Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Kierownik i opiekun na kolonie poszukiwany
- PRACA SEZONOWA W GRECJI
- Specjalista d/s Turystyki
- Specjalisty ds. rezerwacji grupowych
- Pilne! Pilotaż 10-11.06 /Lębork - Koszalin
- Pilot wycieczek Kreta
- Poszukujemy pilota, przewodnika 13-14.06 -...
- Przewodnik Kulinarny w Warszawie
- Pilot wycieczki do Włoch
- Specjalista ds. turystyki z językiem angielskim

Zobacz także
Północna Izba Gospodarcza: Turystyka na Odrą umarła
Nawet 7 tys. firm dotkniętych kryzysem nadodrzańskim
Udawanie pomocy nadodrzańskim firmom
Północna Izba Gospodarcza: inflacja groźniejsza dla turystyki niż COVID
Przedsiębiorcy zniecierpliwieni brakiem konkretów odnośnie Krajowego Planu Odbudowy
Nadodrzańscy przedsiębiorcy rozczarowani rządowymi propozycjami
Doceniamy szybkość propozycji spotkania w sprawie kryzysu nadodrzańskiego ze strony rządu, nie możemy jednak uznać propozycji za satysfakcjonująca. To kropla w morzu potrzeb i tak naprawdę zostawienie przedsiębiorców z kryzysem samych sobie. Propozycja rządowa byłaby dobra, gdyby odrzańska katastrofa trwała miesiąc, a potem wszyscy wrócili do pracy, a wiemy, że tak nie jest. Nie można oceniać branży sezonowej jak turystyka i rybactwo z perspektywy jednego słabszego miesiąca - mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Przedsiębiorców rozczarowała propozycja jednorazowego świadczenia . Liczymy na kolejne kroki i konkretną specustawę, która dotleni przedsiębiorców. Jesteśmy otwarci na dialog z rządem i na bieżąco będziemy informować o bieżącej sytuacji i potrzebach przedsiębiorców dotkniętych katastrofą ekologiczną - dodaje.
Propozycja rządowa zakłada, że przedsiębiorca będzie mógł liczyć na 3 tysiące złotych brutto wsparcia na jednego pracownika jeżeli jego dochód spadł rok do roku lub miesiąc do miesiąca o 50%. W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie propozycja dla nadodrzańskich przedsiębiorców nie jest wystarczającą odpowiedzią na skalę problemu. Przedsiębiorcy takich branż jak turystyka, rekreacja czy rybactwo zarabiają kilka miesięcy w roku na całoroczne utrzymanie. Nie można wytrącić im z harmonogramu najważniejszego miesiąca w roku, dać szczątkową rekompensatę przychodu i powiedzieć, że już jest wszystko ok. Jeżeli nie będzie nowej propozycji to wiele firm w których imieniu walczymy po prostu zbankrutuje. Jest wiele niuansów o których Rząd nie pomyślał. Przykłady? Branże sezonowe nie zatrudniają na umowy o pracy i nie zatrudniają za płace minimalne. Sezonowe zarobki znacznie przekraczają 3 tysiące złotych brutto. To nie jest więc pełna rekompensata, a zaledwie część wsparcia. Poza tym nikt nie myśli o tym, jak utrzymać jesienią i zimą firmy, które przestały zarabiać w szczycie sezonu - dodaje Hanna Mojsiuk.
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie na bieżąco konsultuje się z przedsiębiorcami i przygotowała pakiet propozycji, które zostaną przedłożone stronie rządowej. Izba zamierza również przedyskutować postulaty z władzami samorządowymi: prezydentem Piotrem Krzystkiem i marszałkiem Olgierdem Geblewiczem. Do rozmów usiądzie również wojewoda Zbigniew Bogucki.
Brakuje szybkiego wsparcia w: zwolnieniu w opłacaniu składek ZUS i NFZ - od lipca do końca roku, zwolnienia z PIT/CIT za cały 2022 r. Można byłoby odzyskać zapłacone zaliczki i zwiększyć płynność przedsiębiorców. Przekazać samorządom pieniądze na zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości i dzierżaw dla gmin. Nie powinniśmy pozwolić, by przedsiębiorcy zostali zostawieni sami sobie i musieli np. sami występować o warunkowe zwolnienia z opłat ZUS i US - mówi skarbnik Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Michał Wojtas.
Mecenas Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski zwraca także uwagę na sytuacje przedsiębiorców pod kątem bieżących zobowiązań. Kwestie związane z kredytami i leasingami są bardzo ważne dla wielu przedsiębiorców, bo dla wielu spośród nich stanowią znaczną część stałych, comiesięcznych kosztów. O ile z nieinstytucjonalnymi kontrahentami czasem istnieje możliwość podjęcia negocjacji i odroczenia niektórych przynajmniej płatności, o tyle taką elastycznością rzadko wykazują się banki i leasingodawcy, zwłaszcza w ostatnim czasie, w związku z wprowadzonymi "wakacjami kredytowymi". Dlatego też dostrzegam potrzebę wsparcia przedsiębiorców w tym zakresie poprzez szczególne regulacje prawne - mówi mec. Marek Jarosiewcz.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
[2022-08-26 18:25 198.50.152.*]
A na koniec śledztwo wykaże, że do zatrucia ryb w największym stopniu przyczynili się wędkarze i to do nich trzeba będzie kierować wnioski o odszkodowanie... odpowiedz »
[2022-09-06 16:54 80.82.23.*]
Cykliści, tylko cykliści... :) odpowiedz »
Dział gastronomia:
Dział biura turystyczne:
Enter Air podpisał kolejną
Starsze aktualności:
Gdzie latali Polacy w te
Jutro strajk pilotów
Brak zgody na zakaz wiz dla
Silver tsunami zmieni także
Polacy planują wyjazdy na
Komisja Europejska zbadała praktyki dystrybucyjne
Wrześniowe wyjazdy nie
Nadodrzańscy przedsiębiorcy rozczarowani rządowymi
Pomorscy przedsiębiorcy turystyczni mogą składać wnioski o
BedBooking wchodzi na kolejny poziom integracji z
Odbudowa lankijskiej turystyki będzie bardzo
Touroperatorzy wypłacą środki za niewykorzystane vouchery
Grecja uznana najlepszym kierunkiem turystycznym Europy
Z prognoz IATA wyłania się promyk optymizmu
Komisja Europejska zatwierdza pomoc dla Air Berlin
Komisja Europejska chce zniesienia ograniczeń podróży po UE
Więcej dzieci na zagranicznych wakacjach?
Możesz się dołączyć do prośby o sprostowanie słów ministra Szumowskiego
Ile zarobiła Grupa TUI w pierwszym półroczu?
Parlament Europejski poparł wzmocnienie praw pasażerów kolei
Kraków współtworzy nowy model odpowiedzialnej turystyki
Hotel Astor z nowym dzierżawcą, spółka chce sfinalizować zakup
Zmiana prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kontrolerzy: to krok w dobrą stronę
Do jutra trwają zapisy do Weekendu za pół ceny
Lotnisko w Radomiu będzie miało nowy terminal
Turystyka weekendowa będzie rosła
Zbigniew Gryglas w zarządzie Polskiego Holdingu Hotelowego