TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu

Nie we wszystkich pociągach studenci mogą korzystać z ustawowej zniżki. Dodatkowo przewoźnik może ograniczyć zniżki w godzinach szczytu.


Krzysztof Bernatowicz, student Uniwersytetu Warszawskiego w piątkowe popołudnie wracał z Wrocławia do stolicy. Kupując w kasie bilet na pociąg InterCity dowiedział się, że stała 33% ulga, z której do tej pory korzystał, nie przysługuje mu przez kilka piątkowych godzin. Pan Krzysztof przyznał - Dla wielu studentów, którzy wracają wtedy z uczelni do domów, bilety bez zniżek to zbyt duży wydatek.

Ulga studencka w pociągach InterCity nie wynika z ustawy. Wprowadził ją sam przewoźnik. Od 2002 roku istnieje całoroczna ulga dla uczniów i studentów mających mniej niż 26 lat, która wynosi 33%. W 2004 roku została ona poszerzona na wszystkie osoby poniżej 26 lat. Ulga obowiązuje również w II klasie pociągów InterCity i Eurocity, ale nie można z niej skorzystać w piątki w godzinach od 14.00 do 20.00.

Anna Rosiek, rzecznik PKP InterCity sp. z o.o. wyjaśnia - Wtedy jest szczyt przewozowy i mamy najwięcej klientów, bo cała pracująca Polska wraca do domów albo ludzie wyjeżdżają na weekend. Pociągi są wtedy pełne i przewoźnik nie ma ekonomicznego powodu, aby sprzedawać bilety ulgowe studentom.

Arkadiusz Doczyk, przewodniczący Parlamentu Studentów RP poinformował - Niestety, na pociągi kwalifikowane są jedynie ulgi handlowe przyznane przez PKP. To właśnie, dlatego Krzysztof Bernatowicz nie mógł kupić tańszego biletu.

Doczyk poinformował także, że działacze studenccy zamierzają wystąpić do Sejmu, aby znowelizował ustawę i wprowadził 49% ulgę na wszystkie pociągi. Wniosek studentów ma trafić do parlamentu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Dużo mniej ulg ustawowych w pociągach mają seniorzy. Dlatego PKP Intercity sp. z o.o. wprowadziła także dla nich ulgi komercyjne. Po wykupieniu legitymacji seniora za 75 zł na rok osoby, które skończyły 60 lat, mogą kupować bilety na pociągi InterCity i EuroCity z 50% zniżką. Ulga dla seniorów obowiązuje także w godzinach piątkowego szczytu.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
ulgi studenci zniżki pociągi PKP InterCity dla studentów uczniów bilety ulgowe zniżkowe na w ulga studencka Eurocity zniżka Eurocity znizki studenckie pociąg bilet ulgowy znizka studentow student 26 ile


Komentarze:

  • ulgi stanowczo za niskie 

   [2006-07-08 20:12 81.210.96.*]

   uwazam że ulgi dla studentów powinny być jak największe. sama jestem studentka iwiem co to znaczy płacić za bilet. a wycofywanie ulg w godzinach szczytu uważam za totalne kretynstwo. A pani rzecznik niech zastanowi sie nad tym co mówi   odpowiedz »

   • ulgi stanowczo za niskie 

    [2006-07-20 18:31 83.16.215.*]

    A ja mam taka sytuacje ze zgubilem legitymacje studencka ale mam zaswiadczenie z uczelni ze jestem studentem i co ? i momo iz jestem studentem uczelni wyzszej to nie moge korzystac z ulg choc pani w okienku mi sprzedala bilet to w informacji zapytalem o to to stanowczo mi powiedziala ze musze jechac na calym bilecie :/ - kompletna glupota legitymacji podobnie jak takie zaswiadczenie jest dokumentem stwierdzajacym ze jestem studentem wiec ulaga powinna byc przyznana !!!   odpowiedz »

    • ulgi stanowczo za niskie 

     [2006-11-01 18:29 89.161.23.*]

     Nie . Tekst ustawy jest wyjątkowo jasny.   odpowiedz »

    • ulgi stanowczo za niskie 

     [2007-08-15 15:22 89.76.18.*]

     Z punktu widzenia przewoźnika to nie bycie studentem uprawnia do zniżek, ale legitymacja studencka. Dlatego każdy student powinien traktować ją jak świętość i dbać o to, żeby mieć ją zawsze przy sobie.   odpowiedz »

    • ulgi stanowczo za niskie 

     [2010-02-05 14:32 87.205.93.*]

     Ale to przecież nie o to chodzi czy jesteś studentem ale czy masz legitymację... Słyszałam o sytuacji kiedy konduktor kazał zapłacić 12letniemu chłopcu za cały bilet bo nie miał legitymacji.. No i co z tego że zgodnie z prawem musi chodzić do szkoły..   odpowiedz »

   • ulgi stanowczo za niskie 

    [2006-08-22 19:04 212.2.99.*]

    do dupy z taką argumentacją pani rzecznikowej ! wstyd !!! za co ja wciąż kocham ten kraj ???   odpowiedz »

   • ulgi stanowczo za niskie 

    [2006-11-01 18:30 89.161.23.*]

    W piątek popołudniu moża wykupić bilet weekendowy który umożliwia podróż w 2 strony . Poza tym nikt ci nie każe jeździć intercity zawsze można pojechać zwykłym pośpiechem.   odpowiedz »

   • ulgi stanowczo za niskie 

    [2007-11-06 22:42 80.54.115.*]

    Ja się zawsze zastanawiam czemu w legitymacji studenckiej mam napisane że ulgi są dla nas do 50% a my nawet takich ulg nie posiadamy??? Dlaczego tak jest... Jestem studentem nie pracuję i dlaczego mam płacić dużo za przejazd skoro mam legitymację która uprawnia mnie do 50% zniżki .Czy ktoś może mi to wytłumaczyć?? Czy można coś z tym zrobić??   odpowiedz »

    • ulgi stanowczo za niskie 

     [2008-04-15 22:14 83.27.168.*]

     nie chce cie dołowac ale 50% znizki to jest na komunikacje miejską a ulgowe przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów. czyli o ile nie masz innej legitymacji niz ja to ulga 50% na pociag moze ci sie co najwyżej przyśnić... a szkoda:((   odpowiedz »

   • Wygodniccy się znaleźli, ha! 

    [2009-01-25 16:22 84.201.210.*]

    ha, ha, ha i co jeszcze? Dziewczynko, weź młoteczek i puknij się w główkę! Student to co, ułomny i rączek do pracy nie posiada? Dorób sobie w Mc'Donald's, KFC, czy gdziekolwiek indziej, a nie tylko biadolisz Ty i Tobie podobni, że Wam wszystko się należy i to Wy powinniście jak najmniej płacić za wszystko. Pytam się, jakim prawem? Za przeproszeniem, stare konie z Was, więc przestańcie sępić ciagle od rodziców, albo wydawać zarobione pieniądze(jeśli któroś z Was pracuje) na duperele i imprezy, a wtedy i na podróż będzie. Uczcie się już oszczędności i kreatywności, bo jak skończycie studia to już żadna ulga Wam nie będzie przysługiwała, no chyba, że inwalidzka...z takim podejściem do życia, gdzie tylko wciąż się słyszy :-"Nam, studentom się należy! My protestujemy! My się domagamy!"...Żałosne studenciaki!   odpowiedz »

    • Wygodniccy się znaleźli, ha! 

     [2009-04-09 17:03 85.89.183.*]

     taa
     widać, że osoba to pisząca nigdy nie studiowała hahahaha
     biedny robolu żal mi ciebie   odpowiedz »

    • Wygodniccy się znaleźli, ha! 

     [2009-04-14 11:18 77.115.99.*]

     Z takim podejściem SZANOWNA PANI to sobie klientów nie znajdzie. To prawda, że większość pracowników PKP jest szkolona do CHAMSTWA i NACIĄGACTWA...! Ja mam tylko mamę, która ledwo zarabia na utrzymanie 4-ki dzieci. Ja studiując nie mam możliwości podjęcia żadnej pracy, ponieważ są to studia stacjonarne i często wykłady są tak ułożone, że wychodząc z domu rankiem wracam zachwycając się zachodem słońca przy jakimś kebabie. Bo nie stać mnie na restauracje, do których zapewne często zaprasza Szanowną Panią Rzecznik jej mąż. I rzeczą jasną jest dla mnie sprawa obrony interesu firmy PKP, lecz szacunek i wyrozumiałość dla klintów jakiegokolwiek stanu i wieku wynika z natury słowa KULTURA wśród ludzi! Jakby mnie ktoś tak potraktował w kasie to podziękowałbym uprzejmie za taką usługę. Czasy wojny i wywózek do obozów już dawno minęły!! Człowiek, który PŁACI (I TO W DODATKU CORAZ WIĘCEJ i WIĘCEJ..!!), zasługuje na SZACUNEK, PRZYJEMNĄ I MIŁĄ OBSŁUGĘ oraz KOMFORTOWE WARUNKI, adekwatnie do wymaganych kosztów za oferowane usługi. Jeśli nawet tego nie potraficie już zagwarantować, to proponuję, żebyście się zajęli rozdawaniem folderów reklamowych na ulicach. Wyjdziecie na tym lepiej Wy i Wasi Klienci.   odpowiedz »

     • Wygodniccy się znaleźli, ha! 

      [2009-06-06 17:31 83.27.64.*]

      Kolego a kto za twoje studia i ulgi płaci.Zwykły robotnik,student zaoczny ktory placi podatki na ciebie i jeszcze placi za studia.Ciesz się że nie placisz za studia dzienne.Wystąp jeszcze do kierownictwa restauracji aby tobie dali ulgę albo wszystkim dziennym studentom.Ciesz się że masz wogole ulgę na PKP.   odpowiedz »

     • Czy brak ulg to wina kasjerów? 

      [2009-09-16 15:11 83.24.203.*]

      piszesz: "Jakby mnie ktoś tak potraktował w kasie to podziękowałbym uprzejmie za taką usługę", a pomyślałeś że kasjerki, konduktorzy itd. tylko realizują to co ustalili w radach nadzorczych?Więc do powiedzenia za dużo nie mają, przecież nie będą z tego powodu dokładać do twojego i innych biletu ze swojej pensji. I nie zgodzę się, że większość pracowników PKP jest szkolona do chamstwa. Właśnie wśród tych pracowników "na dole" - kasjerów, konduktorów nie spotykam się z jakimiś przejawami chamstwa, a w większości przypadków z życzliwością.   odpowiedz »

  • PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu 

   [2007-08-13 18:27 89.187.248.*]

   właśnie w piątki zaczynają się zjazdy studentów zaocznych   odpowiedz »

  • tak strasznie że aż śmiesznie  

   [2007-11-25 13:52 79.188.55.*]

   "Ulga obowiązuje również w II klasie pociągów InterCity i Eurocity, ale nie można z niej skorzystać w piątki w godzinach od 14.00 do 20.00"dlaczego ? bo maja najwiecej klientów, w praktyce wyglada to tak ze pociagi sa zapchane i ludzie doslownie stoja jeden na drugim a przy okazji placimy najwiecej za bilet:). dlaczego mamy kolej w koleji i jest taki bałgan. Rzadko kiedy uda mi sie przejachac odcinek z krakowa do rybnika bez komplikacji. szkoda ze nikt nie poslucha logicznie myslacego studenta, tylko pania rzecznik ktora niech sie zastanowi co mowi. pokoj ludziom dobrej woli :). i jestem za legalizacja.   odpowiedz »

   • tak strasznie że aż śmiesznie  

    [2008-08-02 09:15 213.227.74.*]

    w IC nikt nie stoi na sobie bo sa to pociągi objęte rezerwacja miejsc.   odpowiedz »

    • tak strasznie że aż śmiesznie  

     [2008-08-04 07:56 62.141.245.*]

     oj nie zgadzam sie!!! wiele razy jechalam IC Warszawa - Berlin i z powodu braku miejsc siedzacych dostalam bilet z rezerwacja miejsca bez wskazania numeru miejsca. czyli zaplacilam za korzystanie z przestrzeni na korytarzu !!! to jest dopiero absurd !!! poza tym powiedzcie mi czy to nie smieszne ze tylko w Polsce placimy za rezerwacje? Kupujac bilet na ten IC we Frankfurcie n. Odrą nie płaci się za miejscowkę !!! na prawdę u nas żerują już na wszystkim :-(   odpowiedz »

     • tak strasznie że aż śmiesznie  

      [2008-08-06 15:41 213.227.74.*]

      Zgadzam się z tym że coś takiego jak miejscówka bez wskazania miejsca wogóle nie powinna istnieć.Rezerwacja to rezerwacja.Tak sie zdarza w pociągach EuroCity gdzie Polska ma ograniczoną liczbę miejsc.
      W IC natomiast dostępna jest cała pula miejsc.
      A powinno być tak że jak nie ma już wolnych miejsc to nie jedzie sie tym pociągiem. Poprostu nie wydaje sie biletu na ten pociąg.
      Wkońcu nie po to sie płaci za dobry pociąg żeby stać w nim na korytarzu.To nie pospieszny.   odpowiedz »

  • ulgi powinny być wyższe 

   [2008-01-29 13:48 77.236.0.*]

   Każdy student, posiada po to legitymację studencką, by mieć zniżki na pociągi, autobusy itd.. Nie podoba mi się to że w pt w godzinach szczytu te ulgi nie obowiązują... Większość studentów w tym czasie jeździ do domów.. Rozumiem, że PKP chce dorobić, ale niech dorabia tylko nie na studentach!   odpowiedz »

   • ulgi powinny być wyższe 

    [2008-08-02 09:11 213.227.74.*]

    Właśnie dlategoIC tyle kosztują aby można nimi było podróżować w komfortowych warunkach( chodzi mi nie tylko o wygodę i wyposażenie ale przede wszystkim o wspołpasażerów.
    Przecież kursują też pociągi pospieszne gdzie ulga jest zawsze, bilet tańszy no i innych studentów można spotkać.
    W IC ulgi dla studentów powinne być wogule zlikwidowane.   odpowiedz »

    • ulgi powinny być wyższe 

     [2008-10-18 18:26 83.8.36.*]

     Ulgi powinny być ustawowe. To, że PKP podupada, wiedzą wszyscy. Coraz mniej linii kursuje i to dlatego wzrastają koszty IC.
     Ale powiedzenie: "W IC ulgi dla studentów powinne być wogule zlikwidowane." jest dość przykre z dwóch względów:

     1. Nie powinno się całkowicie wyeliminować zniżek w IC dla studentów. Jeżeli komuś przeszkadzają studenci jako współpasażerowie, niech zakupi kilka miejsc i w ten sposób może jechać niezwykle komfortowo w pustym przedziale.

     2. Jeżeli ktoś pisze "w ogóle" przez "u" oraz pisane łącznie oznacza, że niewiele miał do czynienia ze studentami.   odpowiedz »

  • to jest już naprawdę szczyt.. 

   [2008-07-21 16:11 89.79.223.*]

   Jak można tak perfidnie wykorzystywać sytuację! Jeżdżę dlatego intercity, a nie zwykłym przewoźnikiem, bo akurat tak się składa, że Intercity jest czystsze, bezpieczniejsze i nie mam właściwie o tej godzinie, żadnego innego sensownego połączenia ( Gdańsk- Kraków )
   I tu nagle się okazuje, że nie stać mnie na taki wyjazd do domu, bo bilet kosztuje mnie prawie tyle samo co przejazd samochodem płacąc za benzynę!
   To jest jakiś absurd!
   Pani rzecznik gra nie fair.   odpowiedz »

  • ponizej26 lat 

   [2011-01-01 20:53 79.184.207.*]

   a co z osobami ktore kontynuuja studiowanie majac wiecej niz 26 lat? tez sa studentami, bo studiowac mozna w kazdym wieku a nie tylko do 26 roku, wiekszosc ludzi nie stac na studia i dopiero kiedy czegos sie dorobia to zaczynaja swoaj edukacje, ja mam 28 lat i studije w tej chwili mgr i musze placic 100% za bilet , nie bylo mnie wczesnije stac zeby studiowac i co ja juz nie mam prawa do znizek, gdzie tu jest sprawiedliwosc?   odpowiedz »

   • ponizej26 lat 

    [2011-10-06 18:44 31.63.41.*]

      odpowiedz »

   • ponizej26 lat 

    [2011-10-31 17:23 83.28.225.*]

    ja mam 35 lat i tez studiuje - dopiero bo syt. finansowa mi na to pozwoliła - nie jestem milionerką ale jakoś sobie radzę, nie wiem w ogóle skąd te widełki 26 - bo co ludzie do 26 lat nie pracują i pieniedzy nie mają!!!!! guzik prawda,
    za to w wieżieniu można się wykształcić za darmo!!!!! ine trzeba dzadowac o zniżki!!1   odpowiedz »

  • PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu 

   [2009-04-05 10:38 62.21.66.*]

   Jeszcze wprowadzić 99% zniżkę na LOT w klasie biznes dla studentów. W głowach im się poprzewracało. Dlaczego podatnicy mają za to płacić.   odpowiedz »

   • PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu 

    [2009-06-25 09:30 95.49.3.*]

    podatnicy placa za wszystko nawet za to zeby pani rzecznik miala co do geby wlozyc a za to sie czlowieku nie burzysz??? wiezienia tez zlikwidujmy bo pieniadze na to ida z podatnikow. Ten kto uwaza ze znizka studencka sie nie nalezy to jest skonczonym idiota ;) w takim razie mozemy tez zlikwidowac ulgi dla emerytow na co im? niech siedza w domu jak maja mala emeryture trzeba bylo pracowac a nie sie opierdzielac wtedy emeryturka byla by wyzsza i mieli by za co jezdzic a nie korzystac z ulg...   odpowiedz »

   • PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu 

    [2009-06-14 01:45 94.42.61.*]

    pocałuj się w dupę, podatniku :]
    Pozdrawiam
    Studentka   odpowiedz »

   • PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu 

    [2009-07-31 14:22 192.100.130.*]

    dlatego idioto ze studenci nie moga pracowac jak niestudenci z samego faktu studiowania jak tego nie pojmujesz to widocznie studiow sam/sama nie skonczeles/as
    gratulacje z podstawowki   odpowiedz »

    • PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu 

     [2009-08-02 15:07 195.150.11.*]

