Aktualności
Ogłoszenia
Aktualności dnia
Podlasie: łosie zagrożeniem dla pociągów
Aktualności: wszystkie
Biebrzański Park Narodowy (BPN) wystąpił z wnioskami dotyczącymi poprawy bezpieczeństwa zwierząt, które przechodzą przez tory na terenie parku do spółek Polskich Kolei Państwowych, PLK i Intercity. Chodzi tutaj szczególnie o odcinek torowiska koło Osowca Twierdzy (podlaskie), gdzie jedynie w styczniu pod kołami pociągów zginęły dwa łosie.
Zwierzęta nie bojąc się pociągów wchodzą na tory, nie kojarzą ich z niebezpieczeństwem. Dlatego też park zwrócił się do PKP z wnioskami, aby pociągi zmniejszyły prędkość jazdy na tym niebezpiecznym dla zwierząt odcinku do 30-40 km/h bądź o ustawienie specjalnych elektronicznych odstraszających urządzeń.
Jak powiedział w poniedziałek PAP Andrzej Grygoruk, zastępca dyrektora BPN, na razie park nie otrzymał oni żadnej odpowiedzi.
Propozycją parku, jest m.in. wspólny z wniosek z PKP o przyznanie funduszy ochrony środowiska na zainstalowanie odstraszaczy. Niedawno z tego właśnie źródła park mógł skorzystać, kiedy finansował ustawienie tablic, które miały ostrzegać przed łosiami na drogach.
Elektroniczne odstraszacze zwierząt są w chwili obecnej wykorzystywane przez Polskie Linie Kolejowe SA na trasie kolejowej Mińsk Mazowiecki - Siedlce, tam zainstalowano ich ponad 60.
Około minuty przed przejazdem danego pociągu mają one za zadanie emitować dźwięki celowo dobrane przez specjalistów w tak sprytny sposób, aby zwierzęta kojarzyły je z naturalnym niebezpieczeństwem, np. z drapieżnikami. Jeden taki odstraszacz to koszt rzędu 30 tys.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Łosie na torach i odstraszacze [2009-01-21 09:34 87.206.48.*]
Czy takich odstraszaczy nie można poustawiać przy innych torach?
Wyregulowanych na dwunożne "łosie" w stanie wskazującym - bo setki ich giną?
Albo na 3 minuty przed nadjechaniem pociągu (dwunożny łoś mniej sprawny od prawdziwego) z przeciwnego niż tory kierunku z głośnika nagranie
- Hej ! Mam flaszkę !
Odruch warunkowy "łosia" cofnie od niebezpiecznego miejsca... odpowiedz »
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
Największe targi turystyczne w Europie już za
Gruzja dostanie od UE 900 tys. euro na rozwój
Dział prawo i podatki:
Jedziesz do Anglii z pupilem?
Zakopane. Właściciele pensjonatów przed
Starsze aktualności:
Air One: Z Warszawy do Wenecji trzy razy w
Gołębiewski znalazł lukę w
Gdzie będzie najtaniej w 2012
Czego oczekują klienci
Strefy pobierania opłat terminalowych w roku
W sylwestra i Nowy Rok więcej pociągów do
Archiwum 2010/27 Archiwum 2011/29 Archiwum 2007/37
W Bałtyku szczątki liczące setki lat
27 sierpnia - problemy na brytyjskich lotniskach
Michelin - gwiazdki dla nowojorskich restauracji
Linie Air France zrezygnował z zakupu Alitalii
Polscy turyści w Watykanie mieli pecha; jeden autokar okradziono, drugi ukradziono
Nawet 18% rabatu na wakacje w Hiszpanii
1,5 miliona osób poleci na święta z Ryanair, niektórzy z nich - za darmo!
Nowy stok narciarki: Złote Hory
Warszawskie lokale są gay-friendly
Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych?
Wrocławskie lotnisko odprawiło milionowego pasażera
Iceland Express: od maja 2008 loty na trasie Warszawa - Rejkiawik
Austriacy wyłożą 60 mln euro na lotnisko w Sochaczewie
Restauratorzy kontra wspólnoty mieszkaniowe
Konkurs "Małopolska gościnna" rozstrzygnięty!
Lotos: nowa baza paliwowa w Gdańsku
Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych - komunikat MSiT
Jak uprzyjemnić sobie podróż samolotem?
PIT rozmawiała z przedstawicielami regionu Dolomiti
Trwa budowa stoku narciarskiego w Złotych Horach
System CEATS i jego alternatywy






