Ogłoszenia
Ogłoszenia
- SPECJALISTA DS. OBSŁUGI REZERWACJI AGENCYJNYCH
- Specjalista ds. turystyki - TUI FR M1 Poznań
- PRODUCT MANAGER
- pilotaż - Kaszuby Łeba
- PILNE! Pilot Włochy 09-14.09.2024
- Pilotaż Grecja Delfy Ateny Meteory...
- Pilotaż 20 września/ z Łodzi do Parku Suntago
- Pilotaż - Budapeszt
- Warszawa - przewodnik wycieczek Segway
- Wrocław - oprowadzanie wycieczek po centrum
Wyjazdy turystyczne sporo tańsze niż przed rokiem
Średnia cena wycieczek wzrosła w porównaniu do wcześniejszego tygodnia, za to w porównaniu do zeszłego roku, zanotowano rekordowy spadek - przekonują analitycy. Jak się zachowywały ceny na poszczególnych, popularnych wśród polskich turystów kierunkach?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje siedemnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 marca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 25 lutego 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 6 marca 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 18 złotych. W ostatnich zestawieniach ceny spadły o 9, 17 i 8 złotych, a we wcześniejszych wzrosły o 2 i 19 złotych. Największe wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Maroku (ponownie) i na Sycylii (przed tygodniem wystąpił tam z kolei znaczny spadek cen) - średnio o 216 i 193 złote, a nieco mniejsza zwyżka miała miejsce w Tunezji Kontynentalnej - o 113 złotych. Największe spadki cen wyjazdów odnotowano we włoskiej Kalabrii - o średnio 193 złote oraz na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Gran Canarii - o 107 i 89 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o odpowiednio 34 i 52 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym ponownie najbardziej spadły na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 34 złote. Na pozostałych kierunkach ceny zwyżkowały. Nieznaczny wzrost odnotowano w Egipcie - o 2 złote, większe na kierunkach greckich i w Bułgarii - o średnio 25 i 44 złote, a kolejny raz najbardziej w ostatnim tygodniu podniosły się średnie ceny wycieczek do Turcji - o 62 złote.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 128 złotych. Jest to rekordowa w tym sezonie roczna zniżka średniej ceny wyjazdów, a w ostatnich dziewięciu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.
Największe roczne spadki cen odnotowano w Maroku - o 667 złotych, a znacząco mniejsze na kanaryjskiej wyspie Lanzarote i w egipskim Marsa Alam - o 326 i 274 złote. Po raz pierwszy od ośmiu zestawień z pozycji lidera rocznych wzrostów cen ustąpiła Portugalia. Najbardziej w skali rocznej zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos - o średnio 161 złotych oraz do tureckiego rejonu Dalaman i do Portugalii - o średnio 143 i 109 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 19 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewiąty z rzędu była mniej korzystna a niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,41 zł/litr wobec 2,27 zł/litr przed rokiem, co oznacza po raz pierwszy od prawie roku wzrost o 6,2 procent natomiast przed jeszcze tygodniem cena była niższa o 2,1 procent, a przed dwoma o 3,3 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już dwudziesty pierwszy raz z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem w wyraźnie większej skali (o około 4,2 procent) niż przed tygodniem (o 2,1 procent) i przed dwoma tygodniami (o 3,5 procent).
W sytuacji równoczesnego negatywnego wpływu wyższych cen paliwa i kursów walut sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek był bardzo znaczny i po raz dziesiąty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu korzystnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Tym razem osiągnął on rekordową niekorzystną wielkość i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +100/+110 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +30/+40 oraz +55/+65 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 201 i 196 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji - o średnio 56 złotych, a jeszcze mniejsza w Turcji, która wyniosła jedynie 17 złotych. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 18 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - o średnio 667 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Również znaczne były roczne przeceny w na Cyprze, Majorce i Malcie, które wyniosły odpowiednio 193, 113 i 98 złotych. Umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji - o średnio 61 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki dziewiąty raz z rzędu miały miejsce w Portugalii - o 109 złotych, a w dużo mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii - o 11 złotych.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) podniosły się jedynie średnie ceny wycieczek do Bułgarii - o 32 złote, zaś na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów w tym ujęciu spadły. W najmniejszym stopniu miało to miejsce w Egipcie - o 49 złotych, w nieco większym w Turcji i Grecji - o średnio 67 i 72 złote, a w najistotniejszym na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 148 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce w Maroku i na Malcie - o średnio 718 i 621 złotych. Znacznie mniejsze zniżki były udziałem Cypru i Majorki - o średnio 192 i 90 złotych, a jeszcze mniejsze Tunezji i Albanii - o 69 i 38 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny w ujęciu dwuletnim wzrosły była Portugalia, zwyżka wyniosła 38 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Exim Tours i Rainbow - o około 300 i 280 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurze ETI - o około 240 złotych oraz biurach Coral Travel i Sun & Fun - o około 145 i 135 złotych, a w mniejszej skali w biurach TUI Poland oraz Itaka - o około 70 i 20 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 35 złotych do ponad 170 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (poprzednio 50, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 25 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 32 takie oferty (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 29 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 27 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 21 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 5 ofert oraz Coral Travel - 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - po 9 i 8 ofert, przed biurami Coral Travel i Grecos - 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland -11 ofert oraz Rainbow i Itaka - 5 i 4 oferty, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 6 ofert, zaś w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i w Bułgarii.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W siedemnastym zestawieniu w tym sezonie letnim już po raz czwarty z rzędu miała miejsce bardzo rzadka dotychczas sytuacja, w której zarówno skład czołowej piątki jak też kolejność organizatorów pozostała taka sama sam jak poprzednio. Wynika to przede wszystkim z podobnych zmian cen ofertowych w tej grupie biur podróży. W grupie organizatorów poza przedstawioną tabelą, największej zniżki cen dokonała ostatnio Itaka, która w jej rezultacie istotnie zbliżyła się do czołowej piątki pod względem wielkości odchylenia jej cen od poziomu rynkowej referencyjnej ceny ofertowej.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
USA najpotężniejszym rynkiem
Kultowa, rzymska atrakcja turystyczna będzie
Dział badania rynku i analizy:
USA najpotężniejszym rynkiem
Dlaczego Polacy spędzają wakacje w
Wakacje.pl podsumowują półmetek
Nocowanie.pl: Nad morzem sporo turystów w weekendy, w środku tygodnia nieco
Starsze aktualności:
W Krakowie powstaje nowy szlak
Emirates chwali się dobrymi
Gdzie Polacy jadą z biurami na Boże
Grecja z nowym planem dla
Kolejne kraje bliżej członkostwa w
Airbnb zazdrości hotelom i zmierza do profesjonalizacji
Mistrzostwa wirtualnych biur
Konferencja New Trends in Tourism powraca
Ceny imprez turystycznych spadają, wyjątkiem są wyjazdy do Turcji
Gastronomia poważnie zadłużona
Pomimo pandemii, Enter Air zadowolony z wyników w pierwszym kwartale
Wkrótce dubajskie muzeum Madame Tussauds rozpocznie działalność
Spór o część plaży Coral Bay niedaleko Pafos
Poszukuję noclegów dla wycieczek szkolnych w okolicy trójmiasta i krakowa.
Żegnamy Mouzenidis Travel Poland
Północna Izba Gospodarcza: musimy krzyczeć, że wypoczynek w Polsce jest bezpieczny
W POT powstanie oddział do obsługi bonu turystycznego
UOKiK o cenach wody na lotniskach
Liczba kont na portalu TFG gwałtownie rośnie
PHH z umową na zakup hoteli należących do Elbest