TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wzrosty cen w biurach nieco wyhamowały

Wyjazdy na Maltę znacznie potaniały w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Zniżki zaobserwowano również na Sycylii i w Maroku.


Przygotowane przez zestawienie obejmuje trzydzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 lipca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 21 lipca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 29 lipca 2021 roku.

Jest to ostatni materiał obejmujący ceny wycieczek dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia, czyli okres późnych tzw. last minute. W związku z tym liczba dostępnych ofert uległa znaczącej redukcji, a ich ceny zmieniły się w dużo większym stopniu niż zwykle.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 3 złote, co było wyjątkiem w trwającym od kilkunastu tygodni wyraźnym generalnym trendzie ich wzrostu. W poprzednich zestawieniach średnie ceny rosły o 142, 77 i 96 złotych, wcześniej spadły o 58 złotych, a jeszcze wcześniej wzrastały, z jednotygodniowym wyjątkiem, jedenaście razy z rzędu o 72, 11, 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano na Malcie - o 1010 złotych, a mniejsze, chociaż również bardzo znaczne, w Maroku (ponownie) i na Sycylii - o 470 i 318 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz oraz na Teneryfie - o średnio 1081 i 743 złote, a mniejsza była zwyżka cen wyjazdów na grecką wyspę Zakynthos - o 274 złote.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio wzrosły o 359 i spadły o 80 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach za wyjątkiem Turcji gdzie wystąpił ich spadek o średnio 34 złote. Na pozostałych kierunkach ceny wycieczek wzrosły. Największy wzrost średnich cen miał miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 197 i 102 złote, a zdecydowanie mniejsze były zwyżki cen w Grecji i Egipcie - o 15 i 3 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 711 złotych. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 939 złotych, a w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 917, 859, 826, 893, 818, 861, 930, 1009, 876 i 815 złotych.

Najbardziej w okresie roku podniosły się ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz - o średnio 2216 złotych, natomiast nieco mniejszy był wzrost cen wycieczek na półwysep Chalcydycki i Teneryfę - o średnio 1663 i 1514 złotych. Jedyne zniżki cen wyjazdów w minionym tygodniu odnotowano na Synaju i Gran Canarii - o 269 i 150 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 949 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz siedemdziesiąty siódmy z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,07 zł/litr wobec 2,67 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 89,9 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 94,2 procent, a przed dwoma o 93,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu nieznacznie silniejsza niż miało to miejsce w tygodniu poprzednim. Tym razem skala osłabienia spadła do prawie 7,5 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 7,6 procent, a przed dwoma o około 10,4 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu nieco tańszego paliwa była mniejsza. Tym razem zawierał się on w przedziale +560/+570 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +580/+590 złotych, a przed dwoma tygodniami rekordowe +650/+660 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 943 i 880 złotych, na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Turcja i Bułgaria z wzrostami cen o 557 i 487 złote, zaś tym razem najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Egiptu - o 254 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 1710 i 1409 złotych, mniejsze na Cyprze, w Albanii i Tunezji - o odpowiednio 1050, 562 i 523 złotych, a najmniejsze na Malcie, w Portugalii i we Włoszech - o średnio 330, 231 i 221 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o aż 2696 złotych. Na kolejnych miejscach ze wzrostami cen o 1887, 1499 i 1387 złotych znalazły się Grecja, Turcja i Bułgaria zaś najmniejsze były w tym ujęciu zwyżki cen wyjazdów do Egiptu - o 775 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze, Majorce i w Albanii - o średnio 2526, 2119, 2016 i 1834 złotych. Mniejsze były zwyżki cen wycieczek na Maltę i do Tunezji - o 928 i 668 złotych, a najmniejsze do Portugalii i do Włoch - o 228 i 87 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Grecos, Rainbow oraz Itaka - o około 70, 320 i 440 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 550 złotych (biuro Prima Holiday) do ponad 1550 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 46 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 40, a przed dwoma laty 36 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 40 ofert (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 25 ofert) i Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 20 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Best Reisen - 5 i 3 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 10 ofert i TUI Poland - 8 ofert oraz biura Grecos i Rainbow - po 6 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Itaka - 8 ofert oraz TUI Poland i Rainbow - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland, Sun & Fun i Best Reisen - wszystkie po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii, biuro Itaka w Egipcie. Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym piątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 skład pierwszej piątki uległ jednej zmianie. Z tabeli wypadło biuro Best Reisen, które przesunęło się z pozycji piątej na ósmą, a weszło do niej biuro Sun & Fun awansując z miejsca szóstego na czwarte. Nowym liderem zestawienia zostało biuro Itaka awansując z dotychczasowej pozycji czwartej jako rezultat dużej obniżki średnich cen ofertowych dokonanej w minionym tygodniu. Duży spadek z miejsca lidera na piąte zanotowało biuro TUI Poland, które w dość dużym stopniu podniosło w ubiegłym tygodniu ceny ofertowe wycieczek.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży last minute Itaka rainbow tui wyspy kanaryjskie tunezja egipt turcja

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję