TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Rosną ceny zimowych wyjazdów

Analitycy Instytutu Traveldata zauważyli wzrosty cen na wszystkich, najpopularniejszych kierunkach zimowych wyjazdów.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje czwarte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 18 listopada i porównane z cenami z 11 listopada tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 18 listopada 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 13 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach zwyżki cen wyniosły 101, 18 i 100 złotych. W minionym tygodniu ceny imprez turystycznych najmocniej podniosły się na kierunkach egipskich, w tym najbardziej w Marsa Alam (poprzednio był tam również istotny wzrost) - o 59 złotych, a nieco mniejsze wzrosty notowano w Hurghadzie i na Synaju - o 50 i 44 złote.

Największe spadki cen wystąpiły w minionym tygodniu na Malcie - o średnio 99 złotych oraz na Teneryfie i ponownie w Maroku - o 85 i 8 złotych.
W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek spadały o odpowiednio 88 i 12 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia - 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 453 złote (poprzednio ceny także były wyższe o 335, 359 i 263 złote). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Teneryfę - o średnio aż 1026 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i na Cypr - o średnio 842 i 818 złotych.

W minionym tygodniu nie odnotowano niższych cen w porównaniach rocznych na żadnym z monitorowanych kierunków.

W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 416 złote (czyli w sezonie zimowym 2020/ 2021 wobec sezonu 2019/2020), a zatem w dość zbliżonej skali do ich rocznych wzrostów obecnie.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty trzeci z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym łączna skala ich negatywnego wpływu wspięła się na kolejny rekordowy poziom. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,17 zł/litr wobec 1,83 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 73,2 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 82,2 procent, a przed dwoma o 86,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była tym razem zdecydowanie słabsza niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 5,2 procent, podczas gdy przed tygodniem polska waluta była słabsza o 3,9 procent, a przed dwoma tygodniami o 1,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był w serii czterdziestu trzech tygodni rekordowo negatywny dla organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +300/+310 złotych, czyli nawet bardziej niekorzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł rekordowe +280/+290 złotych i przed dwoma, gdy zawierał się w przedziale +240/+250 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) tym razem istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 627 złotych, podczas gdy w sezonie poprzednim ceny wycieczek spadły w podobnej skali, czyli o 649 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Teneryfie i Lanzarote - o 1026 i 842 złote, znacznie mniejsze na Fuerteventurze i na Gran Canarii - o 328 i 312 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 312 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 69 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie i na Synaju - o średnio 439 i 326 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam - o średnio 171 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze - o średnio 818 złotych, mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze - o 543 i 462 złote, jeszcze mniejsze w Maroku i na Malcie - o 341 i 206 złotych, a najmniej istotne na tunezyjskiej wyspie Dżerba, gdzie w okresie roku ceny wycieczek wzrosły o 77 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019/2020 dla wylotów pierwszym tygodniu lutego 2022) na dwóch wiodących kierunkach zimowych cen wycieczek zmieniły się w różnych kierunkach. Dość znaczny wzrost cen w tym ujęciu miał miejsce w Egipcie - o 243 złote, a na kierunkach kanaryjskich ceny nieco spadły - o średnio 22 złote.

Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach zdecydowanie największy dwuletni wzrost cen pobytu miał miejsce na Cyprze - o 1266 złotych, zdecydowanie mniejsza zwyżka miała miejsce na Tureckiej Riwierze - o 244 złote, a relatywnie niewielkie tunezyjskiej Dżerbie i w Portugalii - 77 i 14 złotych. Na pozostałych kierunkach w ujęciu dwuletnim odnotowano znaczne przeceny - mniejszą na Malcie - o 557 złotych, a największą w Maroku, gdzie ceny spadły o średnio 850 złotych.

Nadal wysokie ceny paliwa i zdecydowanie ostatnio słabnący złoty w istotnym stopniu wywierają presję na wzrost cen wyjazdów egzotycznych. W okresie ostatniego tygodnia ceny wyjazdów na tych kierunkach wzrosły o średnio 221 złotych (w poprzednim tygodniu o 149 złotych). Największe zwyżki miały miejsce na Dominikanie i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - o 381 i 228 złotych, nieco mniejsze w Meksyku i na Kubie - o 208 i 195 złotych, natomiast w najmniejszej skali wzrosły średnie ceny wyjazdów do Kenii - o 91 złotych.

W ujęciu rocznym ceny były wyższe o aż 1169 złotych, zaś przed dwoma i czterema tygodniami roczne zwyżki były znacznie mniejsze i wyniosły 743 i 504 złote. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek na Dominikanę i do Meksyku - o średnio 2227 i 1686 złotych (w ubiegłym sezonie spadły odpowiednio o aż 2218 i 2860 złotych), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii - o 1002 złote, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do ZEA i na Kubę - o średnio 572 i 356 złotych.

W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym średnie ceny u wszystkich dużych i średnich organizatorów wzrosły. Najskromniejszy wzrost średnich cen odnotowano w biurach ETI oraz Itaka - o około 115 i 200 złotych, zaś większy, ale jeszcze poniżej średniej, w biurach Sun&Fun i Rainbow- o około 305 i 430 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 730 do aż ponad 2700 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera ponownie zajmowało biuro TUI Poland z liczbą 12 ofert (poprzednio 11 ofert, przed rokiem też 11, a przed dwoma 9 ofert), które nieznacznie wyprzedzało biura Exim Tours - 11 ofert (poprzednio 10 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma 9 ofert) oraz Rainbow - 10 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma 13 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 8 ofert oraz Rainbow i Sun&Fun - po 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland - po 6 ofert oraz Rainbow i Exim Tours - po 4 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Egipcie, Exim Tours wzmocnił ją na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow umocniło się zarówno w Egipcie, jak również na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W czwartym zestawieniu w tym sezonie zimowym w składzie pierwszej piątki nastąpiła w okresie minionych dwóch tygodni tylko jedna zmiana. Jej skład opuściło biuro Prima Holiday (spadek z pozycji 4 na 10), a na jego miejsce weszło biuro Exim Tours (awansowało z pozycji 6 na 4). Pozostałe biura utrzymały swoje poprzednie pozycje w tym pierwsza trójka, którą stanowiły w ostatnim tygodniu Best Reisen, Coral Travel i Sun&Fun.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ferie zimowe wyjazdy turystyczne ceny wyjazdów traveldata
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję