Na Politechnice Śląskiej powstaje Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego
W środę, 19 marca w Gliwicach władze Politechniki Śląskiej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem w Pyrzowicach zawarły porozumienie w sprawie organizacji Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.
Naukowcy przygotowali program kształcenia, który docelowa ma objąć prawie wszystkie specjalności związane z obsługą lotnisk i ruchu powietrznego.
Podpisanie porozumienia jest kolejnym etapem tworzenia Centrum, które ma być pierwszą taką inicjatywą w Polsce. List intencyjny w sprawie jego powołania kilka instytucji podpisało jesienią minionego roku. Natomiast w lutym tego roku projekt zaakceptował Senat uczelni.
Centrum ma szkolić specjalistów dla sektora lotnictwa cywilnego, najpierw przez organizowanie studiów podyplomowych, praktyk oraz staży dla studentów i doktorantów, a następnie przez organizowanie nowych specjalności na studiach, a docelowo też przez utworzenie na Politechnice Śląskiej nowego kierunku studiów pod nazwą "Lotnictwo i kosmonautyka".
Zaplanowano również badania nad istotnymi problemami lotnictwa cywilnego, szczególnie w zakresie lotniczej platformy technologicznej, eksploatacji i obsługi statków powietrznych, infrastruktury lotnisk oraz systemów wspierających procesy zarządzania.
Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego w ciągu najbliższych pięciu lat polskie lotnictwo będzie potrzebować około 23 tys. nowych pracowników. Jest to efektem ciągłego rozwoju branży oraz starzenia się obecnej kadry.
Cezary Orzech, rzecznik podkatowickiego lotniska zaznacza - Zarówno wyniki ostatnich lat jak i prognozy na najbliższe lata zapowiadają dalszy dynamiczny rozwój lotnictwa cywilnego, a to pociąga za sobą potrzeby kadrowe. Już dziś lotnisko w Pyrzowicach generuje bezpośrednio ponad 1,1 tys. miejsc pracy, a w miarę przyrostu ilości pasażerów liczba ta będzie wielokrotnie większa.
Zaznaczył też, że lotnisko w Katowicach, które w bieżącym roku zamierza odprawić około 2,6 mln pasażerów, prognozuje wzrost ich liczby w ciągu kilku lat do około 5 mln, a w dłuższej perspektywie nawet do 9 mln. Zaplanowano budowę drugiego pasa startowego oraz nowego terminalu. Podobne plany mają również inne polskie porty regionalne.
Już wcześniej na wydziale transportu Politechniki Śląskiej otworzono podyplomowe studia dla pracowników lotnisk w zakresie organizacji lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej. Są to pierwsze tego typu studia w Polsce, które prowadzone są na cywilnej uczelni.
Jeszcze na ten rok zaplanowano uruchomienie kolejnych podyplomowych studiów, ale tym razem w zakresie techniki oraz zarządzania w transporcie lotniczym. Docelowo ma powstać kompleksowy program kształcenia, który objąłby wiele dziedzin związanych z lotnictwem: od projektowania i budowy lotnisk, budynków lotniczych, pasów startowych aż po zarządzanie portami lotniczymi i obsługę ruchu lotniczego i podróżnych.
W przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele wydziałów śląskiej uczelni, szczególnie transportu, budownictwa, architektury, automatyki, elektroniki i informatyki, a także organizacji i zarządzania. Uczelnia ma udostępnić infrastrukturę dydaktyczno-szkoleniową oraz skoordynować działania organizacyjne Centrum.
W Europie zakłada się, że na każdy milion korzystających z lotniska pasażerów przypada około tysiąc osób zatrudnionych bezpośrednio na lotnisku, 3 tys. osób w usługach i handlu oraz 15 tys. w całym regionie, który obsługuje port lotniczy. Dlatego też wraz ze wzrostem ruchu musi wzrosnąć też zatrudnienie.
Według danych ULC, w minionym roku liczba pasażerów odprawionych na polskich lotniskach przekroczyła 19 mln, czyli o 24% więcej niż w roku 2006. Jeszcze niedawno ponad połowa pasażerów korzystała z Okęcia, a pozostali z portów regionalnych. Natomiast w minionym roku dominowały porty regionalne. Szacuje się, że w przyszłości to właśnie one będą obsługiwać większość ruchu. Największymi polskimi portami regionalnymi są: Kraków, Katowice, Gdańsk i Wrocław.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego
[2008-05-27 20:59 195.160.185.*]
Pomysł super! Całkowicie popieram i mam nadzieję, żę wszystkie te wydziały zostaną utworzone jak najszybciej :D Pozdrawiam! odpowiedz »
Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego
[2008-11-29 14:23 82.177.44.*]
Jestem zainteresowana studiami podyplomowymi "Organizacja lotnictwa cywilnego w UE". Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co o tym myśli - czy warto je podejmować? odpowiedz »
Dział dla turystów:
Przychody ze sprzedaży w Rainbow wciąż na
Jest decyzja w sprawie gwarancji Join
Specjalne połączenia lotnicze na jarmark
Dział transport:
PLL LOT mają tymczasowego
Latanie po Polsce coraz
Enter Air zawarł umowę z TUI
Starsze aktualności:
WTTC: sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje
Władze Wenecji ograniczą liczebność grup
Kontrole na granicy ze Słowacją znów
Zmiana lidera kierunku na city
Polska Wschodnia - tanie pożyczki dla
Grecos promuje Grecję
UE szykuje zmiany w przepisach dot. czasu pracy
ACI EUROPE publikuje wytyczne dot. obsługi pasażerów z niewidocznymi
Ruszył fundusz pożyczek dla firm turystycznych ze wschodniej
Jeśli pasażer sam załatwi sobie lot zastępczy, może nie dostać odszkodowania za
Poznań przygotowuje mieszkańców i turystów na grudniową konferencję
EasyJet rośnie w siłę i pokonuje konkurencję
Jak będą wyglądały podróże w 2020 roku?
Czyżby zmiany: Licencjonowanie usług tur-operatorów i tur-agentów
United PR zajmie się promocją Polski
Pierwszy dystrybutor złota na lotnisku na świecie
Polacy polubią grecką kuchnię?
W USA powstanie grupa operacyjna ds. turystyki
Będą zmiany w kadrze zarządzającej EFH?
Ruszyła kampania promocyjna Katowice MICE "Energia spotkań"
Koncepcja rozbudowy lotniska w Łodzi
Klub Globtrotera zniknie z telewizji
Toczą się przesłuchania w sprawie upadłości Kopernik Travel
Metodyka badania regionalnego ruchu turystycznego - zebranie naukowe
Polskie wino zniknie ze sklepowych półek?
The Westin Warsaw po raz kolejny walczy o najwyższy tytuł
AXA wypłaca odszkodowania a SIGNAL - bankrutuje?
Biuro Podróży EarthTour z Chorzowa