TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Stabilne ceny w biurach podróży

Ceny wyjazdów turystycznych niewiele zmieniły się w porównaniu z wcześniejszym tygodniem.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje jedenaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 21 stycznia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 14 stycznia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 stycznia 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 2 złote. W ostatnich zestawieniach ceny wzrosły o 4 i 11 złotych, wcześniej spadły o 31 złotych, a w trzech jeszcze wcześniejszych średnie ceny wzrastały o 11, 16 i 19 złotych. W ostatnim tygodniu największe zniżki cen wycieczek wystąpiły na Majorce - o średnio 84 złote oraz na greckiej wyspie Kos i na Tureckiej Riwierze - o 45 i 42 złote. We wzrostach cen wyjazdów ponownie przodowała Sycylia, na której podniosły się one o średnio 115 złotych oraz Półwysep Chalcydycki (też ponownie) i Maroko - o średnio 67 i 51 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły i wzrosły odpowiednio o 1 i 48 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły w przypadku wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 15 i 5 złotych. Na pozostałych kierunkach odnotowano zniżki, przy czym stosunkowo nieduże miały miejsce dla wyjazdów do Bułgarii i do Egiptu - o średnio 7 i 8 złotych, a nieco większe dla wycieczek do Turcji - o 20 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 65 złotych. W poprzednich trzech zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Malcie - o 281 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i Teneryfie - o 261 i 224 złote. Najbardziej w skali rocznej i to trzeci raz z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii - o średnio 140 złotych oraz na wyspę Lanzarote i do Albanii - o średnio 63 i 30 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 169 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz czwarty od trzydziestu czterech tygodni nie była już korzystniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,21 zł/litr wobec 2,60 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 15,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 20,8 procent, a przed dwoma o 23,1 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz piętnasty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale tym razem w nieco większym stopniu (o około 4,4 procent) niż przed tygodniem (o 4,9 procent), a w takim samym jak przed dwoma tygodniami (o 4,4 procent).

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz czwarty z rzędu (od trzydziestu czterech tygodni) nie sprzyjał już organizatorom i zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +30/+40 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +15/+25 oraz +5/-5 złotych.

W drugiej połowie ostatniego tygodnia ceny ropy zaczęły wykazywać tendencje do nieśmiałych zniżek, co w zestawieniu ze wzrostem kursu eurodolara stwarza nadzieję do spadków cen paliwa i powrotu rocznej zmiany kosztu wycieczek w pobliże wartości neutralnych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były o 117 złotych niższe od cen sprzed roku. Mniejsze, ale dość istotne były roczne przeceny w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich w których ceny spadły o 77 i 67 złotych. Umiarkowanie niższe ceny wycieczek niż przed rokiem odnotowano w Turcji - o średnio 25 złote, a kolejny raz z rzędu jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria, gdzie średni wzrost cen - tak jak przed tygodniem - wyniósł 16 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce na Malcie i Majorce - o 281, 261 złotych, a znacząco mniejsze były roczne spadki cen wycieczek w Maroku i Tunezji - o 91 i 68 złotych. Nieznacznie (o 2 złote) wzrosły ceny wyjazdów na Cypr, a w Albanii i Portugalii ich ceny były wyższe o 30 i 140 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej podniosły się średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 161 złotych. W niewiele mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji, Bułgarii i Grecji - o odpowiednio 136, 126 i 102 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o 65 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Portugalii, na Cyprze i w Tunezji - o średnio 282, 183 i 157 złotych, znacznie mniejsza były w tym ujęciu zwyżka średnich cen wyjazdów do Maroka - o średnio 54 złote. W bardzo niewielkim stopniu podniosły się ceny imprez do Albanii i na Majorkę - o 11 i 3 złote, a jedynym kierunkiem o niższych cenach niż przed rokiem była Malta - o 554 złote.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz obniżyły się one w najbardziej znaczącym stopniu w biurze Rainbow - o około 340 złotych. Znaczne były też roczne zniżki cen w biurach Exim Tours i Coral Travel - o średnio około 270 i 255 złotych, mniejsze miały miejsce w biurach Grecos i Best Reisen - o średnio około 150 i 90 złotych, natomiast zupełnie nieznaczne w biurze TUI Poland - o około 10 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 120 do 220 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio też 51, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz biuro Coral Travel z liczbą 25 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 16 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert oraz Exim Tours - 4 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow -10 ofert, przed biurami Coral Travel i TUI Poland - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i TUI Poland - 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 4 oferty oraz Coral Travel i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W jedenastym w tym sezonie letnim zestawieniu zarówno skład czołowej piątki, jak i kolejność zajmowanych w niej pozycji pozostały wobec poprzedniego zestawienia bez zmian. Wynikało to z niewielkich zmian cen wycieczek ogółem, a także w ofertach poszczególnych touroperatorów. Biuro Coral Travel powiększyło w niedużym stopniu przewagę nad pozostałymi, gdyż średnie ceny w jego ofercie nieznacznie spadły podczas, gdy u pozostałych w niewielkim stopniu wzrosły.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży cena wyjazd tui coral travel traveldata
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję