Małopolski Szlak Architektury Drewnianej od 1 maja otwarty

W dniu 1 maja 2010 rusza projekt "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej", finansowany przez Województwo Małopolskie.


W ramach tego projektu, od 1 maja do końca września 2010 turystom udostępnionych zostanie 50 obiektów, znajdujących się na małopolskim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej (w tym cztery drewniane kościółki, które zostały wpisane na listę UNESCO). Drewniane kościoły i cerkwie otwarte będą w piątki, soboty i niedziele, zawsze przez cztery godziny dziennie.

Otwarte obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej można zwiedzać na sześciu trasach: krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i nowosądecko - gorlickiej. Od maja do września oglądać będzie można wnętrza, na co dzień zamknięte lub otwierane tylko na nabożeństwa, a także zapytać osobę udostępniającą o ciekawostki związane z zabytkiem.

Szlak Architektury Drewnianej jest jednym z największych skarbów Małopolski. Znajduje się na nim łącznie prawie 250 obiektów. Są to nie tylko malownicze, drewniane kościoły ze smukłymi dzwonnicami i łemkowskie cerkwie, ale także drewniane wille oraz staropolskie dwory. W skansenach, w których jakby zatrzymał się czas, prezentowane są zabytki ludowej kultury materialnej. Wszystkie obiekty mają nieocenioną wartość historyczno-kulturalną, a cztery z nich znalazły się nawet na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO - są to drewniane kościółki w Dębnie Podhalańskim, Binarowej, Lipnicy Murowanej oraz Sękowej.

Jednym z przedsięwzięć, które ma dodatkowo przyciągnąć turystów na Szlak Architektury Drewnianej, będzie kolejna edycja projektu "Muzyka zaklęta w drewnie". W okresie od 27 czerwca do 11 września 2010 w wybranych kościołach Małopolski, znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej odbędzie się cykl 12 koncertów. Pierwszy koncert będzie miał miejsce 27 czerwca w kościele pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij