TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Zimowe wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie znacznie tańsze niż przed tygodniem

Średnie ceny wyjazdów na Teneryfę i Fuerteventurę znacznie spadły w porównaniu do wcześniejszego tygodnia. Są jednak wyższe niż przed rokiem.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 16 grudnia i porównane z cenami z 9 grudnia tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 16 grudnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 150 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach zwyżki cen wyniosły 33, 13, 101, 18 i 100 złotych. W minionym tygodniu ceny imprez turystycznych zdecydowanie najmocniej podniosły się ceny na Tureckiej Riwierze i w Hurghadzie - o średnio 32 i 27 złotych, a nieznaczny wzrost zanotowano na tunezyjskiej Dżerbie - o 3 złote.

Największe spadki cen w minionym tygodniu wystąpiły na Teneryfie - o średnio 489 złotych oraz na Fuerteventurze i w Portugalii - o 195 i 152 złote.

W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek spadły o odpowiednio 83 i 5 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zmieszczonym poniżej wykresie.


Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia - 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 532 złote (poprzednio ceny także były wyższe o 461, 453, 335, 359 i 263 złote). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów na Lanzarote - o średnio aż 1165 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Gran Canarię i Teneryfie - o średnio 937 i 848 złotych.

W minionym tygodniu jedynym kierunkiem, na którym odnotowano niższe ceny w porównaniach rocznych była Malta - o 75 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 605 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty siódmy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, chociaż skala ich negatywnego wpływu opuściła już rekordowy poziom.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,01 zł/litr wobec 1,96 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 53,6 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 50,8 procent, a przed dwoma o 63,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była tym razem nadal wyraźnie słabsza niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 6,3 procent, podczas gdy przed tygodniem polska waluta była słabsza o 5,4 procent, a przed dwoma tygodniami o 5,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był nadal negatywny dla organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +285/+295 złotych, czyli wyraźnie bardziej niekorzystnej skali niż przed tygodniem, gdy wyniósł "tylko" +250/+260 złotych, a w dość podobnej jak przed dwoma tygodniami, gdy zawierał się w przedziale +280/+290 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach zimowych obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 802 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim ceny wycieczek spadły o 556 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Lanzarote i Gran Canarii - o 1165 i 937 złotych, a mniejsze na Teneryfie i Fuerteventurze - o 848 i 259 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 635 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 177 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie - o średnio 790 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam - o średnio 479 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Tureckiej Riwierze - o średnio 489 złotych, mniejsze na Cyprze i w Portugalii - o 232 i 195 złotych, natomiast na Malcie w okresie roku ceny wycieczek spadły o 75 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019/2020 dla wylotów pierwszym tygodniu lutego 2022) na dwóch wiodących kierunkach zimowych ceny wycieczek znacząco się podniosły. Znaczny wzrost cen w tym ujęciu miał miejsce w Egipcie - o 458 złotych, a na kierunkach kanaryjskich ceny podniosły się w skali mniejszej prawie o połowę - o średnio 246 złotych.

Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach największy dwuletni wzrost cen pobytu miał miejsce w Portugalii - o 401 złotych, zaś mniejsze zwyżki miały miejsce na Cyprze i Tureckiej Riwierze - o 282 i 80 złotych. W bardzo znacznym stopniu spadły natomiast ceny w tym ujęciu ceny wyjazdów na Maltę - o średnio 938 złotych.

Nieduża korekta cen wycieczek egzotycznych

Nieco malejące ceny paliwa były jedną z przyczyn stopniowego osłabienia presji na wzrost cen wyjazdów egzotycznych. W okresie ostatniego tygodnia ceny wyjazdów na tych kierunkach spadły o średnio 43 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu ceny wzrosły o 30 złotych, a w jeszcze wcześniejszym o 221 złotych. Największe zwyżki miały miejsce na Dominikanie - o 310 złotych, nieznaczne w Meksyku - o zaledwie 3 złote, natomiast w niedużej skali obniżyły się ceny wyjazdów na Kubę i do Zjednoczonych Emiratach Arabskich - o 14, 64 złotych, a znacznej do Kenii - o średnio 448 złotych.

W ujęciu rocznym ceny były wyższe o 771 złotych, przed dwoma tygodniami średnia roczna zwyżka wyniosła niemal tyle samo - 761 złotych, ale przed czterema tygodniami roczne ceny były wyższe aż 1169 złotych. Tym razem rozrzut zwyżek cen na poszczególnych kierunkach był znacznie mniejszy niż przed dwoma tygodniami. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek na Dominikanę - o średnio 953 złote, w mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o 718 i 472 złote, a w relacji rocznej spadły ceny wyjazdów na Kubę i do Meksyku - o 529 i 1003 złote.

W szóstym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów najbardziej obniżyły się w biurach Exim Tours i Best Reisen - o średnio około 760 i 390 złotych, oraz w biurze Coral Travel - o średnio około 200 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 270 do aż ponad 1700 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera ponownie zajęło biuro TUI Poland z liczbą 12 ofert (poprzednio też 12 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma też 16 ofert), które wyprzedzało biura Exim Tours - 11 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 3, a przed dwoma 9 ofert) oraz Coral Travel - 9 ofert (poprzednio 7 ofert, przed rokiem 5, a przed dwoma jedna oferta).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 7 ofert i Rainbow - 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 7 ofert oraz Itaka - 6 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland nieznacznie osłabiło swoją pozycję na wymienionych kierunkach, Exim Tours Umocnił zarówno w Egipcie, jaki też na Wyspach kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W szóstym zestawieniu w tym sezonie zimowym w składzie tabeli nastąpiła w okresie minionych dwóch tygodni tylko jedna zmiana. Jej skład opuściło biuro Itaka, które przesunęło się z pozycji 4 na 6, a weszło do niej biuro Rainbow które wykonało ruch odwrotny, czyli awansowało z pozycji 6 na 4. Na pozycję lidera awansowało z pozycji drugiej biuro Best Reisen, które zamieniło ją z biurem Coral Travel, czyli była to również odwrotna zmiana niż dokonała się przed dwoma tygodniami.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wyspy kanaryjskie teneryfa fuerteventura portugalia itaka traveldata
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję