TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ciekawostki turystyczne

FlixBus testuje pierwszy na świecie autobus dalekobieżny zasilany energią słoneczną. Które czeskie zamki były najchętniej odwiedzane przez turystów? 350-ty Airbus A350 trafi do Air France. Pałac na wodzie i pomnik Chopina znalazły się w dalekiej Japonii. Na Majorce powstał hotel tylko dla kobiet. Zapraszamy do lektury ciekawostek ze świata turystyki.


FlixBus wyposażył w panele słoneczne autobus kursujący na trasie międzynarodowej, między Dortmundem a Londynem. Wygenerowana energia słoneczna wykorzystywana jest do zasilania systemów elektrycznych w autobusie, a także skutecznie zmniejsza zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla.

Panele słoneczne zostały zainstalowane na jednym z autobusów partnera Kupers Touringscars z Limburgii, który kursuje z Dortmundu przez Eindhoven, Antwerpię i Brugię do Londynu.

Projekt prowadzony jest we współpracy z brytyjską firmą Trailar, która oferuje innowacyjne rozwiązania transportowe mające na celu zmniejszenie wpływu pojazdów silnikowych na środowisko. Elastyczne maty solarne dostosowane są do użytku w sektorze transportu i były dotychczas stosowane na ciężarówkach i pojazdach dostawczych.

Maty solarne zainstalowane na dachu FlixBusa są cienkie i lekkie, co sprawia, że nie zwiększają oporu powietrza. Średnia oszczędność osiągnięta dzięki zastosowaniu tej technologii to 1,7 litra oleju napędowego na 100 kilometrów. Oznacza to, że przy średnim dystansie 600 kilometrów - dzienna oszczędność paliwa wyniesie około 10 litrów.

Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwoli także na zasilanie energią słoneczną całej elektroniki na pokładzie, czyli między innymi portów USB, gniazdek i klimatyzacji.

***

Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ), w roku 2019 państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło ponad 5 milionów turystów, podobnie jak w latach ubiegłych. Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów.

Najwięcej turystów przybyło w głównym sezonie. Najczęściej odwiedzanym zabytkiem był pałac Lednice na południowych Morawach (ponad 389 tysięcy osób), wpisany na Listę UNESCO. Drugie miejsce zajął unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie (386 tysięcy osób), również zabytek UNESCO. Na trzecim miejscu znalazł się pałac Hluboka, który w roku 2019 odwiedziło niemal 300 tysięcy turystów.

Kolejne miejsca zajęły zamki i pałace: Valtice, Karlstejn, Kromeriż, Konopiste, Trosky, Krivoklat i Bouzov.
***

Fabryka samolotów Airbus postanowiła, że 350. dotychczas wyprodukowany egzemplarz maszyny A350 trafi do Air France, w ramach wcześniej złożonego zamówienia i jako symboliczny ukłon dla historii francuskiego lotnictwa. Dwa dni temu samolot przyleciał z bazy w Tuluzie i wkrótce rozpocznie regularne loty do Bamako i Abidżanu.

Powracając do dawnej tradycji nadawania imion samolotom, nową maszynę ochrzczono "Nicea" na cześć wizytówki Francuskiej Riwiery. Dotychczas Air France użytkuje trzy samoloty typu Airbus A350 o imionach "Tuluza", "Lyon" i "St. Denis de la Réunion". Do końca 2025 francuski przewoźnik będzie posiadał w sumie 38 tych maszyn.
***

Pałac na wodzie i pomnik Chopina w Japonii. Z inicjatywy ambasady RP w Japonii lodowe kopie tych charakterystycznych, warszawskich atrakcji zostały zbudowane na potrzeby Festiwalu Śniegu w Sapporo.

Festiwal Śniegu w Sapporo to połączenie wystawy i konkursu rzeźb ze śniegu i lodu, który odbywa się od 1950 roku. W tym roku trwa od 31 stycznia do 11 lutego. Oficjalne otwarcie rzeźb Pałacu na Wyspie i pomnika Chopina odbyło się piątego dnia festiwalu. Polskie obiekty to jedne z większych rzeźb, które można w tym roku podziwiać w Japonii. Największe mają ponad 15 metrów wysokości i kilkadziesiąt metrów szerokości. Szacuje się, że w tym roku festiwal odwiedzi ok. 2 mln osób.
***

Na Majorce powstał hotel, do którego mężczyźni nie mają wstępu. Jak przekonują jego właściciele, ma on być miejscem, gdzie kobiety mogą wypocząć, skorzystać ze spa bez obaw o zaczepki, czy niechciane męskie spojrzenia. Ceny noclegów zaczynają się od 300 zł.

Starsze informacje 2020-01-31


W tatrzańskich schroniskach górskich zostanie zbudowana kanalizacja? Powstaną hotele pod legendarną marką komputerową. Hotel chce zaoferować turystom darmowe pobyty na walentynki, pod jednym warunkiem. Agresywna panda zatrzymana na Krupówkach. Zapraszamy do lektury ciekawostek turystycznych.

Tatrzański Park Narodowy i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze chcą przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, schronisk turystycznych, znajdujących się w Polskich Tatrach. Nie wszędzie będzie to możliwe. Na pierwszy ogień miałyby pójść schroniska nad Morskim Okiem i na Hali Gąsienicowej. W dalszej kolejności mogłyby to być schroniska w dolinach: Kościeliskiej i Chochołowskiej. Na pewno nie będzie możliwe przyłączenie do sieci schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Przedstawiciele TPN przygotowali projekt, który, jak przekonują będzie bezpieczny dla środowiska. Realizacja tego ambitnego pomysłu uzależniona będzie od tego, czy pomysłodawcom uda się pozyskać finansowanie. TPN przygotował wniosek o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
***

Dla pokolenia dzisiejszych 30-40 latków, Atari to legendarna marka komputerowa. Wiele osób z nostalgią wspomina, czasy pierwszych gier komputerowych, jeszcze na kasetach. W Stanach Zjednoczonych, zostaną otwarte hotele, sygnowane właśnie tą marką. Pierwszy hotel, ma zostać otwarty jeszcze w tym roku w Phoenix. Kolejne mają powstać m.in. w Chicago, Denver, Austin, Las Vegas, San Francisco, San Jose i Seattle. Wszystkie obiekty mają zapewniać atrakcje związane z grami komputerowymi.

Atari nie będzie angażować się w prowadzenie obiektów. Jak donoszą amerykańskie media, za licencję ma otrzymywać 5% zysków.
***

Kanadyjski hotel Zed przedstawił swoim gościom niecodzienną ofertę. Jeśli gościom, podczas walentynkowego pobytu w hotelu uda się spłodzić dziecko, wówczas otrzymają vouchery na darmowe pobyty w hotelu w walentynki, przez następne 18 lat. Oferta będzie dotyczyć także par, które podczas pobytu w hotelu, postanowią adoptować dziecko. Niestety, gdyby ktoś chciał skorzystać z oferty mamy złą wiadomość. Hotel już nie ma wolnych miejsc na 14 lutego.
***

Zakopiańscy policjanci zatrzymali człowieka, który na Krupówkach zaczepiał turystów. Przebrany za tradycyjną, tatrzańską pandę natarczywie zaczepiał przechodniów, oferując im możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia. Delikwent został aresztowany, a policja prosi poszkodowanych i świadków zdarzenia o zgłaszanie się.

Starsze informacje 2020-01-09


Południowoamerykański kraj stracił jedną ze swoich atrakcji turystycznych. Austriackie miasteczko ma dosyć turystów. Amsterdam wprowadził nowy podatek turystyczny. Co można zostawić na lotnisku? Zapraszamy do lektury ciekawostek ze świata turystyki.

W wyniku trzęsienia ziemi, Portoryko straciło jedną ze swoich atrakcji turystycznych. Na południowym wybrzeżu wyspy zawaliło się charakterystyczne skalne okno - Punta Ventana. Przypominała ona słynne Lazurowe Okno, które swego czasu znajdowało się na maltańskiej wyspie Gozo, jednak trzy lata temu również runęło do morza. To nie jedyna strata portorykańskiej turystyki. Trzęsienie ziemi spowodowało również zburzenie wielu budynków na wyspie, w tym zabytkowego kościoła z 1841 roku.
***

Niejednokrotnie popularne filmy są w stanie zainteresować turystów różnymi miejscowościami. W Polsce doświadcza tego choćby Sandomierz, którego popularność wzrosła wraz z rozpoczęciem emisji serialu Ojciec Mateusz. Jednak skokowy wzrost popularności może mieć i złe strony, o czym przekonali się mieszkańcy austriackiego miasta Hallstadt. Choć miejscowość ta została wpisana na Listę UNESCO już w 1997 r., za sprawą znalezisk archeologicznych z wczesnej epoki żelaza, to wzrost swojej popularności zawdzięcza disneyowskiemu filmowi animowanemu Kraina Lodu, którego twórcy mieli się inspirować właśnie tą miejscowością. Pod koniec ubiegłego roku, do kin trafiła druga część animowanego hitu, turyści zaczęli masowo przyjeżdżać do tego niewielkiego miasteczka. Według The Guardian, władze miasta zapowiedziały ograniczenie liczby turystów. Według zapowiedzi burmistrza, Alexandra Scheutza, Hallstadt obecnie jest odwiedzane przez około milion turystów rocznie, zaś władze miasta chcą zmniejszenia tej liczby, przynajmniej o jedną trzecią.
***

Także Amsterdam walczy z nadmiarem turystów. Władze stolicy Niderlandów wprowadziły nowy podatek turystyczny. Pozyskane w ten sposób środki mają pomóc w zachowaniu historycznego charakteru miasta.

Turyści korzystający z bazy hotelowej w mieście będą płacić 3 euro za dobę od osoby. W przypadku turystów, którzy będą korzystać z krótkoterminowego wynajmu mieszkań - podatek będzie wynosił 10 proc. od ceny zakwaterowania. Już wcześniej, turyści w Amsterdamie byli zobowiązani do uiszczania podatku noclegowego, który wynosi 7 proc. od ceny zakwaterowania.

Według szacunków władz miasta, do 2025 roku, liczba odwiedzających Amsterdam sięgnie aż 30 milionów osób. Stolica Niderlandów liczy sobie niecałe 880 tys. mieszkańców.
***

Co można zostawić na lotnisku? Np. ładowarkę, okulary, telefon komórkowy itp. Władze portu lotniczego East Midlands opublikowały listę rzeczy, których pasażerowie zapomnieli zabrać. I tu okazuje się, że pasażerowie potrafią zostawić na lotnisku znacznie ciekawsze rzeczy. Na liście zgubionych przedmiotów znalazł się m.in. wałek do ciasta, balkon do chodzenia, przenośny klimatyzator, karta wędkarska, trójkąt ostrzegawczy, czy zabawkowa wiertarka. Najdziwniejszą pozycją na liście okazał się jednak "mąż". Jedna z pasażerek chwilę po zajęciu miejsca w samolocie przypomniała sobie sobie o pozostawionym na lotnisku małżonku. Czy jednak umieszczenie męża na takiej liście nie jawi się jako przedmiotowe traktowanie mężczyzn?
***

Linie Emirates zwróciły uwagę na to, że coraz więcej pasażerów wybiera dietę wegańską i dołączyły pozycję wegańską do pokładowego menu w styczniu. Mimo że już wcześniej wegańskie posiłki można było zamówić przed dowolnym lotem w dowolnej klasie, po raz pierwszy przewoźnik dołączył opcję wegańską do swojego menu pokładowego. Wegańskie danie widnieje jako jedno z czterech dań głównych do wyboru w klasie pierwszej i biznes na trasach z Dubaju do USA, Europy, Australii, Nowej Zelandii, RPA i Addis Abeby.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
2 ciekawostki turystyka podróż lotnisko wyspa hotel restauracja
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję