TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny zimowych wyjazdów rosną

Średnie ceny wyjazdów do większości z popularnych zimowych kierunków wzrosły - wskazuje Instytut Traveldata. Które kierunki najmocniej zmieniają ceny?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 2 grudnia i porównane z cenami z 25 listopada tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 2 grudnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 33 złote, podczas gdy w poprzednich zestawieniach zwyżki cen wyniosły 13, 101, 18 i 100 złotych. W minionym tygodniu ceny imprez turystycznych zdecydowanie najmocniej podniosły się na Teneryfie - o średnio 307 złotych, a wyraźnie mniejsze wzrosty notowano na Tureckiej Riwierze i na Synaju - o 101 i 73 złote.

Największe spadki cen w minionym tygodniu wystąpiły w Maroku - o średnio 111 złotych oraz na Malcie i Gran Canarii - o 85 i 64 złote.

W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek wzrosły i spadły o odpowiednio 5 i 29 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zmieszczonym poniżej wykresie.


Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 10-17 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia - 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 461 złotych (poprzednio ceny także były wyższe o 453, 335, 359 i 263 złote). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Teneryfę - o średnio aż 1428 złotych, a mocno zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i na Cypr - o średnio 1022 i 665 złotych.

W minionym tygodniu jedynym kierunkiem, na którym odnotowano niższe ceny w porównaniach rocznych była Dżerba - o 77 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 461 złote (czyli w sezonie zimowym 2020/ 2021 wobec sezonu 2019/2020), a zatem w dokładnie takiej samej skali, jak ich roczne wzrosty obecnie.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty piąty z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, chociaż skala ich negatywnego wpływu opuściła już rekordowy poziom.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,13 zł/litr wobec 1,92 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 63,0 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 71,0 procent, a przed dwoma o 73,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była tym razem nadal wyraźnie słabsza niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 5,1 procent, podczas gdy przed tygodniem polska waluta była słabsza o aż 6,4 procent, a przed dwoma tygodniami o 5,2 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był w serii czterdziestu pięciu tygodni nieco mniej negatywny dla organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +280/+290 złotych, czyli w mniej niekorzystnym stopniu niż przed tygodniem, gdy wyniósł rekordowe +315/+325 złotych, jak również przed dwoma, gdy zawierał się w przedziale +300/+310 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach zimowych obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) tym razem ponownie istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 780 złotych, podczas gdy w sezonie poprzednim ceny wycieczek spadły w podobnej skali, czyli o 772 złote.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Teneryfie i Lanzarote - o 1428 i 1022 złote, znacznie mniejsze na Gran Canarii i Fuerteventurze - o 507 i 164 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 336 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 46 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie - o średnio 665 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam i na Synaju - o średnio 240 i 102 złote.

Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Tureckiej Riwierze - o średnio 586 złotych, mniejsze na Cyprze i w Portugalii - o 420 i 377 złote, jeszcze mniejsze na Malcie - o 94 złotych, natomiast na tunezyjskiej wyspie Dżerba w okresie roku ceny wycieczek spadły o 77 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019/2020 dla wylotów pierwszym tygodniu lutego 2022) na dwóch wiodących kierunkach zimowych ceny wycieczek zmieniły się w znacznie różniącej się skali. Znaczny wzrost cen w tym ujęciu miał miejsce w Egipcie - o 290 złote, a na kierunkach kanaryjskich ceny podniosły się w skali nieznacznej - o średnio 8 złotych.

Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach zdecydowanie największy dwuletni wzrost cen pobytu miał miejsce na Cyprze - o 1317 złotych, zdecydowanie mniejsza zwyżka miała miejsce na Tureckiej Riwierze - o 134 złote, a na tym samym poziomie pozostały na tunezyjskiej Dżerbie. Na pozostałych kierunkach w ujęciu dwuletnim odnotowano znaczne przeceny - mniejsze w Portugalii i na Malcie - o 339 i 488 złotych, a największą w Maroku, gdzie ceny spadły o średnio 1454 złote.

Kolejne bieżące wzrosty cen imprez egzotycznych

Nadal wysokie, choć już nieco malejące ceny paliwa i słaby ostatnio złoty w istotnym stopniu wywierają presję na wzrost cen wyjazdów egzotycznych. W okresie ostatniego tygodnia ceny wyjazdów na tych kierunkach wzrosły o średnio 30 złotych (w poprzednim tygodniu o 221 złotych). Największe zwyżki miały miejsce na Dominikanie - o 196 złotych, mniejsze w Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kenii - o odpowiednio 131, 124 i 60 złotych, natomiast spadły średnie ceny wyjazdów na Kubę - o 360 złotych.

W ujęciu rocznym ceny były wyższe o 761 złotych, przed dwoma tygodniami średnia roczna zwyżka wyniosła aż 1169 złotych, a przed czterema i sześcioma były one znacznie mniejsze i wyniosły 743 i 504 złote. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek na do Meksyku i Kenii - o średnio 2265 i 1759 złotych, w mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Dominikanę i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o 744 i 163 złote, a w relacji rocznej spadły ceny wyjazdów na Kubę - o 1078 złotych.

W piątym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów obniżyły się jedynie w biurach Coral Travel oraz Itaka - o średnio około 225 i 70 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 240 do aż ponad 2500 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera ponownie zajęło biuro TUI Poland z liczbą 12 ofert (poprzednio też 12 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma 15 ofert), które wyprzedzało biura Itaka - 10 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem też 9, a przed dwoma 5 ofert) oraz Exim Tours - 9 ofert (poprzednio 11 ofert, przed rokiem 6, a przed dwoma 9 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 6 ofert i TUI Poland - 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 8 ofert oraz Itaka - 6 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland utrzymało swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a pozostałe dwa biura z czołówki swoje pozycje na głównych kierunkach zimowych nieznacznie osłabiły.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W piątym zestawieniu w tym sezonie zimowym w składzie tabeli nastąpiła w okresie minionych dwóch tygodni tylko jedna zmiana. Jej skład opuściło biuro Sun&Fun, a weszło do niej biuro TUI Poland (awansowało z pozycji 7 na 5). Na pozycję lidera awansowało z pozycji drugiej biuro Coral Travel, które zamieniło ją z biurem Best Reisen. O jedną pozycję awansowały też biura Exim Tours (z czwartej) oraz Itaka (z piątej).Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży zima wyjazd traveldata turystyka itaka tui
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję