Nowe zasady dotyczące bagażu - mały bagaż podręczny i niewiele płynów

- Mniejszy bagaż podręczny i maksymalnie litr płynów wnoszonych na pokład samolotów - eksperci ds. bezpieczeństwa lotnictwa krajów UE zebrani w Brukseli postanowili wprowadzić takie ograniczenia w europejskich portach lotniczych. Przepisy mówią, że ilość płynu w pojedynczym pojemniku nie może przekroczyć 100 ml, natomiast jeśli pojemników będzie więcej, trzeba je będzie zapakować w przezroczystą plastikową torbę o maksymalnej pojemności jednego litra. Torby te trzeba będzie pokazywać służbom bezpieczeństwa na lotnisku podczas kontroli.


Eksperci podjęli także decyzję o maksymalnej wielkości bagażu podręcznego, którego wymiary będą wynosić: 56 na 45 na 25 centymetrów. W sytuacjach wyjątkowych dopuszczalne będzie także wniesienie większych przedmiotów takich jak instrumenty muzyczne.

Obowiązkowe będzie zdejmowanie płaszczy i kurtek podczas kontroli bezpieczeństwa oraz oddzielne sprawdzanie wnoszonego na pokład samolotów sprzętu elektronicznego. Podróżni mogą być także proszeni o zademonstrowanie, że laptop albo telefon komórkowy nie są atrapami, które mają służyć ukryciu ładunku wybuchowego.

Wprowadzenie tych nowych zasad jest reakcją na udaremnione zamachy w Wielkiej Brytanii. Oficjalne zatwierdzenie nowych rozwiązań przez Komisję Europejską będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu i zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. W życie natomiast wejda po 21 dniach, czyli najprawdopodobniej na poczatku listopada.

Komisja Europejska nie przyjęła pomysłu zakazu wnoszenia płynów na pokład samolotu, ponieważ nowe regulacje zachowają równowagę między wymogami bezpieczeństwa a potrzebami pasaerów, stąd możliwość wniesienia na pokład niewielkich opakowań z kosmetykami albo potrzebnych w czasie lotu lekarstw.

Po zmianach nie ucierpia także sklepy wolnocłowe, bowiem do samolotu będzie można wnosić kupiony tam w większych ilościach, już po przejściu kontroli kart pokładowych, alkohol oraz perfumy.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij