Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Rezydent w Chorwacji
- Pilot wycieczek Włochy, Francja, UK
- Pilot do Budapesztu 28-31.05.25
- Rezydent w EXIMTOURS
- Biuro podróży w Warszawie zatrudni pracowników
- Grecja 2025! Przewodnik, Pracownik...
- PRODUCT MANAGER
- Z-ca Kierownika / Specjalista ds. turystyki...
- Kosmetyki hotelowe
- Specjalista ds. Turystyki - Żyrardów
Częste wyjazdy służbowe - na co zwrócić uwagę? Ubezpieczenie Multi-trip w kontekście delegacji.
Zagraniczny wyjazd służbowy wymaga przygotowania. Nawet jeśli delegacja trwa tylko jeden dzień. W tak krótkim czasie też może dojść do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie roczne chroni przed przykrymi konsekwencjami takich zdarzeń, zarówno pracownika, jak i pracodawcę, a w przypadku częstych delegacji jest znacznie wygodniejsze niż pojedyncze polisy krótkoterminowe.
Zagraniczne podróże służbowe są codziennością pracowników z różnych branż. Z własnego doświadczenia znają je przede wszystkim przedstawiciele handlowi, specjaliści ds. szkoleń, członkowie kadry menedżerskiej, przedsiębiorcy spotykający się z kontrahentami za granicą. Można powiedzieć, że dotyczą one coraz częściej także "wolnych strzelców" - freelancerów i samozatrudnionych, mogących wykonywać swoje zawodowe obowiązki online i z każdego miejsca na świecie.
A trzeba pamiętać, że każdy wyjazd służbowy - poza okazją do poszerzenia horyzontów, rozwoju osobistego i zdobycia nowego doświadczenia - stwarza także ryzyko pewnych niebezpieczeństw. Bo choć kłopoty ze zdrowiem i inne szeroko rozumiane nieszczęśliwe wypadki mogą przydarzyć się zawsze i wszędzie, to podczas zagranicznej delegacji straszą one bardziej. Głównie wysokimi kosztami leczenia.
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, na którą wielu pracowników i pracodawców liczy, często okazuje się niewystarczająca. W większości krajów zapewnia bowiem tylko podstawową pomoc ratującą zdrowie i życie; czasami za pozostałe usługi trzeba słono zapłacić. Koszty pobytu w szpitalu mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.
A - co warto zaznaczyć - zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 roku za zdrowie pracownika podczas delegacji zagranicznej odpowiedzialny jest pracodawca. Zorganizowanie dobrej polisy leży więc w interesie zarówno zwierzchnika, jak i pracownika.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie dla pracowników często wyjeżdżających na zagraniczne delegacje? Tu od pojedynczej i wykupowanej za każdym razem polisy krótkoterminowej znacznie lepiej sprawdzi się ubezpieczenie roczne. Nie ogranicza ono w żaden sposób ilości wyjazdów i obowiązuje na całym świecie. Wymaga jednorazowej składki, co jest dużą oszczędnością czasu. Oferuje liczne rozszerzenia ochrony, dzięki którym daną polisę można w pełni dopasować do charakteru pracy konkretnego pracownika i potencjalnych niebezpieczeństw, jakie za sobą niesie.
Co powinno zawierać ubezpieczenie na częste wyjazdy służbowe? Już w swojej podstawowej formie roczne ubezpieczenie podróży, na przykład Multi-trip od ERGO Ubezpieczenia Podróży (www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl ), pokrywa koszty transportu i leczenia, w tym z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych, a także NNW, podstawowy Assistance i zabezpieczenie na wypadek zgubionego bagażu. A to najważniejsze z punktu widzenia pracownika i pracodawcy.
Warto jednak - z powodu obecnej sytuacji na świecie - rozbudować polisę o zabezpieczenie na wypadek konieczności przerwania podróży i koszty leczenia będące skutkiem pandemii COVID-19.
Roczne ubezpieczenie podróży Multi-trip "stawia" tylko dwa warunki. Mianowicie, wyjazd służbowy nie może trwać dłużej niż czterdzieści dni; jeśli jest dłuższy, mimo wszystko trzeba wybrać krótkoterminowe polisy. Warunek drugi - ubezpieczenie Multi-trip przeznaczone jest dla osób do 65. roku życia.
Wybierając ubezpieczenie dla pracownika już przebywającego za granicą, trzeba pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa w takim przypadku rozpocznie się po opłaceniu składki i najwcześniej trzy dni od zawarcia umowy. Ponadto, przez "jeden wyjazd" ubezpieczyciel rozumie czas od momentu wyjazdu z kraju zamieszkania do chwili powrotu do tego samego kraju; konieczne jest więc wybranie kraju-bazy.
Pracodawca nie jest prawnie zobowiązany do ubezpieczenia pracownika wysyłanego za granicę. Nie zmienia to jednak faktu, że koszty ewentualnego leczenia spoczną właśnie na nim. Jednorazowa składka w ramach rocznego ubezpieczenia podróży wydaje się więc rozsądna. Tym bardziej, że wizyta w szpitalu za granicą może kosztować dziesiątki tysięcy, a koszty wykupu polisy poza tym, że są o wiele mniejsze, to jeszcze - pod pewnymi prostymi warunkami - można wliczyć w koszty przychodu firmy.
Pracodawca nie chce ubezpieczyć pracownika? Zatrudniony powinien rozważyć kupno polisy na własną rękę. I tu roczne ubezpieczenie Multi-trip jest dobrym rozwiązaniem, bo można wykorzystać je także na cele prywatne - własne podróże.
Komunikat firmy. Serwis nie odpowiada za treści nieredakcyjne.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Przychody ze sprzedaży w Rainbow wciąż na
Jest decyzja w sprawie gwarancji Join
Wakacje.pl świętują milion
Dział aktualności dnia:
Jest decyzja w sprawie gwarancji Join
PLL LOT mają tymczasowego
Starsze aktualności:
WTTC: sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje
Władze Wenecji ograniczą liczebność grup
Kontrole na granicy ze Słowacją znów
Zmiana lidera kierunku na city
Polska Wschodnia - tanie pożyczki dla
Grecos promuje Grecję
UE szykuje zmiany w przepisach dot. czasu pracy
ACI EUROPE publikuje wytyczne dot. obsługi pasażerów z niewidocznymi
Ruszył fundusz pożyczek dla firm turystycznych ze wschodniej
Jeśli pasażer sam załatwi sobie lot zastępczy, może nie dostać odszkodowania za
Chińczycy dofinansują Thomasa Cooka
Tarcza antykryzysowa dla hotelarzy - webinar
Ruszył sezon żeglarski na Mazurach
Komisja Europejska wzywa do dalszego, tymczasowego ograniczania podróży do Indii
Ruszyła kolejna edycja konkursu Małopolska Gościnna
Jak polskie obiekty szykują się do sezonu?
Odwołany lot: przewoźnik ma zwrócić także prowizję?
W kwietniu szczyt zapaści w wyszukiwaniu fraz turystycznych
Zarzuty dla kierowcy po wypadku na Dolnym Śląsku
Nieprecyzyjny komunikat UOKiK w sprawie koronawirusa może zaszkodzić turystyce?
Arłamów gościł działaczy turystycznych
Z czym borykają się organizatorzy turystyki młodzieżowej?
Prezes gdańskiego lotniska przeciw podniesieniu opłat lotniskowych
Zarząd Lufthansy dostanie premie także za okres pandemii
POT uruchamia narzędzie dla branży spotkań
Kulig w Janowie Lubelskim-oferta dla małych i dużych grup