Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki, Albatros Travel...
- Sprzedam agencję turystyczną w Kielcach
- KIEROWNIK DZIAŁU CALL CENTER
- ZAKOPANE Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Specjalista ds. Turystyki
- Organizator imprez / Specjalista d.s. turystyki...
- Praca na Wyspach Kanaryjskich
- Specjalista ds. turystyki
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
- Aparthotel, pensjonat w Korbielowie do wynajecia
Jakość wody w europejskich kąpieliskach ciągle wysoka
Większość kąpielisk w Europie spełniało w 2022 r. najbardziej rygorystyczne unijne wymogi dotyczące wody "doskonałej" jakości. W ocenie, przeprowadzonej wspólnie przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) we współpracy z Komisją Europejską, wskazano, gdzie osoby chcące popływać mogą znaleźć najczystsze kąpieliska w Europie tego lata.
Jakość wody na obszarach przybrzeżnych, które stanowią dwie trzecie wszystkich kąpielisk, jest na ogół lepsza niż jakość wód śródlądowych rzek i jezior. W 2022 r. 88,9 proc. kąpielisk przybrzeżnych UE sklasyfikowano jako kąpieliska najwyższej jakości w porównaniu z 79,3 proc. kąpielisk śródlądowych.
W 2022 r. 95 proc. wód w kąpieliskach na Cyprze, w Austrii, Grecji i Chorwacji spełniało wymogi wody "doskonałej" jakości. Na Malcie, w Bułgarii, Rumunii, Słowenii i Luksemburgu w 2022 r. wszystkie oceniane wody w kąpieliskach spełniały co najmniej minimalny standard wystarczającej jakości. Raport można znaleźć pod adresem www.eea.europa.eu
Od czasu przyjęcia dyrektywy dotyczącej jakości wody w kąpieliskach w 2006 r. odsetek "doskonałych" kąpielisk wzrósł i w ostatnich latach ustabilizował się na poziomie 85-89 proc. w przypadku kąpielisk przybrzeżnych i 77-81 proc. w przypadku kąpielisk śródlądowych. W 2022 r. stanowił on 85,7 proc. wszystkich kąpielisk w UE. Minimalne normy jakości wody zostały spełnione na poziomie 95,9 proc. wszystkich kąpielisk w UE.
Odsetek wód niskiej jakości w kąpieliskach spadł w ostatnim dziesięcioleciu i od 2015 r. utrzymuje się na stałym poziomie. W 2022 r. wody w kąpieliskach o niskiej jakości stanowiły zaledwie 1,5 proc. wszystkich kąpielisk w UE. Pokazuje to, że zagrożenie dla zdrowia związane z pływaniem w kąpieliskach powoli maleje w Europie.
Jakość wody w kąpieliskach zlokalizowanych na wodach przybrzeżnych jest zwykle lepsza w porównaniu z kąpieliskami zlokalizowanymi na wodach śródlądowych ze względu na częstsze odnawianie i większą zdolność do samooczyszczania otwartych wód przybrzeżnych. Wiele śródlądowych kąpielisk w Europie Środkowej znajduje się ponadto na stosunkowo małych jeziorach i stawach, a także na rzekach o niskim przepływie wody. W porównaniu z obszarami przybrzeżnymi te wody śródlądowe są bardziej podatne na krótkotrwałe zanieczyszczenie spowodowane intensywnymi letnimi deszczami lub suszami.
Ponad 1 800 europejskich kąpielisk, czyli 8 proc., znajduje się w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, głównie w Grecji, Francji, Włoszech i Hiszpanii.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Coraz większy ruch na greckich granicach
Itaka nagrodziła
Dział dla turystów:
Coraz większy ruch na greckich granicach
ECTAA krytykuje Pakiet
Komisja Europejska pracuje nad wzmocnieniem praw podróżnych
Komisja Europejska proponuje dodatkowe ograniczenia podróży spoza UE
Piwa Grupy Żywiec w lokalach Sfinks Polska
Wenecja idzie dalej z restrykcjami
Prawie 30 proc. skarg zgłaszanych do ECK dotyczyło transportu lotniczego
Zarażenie chorobą przez owada w pracy - co warto wiedzieć
Egipt zezwoli na wykonanie testów PCR po przylocie na 4 lotniskach
Kraków coraz bardziej widoczny na mapie turystyki kongresowej
Greckie porty lotnicze obsługują coraz więcej pasażerów
Nowe połączenie autobusowe do Katowice Airport
Bankructwo pośrednika rezerwacji hotelowej
Gowin: Chcemy nadać bonowi turystycznemu trwały charakter
Coraz lepsze perspektywy dla rekordowego wyniku branży
Klienci biur podróży zainteresowani Egiptem
Komisja Europejska przedstawiła strategię rozwoju transportu
Tarcza antykryzysowa osłoni przedsiębiorców?
KLM zainaugurował loty z Wrocławia
Uzupełnienie odpływu pracowników wyzwaniem dla turystyki