Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Wychowawca kolonijny 10-19.08 Zakopane
- PILNIE POSZUKIWANY!! Animator Czasu Wolnego -...
- Specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds sprzedaży - Koszalin
- Wolne miejsca w autokarze na trasie Grecja...
- SPECJALISTA d/s TURYSTYKI
- Specjalista ds. turystyki
- TUI Kołobrzeg - Specjalista d/s Turystyki
- Salon Firmowy ITAKA
- Zainwestuje

Europejska turystyka odradza się, choć brakuje jej rąk do pracy
Z danych Europejskiej Komisji Turystyki wynika, że wraz z osłabieniem obaw związanych z Covid-19 europejska turystyka powinna odzyskać 70% popytu na podróże sprzed pandemii. Wzrost popytu konsumenckiego w połączeniu z brakami kadrowymi stanowi jednak wyzwanie dla sektora w miesiącach letnich.
Niepewność spowodowana pogarszającą się inflacją, przedłużającymi się zakłóceniami wojennymi i obawami związanymi z Covid-19 nadal zagraża perspektywom turystycznym w całej Europie. Mimo to, Europejska Komisja Turystyki (ETC) przewiduje, że chęć podróżowania tego lata będzie przeważać. Najnowsza edycja kwartalnego raportu "European Tourism Trends & Prospects" wskazuje, że ożywienie gospodarcze jest w pełnym rozkwicie w szczytowym sezonie letnim 2022 roku, a oszczędności konsumentów zgromadzone podczas pandemii mają wspierać popyt na podróże.
ETC przewiduje, że Europa odzyska w tym roku 70% popytu turystycznego sprzed pandemii. W 2022 roku, Bułgaria (-8%), Serbia (-10%) i Turcja (-14%) odnotowały najsilniejsze odbicie w przyjazdach turystów. Monako (-22%), Chorwacja (-30%), Islandia (-35%) i Słowenia (-37%) - jedyne destynacje zgłaszające dane do maja - również wykazały silne ożywienie. Z drugiej strony, geograficzna bliskość Rosji na Łotwie spowalnia proces wychodzenia tego kraju z pandemii (-63%) w wyniku masowego anulowania rezerwacji hotelowych. Słowacja i Czechy również znajdują się wśród wschodnioeuropejskich destynacji, które przekroczyły próg 50% spadku.
Ograniczenia covidowe zostały cofnięte, a ludzie chętnie nadrabiają dwa lata straconych możliwości podróżowania. Jesteśmy świadkami znacznie szybszego odbicia niż spodziewały się tego firmy turystyczne w Europie, a niedobór pracowników może okazać się przeszkodą w całkowitym ożywieniu. Uczynienie pracy w tym sektorze bardziej atrakcyjną jest najważniejszym priorytetem dla naprawy europejskiej turystyki w nadchodzących miesiącach. Kluczowe znaczenie ma również dalsze monitorowanie przez UE wpływu inflacji na koszty życia - Europa musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić, że podróże nie staną się niedostępne dla przeciętnego Europejczyka - powiedział prezes ETC
Wysoka inflacja prawdopodobnie spowoduje przesunięcie popytu na podróże krajowe i krótkodystansowe
Podczas gdy nastroje turystyczne w Europie pozostają silne, oszczędności - które miała wzmocnić wzrost - zostały osłabione przez rosnące koszty życia spowodowane wzrostem cen energii i żywności. Co więcej, gwałtowny wzrost cen paliw bezpośrednio zwiększa również cenę transportu. W przypadku konsumentów wzrost cen prawdopodobnie spowoduje przesunięcie preferencji w kierunku tańszych opcji, takich jak pobyt na wakacjach, lub bardziej przystępnych form transportu do pobliskich krajów.
ETC spodziewa się że podróże na krótkich i średnich dystansach będą nadal napędzać ożywienie europejskiej turystyki. Przyjazdy z dalekich rynków źródłowych wciąż pozostają w tyle, zwłaszcza w Azji, gdzie nastroje podróżnych są ograniczone przez trwające restrykcje covidowe. Chociaż nastroje w Stanach Zjednoczonych są bardziej pozytywne, to jednak poprawa sytuacji w tym kraju jest wolniejsza niż oczekiwano. Obywatele USA powracający z Europy byli zobowiązani do wykonania testów PCR przed podróżą do końca maja/początku czerwca, co mogło zahamować popyt.
Niedobór pracowników w Europie stanowi kolejne zagrożenie dla popytu turystycznego
Biorąc pod uwagę silniejsze niż oczekiwano odbicie popytu w 2022 roku, opóźnienie w podaży pracy powoduje niedobór pracowników w całym europejskim sektorze turystycznym. W rezultacie wiele europejskich destynacji może mieć problemy z zaspokojeniem wysokiego popytu tego lata. Głównymi przyczynami niedoborów są: ograniczona pula dostępnych pracowników, długi czas oczekiwania na potwierdzenie bezpieczeństwa oraz fakt, że sektor ten jest postrzegany jako niestabilny pod względem możliwości zatrudnienia po pandemii.
Chociaż niedobory pracowników w branży hotelarskiej są dotkliwe, obecnie na pierwszych stronach gazet dominuje niedobór pracowników w sektorze lotniczym. W czasie pandemii zwolniono około 190 000 pracowników europejskiego lotnictwa. Mimo że linie lotnicze i porty lotnicze zareagowały rekrutacją, jest mało prawdopodobne, aby branża była w stanie zareagować w szczycie sezonu letniego. Skutki tego niedoboru są już odczuwalne - w pierwszy weekend czerwca w Holandii odnotowano wskaźniki anulowania lotów do 11%, a w Wielkiej Brytanii do 4%. Porty lotnicze ograniczają liczbę lotów, aby złagodzić chaos podróżniczy, który prawdopodobnie utrzyma się w miesiącach letnich, ponieważ kilku przewoźników lotniczych ogłasza strajki i odwołuje loty z powodu braku pracowników.
Komentarze
Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego w ramach rokowań sporu zbiorowego z dnia 22 grudnia 2021 r. doszli do porozumienia w zakresie wypracowania zmian do Regulaminu Pracy...
W związku z sytuacją epidemiczną, turyści zrezygnowali z wyjazdu. Początkowo zaakceptowali potrącenie w wysokości 80 proc. kosztów wyjazdu, następnie, uchylili się od tego powołując się na działanie pod wpływem błędu. Sprawa trafiła do Sądu...
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Włochy najmocniej narażone na brak rąk do pracy w
Polska podpisała umowę lotniczą z Arabią
UNWTO: ożywienie turystyki przyspiesza
Travelplanet.pl: Turyści, którzy skorzystali z first minute są
Małopolskie uzdrowiska zapraszają na I edycję Międzynarodowych Targów Turystyki
Dział hotele, pensjonaty:
Włochy najmocniej narażone na brak rąk do pracy w
Hotele z 29% wzrostem liczby gości, ale wciąż poniżej poziomu sprzed
UNWTO: ożywienie turystyki przyspiesza
12 milionów złotych z bonów turystycznych trafiło do
Małopolskie uzdrowiska zapraszają na I edycję Międzynarodowych Targów Turystyki
Starsze aktualności:
Tarcza prawna przynosi nowe rozwiązania dla
Północna Izba Gospodarcza: niech wszyscy wiedzą, że w Polsce jest
Nad Bałtykiem jest problem z
Nowe połączenie lotnicze z
Wypadek polskiego autokaru w
eTravel dołącza do programu
Hotel Senator dołącza do Fundacji Polskie Hotele
Przewoźnicy lotniczy mierzą się ze
Lufthansa przywróci do służby Airbusy
Itaka przywraca siatkę
Wyjazdy turystyczne nieco tańsze niż przed
Białoruś wprowadza ruch bezwizowy dla
Będzie można zwiedzać Kopiec Kościuszki także
Porozumienie Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego z Polską Agencją Żeglugi
Travelist analizuje statystyki z Black Week
Nowy zawód w polskiej gastronomii
Pasażerowie muszą ujawniać hasła do komputerów?
OSAT i PZOT o procedurach rezygnacji z umowy o imprezę turystyczną
W listopadzie ceny wyjazdów zimowych na najważniejszych kierunkach wzrosły
Gwiazda styczniowego newslettera Ecco
przemyslenia zwiazane z branza i studiami z nia zwiazanymi
Rowerowy tydzień w PKP Intercity
Rozpoczną się Targi EuroGastro i WorldHotel 2018
Minister ustalił wysokość sum gwarancyjnych dla touroperatorów
Ukraina zamknie granice dla cudzoziemców
Strzelanina na jarmarku bożonarodzeniowym w Strasburgu
McDonalds zakończy działalność w Rosji
