Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Rezydent: Turcja - Riwiera Turecka
- Szukamy przewodnika tatrzańskiego, Dolina...
- Kraków - Junior Specjalista ds. Turystyki
- PIlot niemieckojęzyczny 16.07-18.07
- Znasz CRM dla Agenta lub N-SYKON ?
- PILNIE poszukiwany pilot wahadłowy Kraków -...
- Rezydent - Riwiera Makarska 18-29.07.22
- Opiekun Cypr 6.08
- SPECJALISTA ds. TURYSTYKI AGENCYJNEJ (Kraków)
- Praca w biurze podróży w Warszawie - od zaraz

Zobacz także
Ceny wyjazdów turystycznych zbliżają się do poziomów sprzed roku
Niewielkie wzrosty cen w biurach podróży
Jak zmieniają się ceny wyjazdów do najpopularniejszych regionów turystycznych?
Ceny wyjazdów do Hiszpanii niższe niż przed tygodniem
Średnie ceny letnich wyjazdów wzrosły na wszystkich, najważniejszych kierunkach
Jak zmieniały się ceny na najpopularniejszych kierunkach turystycznych?
Które kierunki najmocniej zmieniały ceny w biurach podróży?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 kwietnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 7 kwietnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 kwietnia 2021 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 28 złotych. W poprzednim zestawieniu średnia cena wzrosła o 167 złotych, w zestawieniach wcześniejszych ceny spadły o 10 i 31 złotych, a w jeszcze wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.
W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen odnotowano na Rodos - o 130 złote, a w nieco mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii i na Lanzarote - o średnio 103 i 101 złotych. Wyraźnie największy spadek cen wystąpił na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 186 złotych, a mniejszy na Zakynthos i Teneryfie - o 79 i 41 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 13 i 4 złote.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych ponownie wzrosły. Największe zwyżki miały miejsce w Egipcie oraz w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 57 i po 35 złotych, a nieco mniejsze wystąpiły Bułgarii i Turcji - o 22 i 9 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 649 złotych. Potwierdza to powrót do zwyżek związany najprawdopodobniej z korektą cen wynikłą z rozpoczęcia nowego miesiąca oraz jednocześnie najwyższy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022. W poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 635, 435, 499, 533, 467, 423, 383, 343, 340 i 329 złotych. Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz - o średnio 1187 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen na półwyspie Chalcydyckim i na Synaju - o 1054 i 984 złote.
W minionym tygodniu ceny w skali rocznej spadły jedynie na Malcie - o średnio 54 złote.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 158 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz sześćdziesiąty drugi z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,80 zł/litr wobec 2,39 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 100,8 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 95,5 procent, a przed dwoma o 113,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych odnotowała zbliżone osłabienie jak w poprzednim tygodniu. Tym razem ponownie wyniosło ono niecałe 4,2 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza też o około 4,2 procent, a przed dwoma o 1,2 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu z powodu istotnie słabszego złotego nieco się zwiększyła. Tym razem zawierał się on w przedziale +435/+445 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +420/+430, a przed dwoma +405/+415 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 844 złote oraz na Wyspach Kanaryjskich - o 782 złote. Skromniejsze były zwyżki cen w Grecji i Bułgarii - o 593 i 589 złotych, a najmniejsze w Turcji - o 422 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, w Portugalii i we Włoszech - o 987, 870 i 824 złote. Zwyżki w mniejszej skali wystąpiły na Majorce, w Albanii, Maroku, na Cyprze i w Tunezji - o odpowiednio 569, 688, 530, 467 i 406 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym odnotowano spadek cen wycieczek była Malta, a wyniósł on 54 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o 633 i 623 złote. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Grecji i Bułgarii - o 544 i 492 złote, a najmniej w okresie 2 lat podniosły się ceny wypoczynku w Turcji - o średnio 308 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Albanii, Hiszpanii, na Majorce i w Portugalii - o 688, 687, 629 i 588 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Włoch, Tunezji, na Cypr i do Maroka - o średnio 458, 266, 211 i 112 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny wycieczek w tym ujęciu spadły była Malta, na której dwuletni spadek cen wyniósł 151 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen i Prima Holiday - o około 200 i 450 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 510 złotych (biuro TUI Poland) do prawie 860 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 56 ofert (poprzednio 57 ofert, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 45 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 26 ofert (poprzednio też 26 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 26 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 21 ofert (poprzednio też 21 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty też 20 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland - 7 ofert oraz Exim Tours i Coral Travel - po 3 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Exim Tours i TUI Poland - 8 i 7 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - po 9 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 6 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w na Wyspach Kanaryjskich oraz w Turcji i w Tunezji, biuro Exim Tours w Grecji, a biuro Coral Travel w Crecji i Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nie nastąpiły zmiany w składzie pierwszej piątki organizatorów, a jedyną korektą pozycji zajmowanych przez poszczególne biura była zamiana na pozycjach czwartej i piątej pomiędzy biurami Best Reisen i Grecos. To pierwsze awansowało z powodu nieco mniejszej zwyżki średnich cen ofertowych w ostatnim tygodniu.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Europejska turystyka odradza się, choć brakuje jej rąk do
Północna Izba Gospodarcza: niech wszyscy wiedzą, że w Polsce jest
Tarcza prawna przynosi nowe rozwiązania dla
Dział badania rynku i analizy:
Europejska turystyka odradza się, choć brakuje jej rąk do
Wyjazdy turystyczne nieco tańsze niż przed
Ceny wyjazdów do Hiszpanii niższe niż przed
Travelist: niskie zainteresowanie rezerwacjami na Boże
Starsze aktualności:
Walka z szarą strefą jednym z tematów na Meetings Week
Egipt otworzył się na rosyjskich
Wypowiedź wiceministra może zaostrzyć konflikt z kontrolerami
Noclegowo.pl spodziewa się boomu rezerwacyjnego na
ETC: 3/4 Europejczyków planuje wyjazd turystyczny w ciągu najbliższych 6
Grecja: do restauracji bez certyfikatu
Nowa platforma Emirates konkurencją dla organizatorów
Ruch lotniczy w Polsce coraz bardziej
Cypr znosi restrykcje
Egipt: formularz online zamiast deklaracji COVID19 wypełnianych na
POT podsumowała Weekend za pół ceny
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony upałami w pociągach
Śmierdzący problem biur podróży
UNWTO chce Międzynarodowego Kodeksu Ochrony Turystów
HOTREC apeluje o pomoc dla hoteli dotkniętych upadkiem Thomasa Cooka
Chorwacja znosi ograniczenia wjazdowe
Od jutra Lidl w Polsce będzie sprzedawać wycieczki!
Polacy odpoczywają krócej niż inne narodowości?
ETC: 3/4 Europejczyków planuje wyjazd turystyczny w ciągu najbliższych 6 miesięcy
Polacy w czołówce turystów odwiedzających Czechy
NIK wskazuje na nieprawidłowości przy projekcie CPK
Jakie szkolenia znajdą się na Tour Salonie?
Trwają prace nad Międzynarodowym Kodeksem Ochrony Turystów
Nowy touroperator opowiada o swoim pomyśle
Sztuczna inteligencja w turystyce
Internet wciąż istotny przy wyborze kwater wakacyjnych
Wysoki wzrost popularności Egiptu wśród polskich turystów
Udogodnienia dla pasażerów w Lufthansie
Willa u Tośki w Murzasichle - nie polecam!
Szukam ludzi na wyjazd do Berliina, Wiednia z Krakowa - moze byc polski bus
Specjalista do spraw Turystyki
Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Ekonomicznej w Katowicach
