TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Kto zwalczy szarą strefę w turystyce?

Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej muszą się liczyć z ostrą konkurencją. Nie zawsze jednak rywalizacja o klienta odbywa się na zdrowych i uczciwych zasadach.


Zmorą dla uczciwie działających przedsiębiorców jest szara strefa - podmioty lub osoby fizyczne, które organizują pakiety turystyczne bez posiadania wymaganych prawem gwarancji, ubezpieczeń i zezwoleń.

Na gruncie ustawy o usługach turystycznych za imprezę turystyczną uważa się co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.

Jak podaje rzecznik prasowy Ministerstwa Sportu i Turystyki, Katarzyna Kochaniak "w ustawie o usługach turystycznych została także uregulowana kwestia kontroli. Zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o usługach turystycznych minister właściwy do spraw turystyki oraz marszałek województwa są upoważnieni do kontroli działalności w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, prowadzonej przez przedsiębiorców i inne osoby niezgłoszone do rejestru, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, w zakresie niezbędnym do ustalenia, czy prowadzona działalność jest działalnością regulowaną. Stosownie do art. 9 ust. 3 pkt 3 marszałek województwa wydaje z urzędu decyzje o stwierdzeniu wykonywania działalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego bez wymaganego wpisu do rejestru i o zakazie wykonywania działalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego przez okres 3 lat."

Jak wygląda kontrola legalności działalności podmiotów w branży turystycznej? "W przypadku powzięcia informacji, dokumentów i innych dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania administracyjnego organ przeprowadza postępowanie i wydaje decyzję administracyjną, która zakazuje wykonywania i organizowania imprez turystycznych na okres 3 lat - ma to zastosowanie do przedsiębiorców" - podaje dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Wojciech Biliński. Wynika z tego, że aby przeprowadzić kontrolę u przedsiębiorcy podejrzewanego o prowadzenie nielegalnej organizacji imprez turystycznych wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie tego do urzędu przez osobę trzecią.

Zgodnie z art 431 Kodeksu Cywilnego Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331§ 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Z kolei Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej definiuje działalność gospodarczą jako zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Na gruncie ustawy nie ma znaczenia czy przedsiębiorca działa legalnie czy nie, w każdym z tych przypadków tak samo podlega regulacjom prawnym, niezależnie od tego czy prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą, czy też uskutecznia totalną partyzantkę.

Znajomi pracownicy biur turystyki przyjazdowej zwracają uwagę na jeszcze jeden problem - a mianowicie przewodników czy pilotów oferujących usługi typu "dojazd do dane atrakcji turystycznej i zwiedzanie". Tutaj rodzą się pewne wątpliwości, czy takie usługi mogą zostać uznane za oferowanie pakietu turystycznego. Biura powiedzą, że jest to pakiet turystyczny ponieważ są dwie usługi turystyczne (dojazd plus przewodnictwo) i jest zmiana miejsca pobytu (np. z Krakowa na Oświęcim). Z kolei świadczący takie usługi będą się bronić stwierdzeniem, że np. usługi trwają krócej niż 24 godziny, albo nie są objęte wspólną ceną (co sprytniejsi mogą rozpisać osobno cenę dojazdu a osobno cenę przewodnictwa, lub naliczyć cenę za samo przewodnictwo, wykazując, że dojazd był gratis, co może prowadzić do trudności dowodowych).

Jak wygląda możliwość kontroli grup przyjazdowych pod względem legalności działania ich organizatorów? "Organ może kontrolować przedsiębiorców, na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. W związku z tym, że organ sam nie może kontrolować i zatrzymywać osób na ulicach, kontrole osób dokonywane były przez osoby imiennie upoważnione przez marszałka województwa (zazwyczaj pracownicy PTTK, parków narodowych), którzy mogli działać wyłącznie w obecności funkcjonariusza policji lub straży miejskiej - komentuje Wojciech Biliński.

"Urząd nie posiada kompetencji do kontroli pilotów, przewodników czy grup turystycznych odwiedzających dane atrakcje turystyczne pod kątem weryfikacji, kto był organizatorem imprezy turystycznej, w której dana grupa uczestniczy. Niemniej w przypadku otrzymania konkretnej informacji wskazującej na organizowane przez dany podmiot imprez turystycznych bez wymaganego wpisu do rejestru działalności regulowanej Urząd podejmuje działania, mające na celu weryfikację otrzymanego zgłoszenia niejednokrotnie przy współpracy z Wojewódzkim Inspektorem Inspekcji Handlowej - dodają przedstawiciele biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

"Marszałek Województwa Małopolskiego w ramach swoich kompetencji przeprowadza kontrole wynikające z harmonogramu planu kontroli na dany rok kalendarzowy w zakresie zgodności prowadzonej przez przedsiębiorców działalności gospodarczej z przepisami ustawy o usługach turystycznych, jak również kontrole doraźne w przypadku wpływających do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pism interwencyjnych klientów biur podróży. Dodatkowo prowadzony jest stały monitoring zamieszczonych na stronach internetowych ofert imprez turystycznych. Ww. działania prowadzone są m.in. w zakresie niezbędnym do ustalenia, czy prowadzona przez przedsiębiorców i inne osoby niezgłoszone do rejestru działalność jest działalnością regulowaną. W 2013r. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przeprowadził 139 kontroli oraz 17 postępowań wyjaśniających" - podaje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Jak podają urzędy, w województwie wielkopolskim od 2012 roku ukarano 6 nielegalnie działających organizatorów. W województwie małopolskim i dolnośląskim w 2013 roku wydano po jednej takiej decyzji. Zaskakuje niewielka ilość ukaranych przedsiębiorców z szarej strefy.

Problematyczna pozostaje także kwestia kary dla nielegalnie działających organizatorów. Pytanie czy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej będzie skuteczny wobec kogoś, kto i tak działa nielegalnie? O ile taki zakaz ma sens w odniesieniu do osoby prawnej lub osoby fizycznej prowadzącej zarejestrowaną działalność gospodarczą, tak może się okazać kompletnie nieskuteczny w odniesieniu do ludzi działających bez rejestracji czy to w KRS czy w CEIDG. Oczywiście przedsiębiorcy działający bez rejestracji działalności mogą spodziewać się represji ze strony organów podatkowych, jednak to już zupełnie inny temat.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
szara strefa turystyka ministerstwo sportu i turystyki Katarzyna Kochaniak urząd marszałkowski


Komentarze:

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-02-28 10:58 81.18.205.*]

   No nie !!!!! Kontrole są prowadzone wg "harmonogramu planu kontroli na dany rok kalendarzowy" ??? !!!!! Pewnie jak jest zgłoszenie o nielegalnych praktykach, ale nie wpisuje się potencjalna kontrola w "harmonogram" to urzędas może powiedzie że na kontrolę nie pójdzie ???
   Zresztą po urzędach siedzą albo lenie, "młotki" na ogół co potwierdza jeden przypadek, prawdziwy. Jakiś czas temu zauważyłem właśnie na necie "biurko" przyjazdowe, bez zezwolenia i ubezpieczenia. Zgłosiłem to do UM w Warszawie, tam wg adresu podlegać powinno to biuro. Urzędas, mieniący się tam "starszym specjalistą" lub jakoś podobnie, po obejrzeniu strony ich powiedział, że nie ma podstaw bo nie oferują wycieczek. Ja mu w tym momencie pokazałem przynajmniej 3 imprezy, które oferują na stronie do sprzedaży, z cenami i terminami. Obiecał się leń śmierdzący "przyjrzeć się" sprawie. Tak się przyglądał przez miesiąc, po którym poinformował, że rzeczywiście coś trzeba z tym zrobić, ale ja wtedy już mu tylko litościwie zwróciłem uwagę, że te biuro przez zamieszanie pewnie się wystraszyło i postarało o zezwolenie oraz jest już wpisane na listę organizatorów w województwie, za które pan "specjalista" odpowiada. Drodzy pracownicy i właściciele firm to my sami powinniśmy takie rzeczy zgłaszać do UM !!! Tak samo jak w przyjazdówce, tak sami przy koloniach i wycieczkach krajowych! Szara strefa nie okrada tylko państwo, ale okrada przede wszystkim nas, płacących podatki, za polisy, itd. Rozejrzyjcie się wokół, na internecie i jak macie wątpliwości to zgłaszajcie pisemnie takie sprawy do U Marszałkowskich.   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-02-28 11:27 83.26.60.*]

    POPIERAM! Poki sie sami za to cale dziadostwo nie wezmiemy (ilez jest szkol, parafii czy podobnych, a nie tylko samych lewych biur!) to zawsze bedziemy najwiecej cierpiec wlasnie my, jako biura zarejstrowane, z oplaconymi wszystkim wymaganymi rzeczami itd. I tylko bedziemy sie dowiadywac, gdzie jakas grupa (czy nawet pojedynczy klient) kolo nosa przeszla...
    ZGLASZAC OSZUSTOW!!! Dlaczego jak ja, nie majac zarejestrowanej firmy odziezowej, jak sobie z paroma ubrankami da dzici na ryneczku stane, to zaraz nie wiadomo skad pojawia sie Straz Wiejska i latwiutko wlepia mandacik???
    MOZE BY tak Straz Wiejska puscic tez po biurach w celu sprawdzenia? Dlaczego nie moga chodzic po parafiach i wlepiac mandaciki za kazda poboczna niezarejestrowana dzialalnosc - przeciez zarobki tego biznesu w dzisiejszych czasach to nie koszyczek... Z koszyczka to mozna sobie nowy golf kupic, ale nowego golfa juz nie:))) Szkoly tez niezle "aniolki" - czemu nie puscic tez tam Strazy Wiejskiej??? Przeciez i tak za duzo konkretnej roboty to oni kazdego dnia nie maja...:)   odpowiedz »

    • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

     [2014-02-28 12:43 83.26.197.*]

     Jeżeli chodzi o parafie, szkoły, związki zawodowe, stowarzyszenia i inne tego typu "organizacje" mogą sobie organizować wyjazdy zgodnie z ustawą, gdyż jest to organizowanie dla własnych członków. Będąc w Urzędzie Marszałkowskim składając coroczną gwarancję na moją uwagę w tej materii tylko się uśmiechnięto, że nic na to nie poradzą. Musi zmienić się ustawa. Tak więc my musimy wszystko a oni nic, nawet żadnej kontroli.   odpowiedz »

     • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

      [2014-02-28 15:56 83.26.114.*]

      no wiec dlatego pisalem:
      zmienic ustawe tak, aby np. straz wiejska zamiast dobijac schorowane staruszki na rynku, mogla sie zajac grubymi od tego calego przybytku cwaniaczkami w sukienkach.
      zreszta, co to za "czlonkostwo", w kosciele?
      w takim razie klienci, ktorzy do mnie przychodza tez sa "czlonkami naszej firmy" i prosze o mozliwosci nieplacenia podatkow, gwarancji itp.!   odpowiedz »

      • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

       [2014-02-28 22:14 193.239.83.*]

       Weź się k... za robotę, a nie szukaj winnych tego że nic się u ciebie nie dzieje poza sobą. Jak świat światem kościoły i szkoły organizowały wycieczki dla uczniów czy wiernych i problemu nie było.
       Nieroby z branży turystycznej już jednak lobbują jak tu wyrwać jeszcze parę złotych od czegoś co im się nie należy.
       Trzeba było tak stanowczo krzyczeć na Andryszaka jak was od koryta odcinał, a nie teraz zasadzacie się nie dzieci z podstawówki czy emerytkę jadącą do Lichenia.   odpowiedz »

       • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

        [2014-03-03 11:45 83.26.110.*]

        chyba sie prostaku niedawno dosyc urodziles, bo ja nie pamietam jeszcze te 20 lat temu zeby koscioly czy szkoly BEZ kontaktowania sie z biurem podrozy gdziekolwiek jezdzily...
        chyba mama za malo ci konkretow naopowiadala, albo wierzysz w te jej prokoscielne bajeczki!
        swoja droga, akurat u mnie w firmie dosyc sie dzieje, zaluje tylko pop rostu ze taki kolejny prostaczek wybiera seminarium nie z powolania, ale dla najlepszego biznesu na siwecie, a nikt nie potrafi sie tym zainteresowac...
        ksiezyc dla ksiezy, polska dla polakow!!!   odpowiedz »

        • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

         [2014-03-03 16:01 159.205.216.*]

         Tak, trochę ponad 20 lat temu to nie tylko Kościół nie mógł zabierać dzieci na pielgrzymkę bez biura podróży. Wtedy NIKT bez biura nie mógł jeździć. A biur było z pięć (Orbis, Almatur, Juventur, PTTK, Gromada i może coś tam jeszcze). A w biurach towarzysze przyznawali prawo do wyjazdu.
         To były wspaniałe czasy! Twoje nostalgiczne odwołanie do zdarzeń sprzed ponad 20-tu lat jest zrozumiałe. Teraz też tak powinno być!   odpowiedz »

         • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

          [2014-04-04 20:06 213.77.89.*]

          super ;)   odpowiedz »

        • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

         [2014-03-03 21:42 193.239.83.*]

         No właśnie widzę ile się u ciebie dzieje skoro o 11:45 w poniedziałek klepiesz bzdety na forum :)
         Jak świat światem szkoły organizowały same wycieczki.
         Dyrekcja wynajmowała autokar i jechało się na wycieczkę np. w Góry Świętokrzyskie czy do Torunia.
         Oczywiście było wykupowane ubezpieczenie, a dziećmi zajmowała się fachowa kadra, a nie jakieś wypierdki zapewnione przez "biuro podróży".
         Powtarzam po raz drugi - weź się za robotę, a nie szukaj winnych swoich porażek wszędzie poza sobą.
         Problem polega na tym, że poziom usług turystycznych w PL sięgnął dna i ludzie się na tym poznali. Poza nielicznymi wyjątkami oferujecie wszyscy supermarketową papkę p.t. przelot i 2 tygodnie chlania na AI. A klienci oczekują więcej. Rób tak dalej a stracisz jeszcze więcej. Bo do tego co oferujecie nie jest potrzebne biuro podróży, a wystarczy to co zrobił Andryszak. Infolinia i system rezerwacyjny.   odpowiedz »

         • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

          [2014-03-05 16:26 78.8.44.*]

          Ja bym prosiła żeby ten "święty" człowiek nikomu nie ubliżał i zrozumiał że świat dawno się zmienił. Nigdzie na świecie nie może być tak że pani zbiera pieniądze od dzieci i nie rozlicza się z fiskusem, nawet na zero. Jeśli chodzi o US to dostała żywą gotówkę do ręki. A jak tak "święty" człowieku płaczesz że my wydzieramy biednym dzieciom pieniądze to wyobraź sobie że panie dostają w łapę od przewoźnika, w miejscu noclegowym, chcą za każdego łepka przyprowadzonego do biura na np. kolonie. Wiesz co to znaczy, to znaczy że pani umawia się bez rachunku z przewoźnikiem na 800, a z tego 200 dla niej, za noclegi dzieci płacą więcej bo pani trzeba dać w łapę. A co powiesz na to jak przyszła do mnie pani ze szkoły i zaproponowała że przyprowadzi dzieci na kolonie ale za każde dziecko chciała po 100 zł, mało ona jako wychowawczyni za opłatą i mam jeszcze zabrać jej 2 synów gratis ( jeden miał 18 lat ).I powiedz mi teraz "święty" kto miał za to zapłacić przecież rodzice dzieci. I nie jest to odosobniony proceder. Koleżanka w drugim biurze miała to samo. Nauczyciele są od uczenia a nie od organizowania. Płaczą że ciężko, że nie mają czasu, nie mają siły, maja dość dzieci na lekcjach. Ale jak poczują pieniądze to cuda panie, cuda się dzieją. Już pisałam że szara strefa to nie tylko nauczyciel ale przewoźnik który nie wystawia FA, miejsce gdzie nocują itp. Ta szara strefa rozciąga się na pół Polski. Tylko biuro bierze wszędzie FA i odprowadza podatek, płaci gwarancje finansowe itp. Dlaczego to robimy bo jesteśmy uczciwi i głupi. A nie lepiej jak inni pójść w szarą strefę ?!   odpowiedz »

          • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

           [2014-03-05 18:12 213.158.217.*]

           Na takie akcje jak piszesz jest proste rozwiazanie. Zgłoszenie przestępstwa na Policję i do US.
           Skoro jesteś tak uczciwa to nie powinnaś mieć z tym problemu.
           Ale nie. Ty byś chciała panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.   odpowiedz »

          • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

           [2014-03-11 14:24 46.77.124.*]

           O to wlasnie chodzi   odpowiedz »

          • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

           [2014-04-08 13:20 178.36.154.*]

           "Święty " Człowieku , chyba nie wiesz o czym mówisz, lub nie chcesz wiedzieć. Oto przykład. Nauczycielka w moim biurze złożyła zamówienie na wycieczkę 3-dniową w Bieszczady. Ponieważ zamówienie było na piśmie, więc przygotowałam szczegółowy program, podałam cenę. Po tygodniu ta sama nauczycielka pojawiła się w biurze i powiedziała że wycieczka się nieodbędzie gdyż młodzież zrezygnowałą. Trudno pomyślałam tak bywa z młodzieżą. Przez przypadek w rozmowie z moją koleżanką, której córka była w klasie tej własnie nauczycielki , dowiedziałam się że jedzie na wycieczkę w Bieszczady. Poprosiłam o program. Jakie wtedy/dziś już nie/ było moje zaskoczenie . To był mój program, identyczna cena wycieczki, nawet świadczenia w tych samych miejscach /noclegi, wyżywienie/. Rusz głową "Swięty" człowieku. W tej cenie były moje koszty /ubezpieczenie firmy, podatek i.t.p./+ mój zarobek. Powiedziałam znajomej żeby poprosiła nauczycielkę o f-re. Odpowiedż-jak bym śmiała poprosić Panią- wychowawczynię mojej córki o rachunek.   odpowiedz »

       • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

        [2014-03-03 14:04 46.204.23.*]

        Popieram!   odpowiedz »

     • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

      [2014-02-28 15:57 83.26.114.*]

      a zeby zmienic ustawe, to wydaje mi sie ze wlasnie MY musimy ruszyc swoje tylki i spiac sie w jakas wieksza rzesze niezadowolonych.
      tylko wtedy to cos da.
      moze jakas akcja na facebooku czy cos:}?   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-02-28 11:04 82.160.25.*]

   TO jeszcze pikuś firmy które coś zamawiają coraz częsciej żżadają dokumentów

   a co ze SZKOŁAMI róznymi STOWARSZYSZENIAMI i KIEROWCAMI + pensjonaciki i hoteliki które dla biur podrozy nie daj prowizji ale klientom znizaja cene bo bez f-ry tu jest szara strefa i to należy nagłosnićc i zrobić kilka kontroli pokazowych a ze przewodnik emeryt za 150 zl szkolna wycieczke oprowadzi to tu bym sie nie martwił o istnienie biur legalnie działających natomiast powyższe działania znacznie wpływają na rentownośc legalnie istniejących biur   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-05-08 13:51 89.174.214.*]

    W ten oto sposób końcowy konsument usługi turystycznej płaci mniej za usługę a usługodawca też jest zadowolony, bo może tę usługę wyświadczyć. Wszyscy więc są zadowoleni. W czym problem? Że ten w środku, bez którego tamci z powodzeniem mogą się obejść, nie zarobi swojej doli?

    Jedzie komuną na milę z Twojego wpisu.   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-02-28 11:14 80.52.226.*]

   prosta sprawa i super rozwiązana w innych krajach- wystarczy obniżyc podatki dla działających legalnie i zatrudniających legalnie, koszty pracy. W Polsce zamiast przygotowywać ustawy promujące rozwój i współpracę - rząd woli-kopać piłkę ... Dlatego inni rozwijają się, a my- w dalszym ciągu okradamy sie wzajemnie - ponoć ryba psuje sie od głowy. jakiejś Mądrej głowie zależy bardzo na takich stosunkach w Polsce= inni mają czas i incentivy na rozwój.Nam dano środki unijne, po czym - zabiera się, podatki od nieruchomości urosły o 75% a cena ziemi spada, wyszkolona kadra wyjeżdża zagranicę. w takich warunkach tylko mafia może działać efektywnie - oto nowe oblicze "demokracji". Kiedyś była pańszczyzna, potem komunizm a teraz - demokracja.   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-02-28 11:15 89.66.68.*]

   Niech urząd weżmie się za księzy i nauczycieli ,ktorzy organizują pielgrzymki,zielone szkoły,wycieczki,narty ,baseny czy wesołe miasteczka.Wokół mojego biura jest kilka takich instytucji koscielnych i szkolnych,które zajmują sie turystyka ,bez zezwoleń-rozmawiałam z tymi ludzmi wielokrotnie to na pytanie kto jest organizatorem tej imprezy dostawałam odp.ks.Tomasz,albo P.Basia od w-fu,albo wlasciciel szkoły tanca.Czasem wykupują u mnie ubezpieczenie 8 zł/os /tydz,tylko aby było-taka Pani nawet nie wie ,ze polisa szkolna dziala tylko w Polsce ,a za granicą juz nie ,ale organizuje i to kilka razy w roku po 25-30 os.   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-02-28 21:48 87.207.21.*]

    a w moim mieście nauczyciel posiada 3 autokary!!! Nie ma biura jest nauczycielem i w szkole pracuje.   odpowiedz »

    • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

     [2014-05-20 01:58 153.19.101.*]

     Ale niewątpliwie ma licencję na przewóz osób. Inaczej by poległ podczas pierwszej kontroli, a takich ma zapewne w sezonie 3/tydzień/autokar. Pzdr;)   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-02-28 12:12 31.182.251.*]

   Kto ma się zająć zniknięciem szarej strefy w turystyce? urzędnicy? PIT ? ta organizacja ostatnio zajęta była tylko i jedynie walką o powołanie funduszu dla.... oczywiście legalnie działających organizatorów!!
   Jak o interesy biur podróży walczą izby turystyczne można się przekonać oglądając relacje z posiedzeń podkomisji d/s turystyki. Często działacze turystyczni opowiadają bajki swoim członkom, tymczasem, poświęcając 15-20 min można zweryfikować te informację. Wszyscy krzyczą, że trzeba zmienić ustawę, ale nikt nie mówi co i jak zmienić.Wszyscy krzyczą o szarej strefie, ale tam, gdzie jest tworzone prawo turystyczne takich głosów prawie nie ma. Poniżej link do ostatniej podkomisji turystyki - proponuję obejrzeć od godz. 12:31 - to tylko kilka minut
   http://sejm. gov. pl/sejm7. nsf/transmisje_arch. xsp?rok=2014&month=02&SessionID=D1R870KA VN#66536459EB18024BC1257C6A004131C9   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-02-28 12:49 31.182.251.*]

    http://www. sejm. gov. pl/sejm7. nsf/transmisje_arch. xsp?rok=2014&month=02#66536459EB18024BC1 257C6A004131C9

    POPR.LINK   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-02-28 13:03 81.18.205.*]

   Szarą strefą powinni się zająć urzędnicy z urzędów marszałkowskich. Jest to ich zasr...y obowiązek !!!
   To potrafią nawet dzieci z podstawówki - przejrzeć internet, kto co oferuje i wtedy kontrola firm, które przynajmniej nie pokazują na swojej stronie zezwolenia (lub numeru) oraz polisy ważnej na dany rok. Tyle w temacie, tyle tylko do zrobienia !!! Wtedy będzie każdemu lepiej - państwo dostanie więcej kasy z podatków, a konkurencja będzie tylko ta uczciwa. Mam pytanie - co w tej sprawie zrobił przez ostatni rok, dwa PIT, OSAT i inne stowarzyszenia. Może ktoś od nich się wypowie na forum i pokaże swoje działania w tym temacie. Boję się że będzie od nich cisza....   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-02-28 13:12 31.182.251.*]

    http://www. sejm. gov. pl/sejm7. nsf/transmisje_arch. xsp?rok=2014&month=02#66536459EB18024BC1 257C6A004131C9   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-02-28 15:14 79.188.167.*]

   a niby dlaczego kościół również organizuje wycieczki,niejednokrotnie za wyższą cenę od touroperatora a na gorszych warunkach,i kto im zakaże takiej działalności,nie płacą podatku nie podlegają żadnej kontroli przecież ich zadaniem jest nauka wiary a nie zbijanie majątku,bo jak widać niczym innym się aktualnie nie zajmują \, w każdej dziedzinie biznesu mają swoje organizacje czerpiące niezłe pieniądze   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-02-28 17:18 159.205.254.*]

    Chyba się Panu pomylił portal. To nie jest Onet.
    Chociaż, z drugiej strony, w turystyce nigdy nie brakowało komuchów. W końcu Kwaśniewski wywodzi się z Juventuru.
    Tak, oczywiście wszystkiemu jest winny Kosćiół. Gdyby Go nie było, to towarzysze żyli by wspaniale ( i tak zresztą, niczego Wam nie brakuje).   odpowiedz »

    • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

     [2014-03-04 13:10 79.188.167.*]

     a ja myślę ,że ksiądz się odezwał zgodnie z przysłowiem .."uderz w stół a nożyce się odezwą"....
     kościół ma zajmować się wiarą a nie organizacją wycieczek !!!no chyba ,żę zaczniemy w biurach odprawaić msze,oczywiście własnego koscioła bo ten KK kazałby sobie jeszcze słono za to zapłacić   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-02-28 22:15 83.6.232.*]

   prosta sprawa zaczynamy pisać do urzędów, przecież każdy z nas zna kogoś kto organizuje wyjazdy bez zezwolenia (jeden mniej i biurom też będzie się lepiej żyło)   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-03-01 23:50 178.37.142.*]

   największa szara strefa to kościół!!!!! To porównywalne z największymi organizatorami!!!!!kto w tym kraju ośmieli się ruszyć kościół????? NIKT!!! wszyscy zabiegają o przychylność kościoła od PiS po Lewicę, PO, PSL i te marginalne partyjki!!!! widać to najlepiej po komisji majątkowej!!! ukręcono cicho i szybko łeb tej sprawie i kościół już jest czysty!!! jak zwykle się wyłgali, tacy pobożni, wszystkich uczą przykazań świętych ale NIE KRADNIJ to ich nie obowiązuje, okradają Państwo Polskie z podatków , które powinni płacić jak WSZYSCY!!!! i wszystkie partie na to pozwalają i nie ośmielą się od nich wziąć cokolwiek!!! pamiętacie te sznury samochodów bez cła jako towary kultu religijnego?????   odpowiedz »

  • Kto zwalczy szarą strefę w turystyce? 

   [2014-03-03 12:42 89.65.24.*]

   Z szarą strefą najlepiej walczy się tworząc nowe i atrakcyjne miejsca pracy. Takie moje zdanie   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-03-04 13:05 79.188.167.*]

   a co z KK,to jeszcze większa SZARA STREFA
   czyżby w świeckim kraju kościół mógł wszystko robić wbrew prawu????   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-03-04 14:08 79.188.167.*]

   w wyznaniowym kraju świeckie prawo nie obowiązuje!!!!!
   klechy góą   odpowiedz »

  • Kto zwalczy szarą strefę w turystyce? 

   [2014-04-06 14:17 164.126.72.*]

   Wszyscy organizatorzy buntują się na kościół że organizuje pielgrzymki w parafiach, ale żeby na taką pielgrzymkę wyjechać trzeba zamówić autokar i to nie typu jak jeżdzi się w komunikacji miejskiej tylko autokar który ma licencje czyli turystyczny.
   MAM PYTANIE? KTÓRY PRZEWOŻNIK ODMÓWIŁ KSIĘDZU CZY ZRZESZENIU TAKIEGO WYJAZDU ?? wydaje mi się że żaden I NIEMA SIĘ CO DZIWIĆ !!!!   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-04-10 15:06 89.74.213.*]

   To jest temat bulwersujący branżę turystyczną od lat. A szara strefa była, jest i jeśli nic się nie zmieni - będzie ! Kontrole Urzędów Marszałkowskich dotyczą tylko tych legalnie działających przedsiębiorców turystycznych, a szara strefa śpi spokojnie. Kiedy zaczną się kontrole autokarów wycieczkowych ?
   Kiedy zacznie się sprawdzać grupy terenie (kto jest organizatorem, kto jest przewoźnikiem i jakie ma uprawnienia, czy jest pilot, czy ma zlecenie od uprawnionego organizatora, ...) ? To jest robota dla Urzędów Marszałkowskich aby ich komórki nadzorujące turystykę wspólnie np z ITD, policją, strażą miejska, służbami granicznymi sprawdzały grupy, z których tylko 30% korzysta z legalnego wyjazdu ! Janusz-TOP   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-04-12 00:37 178.181.143.*]

    Janusz, sam zatrudniasz pilotów bez licencji na wyjazdy do Austrii, żeby koszty zmniejszać więc przestań piep..ć, bo jest to hipokryzja...   odpowiedz »

    • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

     [2014-04-16 09:17 46.238.112.*]

     Tak swoją drogą, to nie trzeba już obecnie zatrudniać pilotów z licencjami, zresztą już i tak nie są wydawane po deregulacji...   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-04-12 00:43 178.181.143.*]

    Do Janusz-TOP-SKI:
    Janusz trochę tu hipokryzją wali, skoro sam tnąc koszty zatrudniasz pilotów bez licencji na wyjazdy narciarskie do Austrii...   odpowiedz »

    • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

     [2014-05-08 14:35 89.74.213.*]

     Jestem mylony z TOP-SKI a to błąd. Dotąd zatrudniałem zawsze licencjonowanych pilotów, teraz już nie muszę choć i tak będę bazował na sprawdzonej kadrze. Nie to jest jednak tematem postu tylko "szara strefa" czyli walka z wiatrakami jeśli nie pomogą w tym odpowiednie instytucje. Janusz-Top   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-04-15 19:31 79.184.103.*]

    Naszym WŁADCOM łatwiej robić zdjęcia fotoradarami, podnosić składki ubezpieczeniowe organizatorom działającym legalnie, lub wydłużać wiek emerytalny niż skutecznie schylić się po pieniądze, które leżą na "SZAREJ ZIEMI".
    SZARAKA nikt nie ściga za "klauzule niedozwolone" w OWU, za brak wykwalifikowanej kadry - bo SZARAK nie podpisuje umów, więc nie ma OWU, nie zatrudnia kadry - bo po co - wystarczy miły kierowca, wreszcie nie płaci podatków - bo go nie widać...   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-05-08 13:48 89.174.214.*]

   Głupie prawo i to i głupie problemy. Nie są potrzebne JAKIEKOLWIEK przepisy normujące tu COKOLWIEK - to tylko zaciemnia obraz rzeczywistości i wprowadza omnipotencję państwa, które i tak niewiele może. To ludzie ludziom świadczą tu usługi i państwu od tego wara - może tylko napsuć. Ludzie nie powinni być krępowani przez takie przepisy. Ludzie powinni mieć czas i chęć do pracy. Potem od zysków powinni móc odprowadzić podatek. Tu - czyli na pobraniu podatku - rola państwa się zaczyna i kończy. Wówczas nie istnieje w ogóle pojęcie 'szara strefa', bo wszyscy są w 'białej'.

   A dziś to oczywiste, że gorzej mają ci działający "legalnie" - do nich kontrola trafi, do reszty już niekoniecznie, bo po jakim sznurku? I dobrze - to moim zdaniem obnaża bezsens obecnych przepisów i niemożności ich egzekwowania w wielu przypadkach. Ot, typowa państwowa przypadłość.   odpowiedz »

   • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

    [2014-05-20 15:01 83.17.160.*]

    idąc twoim rozumowaniem to nauczyciele którzy robią wycieczki dla młodzieży w swoich szkołach powinni wpłacać pieniądze do kasy szkoły, rozliczać się fakturami i nie był by problemu. Nikt by nie brał sobie reszty z wycieczki, autokar byłby legalnie wynajęty, hotele zapłaciły by podatek, przewodnicy wystawili by rachunek itp, jeden przepis by wystarczył aby zlikwidować tak dużo szarej strefy. No i jeszcze jedna sprawa dlaczego fryzjer,kosmetyczka itp mają kasy fiskalne a nauczyciele dając korepetycje nie ?
    To samo należy zrobić z księżmi i wszystkimi stowarzyszeniami. Mają udokumentować koszty wycieczki. Tylko kto odważny ruszy nauczycieli i księży.?   odpowiedz »

    • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

     [2014-05-26 13:21 89.174.214.*]

     Myślę, że to nie jest kwestia odwagi, tylko REALNYCH MOŻLIWOŚCI. Czy zaimplementowanie kas fiskalnych cokolwiek rozwiązuje? - nie, bo zawsze możesz wyświadczyć usługę i nie nabijać na kasę, na czym korzystają OBIE strony transakcji. Piszę o REALNYCH MOŻLIWOŚCIACH mając na myśli NIEMOŻNOŚĆ - jak piszesz - "ruszenia nauczycieli i księży". To jest niemożliwe, bo musiałbyś mieć narzędzia i ludzi, którzy takie kontrole by przeprowadzali. Kosztowałoby to krocie i - co dla mnie oczywiste - nie przyniosłoby żadnego pozytywnego skutku poza UWAGA: WZROSTEM SZAREJ STREFY.

     Owszem, możesz 'ruszyć' tych, o których wiesz, że działają - ale akurat oni albo mają legalne firmy, przez które legalnie przepuszczają swoje obroty albo inne legalne sposoby. Tylko nawet od wyeliminowania takich przypadków rynkowi nie zrobi się lepiej. Będziecie za to wypisywać na forach "olaboga, wszechmogące ciągnące się tygodniami kontrole, żyć się nie da" i tym podobne. No to proponuję, by nie było kontroli ani rozbuchanych obowiązków, licencji i zezwoleń. Tak jak wszyscy korzystają na niedrukowaniu paragonu fiskalnego, tak jeszcze bardziej by korzystali, gdyby w ogóle nie istniało pojęcie kasy fiskalnej. Bo czy kasa fiskalna jest sprzętem, dzięki któremu jesteś w stanie świadczyć swoje usługi?

     Dlatego niech robią interesy księża i nauczyciele. Niech wszyscy robią interesy. By żyło się lepiej także im, nie tylko właścicielom firm rozprowadzających kasy fiskalne.   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-05-21 13:36 80.52.226.*]

   Administracja generalnie nie ma kompetencji do wykonywania obowiązków - dopóki nie ma premii... za łatwiznę - karanie dobrze prosperujących firm - boone mają kasę na mandaty lub łapówki.

   Zupełnie jak nasza prokuratura lub policja. Mandaty za prędkość - ale już złodzieje lub handel narkotykami - "o co chodzi? u nas nic się nie dzieje!",prokuratura-meneli karze ale prawdziwe przestępstwa umarza z powodu"braku wystarczających dowodów".

   Nie potrzebny wyjazd do egzotycznych krajów - Meksyk mamy już u siebie - niedługo i będzie Taliban.   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-05-21 13:41 80.52.226.*]

   KOchani, przecież teraz sdzkoły świadczą usługi hotelarskie - ławki wynoszone a wnszone łóżka pietrowe do klas, a stołówka to jadalnia, sala gimnastyczna do wyboru_ hala sportowa, disco czy szkoleniowa. O co chodzi?- przecież zostaje w rodzinie....   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-05-26 12:22 193.33.125.*]

   nikt - kh   odpowiedz »

  • Nie ma mocnych na szarą strefę? 

   [2014-07-06 12:41 85.221.173.*]

   Posiłkowanie się PIH przez UMWW jest przykładem spychotechniki! PIH bada ilość cukru w cukrze. Nie rozumiem dlaczego Izby skarbowe nie są partnerami urzędów? Jeśli mają nadzorować a nie mają narzędzi ti niech nie nadzorują ale wtedy nie dostali by pieniędzy z ministerstwa! Lepiej się nadzoruje nie mogąc i nie musząc nic robić!!!!! Organów podatkowych nie interesuje czy podmiot ma stosowne zezwolenia tylko czy płaci podatek   odpowiedz »

  • Kto zwalczy szarą strefę w turystyce? 

   [2014-07-06 22:25 31.175.115.*]

   dlaczego organizatorzy oszczędzają na przewodnikach i w to mejsce zatrudniają tylko pilotów bez uprawnień przewodnickich?
   ten bałagan sami wprowadzili aby mieć większe zyski a dziś mają pretensje !!!   odpowiedz »

  • Kto zwalczy szarą strefę w turystyce? 

   [2014-07-08 15:07 31.182.73.*]

   Oj dużo prawdy w wielu wypowiedziach.
   Od kilku lat prowadzę biuro turystyczne i współpracuję z wiekszością organizatorów, więc mam o wiele wiecej i taniej do zaproponowania niż pani nauczycielka ze szkoły mojego dziecka. Przykład pierwszy z brzegu to zielona szkoła, która była organizowana. Ja przedstawiłam ofertę tańszą i o wiele lepszą za która było mnóstwo rodziców,ale niestety dzieci pojechały tam ,gdzie wskazała pani X, która notorycznie jeździ z DUZYMI ZNIŻKAMI z tego właśnie biura, a za zorganizowanie 30 uczniów na zielona szkołę dostaje ,, DIETĘ" i zabiera za free swoje dzieciaki. Wszystko rozumiem, każdy kombinuje jak może, tylko my jako agenci płacimy podatki , a taka pani wszystkie profity w całości chowa do kieszeni.
   Temat organizacji wyjazdów przez kosciół to juz pominę. Biedni wierni myślą,ze taki ksiądz jeden z drugim dla ich dobra to robia...
   Owszem , tylko ile na tym zarabiaja ?????/   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję