TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Które wyjazdy najmocniej zmieniają ceny?

Średnie ceny wyjazdów do Maroka niższe zarówno w porównaniu z poprzednim tygodniem, jak i z analogicznym okresem roku wcześniejszego. A jak na tym tle prezentują się ceny wyjazdów do innych destynacji turystycznych?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 15 kwietnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 8 kwietnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 kwietnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 13 złotych. W dwóch poprzednich zestawieniach ceny spadły o 25 i wzrosły o 86 złotych, a w trzech wcześniejszych spadły o 2, 3 i 10 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił w Maroku i wyniósł średnio 111 złotych. Nieco mniejsze zniżki miały miejsce w Hurghadzie i na Tureckiej Riwierze - o 53 i 39 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Teneryfie - o 131 złotych oraz na Majorce i Gran Canarii - o 25 i 22 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 4 i wzrosły o 37 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie najbardziej wzrosły na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 35 złotych, co mogło być odreagowaniem poprzednich znaczących spadków cen na tym kierunku. Zdecydowanie mniejsze zwyżki miały miejsce w Bułgarii - o 4 złote, natomiast na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki cen. Stosunkowo niewielkie miały miejsce w Grecji i Turcji - o 7 i 13 złotych, a nieco większe w Egipcie - o średnio 23 złote.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 158 złotych. W ostatnich już dwunastu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 166, 132, 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.

Największe roczne spadki cen po raz pierwszy od dziewięciu zestawień nie odnotowano już w Maroku. Tym razem dotyczyły one kierunków włoskich, Kalabrii i Sardynii, gdzie ceny były niższe poziomów sprzed roku o 506 i 503 złote i hiszpańskiego wybrzeża Costa de la Luz, na którym roczny spadek cen wyniósł 499 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 30 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz szesnasty z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,39 zł/litr wobec zaledwie 1,45 zł/litr przed rokiem, co oznacza już siódmy z rzędu i siódmy od prawie roku wzrost, tym razem o 64,8 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 68,8 procent, a przed dwoma o 54,5 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o prawie 1,4 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 1,6 procent, a przed dwoma o około 0,8 procent.

W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek pozostał bardzo znaczny i po raz szesnasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Po raz trzeci z kolei osiągnął on znaczną niekorzystną wielkość i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +100/+110 złotych, czyli tyle, co przed tygodniem i dwoma tygodniami.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 211 i 159 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Turcji i Bułgarii - o średnio 114 i 97 złotych, a najmniejsza w Grecji - o 49 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach kolejny raz zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - o średnio 457 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były też roczne przeceny w Portugalii i na Cyprze, które wyniosły 282 i 256 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji, na Majorkę i na Maltę - o średnio 140, 108 i 97 złotych, a w Albanii średnie ceny pozostały na poziomie sprzed roku.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) zdecydowanie najmniejszą obniżkę cen wycieczek odnotowano w Egipcie, w którym spadły one o średnio 28 złotych. Większe były dwuletnie zniżki na kierunkach tureckich i w Bułgarii - o średnio 89 i 102 złote, zaś w największym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 180 i 198 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Cyprze, Malcie i w Maroku - o odpowiednio 541, 404 i 375 złote. Znacznie mniejsze zniżki były udziałem Portugalii, Albanii i Majorki - o średnio 221, 170 i 162 złote, a zdecydowanie najmniejszy dwuletni spadek cen miał miejsce w Tunezji - o 79 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurze Rainbow - o około 470 złotych. Znaczne były również roczne zniżki w biurach Exim Tours, Best Reisen i Sun & Fun - o około 270, 220 i 200 złotych. W mniejszej skali obniżyły się roczne ceny wycieczek w biurach ETI i Grecos - o około 110 i 80 złotych, a w jeszcze mniejszej w TUI Poland i Coral Travel - o około 25 i 10 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 45 do 180 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 49, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 32 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało również 29 takich ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz Exim Tours z odnotowaną liczbą 27 ofert (poprzednio też 27 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 13 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland - 8 ofert przed biurami Rainbow - 7 ofert oraz Crecos i Exim Tours - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 6 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 6 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Turcji, biuro Rainbow w Grecji i Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie i Grecji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym trzecim zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów nie uległ zmianie, ale zaszła niewielka korekta w kolejności zajmowanych przez nich pozycji. Polegała ona odwrotnej niż przed tygodniem zamianie na pozycjach trzeciej i czwartej. Tym razem tę pierwszą opuściło biuro TUI Poland przechodząc na pozycję czwartą, a na jego miejsce weszło biuro Coral Travel. Zmiana ta wynikała z niewielkiego wzrostu cen wycieczek w tym pierwszym biurze oraz z umiarkowanej ich zniżki w biurze Coral Travel.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
biuro podróży maroko wycieczka rainbow itaka tui traveldata

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję