Ogłoszenia
Ogłoszenia
- WARSZAWA - specjalista ds. turystyki
- Zatrudnię pilota
- Travelplanet WROCŁAW - KIEROWNIK BIURA
- Specjalistka/ Specjalista ds. Turystyki - Poznań
- Specjalista ds. turystyki Galeria Żoliborz...
- BP ITAKA - ŁÓDŹ - KIEROWNIK BIURA
- Praca dla studenta
- Zainwestuje w biuro podrózy
- CORAL TRAVEL PRUSZKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot wycieczek szkolnych (Katowice i okolice)
KE sprawdzi czy McDonald`s nie unikał płacenia podatków
Czy McDonald's korzystał z lepszych warunków podatkowych w Luksemburgu? Komisja Europejska wszczęła postępowanie, które ma wyjaśnić czy interpretacja indywidualna wydana przez Luksemburg mogła skutkować przyznaniem przedsiębiorstwu korzystnych warunków podatkowych, które pozostawały w sprzeczności z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Jak przekonują przedstawiciele Komisji Europejskiej w komunikacie, od 2009 r., McDonald's Europe Franchising nie zapłaciło żadnego podatku od osób prawnych w Luksemburgu.
Komisja oceni, czy władze Luksemburga wprowadziły w sposób selektywny odstępstwo od przepisów krajowego prawa podatkowego i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Luksemburgiem i USA i tym samym przyznały przedsiębiorstwu McDonald's korzyść, która jest niedostępna dla innych przedsiębiorstw znajdujących się w podobnej sytuacji faktycznej i prawnej.
"Indywidualna interpretacja podatkowa uprawniająca przedsiębiorstwo McDonald's do niepłacenia podatków od pobieranych w Europie opłat licencyjnych w Luksemburgu i w USA wymaga bardzo skrupulatnej analizy w świetle unijnych zasad pomocy państwa. Celem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między państwami jest unikanie podwójnego opodatkowania, a nie usprawiedliwianie podwójnego unikania opodatkowania" skomentowała unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.
Jak podaje KE, na podstawie dwóch indywidualnych interpretacji podatkowych, przyznanych przez władze Luksemburga w 2009 r., McDonald's Europe Franchising nie zapłaciło od tamtego roku żadnego podatku od osób prawnych w Luksemburgu pomimo wypracowania ogromnych zysków (ponad 250 mln euro w 2013 r.). Źródłem zysków są opłaty licencyjne wnoszone przez franczyzobiorców prowadzących restauracje w Europie i Rosji z tytułu prawa do korzystania z marki McDonald's i powiązanych z nią usług. Siedziba przedsiębiorstwa mieszcząca się w Luksemburgu odpowiada za podejmowanie strategicznych decyzji, lecz przedsiębiorstwo posiada także dwa oddziały: jeden w Szwajcarii, który prowadzi ograniczoną działalność związaną z prawami do franczyzy, a drugi w USA, który nie prowadzi de facto żadnej działalności. Opłaty licencyjne pobierane przez przedsiębiorstwo są przekazywane drogą wewnętrzną do jego amerykańskiego oddziału.
Latem 2014 r. Komisja zwróciła się o informacje na temat indywidualnej interpretacji podatkowej w następstwie zarzutów prasowych dotyczących korzystnych warunków podatkowych, na jakich przedsiębiorstwo działa w Luksemburgu. Następnie związki zawodowe przekazały Komisji dodatkowe informacje. Z dotychczasowej oceny Komisji wynika, że od 2009 r., głównie z powodu drugiej indywidualnej interpretacji podatkowej przyznanej przedsiębiorstwu, McDonald's Europe Franchising praktycznie nie uiściło żadnego podatku dochodowego od osób prawnych ani w Luksemburgu ani w USA.
Wydając drugą indywidualną interpretację podatkową, władze Luksemburga zgodziły się zwolnić prawie wszystkie dochody McDonald's Europe Franchising z opodatkowania w Luksemburgu.
W rozmowach z władzami Luksemburga McDonald's argumentował, że amerykański oddział McDonald's Europe Franchising stanowił "stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej" w świetle prawa luksemburskiego, gdyż prowadziło działalność w wystarczającym zakresie, by faktycznie podlegać opodatkowaniu w USA. Jednocześnie McDonald's twierdziło, że jego amerykański oddział nie stanowił "stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej" w świetle prawa amerykańskiego, gdyż z punktu widzenia amerykańskich władz podatkowych amerykański oddział przedsiębiorstwa nie prowadził w dostatecznym zakresie działalności gospodarczej ani handlu na terenie USA.
W rezultacie władze Luksemburga uznały, że amerykański oddział przedsiębiorstwa McDonald's Europe Franchising stanowi miejsce, w którym większość jego zysków powinna podlegać opodatkowaniu, choć amerykańskie władze podatkowe nie podzieliły tego stanowiska. W związku z tym władze Luksemburga zwolniły zyski z opodatkowania w Luksemburgu, mimo iż wiedziały, że zyski te de facto nie podlegają opodatkowaniu w USA.
Komisja przystąpi teraz do dalszego postępowania wyjaśniającego, by zbadać, czy ma uzasadnione obawy, że w szczególności druga indywidualna interpretacja podatkowa skutkowała przyznaniem przedsiębiorstwu McDonald's Europe Franchising korzystnych warunków podatkowych, naruszając tym samym unijne zasady pomocy państwa.
Komisja oceni także, czy władze Luksemburga wprowadziły w sposób selektywny odstępstwo od przepisów krajowego prawa podatkowego i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Luksemburgiem i USA i czy tym samym przyznały przedsiębiorstwu McDonald's korzyść, która jest niedostępna dla innych przedsiębiorstw znajdujących się w podobnej sytuacji faktycznej i prawnej. Postępowanie wyjaśniające nie kwestionuje ogólnego systemu podatkowego w Luksemburgu.
Wszczęcie szczegółowego postępowania wyjaśniającego umożliwia zainteresowanym osobom trzecim i państwom członkowskim, którego dotyczy, zgłaszanie uwag. Wynik postępowania wyjaśniającego nie jest przesądzony.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
McDonald
[2015-12-15 12:48 80.52.226.*]
a w PO-lsce?, kto to sprawdzi rzetelnie? odpowiedz »
McDonald
[2015-12-23 13:04 80.52.137.*]
możesz się wykazać, sprawdzić i opublikować ! odpowiedz »
Dział prawo i podatki:
Kultowa, rzymska atrakcja turystyczna będzie
Organizacja kongresów wpisana do Zintegrowanego Systemu
PARP rozszerza grupę odbiorców wsparcia w ramach
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problemy z lex
Starsze aktualności:
Rośnie liczba Turystów odwiedzających
Gotowe dania w sklepach zagrożeniem dla
Rozpoczęły się targi TT
TSUE rozpatrywał skargi
Polacy rzadziej jadają posiłki poza
Hilton uznany za najlepsze miejsce do
Turystyka może stać się głównym źródłem przychodów dla
UE ujednolici przepisy dotyczące krótkoterminowego
Ceny greckich kierunków w górę
Palestyna krajem partnerskim TT Warsaw
Koleje Śląskie podpisują umowę na dostawę nowych składów
Co Polacy sądzą o reklamie alkoholu?
Wzrasta popularność Sardynii wśród polskich turystów
LOT wkrótce uruchomi kolejne połączenie z Ukrainą
Wkrótce Forum Ekspertów Podróży
PIT apeluje o lepszą ochronę turystyki młodzieżowej
Znamy laureatów konkursu The World`s 50 Best Restaurants
Bliżej do otwarcia połączenia do Balic
Katastrofa lotnicza w Kolumbii
Zmiany w zarządzie Chopin Airport Development
Zakończono cykl seminariów dla agentów turystycznych