Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń: Część przedsiębiorców wykluczona z tarczy PFR
35 mld zł - na taką pomoc w styczniu będą mogły liczyć przedsiębiorstwa poszkodowane podczas drugiej fali pandemii COVID-19. Choć pomoc trafi do firm prowadzących działalność w ramach 38 kodów PKD, nie wszyscy przedsiębiorcy otrzymają wsparcie. Z jednej strony działająca przy Pracodawcach RP Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń docenia zaproponowany mechanizm, a z drugiej - apeluje, by władze pamiętały o całym łańcuchu powiązań w obrębie różnych gałęzi polskiej gospodarki.
Ze wsparcia Tarczy Finansowej PFR 2.0 nie skorzystają wszyscy przedsiębiorcy. Powód? W założeniach programu zostały uwzględnione tylko niektóre kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). W efekcie wiele branż zostanie bez pomocy. Jako przedsiębiorcy funkcjonujemy w łańcuchu powiązań. Straty w ramach jednej branży przekładają się na sytuację w innych gałęziach gospodarki. Twórcy tarczy finansowej 2.0 powinni to wziąć pod uwagę - apeluje Olga Krzemińska-Zasadzka, Prezes Zarządu SOIT oraz członkini Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.
Choć krąg uprawnionych do wsparcia jest szerszy niż podczas wiosennego lockdownu, to wielu przedsiębiorców obawia się znacznych strat, a nawet bankructwa.
Autorzy tarczy finansowej 2.0 przyjęli zbyt wąską perspektywę. Nie wzięli pod uwagę, że niektóre branże ściśle współpracują z innymi. A to oznacza, że sytuacja jednych przedsiębiorstw przekłada się na "być albo nie być" drugich - mówi Bartosz Bieszyński z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.
Naczynia połączone
Przykładów takich łańcuchów powiązań można by mnożyć. Wystarczy chociażby wspomnieć o firmach, które zajmują się działalnością oznaczoną w PKD mianem "pozostałe drukowanie". Zakaz organizowania stacjonarnych spotkań i wydarzeń powoduje, że agencje eventowe nie zlecają swoim podwykonawcom produkcji zaproszeń czy budowy scenografii. W efekcie podwykonawcy nieobjęci pomocą w ramach tarczy finansowej 2.0 są stratni w dwójnasób. Nie otrzymują wsparcia i nie mogą liczyć na zlecenia od swoich kontrahentów.
W podobnej sytuacji są firmy zajmujące się produkcją części metalowych. Zastój w przemyśle spotkań i wydarzeń przekłada się w przypadku tej branży na brak zamówień na budowę namiotów dla branży eventowej. Zakaz organizowania eventów odczuwają też przedsiębiorcy prowadzący portale internetowe oferujące rezerwację ofert turystycznych i rozrywkowych. Autorzy tarczy finansowej 2.0 zapomnieli też o transporcie morskim i żegludze śródlądowej. Nie trzeba przekonywać, że bez tej branży nie można mówić o rejsach po Wiśle czy eventach na Mazurach.
W bliskiej zależności z przemysłem spotkań i wydarzeń są również m.in.: firmy z branży szkoleniowej, kluby sportowe, tłumacze, firmy techniczne, przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem motocykli czy przyczep kempingowych, a także artyści. O swój los obawiają się również przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami czy wypożyczaniem i dzierżawą artykułów użytku osobistego i domowego (chodzi tu np. o tzw. gastrowypożyczalnie).
Samotne żagle bez wsparcia
Pomoc z Polskiego Funduszu Rozwoju trafi tylko do tych firm, które zatrudniają pracowników. Tymczasem wielu przedsiębiorców z branży przemysłu spotkań i wydarzeń to freelancerzy. Swoje usługi świadczą dzięki współpracy z podwykonawcami. Takich wolnych strzelców gospodarcze skutki COVID-19 również nie ominęły. Co więcej, w warunkach pandemii nie mogą oni liczyć ani na zlecenia od klientów, ani na wsparcie z PFR.
Przedsiębiorcy: województwo mazowieckie wzorem dla państwa
Zdaniem Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, wsparcie w ramach tarczy finansowej 2.0 - tak jak przyjęto to w programie Fundusze dla Mazowsza - powinno trafić do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), a także do spółek jawnych i komandytowych z segmentu MŚP i mikro. Bywa bowiem, że w takich spółkach nie są zatrudnieni pracownicy, ale faktyczną pracę wykonuje kilku wspólników. Przedsiębiorcy tłumaczą, że właściciel firmy często pracuje w niej ciężej niż niejeden pracownik na etacie.
Pomoc możliwa tylko pozornie
Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń zwraca również uwagę na to, że wiele z wymienionych w założeniach tarczy finansowej 2.0 kodów PKD dotyczy w praktyce wyłącznie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a te nie są objęte programem. W efekcie tacy przedsiębiorcy nie otrzymają wsparcia, mimo że działają w uprawnionych do niego branżach. Firmy te nie otrzymały pomocy w tarczy finansowej 1.0, dlatego apelujemy, by uwzględnić je w tarczy sektorowej PFR 2.0 - dodaje Olga Krzemińska-Zasadzka.
Komentarze
Blisko 90 proc. hoteli odnotowało po wprowadzeniu rządowych obostrzeń średnią frekwencję poniżej 20 proc., z czego prawie 6 na 10 hoteli poniżej 10 proc. - wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego dotyczącej wyników branży...
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Cypr zniesie zakaz podróżowania dla 56
Tatrzańska Izba Gospodarcza: Przedsiębiorcy są granicy
Zimowi turyści jeżdżą nie tylko w
Dział hotele, pensjonaty:
Tatrzańska Izba Gospodarcza: Przedsiębiorcy są granicy
Zimowi turyści jeżdżą nie tylko w
Rusza Tarcza Finansowa PFR
Starsze aktualności:
Wicepremier zapowiada zmasowane kontrole w obiektach
PFR skontroluje firmy, które uzyskały pomoc w pierwszej Tarczy
Ceny zimowych wyjazdów niższe niż przed
Rada Przedsiębiorczości: blokowanie budżetu UE przekreśli szanse na szybkie wyjście z
Organizator turystyki ogłosił
Senat zgłosił liczne poprawki do Tarczy
Północna Izba Gospodarcza: Nie zamyka się gospodarki gdy nie ma
Linie Emirates ponownie otwierają swoje
Premier zapowiada Tarczę PFR
Rozporządzenie zamykające hotele, parki wodne i kluby opublikowane w Dzienniku
Merigo zaprasza na kolejną edycję cyklu szkoleń
Kolejne hotele należące do PHH pomagają w walce z koronawirusem
Ryanair wprowadza nową politykę ochrony środowiska
Karta stałego pobytu zwalnia z obowiązku wizowego?
Sprzedaż lata nieco lepsza, ale nadal słaba
Sindbad wdraża technologię Salesforce
Sprzedaż lata 2019 dalej poniżej oczekiwań organizatorów
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
Krakowskie lotnisko bliżej drugiego pasa
Rozstrzyganie sporów z klientami - Brytyjczycy wdrażają nowy system
Ryanair uznaje niemiecki związek zawodowy
Ceny w biurach stabilizują się?
Małopolscy kwaterodawcy i przewoźnicy z wyróżnieniami
Hilton zapowiada nowe standardy sanitarne
AirHelp porównuje ceny parkingów przy lotniskach
Jakie ubezpieczenie samochodu jest niezbędne przy wakacyjnym wyjeździe?
Nowy terminal na lotnisku w Hurghadzie
KLM wprowadza nową usługę dla pasażerów
Samolot zapalił się podczas lądowania.
Wyjazd na narty z biurem Olimp z Krakowa