TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyjazdy do Turcji i Egiptu tańsze niż przed rokiem

W minionym tygodniu najmocniej potaniały, w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego, wyjazdy do Turcji i Egiptu - przekonują analitycy.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 20 maja 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 13 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 21 maja 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 8 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na kanaryjskiej wyspie Lanzarote i wyniósł średnio 178 złote (poprzednio ceny tam najbardziej wzrosły), a mniej istotne zniżki miały miejsce na Sardynii i greckiej wyspie Kos - o 121 i 105 złote. Największe zwyżki cen wyjazdów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 238 złotych oraz na Fuerteventurze i Gran Canarii - o średnio 222 i 107 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 39 złotych i pozostały bez zmian.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków wzrost cen wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem nieco wyhamował, a na części tych kierunków odnotowano nawet tendencje spadkowe. Największe wzrosty ponownie odnotowano na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 25 złotych, wyraźnie mniejsze w Bułgarii i w Grecji - o 13 i 10 złotych, zaś kolejny raz spadły na kierunkach tureckich i egipskich - o średnio 22 i 27 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 113 złotych. W ostatnich jedenastu zestawieniach ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen znów odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 696 złote, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce w Kalabrii i na Synaju - o średnio 448 i 354 złotych. Mniej znaczące były wzrosty cen wycieczek, z których największe odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 230 złotych, a mniejsze w Albanii i na wyspie Rodos - o średnio 121 i 81 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 74 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewietnasty z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,52 zł/litr wobec zaledwie 1,38 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwunasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 82,6 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 95,4 procent, a przed dwoma o 111,1 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była jeszcze bardziej silna w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych tj. o około 3,9 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 3,4 procent, a przed dwoma o około 1,8 procent.

W sytuacji równoczesnego wpływu znacznie wyższych cen paliwa oraz istotnie niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dziewietnasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - pomimo coraz silniejszego złotego - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +75/+85 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to +100/110 złotych, a przed dwoma rekordowe +140/+150.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce w Egipcie i w Turcji, gdzie średnie ceny były niższe o 183 i 171 złotych od cen sprzed roku, zaś niższa była skala rocznych przecen w Grecji, Bułgarii oraz na Wyspach Kanaryjskich - o odpowiednio 69, 53 i 33 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, na Synaju, w Maroku i na Malcie - o odpowiednio 400, 354, 336 i 334 złote. W znacząco mniejszym stopniu staniały wyjazdy do Portugalii, Tunezji i na Cypr - o średnio 166, 127 i 91 złotych, a jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły, były Majorka i Albania ze wzrostami średnich cen o 50 i 121 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największą obniżkę cen wycieczek ponownie odnotowano w Grecji - o średnio 219 złotych, a niewiele mniejszą w Turcji - o 167 złotych. Jeszcze mniejsze były przeceny na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 96 i 67 złotych, a najmniejsza kolejny raz w Egipcie, gdzie wyniosła zaledwie 43 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen w ujęciu dwuletnim miał miejsce na Malcie, Cyprze i w Maroku - o 669, 564, 494 złotych, a nieco w Portugalii - o 256 złotych. Zdecydowanie mniejsza była skala zniżek cen wycieczek do Albanii i Tunezji - o średnio 91 i 85 złotych, a niemalże symboliczna na Majorce, a mianowicie o 9 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Sun & Fun, Rainbow i Best Reisen - o około 420, 370 i 260 złotych. Istotne były również roczne zniżki w biurach Coral Travel, Prima Holiday i Exim Tours - o około 155, 120 i 60 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 20 do prawie 600 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 34 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biuro Itaka z liczbą 27 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz biura Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 28, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Coral Travel z liczbą też 24 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 24 oferty).

Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 8 i 7 ofert, przed biurami Coral Travel i Rainbow - po 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 8 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie i w Turcji, biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Exim Tours w Egipcie, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym ósmym zestawieniu w tym sezonie letnim ani skład pierwszej piątki organizatorów ani ich kolejność nie uległy zmianie. Niewielkim korektom uległy jedynie odchylenia od średniej ceny referencyjnej w szczególności w biurze Coral Travel (na korzyść) z powodu zniżki ofertowych cen wycieczek oraz w biurach TUI Poland i Grecos (na niekorzyść) z powodu umiarkowanego wzrostu cen wyjazdów.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
turcja egipt wyjazdy turystyka traveldata
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję