Ogłoszenia
Ogłoszenia
- BP ITAKA ŁÓDŹ- Specjalista ds Turystyki
- Zainwestuje w biuro podrózy
- CORAL TRAVEL PRUSZKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot wycieczek szkolnych (Katowice i okolice)
- Product Manager at Rolfs Flyg & Buss
- Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Przewodnik po Rzymie
- Travel designer
- Pilot Londyn-Oxford-Windsor-Brighton-Bruksela
Korfu i Bułgaria drożeją
Niniejsze zestawienie obejmuje dziewiętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 9 lutego 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 lutego 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 10 lutego 2022 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 94 złote. Największe zniżki cen wystąpiły w Sycylii - o średnio 112 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły na Cyprze (poprzednio był tam największy wzrost) i w Turcji Egejskiej - o 50 i 6 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Korfu - o 236 złotych, a nieco mniejsze wystąpiły w Bułgarii i na wyspie Kos - o 210 i 157 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 42 i 8 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.
W minionym tygodniu ceny wycieczek wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 znacząco wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych. Największe zwyżki miały miejsce w Bułgarii, Grecji i Turcji - o średnio 210, 168, 156 złotych, nieco mniejsze na Wyspach Kanaryjskich - o 96 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce w Egipcie - o średnio 40 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 995 złotych, co było dość znaczącą zmianą w porównaniu do poprzedniego tygodnia (wcześniej były wyższe o 893, 905, 879, 996 i 982 złote). Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1412 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Tureckiej Riwierze i w Portugalii - o średnio 1343 i 1331 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 340 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz sto piąty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,31 zł/litr wobec 3,59 zł/litr przed rokiem, co oznacza znacznie mniejszy niz zwykle wzrost o 20,1 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 34,9 procent, a przed dwoma o 32,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu istotnie osłabiła się w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o 3,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 3,3 procent, a przed dwoma o około 3,6 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a w wyniku połączonego wpływu mniejszego wzrostu cen paliwa i sporo słabszego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu umiarkowanie wzrosła. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +290/+300 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +265/+275, a przed dwoma tygodniami +255/+265 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Turcji, w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 1128, 1094 i 1086 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 846 i 779 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, na Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o 1331, 1217, 1061 i 1040 złotych, a nieco mniejsze na Cyprze i w Maroku - o średnio 967 i 939 złotych. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Tunezji - o średnio 737 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Albanii i na Maltę - o 587 i 533 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie, do Grecji i do Turcji- o 1523, 1438 i 1427 złotych, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu - o średnio 1338 złotych, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1009 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Majorce, we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 1691, 1463 i 1430 złotych. Niewiele mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze, w Portugalii, w Maroku - o 1373, 1366 i 1295 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1028 i 843, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 270 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, Sun & Fun oraz Itaka - o około 670, 730 i 770 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 850 złotych (biuro Prima Holiday) do 1400 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w osiemnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 44 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 59, a przed dwoma laty 51 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 40 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 18 ofert) oraz Rainbow z liczbą 35 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 35 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 9 ofert oraz TUI Poland - 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 12 ofert oraz TUI Poland, Rainbow i Coral Travel - 7, 5 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 10 ofert, a na tureckich biura Coral Travel oraz Itaka - 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i Exim Tours - po 4 oferty, a w Bułgarii Best Reisen - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie.
W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dziewiętnastym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a zmianom uległa jedynie kolejność zajmowanych przez nie miejsc. Na pozycję lidera awansowało biuro Coral Travel (z pozycji trzeciej) , a wicelidera biuro Itaka (z pozycji czwartej). O dwa miejsca w dół przesunęły się biura Grecos (dotychczasowy lider) i TUI Poland (dotychczasowy wicelider).
Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Grecos oraz Exim Tours. Do pierwszej piątki weszły biura Itaka (z miejsca szóstego na drugie) oraz Sun & Fun (z miejsca siódmego na piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Rainbow.
Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Jak wyglądały tegoroczne wakacje
Samodzielne podróże były
Starsze aktualności:
Rośnie liczba Turystów odwiedzających
Gotowe dania w sklepach zagrożeniem dla
Rozpoczęły się targi TT
TSUE rozpatrywał skargi
Polacy rzadziej jadają posiłki poza
Hilton uznany za najlepsze miejsce do
Turystyka może stać się głównym źródłem przychodów dla
UE ujednolici przepisy dotyczące krótkoterminowego
W Krakowie powstaje nowy szlak
Korporacja medialna partnerem kampanii Restart Tourism
Kawa na ogródku dziesięciokrotnie droższa?
Kontrole na granicy ze Słowacją przedłużone
Nowa ustawa winiarska budzi nadzieje
Co przyniesie 2019 rok dla branży lotniczej?
Polacy coraz częściej składają skargi do ECK
Wojskowe badania potwierdzają niskie ryzyko transmisji COVID-19 w samolotach
Ruszyły prace nad unijnym certyfikatem szczepień
Airbnb zawiesił działalność w Rosji i na Białorusi
Accor sprzedaje udziały w Orbisie
Łódź gospodarzem wiosennego posiedzenia ECTAA
Biura podróży kuszą swoimi ofertami
FlixBus przywraca kolejne połączenia
Dobre prognozy dla polskiego rynku lotniczego
Czechy otworzą granice i łagodzą obostrzenia
Ryanair likwiduje 250 etatów pracowników biurowych
Czarnogóra zaczęła wymagać szczepień lub testów przy wjeździe
Grupa Sfinks z niższymi przychodami i zyskami
Neckermann ułatwi zmiany w rezerwacjach