TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Jak zmieniają się ceny wyjazdów na sezon zimowy?

Które kierunki wykazywały największe wahania cen, jeśli chodzi o zimowe wyjazdy?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2019/20 definiowanym jako trzeci pełny tydzień stycznia 2021 roku (18.01-24.01.2021), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 29 października i porównane z cenami dla tego samego tygodnia z 22 października, a w porównaniach rok do roku z cenami z 31 października 2019 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 18-24 stycznia 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 61 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach spadły o 46 i wzrosły o 44 złote. Największe zniżki cen wystąpiły na Teneryfie i Gran Canarii - o średnio 95 i 72 złote, a nieco mniejsze w Portugalii - o 37 złotych. Najistotniejsze tygodniowe wzrosty cen miały miejsce na tunezyjskiej wyspie Dżerba - o średnio 135 złotych oraz w Marsa Alam i na Fuerteventurze - o 118 i 102 złote.

W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek wzrosły o odpowiednio 10 i 80 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2020 (okres 10-16 lutego) i 2021 (okres 18-24 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 304 złote, podczas gdy w poprzednich zestawieniach była ona niższa o 292 i 326 złotych. Ponownie najbardziej w skali rocznej obniżyły się ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote - o średnio aż 1112 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy do Maroka i na Maltę - o średnio 1027 i 488 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty notowano wzrosty cen rok do roku o odpowiednio 96 i 22 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty ósmy z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, ale skala pozytywnych korzyści była tym razem minimalna.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,78 zł/litr wobec 2,64 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny spadek o 32,6 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 33,0 procent, a przed dwoma o 34,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu znacząco osłabła i w rocznym porównaniu dla uśrednionych rozliczeń turystycznych jej kurs był tym razem o ponad 6,8 procent niższy, podczas gdy przed tygodniem był słabszy o około 5,4 procent, a przed dwoma tygodniami o około 4,0 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem jeszcze sprzyjał organizatorom, ale już tylko w znikomym stopniu gdyż ich wpływ zawierał się w przedziale 0/-10 złotych, podczas gdy przed tygodniem i przed dwoma było to odpowiednio -5/-15 oraz -65/-75 złotych.

W drugiej połowie ostatniego tygodnia odnotowano wyraźny spadek cen ropy z około 42 do 38 dolarów za baryłkę, co powinno się przełożyć na niższy koszt paliwa już w kolejnym zestawieniu.

Należy też pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) mniejsza zniżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny spadły wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 o średnio 100 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie wystąpił roczny ich wzrost o średnio 30 złotych. Najwyraźniej w skali roku obniżyły się ceny wycieczek do Hurghady - o średnio 132 złote, a mniejsze ich roczne przeceny odnotowano na Synaju i w Marsa Alam - o średnio 90 i 77 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 369 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie spadek był dużo mniejszy i wyniósł średnio 130 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku największą roczną przecenę ponownie odnotowano na Lanzarote - o 1112 złotych, mniejsze na Gran Canarii i Teneryfie - o średnio 470 i 171 złotych, a na Fuerteventurze średnie ceny pobytu wzrosły o 277 złotych.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku - o 1027 złotych, mniejsze na Malcie, w Portugalii i na Tureckiej Riwierze - o odpowiednio 488, 353 i 187 złotych. W okresie ostatniego roku ceny pobytu wzrosły jedynie na Cyprze - o średnio 178 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie na dwóch wiodących kierunkach zimowych nieduży spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Egipcie - o 70 złotych, zaś znacznie większy na kierunkach kanaryjskich - o 509 złotych. Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach największe dwuletnie spadki cen pobytu odnotowano na Malcie i w Maroku - o 390 i 354 złote, nieco mniejsze na Cyprze i w Portugalii - o 240 i 225 złotych, a na Tureckiej Riwierze ceny w tym ujęciu wzrosły o 52 złote.

Niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniły się do znacznie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż zwłaszcza przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. W najmniejszym stopniu obniżyły się ceny wycieczek do najmniej odległej Kenii - o średnio 377 złotych, a większy był spadek cen do bardziej odległych Meksyku i Dominikany - o 1635 i 1891 złotych.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest w Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 294 (przed dwoma tygodniami 241, rekord 380 w dniu 3 sierpnia) i wysoki jest również wskaźnik zgonów - w minionym tygodniu 23,0 (przed dwoma tygodniami 17,0, rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie prawie 7-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Na Dominikanie, wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 267 do 276 (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), ale stabilny jest wskaźnik zgonów, który ponownie wyniósł 2,57 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko nieco ponad 2 razy mniejsza niż w Polsce.

Sytuacja epidemiczna w Kenii jest w wyraźnym trendzie pogarszania się. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 118, podczas gdy przed dwoma tygodniami wynosił 56, a przed czterema 22 przypadki na milion. Wskaźnik zgonów również wykazał wzrost z 1,29 do 1,94, przekraczając dotychczasową rekordową wartość 1,81 z dnia 3 sierpnia. Na niekorzyść Kenii przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie prawie 10-krotnie mniejsza niż w Polsce.

W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biuro TUI Poland - o około 525 złotych, w nieco bardziej ograniczonej skali spadły ceny w biurach Exim Tours i Coral Travel - o około 430 i 370 złotych, a w jeszcze mniejszej w biurach ETI i Best Reisen - o około 160 i 130 złotych. Istotnie poniżej średniej spadły tym razem ceny w biurach Rainbow, Prima Holiday i Sun & Fun - o około 90, 65 i 20 złotych, a u pozostałych organizatorów ceny były do 290 złotych wyższe niż przed rokiem.
W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to - podobnie jak przed rokiem i przed tygodniem - pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland - 14 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem też 16, a przed dwoma 17 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow - 11 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma 7 ofert) oraz Exim Tours - 10 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma 10 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 8 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland - po 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 8 ofert oraz Itaka i Rainbow - 6 i 4 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie.

Instytut Traveldata przedstawia również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Skład pierwszej piątki pozostał taki sam jak przed dwoma tygodniami, a zmianie uległa jedynie kolejność biur podróży na poszczególnych pozycjach. Na pozycję lidera - ex aequo z TUI Poland - z pozycji trzeciej przesunęło się biuro Coral Travel. Na pozycji trzeciej znalazło się biuro Exim Tours, które awansowało z pozycji czwartej, a pozycję piątą tak jak przed tygodniem zajmowało biuro Oasis.

Warto też zauważyć, że wszystkie pięć pierwszych pozycji zajmują biura należące do grup kapitałowych lub powiązanych biznesowo z podmiotami, które dysponują istotną własną bazą hotelową. W obecnych trudnych czasach dla turystyki pozwala to na oferowanie pobytów opartych w pewnej mierze również o kalkulacje uwzględniające koszty krańcowe.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
traveldata wyjazd zima turystyka tui coral travel
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję