TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Średnie ceny wyjazdów niższe niż przed rokiem

Średnie ceny wyjazdów turystycznych utrzymują się na podobnym poziomie co przed tygodniem. Za to w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego widać wyraźną tendencję spadkową.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzynaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 lutego 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 28 stycznia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 6 lutego 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 2 złote. W ostatnich zestawieniach ceny wzrosły o 19 złotych, spadły o 2, a wcześniej wzrosły o 4 i 11 złotych. W ostatnim tygodniu największe zwyżki cen wycieczek wystąpiły w Maroku (przed tygodniem ceny tam znacząco spadły) - o 148 złotych oraz w Hurghadzie i na Sardynii - o 81 i 64 złote.

W spadkach cen wyjazdów przodowała Malta, na której obniżyły się one o średnio 100 złotych oraz hiszpańskie wybrzeża Costa de la Luz i Costa del Sol, na których średnie ceny spadły o 94 i 86 złote. Co ciekawe na wszystkich tych trzech kierunkach ceny przed tygodniem najbardziej wzrosły.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły i wzrosły o odpowiednio 11 i 68 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły na wszystkich kierunkach za wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, na których obniżyły się o 41 złotych. Największy wzrost cen wycieczek miał miejsce w Turcji - o średnio 33 złote, a mniejsze i dość podobne do Bułgarii, Egiptu i Grecji - o odpowiednio 21, 17 i 14 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 72 złote. W ostatnich pięciu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen odnotowano na Teneryfie i Majorce - o 251 i 223 złote, a nieco mniejsze w Maroku - o 215 złotych. Najbardziej w skali rocznej i to po raz piąty z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii - o średnio 110 złotych oraz na greckie wyspy Kos i Rodos - o średnio 59 i 24 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 123 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz szósty z rzędu nie była już korzystniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,19 zł/litr wobec 2,46 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 11,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 14,0 procent, a przed dwoma o 15,0 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz siedemnasty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale tym razem ponownie w nieco mniejszej skali (o około 2,7 procent) niż przed tygodniem (o 3,7 procent) oraz dwoma tygodniami (o 4,4 procent).

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz szósty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu korzystnych tygodni - nie sprzyjał już organizatorom i zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +15/+25 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +20/+30 oraz +30/+40 złotych.

W ostatnim tygodniu ceny paliwa lotniczego nieco spadły, ale była to niestety nieduża zniżka i przejściowa. Ostatni powrót do wzrostów cen ropy może zakończyć 2-tygodniowy mini trend poprawy w zakresie kosztów wycieczek dla organizatorów.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich oraz kolejny raz w Egipcie. Średnie ceny były tam niższe o 125 i 103 złote od cen sprzed roku. Mniejsze były tym razem roczne przeceny w Grecji, gdzie średnie ceny w relacji z poprzednim sezonem były niższe o 46 złotych. Jeszcze mniejsza była roczna przecena wyjazdów do Turcji, gdzie ceny spadły o 6 złotych, a kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, gdzie podniosły się one o 16 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce na Majorce i w Maroku - o 223 i 215 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wycieczek na Cyprze, Malcie i w Tunezji - o średnio 89, 72 i 50 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki miały miejsce w Portugalii - o 110 złotych, a w wyraźnie mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii - o 14 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej podniosły się średnie ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii - o 97 i 95 złotych. W nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskich - o 74 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Turcji i Egiptu - o po 33 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków dwuletnie wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Tunezji, Albanii i na Cyprze - o średnio 114, 58 i 23 złote. Bez zmian pozostały w tym ujęciu ceny wyjazdów do Portugalii. Kierunkami o nieco niższych cenach niż przed dwoma laty były Maroko i Majorka - o 6 i 57 złotych, a zdecydowanie najbardziej spadły w tym okresie ceny wyjazdów na Maltę - o średnio aż 648 z złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów w stopniu najbardziej znaczącym obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours - o po około 260 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano w biurach też w biurze Coral Travel - o około 160 złotych, a w mniejszej skali w biurach TUI Poland, Sun & Fun i Grecos - o około 65, 35 i 20 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 40 do 400 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio 56, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 37 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 17 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 23 ofert (poprzednio też 23 oferty, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 20 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - 11 i 9 ofert, przed biurami Coral Travel i Grecos - 7 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Rainbow i Itaka - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours - 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzynastym zestawieniu w tym sezonie letnim skład czołowej piątki pozostał taki sam jak w poprzednim zestawieniu. Zmianie uległa jedynie kolejność, a polegała ona na wymianie pozycji pomiędzy biurami TUI Poland i Exim Tours. Ten pierwszy organizator awansował z pozycji trzeciej na drugą gdyż zachował poprzednie ceny ofertowe, zaś Exim Tours z powodu ich umiarkowanego podwyższenia przesunął się o jedną pozycję w dół.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
biuro podróży cena wycieczka traveldata analiza tui itaka rainbow
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję