TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

0% czy 22%: Jaką stawką opodatkować usługi przewodnika?

Jeżeli prowadzisz działalność w zakresie usług turystycznych w kraju i poza granicami Polski i sam wykonujesz dla swojej firmy usługi przewodnickie, to zapłacisz od tych usług 22% VAT-u - napisała Gazeta Prawna w dzisiejszym dodatku "Księgowość i Podatki".


Jeden z redaktorów dziennika rozpatrzył fikcyjną sytuację niewielkiego organizatora wyjazdów do Grodna i Lwowa, który prowadzi działalność w zakresie usług turystycznych w kraju i poza granicami Polski. W ostatnim czasie biuro poszerzyło zakres działalności o usługi przewodnictwa, które wykonuję jeden z właścicieli firmy.

Jaką stawkę VAT należy stosować do tak świadczonych usług przewodnickich?

Gazeta prawna odpowiedziała jednoznacznie - 22%, gdyż do usług świadczonych zarówno w kraju, jak i poza granicami kraju, w tym poza terytorium wspólnoty przez przewodnika w wykonaniu usługi turystycznej stosuje taką właśnie stawkę VAT.

Usługi świadczone przez pilotów wycieczek i przewodników turystycznych są przyporządkowane w polskiej klasyfikacji usług do pozycji 63.30.14-00, czyli w kategorii usług organizatorów i pośredników turystycznych. W ustawie o usługach turystycznych jako usługi turystyczne rozumiane są usługi hotelarskie, usługi przewodnickie, oraz inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym.

Zgodnie z Gazetą Prawną i art. 119 ust. 7 o VAT usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 proc., jeżeli są nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści klienta-turysty i jeżeli są świadczone poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone jednocześnie na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 proc. tylko w tej części, w jakiej świadczone były poza terytorium Wspólnoty.

W omawianym przypadku, kiedy usługi przewodnickie świadczone były na Ukrainie i Białorusi (poza Unią Europejską), ale nie były nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (gdyż były świadczone przez podatnika osobiście) nie ma podstaw do opodatkowania ich stawką 0%. Dlatego organizator ten musi opodatkować świadczone usługi przewodnickie stawką 22%.




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)



Tagi:
podatek VAT usługi przewodnika usługi przewodnickie opodatkować na terenie UE na terenie kraju Polski Poza usług turystycznych ustawa o usługach turystycznych stawka VATu turystyczne umowa w turystyce 22 opodatkowanie jaka stawki


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję