TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny wyjazdów na Maltę notują kolejne tygodniowe spadki

To kolejny tydzień, kiedy ceny wyjazdów na Maltę notują spadki, w porównaniu do wcześniejszego tygodnia. A na których kierunkach ceny najmocniej rosły?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 2 czerwca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 26 maja, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 3 czerwca 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 90 złotych. W poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły osiem razy z rzędu o 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych, w zestawieniach wcześniejszych ceny spadły o 10 i 31 złotych, a w jeszcze wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.

W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku - o aż 893 złote, a w mniejszej skali na Zakynthos i na Tureckiej Riwierze - o średnio 182 i 181 złotych. Największy spadek cen ponownie wystąpił na Malcie - o 256 złotych, a wyraźnie mniejsze miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i Fuerteventurze - o średnio 123 i 69 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły odpowiednio o 134 i 9 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 ponownie wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych. Najbardziej znaczące zwyżki miały miejsce w Turcji i Grecji - o 92 i 88 złotych, nieco mniejsze w Egipcie i Bułgarii - o 67 i 42 złote, a najmniejsze na Wyspach Kanaryjskich - o 22 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 930 złotych, co jednocześnie oznacza po raz pierwszy od pięciu tygodni zmniejszenie rocznej skali wzrostu cen w sezonie letnim 2022. W poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 1009, 876, 815, 736, 679, 692, 649, 635, 435 i 499 złotych.

Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Maroka - o średnio 1695 złotych, natomiast mniejsze były wzrosty cen na Synaju i w Hurghadzie - o 1398 i 1179 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 10 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz sześćdziesiąty dziewiąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,09 zł/litr wobec 2,48 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 105,2 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 104,0 procent, a przed dwoma o 112,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nieco silniejsza niż w poprzednim tygodniu. Tym razem skala osłabienia wyniosła nieco ponad 6,0 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 6,3 procent, a przed dwoma o około 6,7 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu tańszego paliwa i silniejszego złotego uległa stabilizacji. Tym razem zawierał się on w przedziale +520/+530 złotych, czyli bez zmiany w relacji z poprzednim tygodniem, podczas gdy przed dwoma tygodniami było to +565/+575 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 1170 złotych i na Wyspach Kanaryjskich - o 975 złotych. Mniejsza była skala zwyżek cen w Turcji i Grecji - o 874 i 868 złotych, a najmniejsza w Bułgarii - o 730 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największy wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku - o 1695 złotych. Znacząco mniejsze zwyżki wystąpiły na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech i w Portugalii - o 1053, 979, 968 i 928 złotych, a w dość wyraźnie mniejszej i zbliżonej skali na Majorce, w Tunezji i Albanii - o 725, 712 i 701 złotych. Kierunkiem, na którym kolejny raz odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 263 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1043 złote. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Grecji i Egiptu - o 961 i 937 złotych, a najmniej w okresie 2 lat podniosły się ceny wypoczynków w Turcji i Bułgarii - o średnio 835 i 730 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków wyraźnie największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii oraz na Cyprze, w Maroku i Albanii i wyniósł tam odpowiednio 1150, 1049, 1048 i 1024 złote. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Włoch i Hiszpanii kontynentalnej - o 961 i 940 złotych, a jeszcze mniejsze na Majorkę i do Tunezji - o średnio 741 i 708 złote. Kierunkiem gdzie tradycyjnie ceny wycieczek w tym ujęciu zmieniły się w najmniejszym stopniu była Malta, na której dwuletni spadek cen wyniósł 31 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Prima Holiday, Best Reisen oraz Itaka - o około 720, 750 i 770 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 810 złotych (biuro TUI Poland) do ponad 1330 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 47 ofert (poprzednio też 47 ofert, przed rokiem 41, a przed dwoma laty również 41 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 30 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 23 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 27 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 4 oferty, zaś na kierunkach greckich przodowało biuro Itaka - 9 ofert oraz biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 8 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours - 4 oferty oraz Coral Travel i TUI Poland - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Tunezji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Exim Tours w Grecji, Tunezji i w Egipcie.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym siódmym zestawieniu dla sezonu lato 2022 skład organizatorów w tabeli uległ jednej zmianie, gdyż tabelę opuściło biuro Best Reisen (z pozycji piątej), a na jego miejsce weszło biuro Itaka (z pozycji szóstej). Nowym liderem zestawienia zostało biuro Exim Tours, a wiceliderem biuro Coral Travel. Biura te zamieniły się w ostatnim tygodniu miejscami, a przyczyną była znacznie mniejsza zwyżka średnich cen ofertowych w tym pierwszym biurze niż w drugim.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
malta hiszpania biuro podróży itaka exim coral travel
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję