TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Jak zmieniają się ceny w biurach podróży?

Na których kierunkach średnie ceny wyjazdów rosną, a na których maleją?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje czternaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 11 lutego 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 4 lutego 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 13 lutego 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 8 złotych. W ostatnich zestawieniach ceny wzrosły o 2 i 19 złotych, spadły o 2, a wcześniej wzrosły o 4 i 11 złotych. W minionym tygodniu największe spadki cen wycieczek wystąpiły na tureckim kierunku Dalaman - o średnio 119 złotych oraz na Krecie i w Turcji Egejskiej - o 101 i 81 złotych.

W wzrostach cen wyjazdów drugi raz z rzędu przodowała Sardynia, na której podniosły się one o średnio 132 złote (poprzednio o 64 złote) oraz kierunki hiszpańskie Costa de la Luz (przed tygodniem był tam duży spadek) oraz Teneryfa, na których średnie wzrosty cen wyniosły 109 i 90 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły i wzrosły o odpowiednio 22 i 21 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym spadły na wszystkich wiodących kierunkach z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, na których podniosły się o 26 złotych. Największy spadek cen wycieczek miał miejsce w Turcji - o średnio 57 złotych, w mniejszym stopniu były obniżyły się ceny w Grecji i Bułgarii - o 24 i 18 złotych, a w najmniejszym w Egipcie - o średnio 4 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 68 złotych. W ostatnich sześciu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen odnotowano w Maroku - o 271 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i Synaju - o 218 i 193 złotych. Najbardziej w skali rocznej i to po raz szósty z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii - o średnio 231 złotych oraz na greckie kierunki Kos i Chalkidiki - o średnio 94 i 73 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 84 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz siódmy z rzędu była mniej korzystna a niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,25 zł/litr wobec 2,38 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 5,5 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 11,0 procent, a przed dwoma o 14,0 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz osiemnasty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem ponownie w minimalnie większej skali (o około 2,9 procent) niż przed tygodniem (o 2,7 procent), ale mniejszej niż dwoma tygodniami (o 3,7 procent).

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz siódmy z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu korzystnych tygodni - nie sprzyjał już organizatorom i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +35/+45 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +15/+25 oraz +20/+30 złotych.

Tak jak pisaliśmy w ostatnim materiale zniżka cen paliwa lotniczego okazała się przejściowa. Pod koniec tygodnia ceny surowca znacznie wzrosły i zbliża się już moment, w którym bieżące ceny paliwa przekroczą ich poziom sprzed roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie, a średnie ceny były tam niższe o 105 i 104 złote od cen sprzed roku. Znacznie mniejsze były roczne przeceny w Grecji i Turcji, gdzie średnie ceny w relacji z poprzednim sezonem były niższe o 36 i 20 złotych. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, ale podniosły się one jedynie minimalnie, czyli o 3 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku i na Majorce - o 271 i 218 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wycieczek na Malcie, Cyprze i w Tunezji - o średnio 153, 117 i 60 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki ponownie miały miejsce w Portugalii - o 231 złotych, a w mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii - o 52 złote.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej podniosły się średnie ceny wycieczek do Bułgarii - o 80 złotych. W mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Grecji - o 40 i 38 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się dwuletnie ceny wyjazdów do Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 8 i 7 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Malcie - o średnio - 723 złotych. Mniejsze zniżki miały miejsce w Maroku i Tunezji - o średnio 208 i 175 złotych, a jeszcze mniejsze na Majorce i na Cyprze - o 74 i 12 złotych. Wzrosty cen w tym ujęciu odnotowano natomiast w Albanii i Portugalii - o 59 i 323 złote.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów ponownie w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours - o około 245 i 240 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurze Coral Travel - o około 175 złotych, a w mniejszej skali w biurach Sun & Fun i TUI Poland - o około 85 i 40 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od blisko 10 złotych (biuro Grecos) do prawie 320 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 54, przed rokiem 46, a przed dwoma laty 30 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio też 35 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 28 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 18 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 8 ofert, przed biurami Rainbow i Grecos - 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Rainbow i Itaka - 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours - 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Turcji, biuro Rainbow w Grecji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czternastym zestawieniu w tym sezonie letnim sytuacja była dość niecodzienna, albowiem zarówno skład czołowej piątki jak tez kolejność organizatorów pozostała taka sama sam jak w poprzednim zestawieniu. Warto jednakże zwrócić uwagę, że dzięki umiarkowanej obniżce cen wycieczek w biurze Coral Travel przewaga tego organizatora w zakresie wielkości ujemnego odchylenia od poziomu referencyjnej rynkowej ceny ofertowej uległa zwiększeniu.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
biuro podróży cena wyjazd turystyka traveldata


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję