Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro Podróży Kleopatra Piaseczno specjalista ds....
- Specjalista ds. Szkoleń i Rozwoju
- praca wychowawca - obóz rekreacyjny (j. ukraiński)
- Fostertravel.pl salon Warszawa - Specjalista ds...
- Specjalista ds. rezerwacji rejsów
- Specjalista ds. rezerwacji hotelowych
- Pilot wycieczki Macedonia 05-16.09.2022
- Wychowawca kolonijny, PILNE, Darłówko 14-23.08
- Szukam wychowawcy na kolonie w Darłówku 14-23.08
- Specjalista ds. turystyki w Salonie Wakacje.pl...

Zobacz także
Barometr UNWTO wskazuje na wzrost tempa odbudowy turystyki
UNWTO: Początek roku przyniósł turystyce pewne ożywienie
Liczba przyjazdów turystycznych poprawia się, ale ciągle jest dużo poniżej poziomu sprzed pandemii
UNWTO widzi oznaki odbicia w turystyce
30 krajów zgłosiło się do sieci stworzonej przez UNWTO i ETC
UNWTO: ożywienie turystyki przyspiesza nierównomiernie
Międzynarodowa turystyka nadal wykazuje oznaki silnego i stabilnego odrodzenia się po skutkach pandemii, pomimo znaczących problemów gospodarczych i geopolitycznych.
Według najnowszego Światowego Barometru Turystyki UNWTO, turystyka międzynarodowa odnotowała silne odbicie w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku, z prawie 250 milionami międzynarodowych przyjazdów. W porównaniu z 77 milionami przyjazdów zanotowanych w okresie od stycznia do maja 2021 roku oznacza to, że sektor odzyskał prawie połowę (46%) poziomów sprzed pandemii w 2019 roku.
Ożywienie turystyki nabrało tempa w wielu częściach świata, przetrwać wyzwania stojące na jej drodze - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili. Jednocześnie zaleca ostrożność w związku z " zawirowaniami gospodarczymi i wyzwaniami geopolitycznymi, które mogą wpłynąć na sektor w pozostałej części 2022 roku i później".
Europa i obie Ameryki na czele ożywienia
Europa przyjęła ponad cztery razy więcej międzynarodowych przyjazdów niż w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku (+350%), pobudzona silnym popytem wewnątrzregionalnym i zniesieniem ograniczeń w podróżowaniu w coraz większej liczbie krajów. W regionie odnotowano szczególnie solidne wyniki w kwietniu (+458%), odzwierciedlające udany okres wielkanocny. W obu Amerykach liczba przyjazdów wzrosła ponad dwukrotnie (+112%). Odbicie porównywane jest jednak ze słabymi wynikami w 2021 r., a przyjazdy turystyczne pozostają ogólnie 36% i 40% poniżej poziomów z 2019 r. w obu regionach.
Ożywienie turystyki nabrało tempa w wielu częściach świata, opierając się wyzwaniom stojącym na jej drodze
Wzrost, w porównaniu z 2021 r. na Bliskim Wschodzie (+157%) i w Afryce (+156%) pozostał odpowiednio 54% i 50% poniżej poziomów z 2019 r., a region Azji i Pacyfiku prawie podwoił liczbę przyjazdów (+94%), choć liczby te były o 90% niższe niż w 2019 r., ponieważ niektóre granice pozostały zamknięte dla podróży innych niż istotne. W tym przypadku ostatnie złagodzenie ograniczeń można zauważyć w lepszych wynikach za kwiecień i maj.
Patrząc na subregiony, kilka z nich odzyskało od 70% do 80% poziomu sprzed pandemii, na czele z Karaibami i Ameryką Środkową, a następnie południową częścią Morza Śródziemnego, Europą Zachodnią i Północną. Warto zauważyć, że niektóre miejsca docelowe przekroczyły poziomy z 2019 roku, w tym Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, St. Maarten, Mołdawia, Albania, Honduras i Portoryko.
Międzynarodowe przyjazdy turystyczne
Rosnące wydatki na turystykę z głównych rynków źródłowych współgrają z obserwowanym ożywieniem. Wydatki turystów z Francji, Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych wynoszą obecnie od 70% do 85% poziomów sprzed pandemii, podczas gdy wydatki przyjezdnych z Indii, Arabii Saudyjskiej i Kataru przekroczyły już poziomy z 2019 r.
Jeśli chodzi o wpływy z turystyki międzynarodowej uzyskane w miejscach docelowych, coraz większa liczba krajów - Mołdawia, Serbia, Seszele, Rumunia, Macedonia Północna, Saint Lucia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Pakistan, Sudan, Turcja, Bangladesz, Salwador, Meksyk, Chorwacja i Portugalia - w pełni odzyskała poziom sprzed pandemii.
Sprostanie rosnącym wyzwaniom
UWNTO spodziewa się się, że silny popyt w sezonie letnim na półkuli północnej umocni te pozytywne wyniki, zwłaszcza że coraz więcej kierunków łagodzi lub znosi ograniczenia w podróżowaniu. W 62 miejscach (z czego 39 w Europie) nie obowiązywały ograniczenia związane z COVID-19, a coraz więcej miejsc w Azji zaczęło je łagodzić (stan na 22 lipca).
Według Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ogólne zmniejszenie zdolności przewozowej w 2022 r. będzie ograniczone do 20%-25% miejsc oferowanych przez linie lotnicze w porównaniu z 2019 r. Taka odporność znajduje również odzwierciedlenie we wskaźnikach obłożenia hoteli. Na podstawie danych firmy STR, globalne wskaźniki obłożenia wzrosły do 66% w czerwcu 2022 r., z 43% w styczniu.
Silniejszy niż oczekiwano popyt stworzył jednak znaczne wyzwania operacyjne, podczas gdy wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja i stopy procentowe, a także obawy o spowolnienie gospodarcze nadal stanowią ryzyko dla ożywienia. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazuje na globalne spowolnienie gospodarcze z 6,1% w 2021 roku do 3,2% w 2022 roku, a następnie do 2,9% w 2023 roku. W tym samym czasie UNWTO kontynuuje ścisłą współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w celu monitorowania pandemii, a także pojawiających się sytuacji kryzysowych dotyczących zdrowia publicznego i ich potencjalnego wpływu na podróże.
Scenariusze regionalne na rok 2022
Scenariusze opublikowane przez UNWTO w maju 2022 r. wskazują, że międzynarodowe przyjazdy osiągną w 2022 roku 55% do 70% poziomów sprzed pandemii. Wyniki zależą od zmieniających się okoliczności, głównie zmieniających się ograniczeń w podróżowaniu, trwającej inflacji, w tym wysokich cen energii, oraz ogólnych warunków gospodarczych, rozwoju wojny na Ukrainie, a także sytuacji zdrowotnej związanej z pandemią. Nowsze wyzwania, takie jak braki kadrowe, poważne zatłoczenie lotnisk oraz opóźnienia i odwołania lotów, mogą również wpłynąć na liczbę turystów międzynarodowych.
Europa i obie Ameryki odnotowują najlepsze wyniki turystyczne, podczas gdy Azja i Pacyfik pozostają w tyle ze względu na bardziej restrykcyjne ograniczenia podróżowania. Międzynarodowe przyjazdy turystyczne w Europie mogą wzrosnąć do 65% lub nawet 80% poziomów z 2019 roku w 2022 roku, w zależności od różnych warunków, podczas gdy w obu Amerykach mogą osiągnąć 63% do 76% tych poziomów.
W Afryce i na Bliskim Wschodzie przyjazdy mogłyby osiągnąć około 50%-70% poziomów sprzed pandemii, podczas gdy w Azji i Pacyfiku pozostałyby, w najlepszym razie, na poziomie 30%, w porównaniu z 2019 r.
Komentarze
Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) oraz Europejska Komisja Turystyki (ETC) ostrzegają, że ożywienie sektora turystycznego może być poważnie zagrożone, jeśli prawie 1,2 mln miejsc pracy w całej UE pozostanie nieobsadzonych. WTTC w swojej...
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Dubaj bliski przedpandemicznych
Północna Izba Gospodarcza: Turystyka na Odrą
Jak zmieniają się ceny wrześniowych
Mniej turystów przyjeżdża do Grecji drogą
UMWM kieruje sprawę pielgrzymki do Medjugorje do organów
Dział hotele, pensjonaty:
Północna Izba Gospodarcza: Turystyka na Odrą
Problem ze ściekami Hotelu
Nowy hotel w Szczecinie rozpoczął
XIX Ogólnopolskie Regaty Hotelarzy odbędą się w
Ruszyła kolejna edycja konkursu Turystyczne Skarby
Starsze aktualności:
IATA: silne ożywienie podróży
Marszałek województwa dolnośląskiego nakłada karę na
Nowy członek zarządu PKS
Travelplanet.pl: Turyści, którzy skorzystali z first minute są
12 milionów złotych z bonów turystycznych trafiło do
Małopolskie uzdrowiska zapraszają na I edycję Międzynarodowych Targów Turystyki
Wzrost liczby pasażerów w Kraków
Masters of Travel przewiduje spadek liczby podróży
Zmiany personalne w Polskim Holdingu
Gdzie szukać ofert pracy w Łodzi bez
Spółka, przed którą ostrzega UOKiK zmienia
Północna Izba Gospodarcza: jesienią wiele firm gastronomicznych może
Emirates przywracają loty do pięciu krajów afrykańskich
Nowa linia autobusowa na Węgry i Słowację
Rząd przedłuża ograniczenia covidowe
IGHP mianuje nową dyrektor regionalną
Co się działo na targach Meet The Bidder?
Spółka należąca do Rainbow zyskuje nowego inwestora
agencja turystyczna dobrym pomysłem na biznas?
Kierownik/wychowawca/instrutor taniec/animator 19.08 - 31.08
Tyrol pozwany przez dużą grupę turystów
Zrównoważona turystyka motywem przewodnim nowej kampanii DZT
Wegański styczeń w liniach Emirates
Egipt: darmowe wizy zostaną na dłużej
Kraków gościł zjazd anestezjologów
Za posiłek z dostawą można zapłacić bitcoinami
Pogoda nad Bałtykiem pomoże w sprzedaży wycieczek?
Apel o utworzenie unijnej grupy zadaniowej ds. hotelarstwa i gastronomii
IGHP: Hotele na dnie - tak źle jeszcze nie było
LOT stawia na ostrożną strategię
