Aktualności
Ogłoszenia
Aktualności dnia
Perły kultury romańskiej nową atrakcją Przemyśla
Aktualności: wszystkie
Witold Wołczyk, z kancelarii prezydenta Przemyśla poinformował, iż pojawiła się możliwość uruchomienia i udostępnienia turystom, unikatowych śladów kultury romańskiej w podziemiach XIV-wiecznej bazyliki archikatedralnej.
W podziemiach zabytkowej bazyliki w Przemyślu w 1998 r., odkryto mury świątyni powstałej jeszcze w czasach Mieszka I! Niewiele wcześniej badacze natrafili także na XI-wieczną rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja, która okazała się, najdalej wysuniętą na wschód świątynią obrządku łacińskiego monarchii wczesnopiastowskiej. Zatem odkryte prawdziwe unikaty architektury romańskiej, mogłoby stać się doskonałą atrakcją turystyczną miasta.
Cenny relikt dziedzictwa kulturowego, znalazł się oczywiście w rządowym programie ochrony zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Pojawiła się możliwość finansowania przez państwo (w 50 %) całego przedsięwzięcia. Wstępnie szacuje się koszt inwestycji na ok. 150 tys. zł. Przemyska parafia archikatedralna, zajmująca się obecnie pracami remontowo-konserwatorskimi w swej zabytkowej bazylice, nie dysponuje niestety taką kwotą i zwróciła się do władz samorządowych Przemyśla, z prośbą o dofinansowanie. Jednak w kasie miejskiej, również brakuje pieniędzy. Prawdopodobnie istnieje szansa pozyskania funduszy z środków UE. - Będziemy wspierać starania parafii w ich uzyskaniu, gdyż nam też bardzo zależy na uruchomieniu tego zespołu zabytków, który wspaniale promowałby Przemyśl - wyjaśnił Wołczyk.
O udostępnienie zwiedzającym podziemi archikatedry, stara się także wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków, Mariusz Czuba. - Jest już gotowy projekt i dokumentacja podziemi przemyskiej bazyliki archikatedralnej. Jeśli uda się pozyskać połowę środków na uruchomienie tam podziemnej trasy turystycznej, to pozostałą kwotę przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilka źródeł finansowania tej inwestycji powinno zapewnić rychłe otwarcie rezerwatu kultury romańskiej - poinformował Czuba.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
[usunięto] [2008-05-19 20:48 79.186.137.*]
[wypowiedź została usunięta] odpowiedz »
JESTESCIE CWELAMI PATRZCIE NIZEJ [2008-05-19 20:48 79.186.137.*]
Masz Racje odpowiedz »
Perły kultury romańskiej nową atrakcją Przemyśla [2008-05-20 09:33 195.117.172.*]
Ktoś się spiął i myśli,że chodzi o Cyganow:)Przemyśl bez tego ma wiele atrakcji ale im więcej tym lepiej! odpowiedz »
Dział przewodnicy i piloci:
VII Forum Pilotażu i Przewodnictwa już 2
Kto zdobędzie tytuły Pilota Roku i Przewodnika
Dział dla turystów:
Starsze aktualności:
Lubelscy restauratorzy domagają się
Szlakiem Wschodnioeuropejskiego frontu I wojny
Ile Polacy płacą za
Co się zdarzyło w turystyce w 2011
Wyniki finansowe Rainbow
Jak będziemy odpoczywać w
Wydarzyło się w hotelarstwie i
Mobilna biblioteka dla
Archiwum 2006/46 Archiwum 2006/27 Archiwum 2008/4
Volare zastąpi Alitalię na trasie Kraków - Mediolan Malpensa
Przewoźnicy nie przygotowani na tak wysoki popyt na loty z Wielkiej Brytanii do Polski
Wizz Air grozi, że odejdzie z Warszawy, jeśli dojdzie do zamknięcia Etiudy
Otwórz własną pijalnię czekolady
Będą regularne połączenia z Krakowa do Brukseli
Połowa Puszczy Białowieskiej stanie się Parkiem?
Euro 2012 - PKP będzie modernizować tory
MAN dzieli Europę na 8 regionów
W Internecie jedna cena biletów
Zakopane: śnieg w środku wiosny
Ryanair spuszcza z tonu w sporze z Balicami?
KE chce wprowadzić euromandaty - jednakowe dla kierowców w całej Unii
Jakie macie doświadczenia z biurem Wezyr?
Władze chcą wydłużenia pasa startowego na lotnisku w Kamieniu Śląskim
Woda u wybrzeży Szkocji zabiła dwoje Polaków
Traseo: konkursy dla aktywnych
CBOS: wakacje Polaków w 2010 r.
Gdańsk: informacja turystyczna w telefonach komórkowych
Pogoda na długi weekend czerwcowy
Czy ktoś bywał gdzieś z Jet Touristic?
Dokąd Polacy wyjadą w tym roku na wakacje - pierwsze szacunki biur






