TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Średnie ceny letnich wyjazdów niższe niż przed tygodniem

Średnie ceny letnich wyjazdów niższe niż przed tygodniem - przekonują analitycy Instytutu Traveldata.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje piętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 lutego 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 11 lutego 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 lutego 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 17 złotych. W ostatnim zestawieniu ceny spadły o 8 złotych, a we wcześniejszych wzrosły o 2 i 19 złotych. W minionym tygodniu największe spadki cen wycieczek wystąpiły na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz (poprzednio ceny tam znacznie wzrosły) - o średnio 117 złotych oraz na wyspie Lanzarote i w Maroku - o 73 i 70 złotych.

Największe wzrosty cen wycieczek w minionym tygodniu odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 67 złotych oraz na wyspach Cypr i Korfu - o 62 i 45 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły i wzrosły o odpowiednio 10 i 34 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym najbardziej spadły na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 47 i 34 złote. Znacznie mniejsze były spadki cen wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o 9 oraz symboliczny 1 złoty, zaś podniosły się ceny imprez turystycznych do Grecji - o średnio 16 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 87 złotych. W ostatnich sześciu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen ponownie odnotowano w Maroku - o 297 złotych oraz w tej samej wielkości na Malcie a nieco mniejsze na Majorce - o 238 złotych. Najbardziej w skali rocznej i to po raz siódmy z rzędu zdrożały ceny wyjazdów do Portugalii - o średnio 163 złote oraz na wyspę Kos i do Albanii - o średnio 93 i 69 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 44 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz ósmy z rzędu była mniej korzystna a niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,32 zł/litr wobec 2,40 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 3,3 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 5,5 procent, a przed dwoma o 11,0 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz dziewiętnasty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem ponownie w większej skali (o około 3,5 procent) niż przed tygodniem (o 2,9 procent) i przed dwoma tygodniami (o 2,7 procent).

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz ósmy z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu korzystnych tygodni - nie sprzyjał już organizatorom i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +55/+65 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +35/+45 oraz +15/+25 złotych.

Była to jak dotychczas najbardziej niekorzystna sytuacja w tym względzie dla touroperatorów jaka wystąpiła w zakresie potencjalnych kosztów wycieczek w szczycie sezonu letniego 2021.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny były niższe o 140 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala roczne przecen w Egipcie, Grecji i Turcji, w których wyniosły one 80, 64 i 42 złote. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o 17 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku oraz na Malcie i Majorce, na których wyniosły one odpowiednio 297, 297 i 238 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Cypr - o średnio 75 i 68 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki ponownie miały miejsce w Portugalii - o 163 złote, a w mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii - o 69 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), podniosły się jedynie średnie ceny wycieczek do Bułgarii i Egiptu - o 56 i 38 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów w tym ujęciu spadły - umiarkowanie na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 65 i 45 złotych, a w niewielkim stopniu staniały wycieczki do Grecji - o zaledwie 9 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Malcie - o średnio - 1023 złote. Znacznie mniejsze zniżki miały miejsce w Maroku - o średnio 283 złote, a jeszcze mniejsze na Majorce, w Tunezji i na Cyprze - o 104, 45 i 4 złote. Kosmetyczny wzrost cen w tym ujęciu odnotowano natomiast w Albanii - o 9 złotych, a znaczący w Portugalii - o 165 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów ponownie w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Exim Tours i Rainbow - o około 280 i 275 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurze Coral Travel - o około 190 złotych, a w mniejszej skali w biurach Sun & Fun i TUI Poland - o około 115 i 75 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od blisko 80 złotych do ponad 310 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 56 ofert (poprzednio 51, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 31 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio też 35 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 28 ofert (poprzednio też 28 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 23 oferty).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Exim Tours i TUI Poland - po 7 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - po 10 ofert, przed biurem Coral Travel - 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Rainbow i Itaka - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Polandi Coral Travel - po 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i Tunezji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W piętnastym zestawieniu w tym sezonie letnim sytuacja po raz drugi z rzędu była dość niecodzienna, albowiem zarówno skład czołowej piątki jak również kolejność organizatorów pozostała taka sama sam jak w poprzednim zestawieniu. Warto jednakże zwrócić uwagę, że dzięki umiarkowanej obniżce cen wycieczek w biurach TUI Poland i Exim Tours obaj wymienieni organizatorzy znacząco zbliżyli się pod względem wielkości ujemnego odchylenia od poziomu referencyjnej rynkowej ceny ofertowej do obecnego lidera, czyli biura Coral Travel.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podrózy wyjazd lato rainbow tui coral travel traveldata
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję