TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Korfu i Bułgaria drożeją

Niniejsze zestawienie obejmuje dziewiętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 9 lutego 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 lutego 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 10 lutego 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 94 złote. Największe zniżki cen wystąpiły w Sycylii - o średnio 112 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły na Cyprze (poprzednio był tam największy wzrost) i w Turcji Egejskiej - o 50 i 6 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Korfu - o 236 złotych, a nieco mniejsze wystąpiły w Bułgarii i na wyspie Kos - o 210 i 157 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 42 i 8 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 znacząco wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych. Największe zwyżki miały miejsce w Bułgarii, Grecji i Turcji - o średnio 210, 168, 156 złotych, nieco mniejsze na Wyspach Kanaryjskich - o 96 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce w Egipcie - o średnio 40 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 995 złotych, co było dość znaczącą zmianą w porównaniu do poprzedniego tygodnia (wcześniej były wyższe o 893, 905, 879, 996 i 982 złote). Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1412 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Tureckiej Riwierze i w Portugalii - o średnio 1343 i 1331 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 340 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz sto piąty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,31 zł/litr wobec 3,59 zł/litr przed rokiem, co oznacza znacznie mniejszy niz zwykle wzrost o 20,1 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 34,9 procent, a przed dwoma o 32,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu istotnie osłabiła się w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o 3,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 3,3 procent, a przed dwoma o około 3,6 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a w wyniku połączonego wpływu mniejszego wzrostu cen paliwa i sporo słabszego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu umiarkowanie wzrosła. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +290/+300 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +265/+275, a przed dwoma tygodniami +255/+265 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Turcji, w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 1128, 1094 i 1086 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 846 i 779 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, na Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o 1331, 1217, 1061 i 1040 złotych, a nieco mniejsze na Cyprze i w Maroku - o średnio 967 i 939 złotych. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Tunezji - o średnio 737 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Albanii i na Maltę - o 587 i 533 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie, do Grecji i do Turcji- o 1523, 1438 i 1427 złotych, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu - o średnio 1338 złotych, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1009 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Majorce, we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 1691, 1463 i 1430 złotych. Niewiele mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze, w Portugalii, w Maroku - o 1373, 1366 i 1295 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1028 i 843, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 270 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, Sun & Fun oraz Itaka - o około 670, 730 i 770 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 850 złotych (biuro Prima Holiday) do 1400 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w osiemnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 44 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 59, a przed dwoma laty 51 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 40 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 18 ofert) oraz Rainbow z liczbą 35 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 35 ofert).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 9 ofert oraz TUI Poland - 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 12 ofert oraz TUI Poland, Rainbow i Coral Travel - 7, 5 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 10 ofert, a na tureckich biura Coral Travel oraz Itaka - 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i Exim Tours - po 4 oferty, a w Bułgarii Best Reisen - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dziewiętnastym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a zmianom uległa jedynie kolejność zajmowanych przez nie miejsc. Na pozycję lidera awansowało biuro Coral Travel (z pozycji trzeciej) , a wicelidera biuro Itaka (z pozycji czwartej). O dwa miejsca w dół przesunęły się biura Grecos (dotychczasowy lider) i TUI Poland (dotychczasowy wicelider).

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Grecos oraz Exim Tours. Do pierwszej piątki weszły biura Itaka (z miejsca szóstego na drugie) oraz Sun & Fun (z miejsca siódmego na piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
ceny imprez sierpień 2023 droższa Bułgaria Korfu zmiana cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję