TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Marcinkiewicz zlikwiduje przedstawicielstwa POT!

W ramach minimalizacji kosztów, ponoszonych przez państwo premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, iż zwolni co piątego urzędnika. Cięcia te dotkną również branże turystyczną - Marcinkiewicz zapowiedział, iż zlikwiduje 12 przedstawicielstw Polskiej Organizacji Turystycznej.


Dlaczego tylko 12? Nie wiadomo, bowiem obecnie działa 13 przedstawicielstw POT - odpowiedzialnych za Austrię, Belgię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Japonię, Niemcy, USA, Rosję, Szwecję, Węgry, W. Brytania, i Włochy.

Na wszystkich cięciach w administracji mamy zaoszczędzić rocznie 5 mld złotych. Pierwsze projekty ustaw likwidujących odpowiednie organy administracyjne zostaną dołączone do autopoprawki do budżetu na 2006 rok.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
POT Polska Organizacja Turystyczna likwidacja przedstawicielstw POiT za w marcinkiewicz za granicą turystyka przedstawicielstwa


Komentarze:

  • likwidacja_ośrodkw_POT 

   [2005-11-08 12:53 ]

   Najlepiej zlikwidować Osrodki POIT'ów, bo tak jest najlepiej! Może zacznijmy od zmniejszania zatrudnienia w administracji rządowej, później zlikwidujmy słuzbowe samochody, zmniejszmy diety i zakażmy "rządowcom" latania w biznes klasie za kilka tysięcy złotych. Teraz moga latać za klikaset złotych. W Danii, która już dawno to zrobiła jakoś nikt nie protestuje! Przecież wiadomo, że POIT'y są powołane po to aby promować nasz kraj. Widzimy wszyscy jak powoli Polska staje sie destynacją dla wielu turystów. Dzieki turystyce przyjazdowej oraz promocji Polski na zewnątrz zarabia wiele branż w naszym kraju. Turystyka jest gałęzią gospodarki (3 w kolei), która przynosi najwięcej dochodu. Poczekamy jeszcze tylko aż obetną budżet na promocję naszego kraju. Pieniążki przekażemy bezrobotnym, zwiększymy zasiłki a oni zaczną nam rozkręcać gospodarkę! Oczywiście ze są osoby potrzebujące pracy i pomocy, ale muszą się same garnąć do roboty, a nie będziemy ich cały czas wspierać. Zwróćmy uwagę na osoby, które oficjalnie są bezrobotne a później wyjeżdżają za granicę i zarabiają o wiele więcej! Czy przypadkowo oni nie będą mieć jakichś dotacji naszym kosztem? Chcę powiedzieć, ze pracy w Polsce jest wiele tylko ze nie każdy chce pracować! Jak chcemy wspierać politykę socjalną to popatrzmy na Niemcy. Oczywiście pan Lepper i inni mają za dużo pieniędzy, zeby zwrócić na to uwagę. Z resztą ci którzy wybrali obecnie rządzących - mam nadzieję ze się "przejadą" na nich i doprowadza nas do małego upadku i zniszczą naszą gospodarkę. Moze to jest dopiero sposób na to aby sie przekonali. Szkoda tylko ze ci, którzy ciężko pracują muszą też za to płacić, chyba ze wyjadą za granicę i tak bedzie nasz kraj "wzlatywał"...... To tylko kilka poruszonych szybko apsektów. Temat rzeka.   odpowiedz »

   • POT 

    [2005-11-08 14:46 ]

    Do tematu należy podejsc spokojnie. Sądzę ,że decyzja jest oparta na jakiejkolwiek analizie efektów działalności POT. Często my polacy negujemy wszystkie decyzje, obojętnie dobre czy złe. Taka cholerną mamy naturę w porównaniu z innymi nacjami.
    Wierzę mocno,że PiS przeanalizował jakie sa korzyści z działalności poszczególnych placówek i jak bardzo "zwiększyła " się ilość przyjeżdzających turystów do Polski z tych krajów w których mamy POT.
    Podróżując po wielu krajach w biurach podróży jest bardzo cięzko o materiały promujące nasz kraj w porównaniu z np. Bułgarią, Węgrami czy nawet Słowacją.
    Czy nasze regiony"kraina 1000 jezior" nie jest atrakcyjniejsza od węgierskiego Balatonu,
    albo nasze plaże od Słonecznego Brzegu czy Złotych Piasków.
    Czasem wystarczy sloganowa nazwa która przyciąga + prawdziwa promocja ale w wyspecjalizowanych biurach podróży.
    Czy w POT mamy spercjalistów , entuzjastów czy pociotków naszych polityków na ciepłych stołeczkach.
    "posmotrim i uwidim".
    Namiastkę promocji mamy w naszych regionalnych CIT-ach, którym jak mają materiały promoicyjne to im się niechce wysłać do biur podróży, a tam najczęściej zaglądają często turyści, bo łatwiej ich rozpoznąć po Nazwie Biuro Podrózy,Agence Trawel,Reise Biuro i IT niż szukac CIT-u.
    Miejmy nadzieję ,że jest to ok.   odpowiedz »

    • analiza? nie sądzę... 

     [2005-11-08 15:55 ]

     Nie wydaje mi się, że dokonano jakiejkolwiek analizy, bo jeśli ośrodek w Moskwie działa od niespełna dwóch lat, a w Tokio od zeszłego roku, to trudno oczekiwać oblężenia z tamtej strony. POITy współorganizują stoiska polskie na targach, przygotowują study tours dla dziennikarzy, prowadzą promocję w mediach na swoich rynkach. No i mają 'witrynę' w dobrym punkcie. POIT to nie jest biuro podróży, ale np. na rynku niemieckim jest wydawany i kolportowany w nakładzie 100 tys. informator o Polsce z wykazem hoteli i biur podróży.
     Zakładając, że w ogóle chcemy być obecni zagranicą jako kraj do przyjazdów, to ktoś to będzie w końcu robił. Może WEHy przy ambasadach, może wydziały konsularne? To też będzie kosztowało, do tego też są potrzebni ludzie. Pewnie inni i nowi. O to chodzi?   odpowiedz »

    • spokojnie, to nie awaria, lecz PiS... 

     [2005-11-08 17:29 ]

     Hasło liwidowania ośrodków promocji turystycznej pojawiło się w programie PiS już przed kilku miesiącami. I nigdzie nie trafiłem na jakąś analizę, merytoryczne wyjaśnienie, zaproponowanie alternatywnych metod działania. Charakterystyczne, iż atak dotyczy instytucji bezpośrednio współpracujących z turystami, biurami podróży, mediami. Nic natomiast nie słyszałem o redukacjach bądź reorganizacjach wydziałów turystyki przy licznych urzędach. Często zmuszoncyh do zajmowania się biurokratyczną samoobsługą. Na tym forum nie tak dawno pojawiały się wyjaśnienia, iż nawet jeśli Urząd Miasta wydrukuje jakiś folder, to przepisy nie pozwalają go udostępniac poprzez "niepaństwowe" punkty informacji turystycznej...
     Podejrzewam, iż następnym krokiem będzie likwidacja POT. Uznanie, iż wystarczy ministerialny departament. Faktycznie będzie to ponowne rozerwanie nawet tych skromnych związków między administracją państwową i samorzadową a ludźmi działającymi w branży, gestorami obiektów, bp.
     A za granicą, jak ktoś obok pisze a ja dodam tylko kropkę nad "i" - zamiast jakiś przedstawicielstw polskiej turystyki, z ludźmi znającymi sie na niej, będzie trochę etatów przy ambasadach do rozdania jako "łupy". Dla jakiejś zasłuzonej pani Jaruckiej i podobnych "specjalistów"   odpowiedz »

  • !@#$%^&^* 

   [2005-11-07 14:00 ]

   Słowa, które chciałbym napisać w komentarzu nie nadają się do druku. Może jednak wybory w styczniu?   odpowiedz »

   • dlaczego??? 

    [2005-11-08 13:04 ]

    bardzo dobra decyzja   odpowiedz »

  • mnie jako małemu przedsiębiorcy 

   [2005-11-08 14:31 ]

   ich istnienie absolutnie nie pomaga, w niczym   odpowiedz »

   • czy pomaga? 

    [2005-11-08 17:37 ]

    Nie wiem, czym zajmuje się twoja firma, ale zwracam uwage, iż jesli nawet to konkretne małe przedsiębiorstwo nie jest reklamowane w Tokio czy Rzymie, faktycznie jednak Twoja miejscowość, Twój rodzaj turystyki korzysta.
    Przede wszystkim dlatego, iż POIT-y promują nie firmę X organizującą wycieczkę Y z noclegami w hotelu Z, ale pokazują, jak szeroki jest wahlarz ofert...   odpowiedz »

   • pewnie nawet o tym nie wiesz 

    [2005-11-10 22:38 ]

    A mnie jako wydawcy, POT pomógł.Właściwie trudno w takich kategoriach pomocy to rozpatrywać, ale spotkałam się z kapitalną reakcją POT na wydany właśnie przez nas informator.Tak naprawdę to,że został on wysłany do tych 13 ośrodków zagranicznych, przyniesie korzyść nam wszystkim i pewnie Tobie też. Jeśli ściągnie turystów to bezpośrednio lub pośrednio Ty również z tego skorzystasz.   odpowiedz »

  • No to kiedy te następne wybory ? 

   [2005-11-07 15:49 ]

   Aż sie nie chce gadać....
     odpowiedz »

  • PIT zamiast  

   [2005-11-08 21:19 ]

   proponuje zamiast POT zlikwidowac PIT (w trybue natychmiastowym)   odpowiedz »

   • PIT tworzą biura podróży... 

    [2005-11-09 10:17 ]

    ... a nie ministerstwo czy POT. Poza PITem jest jeszcze kilka innych organizacji branżowych, o izbach regionalnych nie mówiąc. Likwidacja tego typu stowarzyszeń leży w gestii ich członków. Jeśli przedpisacz jest członkiem PITu to pewnie zawnioskuje o jego rozwiązanie na najbliższym Walnym Zgromadzeniu. Jeśli nie jest, to CO GO TO OBCHODZI?!   odpowiedz »

    • czlonkonek PIT - biuro ktore nie istnieje 

     [2005-11-09 21:46 ]

     Organizacja biur podróży ma wtedy sens, kiedy następuje weryfikacja jego członków. Z dużym zdziwieniem na liście członków PIT znalazłem biuro podróży, które od połowy ubiegłego roku nie działa? Kto więc opłaca w jego imieniu składkę? Czy jest to jedyny przypadek?   odpowiedz »

     • statut... 

      [2005-11-10 16:49 ]

      ... PITu pozwala na usunięcie członka między innymi po rocznym niepłaceniu składek lub likwidacji biura. Jeżeli biuro się zlikwidowało, a nie powiadomiło o tym oddziału regionalnego, to sprawa się odwleka bo to oddział regionalny wnioskuje do 'centrali', a ta skreśla. Uprzedzając komentarze: tego typu zapis w statucie jest normalny w przypadku stowarzyszeń i 'ostrzejsze' postanowienia mogą nie przejść w sądzie rejestrowym.   odpowiedz »

      • stowarzyszenie czy izba gospodarcza? 

       [2005-11-17 20:54 ]

       a ja myslalem, ze Pit to izba gospodarcza a nie stowarzyszenie;
       jezeli izba nie wie, ze biuro przestalo dzialac przez rok czasu to ja dziekuje; prosta sprawa - nia ma oplaconej skladki, kontaktujemy sie z biurem, jesli ktos przez dluzszy czas nie odbiera, to sa podstawy, ze firma nie istnieje, a zatem jest podstawa do skreslenia; wedlu mnie PIT, ktory cierpi na deficyt czlonkostwa powinien w tego sytuacjach w inny sposob postepowac   odpowiedz »

       • to nie jest takie proste 

        [2005-11-24 12:49 ]

        Głuchy telefon nie jest dowodem, że firma się zlikwidowała, mogła tylko zawiesić działalność. Likwidacja to np. wykreślenie z KRS lub z ewidencji. Tylko taki dokument jest uznawany. Sąs Rejstrowy jest bardzo skrupulatny przy analizie tych zapisów statutu. Oczywiście właściciel firmy przed zamierzoną likwidacją powinien poinformować o tym i poprosić o wykreślenie. Tak się zdarza w większości przypadków.   odpowiedz »

        • rekomendacje? 

         [2005-11-24 13:30 ]

         pojawia sie jednak pytanie, w jaki sposób PIT ma ręczyć za swoich członków (rekomendacje) skoro nie wie nawet czy firma istnieje?   odpowiedz »

         • rekomendacje PITu 

          [2005-11-25 17:25 ]

          PIT w swoim czasie rekomendował biura, ale teraz sposobu dodatkowego wyróżniania nie ma. Statut PITu (do ściagnięcia z http://www.pit.org.pl/?Act=show_doc&id_dir=OIZBIE&id_doc=844)
          może wyjaśnić całą procedurę.   odpowiedz »

          • PIT mówi jednak o rekomendacjach, a członków weryfikuje w sposób nieodpowiedni  

           [2005-11-26 12:49 ]

           Z tonu odpowiedzi wnoszę, że jest to osoba, która jest co najmniej członkiem PIT. Nie zgadzam się jednak z tą odpowiedzią, bo:
           - po pierwsze, sam Pan/Pani mówi o dodatkowych rekomendacjach (a zatem jakieś rekomendacje są);
           - po drugie, na samej stronie internetowej na którą się tu odwołano co najmniej w dwóch miejscach można spotkać się z terminem "rekomendacja PIT", który to - jak się tam prezentuje - jest dowodem rzetelności i wiarygodności biura:
           a) na stronie głównej znajduje się informacja, że "Polska Izba Turystyki informuje, że (...) nie posiada rekomendacji Polskiej Izby Turystyki (...)";
           b) w części "O Izbie" znajduje się na dole informacja, że "Członkostwow Polskiej Izbie Turystyki oraz posiadanie certyfikatu PIT (aktualizowanego corocznie) to gwarancja wysokiej jakości usług, solidności iwiarygodności Firmy".
           Za przeproszeniem, na miłość boską, co to za gwarancja, jeśli biuro może nie istnieć przez półtora roku czasu, a izba może o tym nie wiedzieć? W jaki sposób następuje sprawdzanie wiarygodności w tym czasie? Przecieć środowisko to nie jest duże. Ludzie się znają i wiedzą kto działa a kto nie (choćby z tego powodu, że jest to działalność wysoce konkurencyjna, współpraca np. z tymi samymi przewoźnikami). W ten sposób izba się po prostu ośmiesza i w żaden sposób nie potwierdza przekonania, że klienci mogą być przekonani, że dane biuro podróży jest wiarygodne. Stopień oceny wiarygodności biur przez PIT jest nikły. Z jednej strony można przeczytać np. na stronie PIT, że walczy ona z szarą strefą w postaci wyjazdów integracyjnych, a z drugiej strony np. jeden z członków (prowadzący usłgugi hotelarskie) ogłasza się, że współpracuje z taką firmą. Dlaczego tak się dzieje?
           Wacław z Łodzi   odpowiedz »

           • szara strefa? 

            [2005-11-26 17:34 ]

            "Z jednej strony można przeczytać np. na stronie PIT, że walczy ona z szarą strefą w postaci wyjazdów integracyjnych, a z drugiej strony np. jeden z członków (prowadzący usłgugi hotelarskie) ogłasza się, że współpracuje z taką firmą. Dlaczego tak się dzieje? Wacław z Łodzi"
            Pierwsze słyszę, iż wyjazdy integracyjne to szara strefa. Naprawdę jest takie stwierdzenie na stronach PIT? Gdzie?amatorskie organizowanie wyjazdów dla młodziezy szkolnej przez byle kogo, pseudopielgrz
            Wedle mnie incentives to wprawdzie bardzo rentowne, ale i bardzo trudne w realizacji imprezy turystyczne - nie wystarczy przejazd, spanie i żarcie.
            Potrzebny rozbudowany program czy to szkoleniowy, czy to sportowo-rekreacyjny, czy to kulturalny.
            Chyba, że uznamy, iz "na szaro" robią firmy szkoleniowe, nie majace w statucie działalności stricte turystycznej. Sądzę jednak, iż zwykle nie brak tu profesjonalizmu, często lepszego niż w bp handlującym "mydłem i powidlem".
            Groźniejsze, zarówno dla zdrowia i życia uczestników, jak i dla ich portfeli, jest ymek przez wikarego etc.   odpowiedz »

            • zezwolenie 

             [2005-11-28 09:45 ]

             same w sobie nie są "szarą strefą", jeżeli jednak taki przedsiębiorca nie ma zezwolenia z ustawy o usługach turystycznych (co bardzo często się dzieje i tu PIT ma rację), to jest to szara strefa   odpowiedz »

        • jest podstawa w statucie PIT 

         [2005-11-26 13:05 ]

         statut PIT wyraźnie stanowi, że istnieje podstawa jeśli biura nie jest aktywne   odpowiedz »

  • PIT zamiast  

   [2005-11-08 21:19 ]

   proponuje zamiast POT zlikwidowac PIT (w trybue natychmiastowym)   odpowiedz »

  • Pisowskie pojmowanie turystyki 

   [2005-11-07 20:22 ]

   Panu premierowi turystyka jako gałąź gospodarki kojarzy się pewnie jedynie z wycieczkami szkolnymi wobec tego po co nam zagraniczne przedstawicielstwa POT?
   Z pewnością w niektórych przedstawicielstwach pracowali nieudacznicy ale to tylko powód do weryfikacji , a nie likwidacji!!!!!!!!
   I więcej już mi się nawet nie chce PISać?? bo po co????

   zarządca   odpowiedz »

   • co zlikwidować ? 

    [2005-11-08 22:01 ]

    zamiast grać w "złośliwego marynarza" - kogo, co zlikwidować (bo nie widać sensu, by pytać DLACZEGO) - może jakieś propozycje, CO STWORZYĆ by polska turystyka lepiej rozwijała się, lepiej prosperowała, ku zadowoleniu gości krajowych i zagranicznych...
    Ja rozumiem, że jest moda na burzenie starego, ale co dalej?
    Choć łatwiej burzyć...   odpowiedz »

  • gratulacje! 

   [2005-11-07 20:34 ]

   Zamiast promować Polskę na wszystkie możliwe sposoby,zamyka się takie miejsca! Fatalny pomysł!   odpowiedz »

  • parszywa trzynastka 

   [2005-11-07 20:56 ]

   Zapewne pan premier jeszcze nie wie, iż POIT w Rzymie nie zajmuje się obsługa Watykanu...
   Może lepiej będzie, by POT przestał być niby-ministerstwem, skoro rząd nie wie, że promocja turystyki to nie kaprys, lecz zarabiania przez branżę wielkich pieniedzy.
   Ale jednoczesnie dać prawo do odpisów na nowy POT z dochodów przed opodatkowaniem - takie pieniądze szybko bedą się zwracać, a ubędzie mitregi z rządową administracją   odpowiedz »

  • likwidacja przedstawicielstw Pot 

   [2005-11-10 13:40 ]

   PISS jak sama nazwa wskazuje "olewa" branżę , która zatrudnia pośrednio i bezpośrednio prawie 1 mln ludzi. Likwidację POT zapowiadał dużo wcześniej jeszcze w swoim programie wyborczym, wiec niech Ci , któzy na nich głosowali lub z ich list startowali teraz nie mają pretensji. Brak wyobraźni, błąd , który przez kilka lat będzie trudny do naprawienia........   odpowiedz »

  • POT 

   [2005-11-10 13:59 ]

   Powstaje Państwo represyjno - policyjne, szkoda , ze nie wobec przestępców z własnej "koalcji", a przeciwko tym którzy napędzają gospodarkę i budżet. Boom na Polskę się skończy. Może lepiej na poczatku ocenic efekt ich działalności i wykształcenie kadry zamiast od razu likwidować ?   odpowiedz »

  • likwidacja POIT 

   [2005-11-09 20:22 ]

   tylko czeakać jak następny będzie POT a póżniej powolutku po co nam? departament turystyki-jest przecież trochę etatów - to następni do wycięcia-i tak poleci w myśl zasady rząd ma gdzie jeżdzić- wystarczą biura obsługi pielgrzymów ,a turystyka niech sama sobie radzi.
   Najbardziej przerażające jest to że w pogoni za bzdurnymi oszczednościami wycina się to co juz się sprawdziło-a może nie będzie az tak czarno- wymnieni się na "swoich" i po kłopocie   odpowiedz »

   • CUA 

    [2005-11-10 09:17 ]

    A najlepsze jest to, ze instytucje związane z rozwojem naszej gospodarki bedzie się likwidować lub zmniejszać etaty, natomiast powstaje obok ABW, CBŚ, WSI, poliscji coś takiego jak Centralny Urząd Antykorupcyjny - nastepne etaty z większymi pensjami.......   odpowiedz »

  • Jak do tego nie dopuścić? 

   [2005-11-14 15:51 ]

   Dla mnie decyzja o likwidacji POIT-ów jest po prostu głupia. Zdaję sobie sprawe, że trudno udowodnić jak wiele dobrego robia dla Polski i komu pomogły a komu nie, ale taka jest cała turystyka - nie da sie co do grosza oszacowac ile pieniędzy do budżetu wpłynęło z turystyki. Przecież nawet jeśli zagraniczny turysta przyjedzie na wycieczkę do Polski i kupi w naszym sklepie spozywczym bułkę i wode to da, nam Polakom w ten sposob zarobić. Ale najpierw musi mu ktoś powiedzieć, że jest taki kraj jak Polska i że warto tam jechać. I chyba to jest m.in. zadanie POIT-ów. Nie oszukujmy sie, jest wielu takich co o istnieniu Polski nawet nie wiedzą! Ale okazuje sie, że te oczywiste sprawy nie są oczywiste dla naszego premiera. Pomyślmy moze zatem co mozemy zrobic aby premier swoich planów nie zrealizował???   odpowiedz »

   • racja 

    [2005-11-14 19:46 ]

    no właśnie, co możemy zrobić?! Chyba poprostu wypowiadać swoje zdanie i oczekiwać,że dotrze to do tych, którzy podejmują w tym zakresie decyzje.Może dotrą argumenty ew. groźba,że jest grupa, która patrzy na ręce i będzie z takich decyzji rozliczać .
      odpowiedz »

  • absurd - to promocja Polski 

   [2005-11-16 12:30 ]

   Własnie turystyka w Polsce to przyszłosc i wymaga PROMOCJI a do tego było POT   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję