Powstaną hotele w miejsce zabytkowych budowli

Lista 30 zabytkowych budowli, które trafią na sprzedaż do prywatnych inwestorów została opublikowana przez portugalski rząd.


Nabycie koncesji wiąże się z zobowiązaniem do remontu obiektu oraz użytkowania go w celach hotelarskich. Minister portugalskiej gospodarki Manuel Cabral twierdzi, że sprzedaż zabytków prywatnym firmom przyczyni się do rozwoju lokalnej turystyki oraz uchroni historyczne budowle przed całkowitym zniszczeniem.

Każdy z trzydziestu zabytkowych obiektów to budowla wymagająca remontu. Dzięki sprzedaży koncesji na ich obsługę uda się nam rękami prywatnych inwestorów zabezpieczyć przed zniszczeniem znaczną część naszego dziedzictwa narodowego - wyjaśnił Cabral.

Obiekty wystawione na sprzedaż to w większości budynki, które był wykorzystywane do celów religijnych, lecz także obiekty historyczne takie jak zamki, forty czy dwory. Wszystkie zabytki znajdują się w kontynentalnej części Portugalii z wyjątkiem Quartel do Carmo leżącego na Azorach.

Ekonomistka z Lizbony Henriqueta Sena przewiduje, że sprzedaż koncesji zabytkowych budowli pozwoli w szybkim czasie zasilić budżet rządu. Średni wpływ ze sprzedaży jednego budynku ma wynieść 5 milionów euro i jeżeli uda się sprzedać wszystkie zabytki łącznie państwo może zainkasować 150 milionów euro.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij