Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Współpraca przy prowadzeniu biura podróży Wrocław...
- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
- Przewodnik Kulinarny w Gdańsku
- Młodszy Specjalista ds. turystyki przyjazdowej i...
- Asystent Sprzedaży
- Praca w Salonie Itaki Katowice
- Salon ITAKA RUMIA
- Asystent / -ka w Biurze Podróży W-wa Bielany
- Sprzedam biuro podróży
- pilot Gruzja Armenia

Zobacz także
Ceny wyjazdów do Hiszpanii niższe niż przed tygodniem
Średnie ceny letnich wyjazdów wzrosły na wszystkich, najważniejszych kierunkach
Wyjazdy turystyczne nieco tańsze niż przed tygodniem
Wyjazdy na Maltę i Riwierę Turecką tańsze niż tydzień temu
Średnie ceny letnich wyjazdów niższe niż przed tygodniem
Ceny wyjazdów do Maroka, Tunezji czy Egiptu niższe niż przed tygodniem
Średnie ceny wyjazdów turystycznych niższe niż przed rokiem
Średnia cena wyjazdów turystycznych notuje drugi, co do wielkości spadek cen w tym roku - wynika z analizy Instytutu Traveldata.
Przygotowane przez Instytut Badąń Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dziewiętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 marca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 11 marca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 19 marca 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 3 złote. W ostatnim zestawieniu ceny spadły o 10 złotych, we wcześniejszym wzrosły o 18 złotych, a w jeszcze wcześniejszych spadły o 9, 17 i 8 złotych.
Największe spadki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - średnio o 205 złotych, zaś znacząco mniejsze zniżki były na Teneryfie (poprzednio miał tam miejsce największy spadek cen) i na Malcie - o 105 i 40 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na kanaryjskich wyspach Fuerteventurze i Gran Canarii - o 73 i 63 złote oraz na Sycylii - o 63 złote.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio spadły i wzrosły o 7 i 14 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym spadły jedynie w Turcji - o 11 złotych, a na pozostałych głównych kierunkach wzrosły. W najmniejszym stopniu w Grecji - o średnio 3 złote, nieco bardziej w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 17 i 15 złotych, a najbardziej w Bułgarii - 29 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 130 złotych. Jest to drugi największy w tym sezonie roczny spadek średniej ceny wyjazdów, a w ostatnich dziesięciu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.
Największe roczne spadki cen kolejny raz odnotowano w Maroku - o 416 złotych, a istotnie mniejsze na greckiej wyspie Korfu i na Cyprze - o 253 i 230 złotych. Najbardziej w skali rocznej ponownie zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos - o średnio 71 złotych oraz do Albanii i na Rodos - o średnio 59 i 24 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 13 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwunasty z rzędu była mniej korzystna a niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,51 zł/litr wobec zaledwie 1,84 zł/litr przed rokiem, co oznacza już trzeci od prawie roku wzrost i to aż o 36,4 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 13,0 procent, a przed dwoma była wyższa o 6,2 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu dwudziesty trzeci raz z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem jednak w znacznie mniejszej skali (o około 1,5 procent) niż przed tygodniem (o 4,9 procent) i przed dwoma tygodniami (o 4,2 procent).
W sytuacji równoczesnego negatywnego wpływu wyższych cen paliwa i kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek pozostał bardzo znaczny i po raz dwunasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Tym razem osiągnął on drugą najbardziej niekorzystną wielkość w sezonie i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +120/+130 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +135/+145 oraz +100/+110 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 157 i 147 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji i Turcji -o średnio 68 złotych i 33 złote. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 3 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - o średnio 416 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny w na Cyprze, Majorce i Malcie, które wyniosły odpowiednio 230, 199 i 194 złote. Umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i Portugalii - o średnio 69 i 50 złotych, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 59 złotych.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na wszystkich z nich średnie ceny wycieczek spadły. Najmniejsza 11-złotowa zniżka miała miejsce w Bułgarii, w większym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - odpowiednio o 49, 60 i 68 złotych, a największa dwuletnia zniżka miała miejsce w Grecji - o średnio 152 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Malcie i w Maroku - o średnio 765 i 328 złotych. Znacznie mniejsze i podobne zniżki były udziałem Cypru i Majorki - o średnio 158 i 144 złote, a jeszcze mniejsze Albanii - o 29 złotych. Jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu dwuletnim wzrosły były Tunezja i Portugalia, w których podniosły się one o 15 i 58 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours - o około 380 i 290 złotych. Dość znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurach Grecos i Sun & Fun - o około 80 i 70 złotych, a w mniejszej skali w biurach TUI Poland i Coral Travel - o około 40 i 35 złotych. Mniej więcej na ubiegłorocznym poziomie pozostały ceny w biurze Itaka (spadek o niecałe 5 złotych), a w pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 złotych do 90 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio 49, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 31 oferty).
Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 33 takie oferty (poprzednio 32, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz Itaka z odnotowaną liczbą 21 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 22 oferty, a przed dwoma laty 18 ofert) i Exim Tours z liczbą również 21 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 13 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland, Exim Tours i Coral Travel - 6, 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Rainbow - po 9 ofert przed biurem Grecos - 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - po 5 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland - po 3 oferty, zaś w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty. Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Grecji, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Coral Travel w Tunezji, Turcji i w Bułgarii.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dziewiętnastym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów nie uległ zmianie, ale korekcie uległa ich kolejność w tabeli. Najistotniejszą zmianą było przesunięcie się biura Exim Tours z pozycji czwartej na pierwszą. Poprzedni lider biuro Coral Tavel spadło na pozycję trzecią z powodu umiarkowanej zwyżki cen ofertowych i tym samym zepchnęło z niej na pozycję czwartą biuro TUI Poland.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Turyści z zagranicy doceniają także
Hotele Deutsche Hospitality zapraszają do
Programy lojalnościowe pomagają zwiększyć
Dział badania rynku i analizy:
Turystyka weekendowa będzie
Prawie połowa wyjazdów zorganizowanych to
Starsze aktualności:
Hotelarze bawili się w
Cypr znosi ograniczenia
CBA stawia zarzuty byłemu prezesowi lubelskiego
Wyjazdy na Maltę i Rodos tańsze niż przed
Wstępne porozumienie pomiędzy PAŻP a
ETC: Więcej osób niż przed rokiem deklaruje chęć przyjazdu do
Włoska turystyka w przyszłym roku powróci do poziomów sprzed
Ryanair zadowolony z wyroku francuskiego
ACI Europe: Lotnictwo odbudowuje się szybciej niż
Wenecja przesuwa wprowadzenie opłat za
Enter Air podpisuje nową umowę z TUI
Oświadczenie Światowego Komitetu Etyki w Turystyce w sprawie napaści na
Lotnisko Chopina: Zamów posiłek z dostawą
Hotelarze dyskutowali jak dopasować rozwiązania technologiczne do nowej rzeczywistości
Sieć a&o zbliża się do przedpandemicznych wyników
Nowe zalecenia dla organizatorów zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży
GUS: liczba turystów w obiektach noclegowych mocno spadła
Można składać wnioski o dofinansowanie zadań z zakresu turystyki
Finnair zmienia strukturę taryf biletów
W maju zadebiutuje nowy przewoźnik
Travelist.pl ruszył z nową kampanią reklamową
Nowe rozporządzenie w sprawie ograniczeń weszło w życie
Ustawa o imprezach turystycznych pełna niejasności
Rainbow da zniżki dużym rodzinom
Ważą się losy podwyżek opłat lotniskowych