TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Ceny letnich wyjazdów odrobinę niższe niż przed tygodniem

Średnia cena wyjazdów turystycznych, planowanych na początek sierpnia 2022 r. była nieco niższa niż przed tygodniem. Które kierunki najmocniej zmieniały ceny?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje czwarte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 listopada 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 18 listopada, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 25 listopada 2020 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 12 złotych. W poprzednich zestawieniach miały miejsce tygodniowe wzrosty cen, które wyniosły 27, 21 i 28 złotych. Największe zniżki średnich cen w ostatnim tygodniu ponownie notowano na Korfu - o 161 złotych oraz w Portugalii i na Majorce - o średnio 130 i 108 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na kierunkach egipskich, czyli Synaju i Marsa Alam - o średnio 103 i 71 złotych, a niewiele mniejsze spadki wystąpiły Cyprze - o 63 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 19 i 25 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zwyżkowały na trzech z nich, w tym w zdecydowanie największym stopniu w Egipcie - o średnio 75 złotych, znacznie mniejszym w Bułgarii - o 17 złotych, a w nieznacznym w Turcji - o zaledwie 3 złote. W Grecji i na Wyspach Kanaryjskich średnie ceny spadły - o odpowiednio 28 i 34 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 221 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 132, 41 i 17 złotych. Największe zwyżki cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la luz - o 692 złote oraz na Synaju i półwyspie Chalcydyckim - o średnio 572 i 505 złotych. Największe roczne zniżki cen wyjazdów trzeci raz z rzędu odnotowano na wyspie Kos - o 149 złotych, a mniejsze kolejny raz na Malcie - o 53 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 48 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty czwarty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala negatywnego wpływu kolejny raz ustanowiła kolejny rekordowy poziom. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,13 zł/litr wobec 1,83 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 71,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 73,2 procent, a przed dwoma o 82,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu ponownie była słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był słabszy o aż około 6,4 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 5,2 procent, a przed dwoma o 3,9 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, zaś skala ich negatywnego wpływu zdecydowanie wzrosła. Zawierał się on w nowym rekordowym dotychczas przedziale +315/+325 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +300/+310 złotych, a przed dwoma jedynie +280/+290 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w Egipcie - o średnio 344 złote, a również znaczący miał miejsce w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 256 i 243 złotych. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 159 złotych, a w najmniejszym do Grecji, które w porównaniu rocznym były droższe o średnio 107 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano, podobnie jak w poprzednim zestawieniu, w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 440 złotych, a niewiele mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze oraz we Włoszech i na Majorce - o średnio 402, 379 i 343 złote. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i Tunezji - o 167 i 143 złote, w jeszcze mniejszym w Maroku i Albanii - o 88 i 69 złotych, zaś na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 53 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), na głównych kierunkach najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i Bułgarii - o 270 i 269 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Grecji - o średnio 199 i 177 złotych, w najbardziej ograniczonej na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 27 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 433 i 422 złote, mniejszy we Włoszech, Portugalii, na Majorce i w Maroku - o odpowiednio 259, 233, 202 i 166 złotych, jeszcze mniejszy w Tunezji, Albanii - o średnio 102 i 91 złotych, a spadły w tym ujęciu ceny wycieczek na Maltę - o 76 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2021 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Grecos i Prima Holiday - o około 20 i 35 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 135 (biuro Itaka) do 660 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 55 ofert (poprzednio też 55 ofert, przed rokiem 60, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 34, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem też 22, a przed dwoma laty 24 oferty).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biuro TUI Poland - 7 ofert oraz Exim Tours - 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - po 10 ofert, przed biurem Grecos - 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 11 ofert oraz Itaka i Rainbow - 5 i 4 oferty, a na tureckich biuro Coral Travel - 7 ofert oraz biura Itaka, Rainbow i TUI Poland - wszystkie po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Nekera - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, natomiast biuro Itaka wzmocniło pozycję w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czwartym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nastąpiła jedna zmiana. Zestawienie opuściło biuro Best Reisen (było na pozycji piątej), a do tabeli weszło biuro Exim Tours, które awansowało z pozycji dziesiątej na czwartą. Na pierwszych trzech pozycjach nadal pozostawały biura TUI Poland, Grecos i Rainbow.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
biuro podróży letnie wyjazdy Grecja Egipt Malta
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję