Subskrypcja

Subskrypcja

Szukaj

Szukaj

Czym polskie plaże różnią się od zagranicznych?

Naturalne pochodzenie polskich plaż wyróżnia je na tle plaż Europy Zachodniej, jednak są one zagrożone podnoszeniem się poziomu wód Bałtyku.


- Polskie wybrzeże jest jeszcze naturalne, nasze plaże nie są zbyt intensywnie użytkowane turystycznie. Spotykamy tam bardzo dużo gatunków naturalnych roślin i zwierząt, które na innych wybrzeżach morskich w Europie czy w Stanach Zjednoczonych nie występują - podkreślił dr Tomasz Łabuz z Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tomasz Łabuz jest uczestnikiem gdańskiego sympozjum Littoral 2006, na którym omawiane są zagadnienia dotyczące eksploatacji wybrzeży, ochrony środowiska naturalnego, zagospodarowania terenów postoczniowych i dawnych portów.

Przed polskimi plażami jest także wiele zagrożeń, które wynikają z rozwoju turystyki masowej i ograniczonej pojemności plaż. - Wybrzeża są zabudowywane a dodatkowym zagrożeniem jest cofanie się brzegu w wyniku podnoszenia się poziomu wód w Bałtyku morza i oddziaływania sztormów. Plaże się kurczą, również u nas - powiedział naukowiec. Z każdym rokiem poziom morza wzrasta o jeden milimetr.

By chronić klify brzegowe plaże zabudowywane są betonowymi umocnieniami, a to z kolei niesie ze sobą zmiany w środowisku naturalnym.
Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij