kondycję finansową.
     Nie są zagrożeni.   odpowiedz »

    • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

     [2009-07-13 17:18 77.114.2.*]

     Jeśli chodzi o TUI ( i inne podobne kapitałowo firmy) to bardzo słusznie, ponieważ dla Nich ( z dużej litery przez szacunek dla drugiego partnera) turystyka to biznes marketowy czyli kupić w hurcie wiele miejsc hotelowych ( towar w postaci masła to to samo) i sprzedać w detalu czyli sklepach ( niestety agenci; a od Was wiele zależy bardzo wiele zależy, dzięki temu i Waszym informacjom turystycznym oraz o standardzie hoteli sprzedaje się oferta turystyczna w Polsce). TUI to dla mnie cygaro w ustach Prezesa czy innego kierownika działu. Turystyka turystyka turystyka dla TUI i tym podobne to ..... szkoda gadać w życiu nie byli w plenerze
     Jan Gołąbek   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-07-13 14:52 83.5.81.*]

   cóż branża ciężka i wszystko się może każdemu zdarzyć.. Może na przykład stopnieć LODOWIEC i zalać Kaszuby... Myślę że należy zmusić KASZEBÓW do gremialnego ubezpieczania się oraz przygotowywać już plan awaryjny na taką sytuację... (mogą się już na przykład wyprowadzać do nas na Śląsk :) ) a może szkody górnicze na jesieni opadną i miasta takie jak Jastrzębie znajdą się pod wodą - niech się ubezpieczą i może 'zaklepią' domy "kaszebów" ...
   głupie to co piszę - tak samo jak to co piszą dziennikarze o branżach o których nie mają zielonego pojęcia... coś gdzieś usłyszą, na coś jest zapotrzebowanie i piszą.. a czym więcej krwi i czyjegoś nieszczęścia w tym tym LEPIEJ...   odpowiedz »

   • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

    [2009-07-13 16:53 77.114.2.*]

    Zgadzam się z tym co napisano wyżej. Dziennikarze bedą zawsze pisać co im ślina na język nasunie. Dziennikarze są potrzebni jak i prasa, ale niestety wiedza specjalistyczna jest dla nich odległa, a raczej piszą to co im w danym momencie jest wygodne i byle szybko bez sprawdzenia bo terminy w redakcji gonią. Bardziej bym ganił ich "nażelowanych" szefów.
    Podpiszę się w przeciwieństwie do wielu tu obecnych piszących.
    Jan Gołąbek

    ps uczyłem się turystyki wiele lat nie mówiąc o tym, że to moje hobby i całe życie prywatne i zawodowe. Przepraszam Państwo redaktorzy. Za kilka lat nie nauczycie się siłą rzeczy nie tylko turystyki ale i innych tematów.
    drugie ps
    zbankrutować faktycznie mogą operatorzy tzw wielcy traktujący turystykę jako biznes finansowy czyli jak wielki market handlowy.   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-10-23 11:38 80.249.5.*]

   słuchajcie niedouczonych dzieninikarzyn a daleko zajdziecie-oni szukaja sensacji glabki kapuściane   odpowiedz »

  • W jesieni zbankrutuje kilka biur podróży? 

   [2009-12-30 15:24 195.182.9.*]

   brawo dla specjalistów, znawców, ekspertów .....
   mamy koniec roku i nie słyszałem nic o bankructwie jakiegoś biura po za Kopernikiem
   niech żyje Pan Prezes IT potrzeba w naszym kraju więcej takich zdolnych OPTYMISTÓW   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję