Świnoujście będzie miało własną walutę

W sezonie letnim w Świnoujściu do obiegu zostanie wprowadzona własna waluta. Wyspiarzem, bo tak będzie się nazywać lokalny dukat, będzie można płacić w wybranych miejscach. W rozwiązanym już konkursie nazwa Wyspiarz pokonała takie propozycje jak np.: Fala, Mewa, Świbałt, Wiatrak, Świnar, Latarnik - powiedział PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus.


Dukat lokalny będzie bonem towarowym dla turystów o równowartości 7 złotych. Emisja monety rozpocznie się od początku lipca, co oznacza że w wybranych, specjalnie oznakowanych punktach takich jak sklepy, puby, restauracje czy ośrodki wypoczynkowe będzie można zakupić dukata jak również zapłacić nim za towary i usługi - wyjaśnił Karelus dodając, że bicie własnej monety jest efektem współpracy miasta z Mennicą Polską oraz Świnoujską Organizacją Turystyczną. W oficjalnym obiegu dukat będzie dostępny do końca września br., po czym będzie można go wymienić na złotówki albo zostawić na pamiątkę. Po zakończeniu akcji dukaty będą miały wartość tylko dla kolekcjonerów.

500 dukatów Mennica Polska zamierza wybić w srebrze.

Moneta ukaże się w serii "Polskie Latarnie Morskie", która docelowo obejmie wszystkie miejscowości nadmorskie, w których atrakcją turystyczną jest latarnia morska. Dukat będzie miał średnicę 27 mm, pierścień z mosiądzu w kolorze złotym natomiast rdzeń z miedzioniklu w kolorze srebrnym. Projektantem rewersu i awersu dukata jest Robert Kotowicz, autor wielu wizerunków monet emitowanych przez Mennicę Polską SA.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij