TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Malta sporo tańsza niż przed tygodniem

Które kierunki w minionym tygodniu najmocniej zmieniały ceny?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 24 czerwca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 17 czerwca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 25 czerwca 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 5 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Malcie i wyniósł średnio 333 złote, niewiele mniejsza zniżka miała miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 283 złote, a znacznie już mniejsza na greckiej wyspie Zakynthos - o 85 złotych.

Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na wyspie Kos gdzie podniosły się one o średnio 187 złotych, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce na Sardynii i Gran Canarii - o 144 i 135 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 28 i wzrosły o 6 złotych. Ten kolejny już pandemiczny spadek cen przed rokiem wywołał efekt coraz niższej bazy na skutek czego roczne porównanie cen wycieczek dało w tym tygodniu kolejny rekordowy dodatni wynik, o czym dalej w tym materiale.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 kolejny raz przeważały wzrosty cen wycieczek. Największe zwyżki odnotowano w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o odpowiednio 41, 33 i 24 złote, zaś znacząco mniejsze były przeceny na kierunkach greckich - o średnio 6 złotych. Dość istotny spadek odnotowały natomiast średnie ceny wycieczek do Bułgarii - o 35 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 107 złotych. Był to drugi przypadek w tym sezonie wyższych cen niż w ubiegłym sezonie od połowy listopada 2020 i jednocześnie jak dotąd rekordowy. Poprzednio średnia cena wzrosła o 62 złote, a w okresie ostatnich trzech miesięcy, czyli w trzynastu kolejnych zestawieniach, ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku, czyli o 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176 i 130 złotych.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen ponownie odnotowano na kierunkach egipskich. Najbardziej obniżyły się ceny wycieczek na Synaj - o 411 złotych, a w wyraźnie mniejszym stopniu spadły one w Marsa Alam i zwłaszcza Hurghadzie - o średnio 226 i 96 złotych. Bardziej znaczące były roczne zwyżki cen wycieczek, z których największe wystąpiły w Albanii - o 468 złotych, a niewiele mniejsze na Fuerteventurze i Gran Canarii - o 418 i 368 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 69 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty czwarty z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,63 zł/litr wobec 1,77 zł/litr przed rokiem, co oznacza siedemnasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 48,6 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 48,8 procent, a przed dwoma o 55,2 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta ponownie była słabsza podczas gdy w poprzednich tygodniach sytuacja w tym względzie była z reguły odwrotna. W porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło blisko 0,4 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był słabszy o 1,2 procent, a przed dwoma tygodniami silniejszy o około 1,1 procent.

W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty czwarty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +125/+135 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to rekordowe w tym sezonie +140/+150 złotych, a przed dwoma +95/+105.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 244 złote od cen sprzed roku. Nieznaczna była skala rocznych przecen w Turcji, gdzie średnie ceny spadły o 3 złote, a na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły - w najmniejszym stopniu w Bułgarii - o średnio 26 złotych, w dość znacznym w Grecji - o 126 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich - o średnio aż 289 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Albanii - o 468 złotych, wyraźnie mniejsze były wzrosty cen na Cyprze, w Portugalii i Włoszech - o średnio 214, 203 i 170 złotych, a jeszcze mniejsze na Malcie, Majorce, w Tunezji i Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio 120, 112, 100 i 75 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) obniżki cen wycieczek w niedużej i dość podobnej skali odnotowano w Grecji, Egipcie i Turcji - o średnio 35, 23 i 16 złotych. W Bułgarii w skali dwuletniej ceny zwyżkowały o 12 złotych, a zdecydowanie największy był wzrost na Wyspach Kanaryjskich o 212 złotych głównie z powodu znacznego ich wzrostu w bieżącym sezonie.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy wzrost cen wycieczek w tym ujęciu po raz kolejny odnotowano w Portugalii - o średnio 399 złotych, a wyraźnie mniejsze były zwyżki cen w Albanii, Tunezji i na Majorce - o odpowiednio 141, 127 i 71 złotych. Spadki cen wycieczek w ujęciu dwuletnim miały miejsce jedynie na Malcie i Cyprze - o 332 i 391 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Coral Travel, Sun & Fun i Rainbow - o około 180, 95 i 80 złotych. Mniejsze były roczne zniżki w biurach Best Reisen i Prima Holiday, które wyniosły około 50 i 15 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 40 (Exim Tours) do nawet 790 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 40 ofert (poprzednio 36 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 39 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 29 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 22 oferty).

Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 4 oferty, na kierunkach greckich ponownie przodowało biuro Coral Travel - 7 ofert, przed biurami TUI Poland i Exim Tours - po 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert oraz TUI Poland - 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours - 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro Coral Travel - 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym trzecim zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów zanotował zmiany jedynie na pozycji ostatniej. Z powodu podniesienia cen ofertowych w ostatnim tygodniu zwiększyło się odchylenie od średniej ceny referencyjnej w biurze Rainbow, co przesunęło je z pozycji piątej na ósmą (poza tabelą). Utrzymanie cen w biurze Sun & Fun pozwoliło wejść mu na pozycję zwolnioną przez poprzednika (z szóstej).Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
biuro podróży malta costa da luz coral travel tui zakynthos
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję