Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Asystent ds. turystyki i egzotycznych wakacji
- Specjalista ds turystyki - Mokotów
- pracownik biurowy - Wytwórnia Wypraw - Bałkany
- TUI M1 Poznań - specjalista ds turystyki
- Specjalista d/s sprzedaży Denar Travel (Gliwice,...
- ITAKA JASTRZĘBIE ZDRÓJ- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
- Specjalista ds turystyki - Warszawa
- Zatrudnię do Biura Podróży na Sardynii
- Ciekawa praca szuka człowieka!
- Specjalista ds. turystyki

Lotniska gotowe na przyjęcie pasażerów
Na blisko 400 mld dol. szacowane są globalne straty przewoźników lotniczych spowodowane pandemią koronawirusa. Zagrożonych jest ok. 25 mln miejsc pracy związanych z lotnictwem.
Straty liczą także polskie lotniska i działający w kraju przewoźnicy. Terminal pasażerski Portu Lotniczego w Gdańsku obsługiwał dziennie 14 tys. pasażerów, dziś jest to znacznie poniżej 100 osób. Każdy miesiąc postoju generuje kilkanaście milionów złotych kosztów, a niestety nie wiadomo, jak długo będzie trwał powrót do normalności - mówi Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.
Jak wynika z raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR "Pomoc publiczna dla linii lotniczych w czasie pandemii", do przewoźników lotniczych trafi ponad 100 mld dol. Do tej pory rządy zgodziły się na ok. 87 mld dol. Wielomiliardowe wsparcie otrzymają najwięksi: Singapore Airlines, Air France-KLM oraz Lufthansa - każda z tych firm może liczyć na wsparcie przekraczające 10 mld dol., a przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki już uzyskali pomoc na poziomie 58 mld dol. oraz dodatkowe 3 mld dol. dla podwykonawców.
Eksperci ZDG TOR podają, że wiele państw docenia strategiczną rolę sektora lotniczego oraz jego ogromną rolę w gospodarce, dlatego zdecydowało się na udzielenie im pomocy publicznej. Tym bardziej że koszty społeczne braku takiego wsparcia byłyby znacznie większe. Obecnie globalnie zagrożonych jest 25 mln, a w samej Europie 6,7 mln miejsc pracy związanych z lotnictwem. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że negatywny wpływ na gospodarkę może sięgnąć 452 mld dol.
W Polsce nie ma specjalnej tarczy antykryzysowej dla branży lotniczej. Lotniska jako przedsiębiorstwa mogą korzystać z rozwiązań przygotowanych dla wszystkich podmiotów gospodarczych w naszym kraju. Oczywiście są informacje o tym, że zostanie wprowadzona specjalna tarcza dla lotnisk, ale obecnie nie znamy szczegółów - mówi agencji Newseria Biznes Michał Dargacz.
Specjaliści ZDG TOR podkreślają, że wsparcie ze strony państw wydaje się dziś jedynym ratunkiem dla branży lotniczej. Ucierpieć na tym mogą wszystkie firmy zaangażowane w proces organizacji podróży i przewozu ładunku - logistyczne, handlingowe, dostawcy usług i sprzedawcy z lotnisk, podmioty zajmujące się produkcją, wynajmem i obsługą techniczną samolotów, agencje żeglugi, sektor turystyczny czy podmioty zajmujące się usługami IT, finansowymi czy księgowymi na potrzeby branży.
Według dotychczasowych informacji Ministerstwa Infrastruktury przygotowano nowy instrument wsparcia dla 14 portów lotniczych w Polsce na łączną kwotę ponad 140 mln zł. Na mocy rozporządzenia będą one mogły otrzymać dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dotyczy to zarówno lotnisk prowadzonych przez władze samorządowe, jak i obiektów, w których udział ma podmiot państwowy. Wśród nich jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
W dalszym ciągu obowiązują ograniczenia w działaniu lotnisk, zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym. Miesięcznie nasze funkcjonowanie kosztuje kilkanaście milionów złotych. To są stałe koszty - mówi rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk.
Branża lotnicza jest jednym z sektorów, w który pandemia uderzyła najmocniej. ZDG TOR podaje, że ostatnie lata to dynamiczny rozwój lotnictwa w Polsce, napędzany przede wszystkim wzrostem liczby pasażerów. W 2015 roku polskie lotniska obsłużyły 30 mln osób, a w ubiegłym roku było to prawie 49 mln pasażerów (43,8 mln w ruchu regularnym).
W 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył przeszło 5 mln osób. Dziennie było to średnio 14 tys. pasażerów, a obecnie liczba ta spadła do nawet kilku lub kilkunastu osób dziennie. Staramy się przetrwać i czekamy na rozwiązania, które zostaną zaproponowane przez polski rząd - uściśla Michał Dargacz.
Jak podkreśla, zyski wypracowane w ostatnich latach teraz służą temu, żeby finansować straty spowodowane praktycznym wstrzymaniem działalności portów lotniczych. Lotniska przygotowują się na start lotów krajowych od 1 czerwca. Ich wznowienie zapowiedziały PLL LOT.
Obecnie koncentrujemy się na dostosowaniu terminala do nowych wytycznych epidemiologicznych, aby możliwe były: kontrola temperatury ciała pasażerów, zachowanie dwumetrowego dystansu oraz higiena rąk. Przygotowujemy odpowiednie oznakowanie pionowe i poziome oraz stanowiska ze środkami do dezynfekcji na terenie terminala, sklepów i punktów gastronomicznych - wymienia rzecznik.
Zmiany będą dotyczyły samego latania. Możliwe są ograniczenia w liczbie sprzedawanych miejsc w samolotach, obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką czy obostrzenia w wydawanych posiłkach i napojach.
Pamiętajmy jednak, że latanie pozostaje jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. W czasie jednego lotu wymiana powietrza w samolocie, czyli wewnątrz kabiny pasażerskiej, następuje co najmniej kilkadziesiąt razy. Przechodzi ono przez odpowiednie filtry i jest oczyszczane. Ponadto statki powietrzne i ich kabiny są obecnie dezynfekowane dużo częściej, niż było to przed pandemią - zauważa Michał Dargacz.
To od zaufania pasażerów i ich chęci podróżowania będzie zależeć tempo powrotu do sytuacji sprzed pandemii.
Dziś cały czas nie mamy informacji o tym, kiedy ruch międzynarodowy zostanie w pełni otwarty, a wiadomo, że pasażer nie planuje podróży z dnia na dzień, tylko z dużo większym wyprzedzeniem. Dziś jednak nie wie, czy za miesiąc będzie mógł skorzystać z połączenia samolotem, czy też nie. Nie wiedzą tego nawet przewoźnicy, którzy z jednej strony starają się sprzedawać bilety, ale nie wiedzą, czy nie będą musieli tych połączeń odwoływać. Mimo że są głosy o tym, że powrót do normalności potrwa przynajmniej rok albo dwa lata, to czasami rynek nas bardzo zaskakuje. - mówi rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Komentarze
Greckie władze ogłosiły zniesienie restrykcji dotyczących kwarantanny dla podróżnych z Unii Europejskiej i pięciu innych krajów. Dotyczy to przyjeżdżających, którzy zostali pełną dawkę szczepionki lub mają negatywne wyniki badań na obecność...
Przedstawiciele prezydencji i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie przepisów o połączeniu systemu centralnego ETIAS z odpowiednimi unijnymi bazami danych. Teraz uzgodnione teksty zostaną przedłożone do politycznego...
Tagi:
Dział dla turystów:
LOT rozbudowuje siatkę letnich
Pasażer chciał odszkodowanie za przylot na inne lotnisko w tym samym
Grecja nie zniesie ograniczeń w przemieszczaniu się na
Nowe punkty testów w kierunku COVID-19 przy lotniskach w Katowicach, Poznaniu i
Niedzielski: szczegółowy plan odmrażania w przyszłym
Dział transport:
IATA: początek ożywienia w lotnictwie może nastąpić w drugiej połowie
LOT rozbudowuje siatkę letnich
Pasażer chciał odszkodowanie za przylot na inne lotnisko w tym samym
Nowe punkty testów w kierunku COVID-19 przy lotniskach w Katowicach, Poznaniu i
Starsze aktualności:
Niesycone miody pitne otrzymały status
Wejdą w życie nowe zasady nazewnictwa alkoholi w
Od środy nowy zakaz lotów - mniej krajów na
Ośrodki narciarskie mogą działać. Są
Gut-Mostowy: jest nadzieja na otwarcie hoteli z końcem
Coraz bliżej przywrócenia Boeingów 737 MAX do
Szef IATA ustąpi ze
Portale noclegowe apelują do rządu ws. obostrzeń dotykających branżę
Włochy starają się ratować sezon, Polska zdemoluje turystykę
Szansa na otwarcie stoków narciarskich. Bez otwarcia obiektów noclegowych to jednak
Wyjazdy do Bułgarii nieco
Rządy muszą uwzględniać również pozazdrowotne aspekty walki z
Ferie zimowe (właściwie)
Odwołanie ferii powoduje poważne
IGHP: prawie 40 proc. osób zatrudnionych w hotelarstwie straciło
Wstęp do popularnej rzymskiej atrakcji będzie płatny
Ryanair uruchamia platformę dla studentów
Rekordowa liczba turystów w Portugalii
Polonus otwiera nowe połączenie
Dziennikarz ujawnił nieprawidłowości na lotnisku
Opracowanie programu zwiedzania może być dziełem?
IGHP włącza się w walkę z wykorzystywaniem seksualnym dzieci
Północna Izba Gospodarcza: Lockdown to czyste szaleństwo
PLL LOT przejmą pilotów i personel pokładowy Small Planet
Wizz Air podpisał umowę na nowe siedzenia do samolotów
Bobby Burger i Wegeguru - teraz crowdfunding, w przyszłości giełda?
NIK skontrolowała szlak Green Velo
PILNE!!!Iberotel Aquamarine w Hurghadzie z wylotem z Gdańska
przemyslenia zwiazane z branza i studiami z nia zwiazanymi
