Subskrypcja
Subskrypcja

Szukaj
Szukaj

Kraków: pod gmachem Muzeum Narodowego i hotelu Cracovia będzie parking

W Krakowie powstanie drugi podziemny publiczny parking. Umiejscowiony będzie pod skrzyżowaniem al. Focha i al. 3 Maja, między gmachem Muzeum Narodowego a hotelem Cracovia. Docelowo miasto chce udostępnić mieszkańcom i turystom cztery podziemne parkingi z około 3 tys. miejsc.


Biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa poinformowało, że władze Krakowa i dyrekcja Muzeum Narodowego podpisały porozumienie w sprawie dysponowania terenem na cele budowlane, które umożliwia ogłoszenie przetargu na tę inwestycję. Zgodnie z planami, pod skrzyżowaniem al. Focha i al. 3 Maja ma powstać dwupoziomowy podziemny parking dysponujący miejscami dla ponad 1100 aut. Obiekt ze swoich środków wybuduje firma komercyjna, na terenach udostępnionych przez miasto, w zamian za kilkudziesięcioletnie koncesje na ich eksploatację.

Pierwszy ogólnodostępny parking podziemny powstaje już pod placem Na Groblach w okolicy Wawelu. Na dwóch poziomach będzie on miał 600 miejsc postojowych. Inwestycja realizowana jest w trybie koncesji, a koncesjonariuszem oraz operatorem parkingu jest wyłoniona w przetargu hiszpańska firma ASCAN - wykonawca podobnych inwestycji między innymi w centrum miasta Burgos. Koszt budowy - prawie 63 mln zł - pokryje firma hiszpańska, która będzie miała za to prawo do pobierania opłaty parkingowej przez 70 lat.

W ciągu najbliższych kilku lat w centrum Krakowa powstanie około 3 tys. miejsc postojowych w czterech podziemnych parkingach publicznych. Kolejne parkingi będą zlokalizowane przy alei Mickiewicza, pod terenem przyległym do Akademii Rolniczej (dwie kondygnacje i 960 miejsc parkingowych) i przy Nowym Kleparzu pod pętlą autobusową (trzy kondygnacje i 264 miejsca).
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Nowy parking w Krakowie [2008-01-24 01:57 193.33.124.*]
Pomysł REWELACYJNY!!! - realizacja ? - kontrolowany wybór Wykonawcy (KH) odpowiedz »

Nowy parking w Krakowie [2008-01-23 17:51 212.76.37.*]
Nie dajcie się nabrać na firmę hiszpańską. Jedna już "spaprała" z Budimexem lotnisko Okęcie w Warszawie. To jest kompromitacja dla Warszawy - stolicy Polski. Oferta była za tania w porównaniu z innymi.
Uważajcie na te i inne elementy solidności wykonawcy!!!.
odpowiedz »

Nowy parking w Krakowie [2008-04-02 02:08 78.30.82.*]
E, bez przesady. Ich katedry stoją, choć mają po 1000 lat. Akurat na budownictwie, to Hiszpanie się znają. A lotnisko w Warszawie, to trochę sprawa polityczna. Moja znajoma tam pracowała więc info mam z pierwszej ręki. Terminal mógł działać od dawna, a prace mogły trwać równolegle. Brakło dobrej woli ze strony polskiej. Tylko sam pan Bóg mógłby się rozeznać w tym galimatiasie. odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij