Subskrypcja

Subskrypcja

Szukaj

Szukaj

Fundusz gwarancyjny ochroni klientów biur podróży?

W lipcu bieżącego roku trzy biura podróży złożyły wnioski o upadłość: Sky Club, Alba Tour i Africano Travel. Ich klienci mogą nie odzyskać wpłaconych kwot. W całym kraju rozgorzała dyskusja, w jaki sposób chronić turystów przed takimi sytuacjami.


Ministerstwo Sportu i Turystyki prowadzi rozmowy z branżą turystyczną na temat stworzenia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Miałby on chronić interesy klientów biur podróży, które straciły płynność finansową. Fundusz wzmocniłby zatem ochronę majątków turystów. Na mocy odpowiedniej ustawy, dysponowałby on pieniędzmi pochodzącymi ze składek przedsiębiorstw turystycznych.

Branża turystyczna opowiada się za powołaniem funduszu. Najszybciej zamiany w polskim prawie mogłyby wejść w życie w przyszłym sezonie turystycznym. MSiT prowadzi wspólnie z Ministerstwem Finansów rozmowy na temat zmian w rozporządzeniach ministra finansów ws. między innymi gwarancji ubezpieczeniowych.

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Turystyki Pawła Niewiadomskiego nowopowstały fundusz zabezpieczeń turystycznych miałby wesprzeć działający obecnie system zabezpieczeń gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych. Tego rodzaju fundusze funkcjonują już w innych państwach. Według Niewiadomskiego nowy system zabezpieczeń nie wygeneruje dużego zwiększenia kosztów działalności organizatorów turystyki. Klienci biur podróży będą mogli jednak czuć się bezpieczniej.

W 2009 roku PIT proponowała powołanie funduszu tego typu. Branża turystyczna dostrzega potrzebę zmian w polskim prawie. Jak na razie nie omówiono jeszcze dokładnego funkcjonowania funduszu. Wewnętrzne konsultacje wciąż trwają.
Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

A czemu nie ubezpieczenie? [2012-07-29 15:58 89.229.78.*]
Czy nie lepiej byłoby wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek upadku biura? Ubezpieczenie takie obejmowałoby koszty powrotu turysty lub zwrot wpłaconej kwoty w przypadku upadku biura. TO musiałby zawierać takie ubezpieczenie na rzecz klienta w dniu zawarciu umowy. Składka byłaby uzależniona od czasu do rozpoczęcia wycieczki, ceny, wpłaconych kwot, sytuacji finansowej TO, ryzyka związanego z ilością turystów podróżujacych w dnym terminie, itd. W ten sposób każdy klient byłby spokojny, nie byłoby ryzyka, że nie starczy funduszy na ściagnięcie turystów i zwrot wpłaconych kwot. Wystraszyłoby to też cwaniaków, ponieważ nikt nie chciałby ubezpieczać ich klientów, lub składki byłyby wysokie. odpowiedz »

Chcą powołać fundusz gwarancyjny [2012-07-27 15:29 178.43.51.*]
czyżby kolejny fundusz, w którym pieniądze zgromadzone przez uczciwych, będzie do zagarniecia przez złodziei!!! w prawie nic nie trzeba zmieniać - tych co naciągneli ludzi pozamykac 'do paki", dokonać konfiskaty ich majątku + majątku przepisanego dzieciom, rodzicom, teściom i innej rodzinie. Podac to do publicznej wiadomości - zobaczycie że będzie to ostatnie bankructwo w Polsce /to zaplanowane/. Krystyna odpowiedz »

Chcą powołać fundusz gwarancyjny [2012-07-27 15:25 178.43.51.*]
odpowiedz »

Chcą powołać fundusz gwarancyjny [2012-07-26 14:36 213.238.91.*]
Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie zabezpieczające interesy nie tylko klientów ale także pośredników turystycznych. Popieram odpowiedz »

Chcą powołać fundusz gwarancyjny [2012-07-26 14:35 213.238.91.*]
odpowiedz »

Chcą powołać fundusz gwarancyjny [2012-07-25 15:14 87.204.92.*]
Po co Fundusz ? Aby zapewnić spokojny sen i Urzędnikom i organizacjom branżowym (tworzonym przez TO).
Aby nadal chóralnie skandować klientom upadających kolejno biur, - "Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało" !!! "wszyscy mamy czyste sumienie, staraliśmy się jak nie wiemy co, jak nigdy dotąd, ale że się nie udało ? - Nie wińcie nas ! Winni są zawsze ci (nieznani) Inni. Najpewniej wy sami i agenci co to Wam wcisnęli te wycieczki. My Wam waszej forsy nie oddamy. Proste - bo nie mamy"
odpowiedz »

Chcą powołać fundusz gwarancyjny [2012-07-25 15:13 87.204.92.*]
Po co Fundusz ? Aby zapewnić spokojny sen i Urzędnikom i organizacjom branżowym (tworzonym przez TO).
Aby nadal chóralnie skandować klientom upadających kolejno biur, - "Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało" !!! "wszyscy mamy czyste sumienie, staraliśmy się jak nie wiemy co, jak nigdy dotąd, ale że się nie udało ? - Nie wińcie nas ! Winni są zawsze ci (nieznani) Inni. Najpewniej wy sami i agenci co to Wam wcisnęli te wycieczki. My Wam waszej forsy nie oddamy. Proste - bo nie mamy"
odpowiedz »

Chcą powołać fundusz gwarancyjny [2012-07-25 13:19 83.12.68.*]
Kolejny rewelacyjny pomysł, gratuluję! Żaden najlepiej skonstruowany fundusz nie wyeliminuje z rynku nieuczciwych podmiotów, w tym przypadku biur podróży! A kolejne składki i podwyższenie gwarancji ubezpieczeniowych wyeliminuje tylko z rynku małe firmy, które i tak muszą płacić wysokie gwarancje (w porównaniu ze swoimi przychodami) za nieuczciwych. No bo chyba nie można powiedzieć tego o firmach takich jak Triada, Sky Club itp., które jeszcze w przeddzień złożenia do sądu wniosku o upadłość sprzedawały imprezy, wiedząc, że się one nie odbędą, a klienci i tak nie odzyskają swoich pieniędzy! Raczej rozporządzenie MF w sprawie m.in minimalnych gwarancji ubezpieczeniowych powinno być tak skonstruowane, żeby najwięksi organizatorzy płacili wysokie gwarancje, stosownie do ryzyka, jakie wiąże się z organizacją wyjazdów z wykorzystaniem lotów czarterowych oraz przychodami, jakie generują. Natomiast małe firmy, gdzie prawdopodobieństwo, że nie sprowadzą do kraju np. klientów 2-dniowej wycieczki do Pragi jest bliskie 0 powinny płacić ubezpieczenia na obecnym poziomie. Inaczej kolejne uczciwie działające małe biura turystyczne będą zmuszone zrezygnować ze swojej działalności, bo koszty je przerosną. W ten sposób eliminuje się je z rynku! odpowiedz »

Chcą powołać fundusz gwarancyjny [2012-07-25 15:13 79.185.160.*]
nareszcie rozsądny wpis, w pełni popieram odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij