Subskrypcja

Subskrypcja

Szukaj

Szukaj

Przestraszeni górale legalizują kwatery!

Już ponad tysiąc górali z Zakopanego wynajmujących nielegalnie swoje kwatery w obawie przed karbówką zalegalizowało działalność.


Urząd Skarbowy od początku roku rozpoczął walkę z góralami, którzy nie odprowadzają podatku dochodowego. - Dostawaliśmy sygnały o takich osobach od uczciwych górali i turystów. Zaangażowaliśmy wójtów, policję i straż miejską. Do podejrzanych wysyłamy funkcjonariuszy. Jesteśmy uprawnieni do nałożenia kary nawet do 17 tys. zł - komentuje Małgorzata Kabata-Żbik, naczelnik zakopiańskiej izby skarbowej.

Na efekt nie trzeba było długo czekać, przestraszeni właściciele kwater masowo odwiedzają skarbówkę. - W ciągu dwóch tygodni zgłosiło się do nas ponad tysiąc osób chcących zarejestrować działalność - mówi Ewa Matuszewska, rzecznik urzędu miasta.

60% kwater w Zakopanem jest nielegalnych. W 2001 roku podjęto próbę zmniejszenia liczby takich miejsc poprzez wprowadzenie obowiązku rejestracji. Zarejestrowana kwatera miała posiadać tabliczkę z unikalnym numerem i herbem miasta. Jednak takich oznaczeń pojawiło się niewiele.- Górale woleli nie rejestrować kwater, gdyż nie podlegali wtedy kontroli skarbowej i higienicznej. Mogli też mniej brać za noclegi - mówi Ewa Matuszewska.

- Jestem całym sercem za urzędem skarbowym. To nie fair, że jedni się rejestrują, przysparzają sobie kosztów i formalności, a inni idą na skróty i psują rynek - cieszy się właściciel pensjonatu przy ulicy Sienkiewicza.

Jednak działania pani naczelnik nie przypadły wszystkim do gustu. - Dostaję różne telefony, nie zawsze przyjemne, ale uważam, że każdy powinien robić swoje - mówi Małgorzata Kabata-Żbik.

Czy takie same działania podejmą inne kurorty? W Sopocie nie przewiduje się takich zmian. - U nas sezon jest krótszy, więc kwaterowanie na lewo nie rozwinęło się na tak dużą skalę - tłumaczy Jadwiga Bażowska z sopockiego urzędu miasta.
Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

US w Zakopanym jednak skuteczny w walce z szarą strefą [2007-03-02 15:38 83.15.119.*]
Nad morzem jest to samo mimo krótkiego sezonu . Znam osoby które mają tyle samo pokoi ,biorą tyle samo za pobyt gościa a płacą rocznie 100 !!! krotnie niższe podatki niż ja . Na czarno nie płaci się przecież podatku Vat, podatku dochodowego oraz podwyższonego gruntowego, nie płaci się ZUS , nie ma możliwości kontroli Sanepidu i US
Jeżdzą wielkimi furami i śmieją się z głupich uczciwych którzy w sezonie muszą uganiać się z kontrolami ,bo przecież wszyscy wiedzą że oni mają działalność . Może teraz w końcu ktoś pomyśli aby metraż budynku na coś wskazywał . Niemożliwością jest aby w budynku 1000m2 mieszkali ludzie którzy nie mają żadnych dochodów . Daję to do przemyślenia dla władz Gminnych Zus i US .
odpowiedz »

US w Zakopanym jednak skuteczny w walce z szarą strefą [2007-02-23 22:23 83.16.136.*]
A co z takimi gminami jak Bukowina Tatrzańska gdzie ok 80% kwater jest wynajmowana nielegalnie ??? odpowiedz »

US w Zakopanym jednak skuteczny w walce z szarą strefą [2007-02-24 20:13 83.18.110.*]
Jak wszyscy to wszyscy na całym Podhalu i nie tylko wszędzie gdzie wynajmują pokoje, powinni się za szaraków wziąść ia i sanepid i straż ,niektórzy nie mają odbioru domu nawet po dziesięciu latach mieszkania ,a gości cała fura i dzieci przyjmują ,to jest skandal i jak wcześniej ktoś napisał, jeszcze się z nas śmieją ,a my cały czas musimy udoskanalać bo przepisy od straży od sanepidu i co się zarobi to na podatek i przeróbki idzie a oni COOOOOOO?, nic ! zarabiają i się śmieją i bezrobocie biorą , renty i rodzinne bezprawnie.Człowiek chce być uczciwy pod każdym względem bo by podał jednego i drugiego i by musieli iść, ale jak pójdzie urząd skarbowy jak go nie mają w rejestrze , nie mają prawa a do nas płacących podatek zawsze mogą .Powinno zmienione prawo od góry, a i tak kto jak kto polak u siebie coś wymyśli , a jak jedzie za granice to boi sie wszystkiego.Pozdrawiam! wszystkich uczciwych kwaterodawców . odpowiedz »

Popieram Panią która tak obszernie pod spodem... [2007-02-23 22:03 80.55.238.*]
Jestem góralem i uczciwie wynajmuje pokoje a obok sąsiedzi nie dośc żę domy 2 a nawet 3 X wieksze . Wynajmuja na lewo bez odprowadzenia podatku i niby tylko do 5-ciu pokoi !!! to SKANDAL żeby z 5-ciu pokoi robić 50 !!! i śmiac się z uczciwego podatnika !!! US w Zakopanem już dawno powinien się kontrolą zająć ,ale wiadomo kto przy włądzy ten sciemnia na maxa żeby rodzinie było dobrze itd.. To woła o pomste do nieba bo niby górale tacy pobożni a tu az wstyd pisać !!!! US TAKIE KONTROLE POWINIEN PRZEPROWADZAć MIN. 3 X W ROKU BEZ żADNYCH ZAPOWIEDZI !!!! odpowiedz »

US w Zakopanym jednak skuteczny w walce z szarą strefą [2007-02-23 18:49 83.18.110.*]
Jestem za kontrola wszystkich kwater,nareszcie ktoś pomyślał aby tę szarą strefe postraszyć, nie trzeba nawet donosic na sasiada tylko sie przejść po domach ile samochodów przy domu ,nie maja działalniosci i tylko niby do pieciu pokoi a wynajmuja czasami i dziesieć i z nas sie smieja i to nie jest uczciwe ,do pięciu pokoi oni więcej mają gości niz ten co ma działalnośc ,bo my musimy zapłacic ZUS i podatek i trzeba doliczyć a oni nie płacą nic ani do gminy od metrażu to jest nie uczciwe, i ceny zaniżają i jeszcze gdyby mieli to gospodarstwo,a nie tylko kwatery a robotnicy na lewo nikt nie jest rejestrowany i trzeba 150.00 zł dniówke takiemu zapłacoić i jeszcze łaskę robą, a wszyscy renciści wynajmują i od państwa pieniądze zdzierają , a potem nie ma na dzieci w domach dziecka ani na szpitale . Mało który tak naprawde prowadzi gospodarstwo, mają go ino na papierze ,i jakie żywienie domowe gdzie kontrol sanepidu a potem goście żygają i niby wirus kto i kiedy badał wodę?Jestem góralką i jestem na to wszystko bardzo wściekła .Kiedy im utrzecie uszu tym złodziejom.A Pani z sopockiego urzędu miasta się myli bo jest tak samo bo pan u którego byliśmy miał gospodarstwo agroturystyczne a pokoi miał bezliku mógł przyjąć 80.osób i prośba o rachunek odbiła się echem i nie prawda że sezon jest któtszy bo poza sezonem też przyjeżdżają grupy szkolne i pracownicy różnych zakładów ,powinno być jak dawniej że każdy musiął zgłosoć swoją działalnośc do urzędu skarbowego, był ryczałt do 3-6-9 pokoi .Pozdrawiam wszystkich którzy chcą uczciwie pracować i tych szaraków wyłapać co do jednego. odpowiedz »

US w Zakopanym jednak skuteczny w walce z szarą strefą [2007-02-21 12:43 83.24.136.*]
Wreszcie ktoś się wziął za tych rozbisurmanionych górali tatrzańskich, którzy w oczach mają tylko dudki. odpowiedz »

US w Zakopanym jednak skuteczny w walce z szarą strefą [2007-02-21 10:34 83.21.14.*]
wypowiedż Pani z Sopotu jest skandaliczna,jak sezon krótszy to niech "jelenie płacą a reszta może spać spokojnie w mojej miejscowości też jest sezon krótszy i ciągle mam nadzieję że te sprawy w końcu zostaną uregulowan,szara strefa jst olbrzymia,i może miejscowości nadmorskie też wzorem tych z gór zaczną coś robić odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij