TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Średnie ceny wyjazdów turystycznych niższe niż przed rokiem

Średnia cena wyjazdów turystycznych notuje drugi, co do wielkości spadek cen w tym roku - wynika z analizy Instytutu Traveldata.


Przygotowane przez Instytut Badąń Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dziewiętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 marca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 11 marca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 19 marca 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 3 złote. W ostatnim zestawieniu ceny spadły o 10 złotych, we wcześniejszym wzrosły o 18 złotych, a w jeszcze wcześniejszych spadły o 9, 17 i 8 złotych.

Największe spadki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - średnio o 205 złotych, zaś znacząco mniejsze zniżki były na Teneryfie (poprzednio miał tam miejsce największy spadek cen) i na Malcie - o 105 i 40 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na kanaryjskich wyspach Fuerteventurze i Gran Canarii - o 73 i 63 złote oraz na Sycylii - o 63 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio spadły i wzrosły o 7 i 14 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym spadły jedynie w Turcji - o 11 złotych, a na pozostałych głównych kierunkach wzrosły. W najmniejszym stopniu w Grecji - o średnio 3 złote, nieco bardziej w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 17 i 15 złotych, a najbardziej w Bułgarii - 29 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 130 złotych. Jest to drugi największy w tym sezonie roczny spadek średniej ceny wyjazdów, a w ostatnich dziesięciu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.

Największe roczne spadki cen kolejny raz odnotowano w Maroku - o 416 złotych, a istotnie mniejsze na greckiej wyspie Korfu i na Cyprze - o 253 i 230 złotych. Najbardziej w skali rocznej ponownie zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos - o średnio 71 złotych oraz do Albanii i na Rodos - o średnio 59 i 24 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 13 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwunasty z rzędu była mniej korzystna a niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,51 zł/litr wobec zaledwie 1,84 zł/litr przed rokiem, co oznacza już trzeci od prawie roku wzrost i to aż o 36,4 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 13,0 procent, a przed dwoma była wyższa o 6,2 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu dwudziesty trzeci raz z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem jednak w znacznie mniejszej skali (o około 1,5 procent) niż przed tygodniem (o 4,9 procent) i przed dwoma tygodniami (o 4,2 procent).

W sytuacji równoczesnego negatywnego wpływu wyższych cen paliwa i kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek pozostał bardzo znaczny i po raz dwunasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Tym razem osiągnął on drugą najbardziej niekorzystną wielkość w sezonie i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +120/+130 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +135/+145 oraz +100/+110 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 157 i 147 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji i Turcji -o średnio 68 złotych i 33 złote. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 3 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - o średnio 416 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny w na Cyprze, Majorce i Malcie, które wyniosły odpowiednio 230, 199 i 194 złote. Umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i Portugalii - o średnio 69 i 50 złotych, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 59 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na wszystkich z nich średnie ceny wycieczek spadły. Najmniejsza 11-złotowa zniżka miała miejsce w Bułgarii, w większym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - odpowiednio o 49, 60 i 68 złotych, a największa dwuletnia zniżka miała miejsce w Grecji - o średnio 152 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Malcie i w Maroku - o średnio 765 i 328 złotych. Znacznie mniejsze i podobne zniżki były udziałem Cypru i Majorki - o średnio 158 i 144 złote, a jeszcze mniejsze Albanii - o 29 złotych. Jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu dwuletnim wzrosły były Tunezja i Portugalia, w których podniosły się one o 15 i 58 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours - o około 380 i 290 złotych. Dość znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurach Grecos i Sun & Fun - o około 80 i 70 złotych, a w mniejszej skali w biurach TUI Poland i Coral Travel - o około 40 i 35 złotych. Mniej więcej na ubiegłorocznym poziomie pozostały ceny w biurze Itaka (spadek o niecałe 5 złotych), a w pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 złotych do 90 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio 49, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 31 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 33 takie oferty (poprzednio 32, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz Itaka z odnotowaną liczbą 21 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 22 oferty, a przed dwoma laty 18 ofert) i Exim Tours z liczbą również 21 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 13 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland, Exim Tours i Coral Travel - 6, 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Rainbow - po 9 ofert przed biurem Grecos - 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - po 5 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland - po 3 oferty, zaś w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty. Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Grecji, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Coral Travel w Tunezji, Turcji i w Bułgarii.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dziewiętnastym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów nie uległ zmianie, ale korekcie uległa ich kolejność w tabeli. Najistotniejszą zmianą było przesunięcie się biura Exim Tours z pozycji czwartej na pierwszą. Poprzedni lider biuro Coral Tavel spadło na pozycję trzecią z powodu umiarkowanej zwyżki cen ofertowych i tym samym zepchnęło z niej na pozycję czwartą biuro TUI Poland.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
wyjazd turystyczny cena wyjazdów turystyka biuro podróży tui rainbow
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję