Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro Podróży Elit Tours
- Rezydent Hotelowy
- SPECJALISTA DS. KOMUNIKACJI I CONTENT MARKETINGU
- Specjalista ds.obsługi posprzedażowej Wrocław
- pilot Bawaria
- PILOT NA JAPONIĘ na przełomie kwietnia/maja 2026
- B. P. Okno na Świat (Warszawa) - Specjalista ds....
- Specjalista ds. Turystyki w salonie Wakacje.pl
- Specjalista ds turystyki - Stargard
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki
Klienci zapłacą za niedojedzone resztki?
Marnowanie jedzenia w restauracjach jest poważnym problemem, zwłaszcza w obliczu tego, że tysiące ludzi na świecie głoduje.
W Chinach wyliczyli, że rocznie w ich restauracjach marnuje się tyle jedzenia, że mogłoby się nim wyżywić 200 mln osób przez cały rok. Zatem chińscy urzędnicy postanowili ukrócić ten proceder. Władze miasta Zhuhai wychodząc z założenia, że klienci nie zjadają wszystkiego bo restauracje podają zbyt duże porcje, postanowiły karać finansowo restauratorów, u których będzie notowane największe marnotrawstwo. Do podobnego rozwiązania przymierzają się władze Pekinu.
Restauratorzy zapowiadają, że przerzucą te kary na klientów, którzy zostawiają jedzenie na talerzach. Tak zrobiono w japońskiej restauracji Hachiko w Sapporo. Specjalnością tego lokalu jest tsukko meshi czyli ryż z ikrą łososia. Ci, którzy nie dojedzą muszą liczyć się z koniecznością zapłaty tzw. dotacji. Właściciel restauracji uważa, że ta opłata jest wyrazem szacunku dla ciężkiej i ryzykownej pracy rybaków.
Pomysł wprowadzania opłat za nie dojadanie posiłków jest sprawą mocno kontrowersyjną. Posiłek, za który klient płaci w restauracji staje się jego własnością i ma on prawo zrobić z nim cokolwiek, nawet wyrzucić. Poza tym, może się okazać, że zakupiony posiłek jest po prostu niesmaczny i trudno w takiej sytuacji obarczać niezadowolonego klienta dodatkową opłatą. Być może wśród zdyscyplinowanych Azjatów ma on szansę powodzenia, w Polsce próba wprowadzenia takiego rozwiązania skończyłaby się niejedną awanturą.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Dodatkowe opłaty w restauracjach?
[2013-08-21 11:13 31.61.131.*]
Ci azjaci sa coraz glupsi.....nawet od nas. odpowiedz »
Dodatkowe opłaty w restauracjach?
[2013-08-21 18:36 80.52.226.*]
Nie dadzą zarobić producentom żywności! marnowanie żywności - jest najlepszą rzeczą od wynalazku żarówki. Przecież im większe zapotrzebowanie - tym więcej miejsc pracy!
A rzucanie śmieci gdzie popadnie, szczególnie petów?! - przecież też kreuje miejsca pracy - wyrobnika papierosów, sprzątacza, kierowcy oraz w sortowni, itp. LudzieEEE - wyrzucajcie i śmieciiii i żarcieeee!!!!!Tym pomożecie nam - bezrobotnym braciom!!!!! odpowiedz »Dodatkowe opłaty w restauracjach?
[2013-08-22 12:20 83.5.124.*]
W każdej restauracji powinno być pakowanie na wynos. Nie mam ochoty lub mi się odniechciało - proszę mi spakować. Wówczas nie ma marnotrawstwa, chyba, że niedobre to wówczas obciążyłabym restauratora. odpowiedz »
Dodatkowe opłaty w restauracjach?
[2013-08-28 11:36 79.185.122.*]
Zgadzam się i w dobrych lokalach właśnie tak jest,czyli na życzenie klienta kelner pakuje jedzenie na wynos,nie widze w tym absolutnie niczego dziwnego,a już tym bardziej bezsensem jest płacić za niedojedzone resztki.
Pozdrawiam odpowiedz »
Dział gastronomia:
Nad Bałtykiem Święta szansą na dobry koniec
Nowe wpisy na Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Dofinansowanie projektów
Zakaz reklamy piwa uderzy nie tylko w branżę piwowarów. Ucierpi też
Dział prawo i podatki:
Nad Bałtykiem Święta szansą na dobry koniec
Zakaz reklamy piwa uderzy nie tylko w branżę piwowarów. Ucierpi też
Przedłużony ruch bezwizowy do
Turysta może otrzymać zwrot całości ceny, nawet jeśli skorzystał z części
Starsze aktualności:
Picie na stokach potępiane
ACI EUROPE: Potrzebujemy zabezpieczenia przyszłości
POLREGIO przewiozło ponad 100 mln
Gdzie Polacy latali samodzielnie w
ETC publikuje wskazówki dla zrównoważonej
Accor ułatwia rezerwacje
Turystyka wspiera 33 finał
Gdańsk Europejską Stolicą Kultury
POT przyznała rekomendacje na lata
LOT - Usterka na pokładzie samolotu
Kontrowersyjny pomysł przewoźnika
Najlepsi kelnerzy znów pobiegną
Jáchymov: śladami Marii Skłodowskiej-Curie
Nowy format hotelowych restauracji
Norwegia: turyści w tajnej bazie marynarki
Nowy hotel ze SPA na Dolnym Śląsku