     najlepiej to pojdzcie wszyscy na noze bedzie wam latwiej rozwiazac problem. Studenci powinni miec znizki i nic tego nie zmieni, bo takie jest prawo. A bezprawiem jest ograniczanie nam tego prawa. Tak, tak jestem studentka studiow dziennych jak i pracownikiem instytucji finansowej. Niestety tak sie sklada ze aby dojechac do domu musze pokonac ponad 500 km. Do wyboru mam tylko pkp badz pks ktory w ogole nie ma znizek dla studentow. Proste co wybieram i nie chodzi tutaj o skompstwo bo stac mnie na podroz pks tylko chodzi o to ze skoro mam prawo jezdzic taniej to dlaczego tego nie wykorzytac. Ktos tu juz napisla ze nauczcie sie oszczedzac, no to sie uczymy :) nalezy wykorzystac ten czas 5 lat kiedy mamy prawo troche taniej pojezdzic bo moji drodzy ludzie pracy po prostu zal nam sciska kloake ze tez takiej znizki nie macie, wam i studentom zaocznym. jak ktos nigdy nie studiowal albo studiowal zaocznie bo na normalne sie studia nie dostal to uwaza jak kazdy polak co tylko biadolic potrafi ze go oszukali, skrzywdzili biednego robaczka :)) ludzie to tylko 5 lat max normalnie to juz tylko 3 lata kiedy ten mlody czlowiek moze nacieszyc sie wolnscia, z dala od domu wiec dlaczego mamy mu odbierac ten stan przejsciowy miedzy dzieckiem a dorosloscia! ludzie jeszcze 45 lat min bedzie razem z wami placil podatki i bedzie jezdzil na narmalnym bilecie teraz niech sie uczy zeby nie wyrosl na takicj kretynow jak wy szanowni ludzie odbierajacy znizki. a my studenci nie przesadzajmy 37 czy 33% to znizna na pkp i czasami na pks cieszmy sie tym co mamy nie wariujmy z ponad 40% znizka i tak na mpk mamy 50% malo nam jeszcze?? restauracje tez oferuja znizki dla studentow okolo 10%, pizzerie i puby (u nas w Krakowie tak jest) wiec nie zachowujcie sie jak reszta spoleczenstwa co sie im daje palec i ciagna reke. Masz swoj wlasny palec to sie ciesz i trzymaj go mocno bo po 26 roku zycia juz napewno Ci g zabiora. dziekuje za uwage :))) /Katarzyna   odpowiedz »

     • PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu 

      [2010-03-01 19:34 77.114.4.*]

      nie każdy kto studiuje zaocznie nie dostał sie na studia dzienne droga katarzyno, dla wiekszości tak jak dla mnie studia dzienne to marnotractwo czasu, mam 21 lat od roku jestem kierownikiem sklepu bardzo znanej swiatowej marki, zarabiam na siebie a oprocz tego mam stypendium naukowe i jesli ktos nie daje mi znizki studenckiej nie bede płakac, więc moze wy wszyscy tutaj zamiast narzekac na to ze nie macie znizki moze pojdżcie do pracy to wtedy będzie was stać, lub jak sie nie podoba wybierzcie tańsze środki transportu   odpowiedz »

   • PKP - ulgi dla studentów zależne od rodzaju pociągu 

    [2009-10-20 08:40 89.167.74.*]

    dlatego bo chce im się kontynuować naukę, a nie być bezrobotnym albo kopać doły pod internet. Jest poświęcenie jest nagroda. A jak tobie się nie podoba to sobie kup konia i nim możesz taniej zwiedzać świat...   odpowiedz »

  • ulgi 

   [2009-11-11 20:06 83.12.212.*]

   ile zapłace za bilet z Międzyrzeca Podlaskiego do Warszawy Centralnej
   jadac pociągiem pospiesznym i druga klasa
   posiadam legitymacje bo ucze sie   odpowiedz »

   • ulgi 

    [2010-01-27 00:24 88.156.58.*]

    34zł bilet normalny więc odlicz sobie tę ulgę i otrzymasz cenę :)   odpowiedz »

   • ulgi 

    [2010-03-31 14:37 58.110.132.*]

    W lipcu odwedzam Polskie z 14 to letnia corka, mieszkam na stele za granica . Chcialalym sie dowiedziec czy corka posiadajac miedzynarodowa karte studencka ma znizki na wszystkie polaczenia PKP i PKs

    Dorota   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję