TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać od września 2008 roku

Od 10 września 2008 roku osoby, które będą chciały kierować autobusami, będą musiały zaliczyć 280-godzinne szkolenie w zakresie wykonywania transportu drogowego i przewozu osób. Dodatkowo prawo jazdy na autobusy mają być wydawane osobom, które skończyły 24 lata. Na temat zmian w przepisach z Pawłem Usidusem, głównym inspektorem transportu drogowego rozmawiał Łukasz Sobiech z Gazety Prawnej.


Jakie zmiany w przepisach związane z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym przygotowuje rząd?
Paweł Usidus - Pierwszym elementem zmian obecnego systemu była modyfikacja szkolenia przyszłych kierowców łącznie z poświęceniem większego czasu na zajęcia praktyczne oraz na monitorowanie czasu szkolenia przyszłych kierowców. Jest już także gotowy projekt ustawy o kierujących pojazdami zaostrzający przepisy dotyczące szkolenia kierowców samochodów osobowych i kierowców zawodowych. W sposób zdecydowany poprawiony zostanie system szkolenia kierowców. W projekcie został podwyższony wiek dla uzyskania prawa jazdy do 21 lat. W przypadku autobusów wiek ten będzie podniesiony do lat 24. W tym przypadku prawo jazdy będzie wydawane maksymalnie na pięć.

Czy to wystarczy do poprawy bezpieczeństwa?
Paweł Usidus - Obowiązują już także znowelizowane przepisy o czasie pracy kierowców dotyczące norm czasu pracy kierowców. W ciągu ostatnich miesięcy weszły w życie również przepisy związane z wprowadzeniem na polski rynek tachografów cyfrowych, które w sposób bardziej precyzyjny zabezpieczają instytucjom kontrolnym weryfikację czasu pracy kierowców. W planie Ministerstwa Transportu jest także realizacja nowej ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu. Projekt ten przede wszystkim tworzy polskie centrum homologacji pojazdów w ramach struktury transportowego dozoru technicznego. Centrum będzie właściwe w sprawach homologacji pojazdów, odstępstw technicznych oraz rzeczoznawców samochodowych. Projekt zwiększa również kontrolę nad stacjami kontroli pojazdów. Minister transportu złoży także rekomendację do prac nad nowym budżetem, aby od 2008 roku podwoić liczbę funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Służba ta liczy dzisiaj 320 osób w skali kraju.

Polskie pojazdy są w fatalnym stanie technicznym. Czy nie należy wprowadzić ich częstszych kontroli oraz większych kar za łamanie przepisów?
Paweł Usidus - Ujawnione w trakcie kontroli fakty upoważniają nas do prowadzenie działań legislacyjnych, takich jak homologacja pojazdów, wzmożony nadzór nad stacjami kontroli pojazdów oraz nad całym procesem szkolenia kierowców, w tym również pracy szkoleniowców, egzaminatorów oraz wyposażeniu technicznym ośrodków nauki jazdy. Z kontroli autokarów prowadzonych przez Inspekcję wynika, że stan techniczny autokarów poprawia się. Tylko 5-10 % w zależności od województwa, autokarów ma usterki techniczne, których stwierdzenie skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Większość naruszeń, za które karzemy dotyczy nieprzestrzegania czasu pracy kierowców, nadmiernej szybkości, a także złego oznakowania samych pojazdów. Najgorszą rzeczą jest przekraczanie prędkości. Nie dotyczy to tylko autokarów, ale przede wszystkim busów przewożących pasażerów. Rekordzista na trasie Warszawa - Lublin jechał z prędkością 170 km/h.

Czy kierowcy wyjeżdżający za granicę na trudne trasy potrzebują jakichś szczególnych pozwoleń i uprawnień? Czy muszą znać języki obce?
Paweł Usidus - Aż takich wymagań nie ma. Zostaną one zwiększone. Od 10 września 2008 r. osoby, które uzyskują uprawnienia do prowadzenia autobusów, będą musiały przejść dodatkowe szkolenie w zakresie wykonywania transportu drogowego oraz w zakresie przewozu osób w wymiarze 280 godzin. Będzie to szkolenie specjalistyczne, realizowane w ośrodku doskonalenia techniki jazdy w warunkach ekstremalnych.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
kierowca autobus prawo jazdy szkolenie przepisy zmiana transport drogowy Paweł Usidus bezpieczeństwo Ministerstwo Transportu uprawnienia przewóz osób nowe na 2008 drogowego od roku dla kierowców dotyczące autobusów autobusu prawa szkolenia kierowcow w pracy kierowcy zmiany w przepisach o ruchu praca kurs 10 września przewozu


Komentarze:

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2007-11-02 13:10 80.50.20.*]

   A może GiTD odpowie ile bedzie koształ ten 280 godzinny kurs. Według różnych wyliczeń od 14.000 do 30.000 zł. Kogo na to stac? Czy resort zna źrólo pokrycia kosztów tych szkoleń ?
   Czy dwudziestoparolatka w Polsce stac wyłożyc 20.000 na szkolenia ?
   Myślę,że zamiast kolejnych 300 kontrolerów, którzy i tak nic nie poprawią te pieniądze przeznaczyc na szkolenia. Conajmniej 1000 dobrze przeszkolonych nowych kierowców rocznie lub 300 kontrolerów. Ciekawe co wybiezrz rząd?   odpowiedz »

  • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

   [2007-11-02 14:52 83.7.180.*]

   Moze ktos zajmie sie zarobkami polskich kierowcow i wtedy nie bedzie trzeba wydwawc tyle kasy na prawo jazdy bo duzo szoferow wroci z anglii.Mieszkamy w Unii Europejskiej,a nasi koledzy na zachodzie zarabiaja duzo wiecej,a nie tak jak w polsce!!!!Jest w okolicach Krakow firma MAL-BUS gdzie kierowcy jazdza po 16-18 godz dziennie za 2 tys zl.Sam tam pracowalem i powiem ze ta firma powinna byc zamknieta jaki jej wlasciciele.Kierowcy jezdza na dwie zmiany ale tylko na tarczkach,w poludnie zmieniaja tacha na nowe i to jest druga zmiana???Pan M.twierdzi ze do 50 km czas pracy nie obowiazuje,jak dzwonilem do krakowskiego ITD zostalem splawiony.Kto ma kontrole nad takimi przewoznikami,kto broni naszych praw???Wielu kierowcow ucieklo do anglii i nikt nie narzeka.Kto sie w koncu tym wszystkim zajmie.Wozimy ludzi,towary nasza praca tez jest bardzo odpowiedzialna i stresujaca.Czy w Polskim Rzadzie pracuja same POLGLOWKI????My tez mamy rodziny idzieci i to trzeba zauwazyc!!!!!   odpowiedz »

  • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

   [2007-11-02 15:18 83.7.180.*]

   Ludzie!!!!Nie trzeba robic dodatkowych szkolen na kierowce autobusu,wystarczy ze polski rzad ustali minimalna stawke za kilometry i wzmorzy kontrole nad konkurecja zeby nie zanirzac tych stawek,wtedy nie bedzie nocnych przejazdow autobusami bo przewoznika lub biuro turystyczne bedzie stac na nocleg.Co komu pomorze szkolenie jak i tak bedzie zmeczony i nie wyspany.Druga sprawa to zatrzymac emigracje naszych kierowcow do anglii i innych krajow,a to mozliwe jest jedynie gdy przy 40 godz tygodniowo bedziemy zarabiac ok 1 tys.zł i to nie na dzialalnosci gospodarczej.A tak na marginesie-wazny temat DZIALALNOSC GOSPODARCZA-w zakresie USLUG KIEROWCY,lub PROWADZENIE POJAZDOW???Kiedy to sie skonczy???Wystawiam fakture na 5 tys zl.a mi z tego zostaje po oplatach tylko polowa,nie mam urlopu,nie moge isc do lekarza bo jak dostane chorobowe to tylko usiasc i zaplakac.MINISTROWIE TEGO KRAJU WESCIE SIE ZA ROBOTE I DBAJCIE O LUDZI KTORZY NA WAS PLACA PODATKI.   odpowiedz »

  • No dalej BETONY, do roboty. Jeszcze wiele zostało do zniszczenia. 

   [2007-11-02 11:19 83.21.27.*]

   Może od razu 1000 nowych etatów dla ITD., 5 letnie studia dla kandydatów na kierowców autobusowych z certyfikatem języka niemieckiego, francuskiego i angielskiego i minimalny wiek 35 lat.
   Co za choroba ogarnęła dziennikarzy i urzędników? Wszyscy mówią nie przesadzajcie, a oni swoje. W ciągu M I NI O N E G O T Y G O D N IA zginęło na polskich drogach ok. 200 ludzi. W autokarach przez ostatnie 10 L A T, może z 50 os.
   Lechu.   odpowiedz »

   • No dalej BETONY, do roboty. Jeszcze wiele zostało do zniszczenia. 

    [2007-11-02 13:41 89.76.14.*]

    A czy jest jakaś rada na porąbanych pryncypałów i dumping aby tylko złapać kurs ? Czy kierowcy z normalnych krajów unijnych i trzecich muszą tak zapieprzac jak polscy kierowcy za psie pieniądze. Tego wlodzrze tego kraju nie chca widzieć bo nie wygodne. Najprościej tworzyć glupie przepisy i funkcje dla kolesiów, a przedewszystkim nabijanie kasy PORD-om, WORD-om, MORD-om ty moim.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2007-11-05 15:11 83.24.145.*]

   To kolejne absurdy opisane przez Parkinsona. Niektóre pomysły urzędników są po prostu objawem urzędasowania. Ja mam 50 na karku i mogłoby mnie to nie obchodzić, ale obok takiego absurdu nie można przejść obojętnie. Mój kolega wiek 45 lat, od jakiegoś czasu nie może znaleźć pracy postanowił więc pójść do MZA. Samochodem jeździ tylko na wakacje bo miał blisko do pracy. Aż starch pomyśleć, jak będzie woził ludzi. Syn innego kolegi zaś, młody człowiek, od dwóch lat pracuje na dostawczym i zbiera sobie na kurs na autobusy, bo chce pracować w firmie turystycznej, czyżby teraz jego plany, człowieka rozważnego i sprytnego pokrzyżować miał jakiś urzędas? To ewidentne działanie na szkodę rynku pracy i działanie jakiegoś lobbyngu. Podwyższenie limitu wieku do 24 lat na kierowców autobusów to zły pomysł. W to miejsce należy co najwyżej poszerzyć zakres badań psychologicznych, aby eliminować wesołych Romków, jeśli jest obawa o nieodpowiedzialność kierowców. To przecież facet mający ponad 50 lat w Warszawie, w MZA przejechał z pełną premedytacją chłopaka, "bo go zdenerwował".   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-01-12 11:54 82.160.71.*]

   szkolenie to moze niezly pomysl ale za darmo niech to pokryje panstwo mniej itd mniej tych absurdalnych kontroli wzadnym panstwie europejskim nie ma tyle darmozjadow co unas.I.T.D.oni sami musza pojsc na szkolenie przeciez to dawni ormowcy milicjanci i znajomi tych z gory moj znajomy chcial sie tam dostac nie ma mowy a znajomy znajomego zaraz na drugi dzien byl przyjety nie bylo ich i bylo mniej wypadkow niz teraz kazdy kierowca nadgania czas pracy predkoscia i ztego sa te wypadki takiego barana co wymislil te przepisy dac na kierowce i niech jedzie z Przemysla do Gdanska ciekawe ile mu to zajmie jestem za zlikwidowaniem polowe tych instytucji niezgadzajmy sie na to aby dorabiali sie na naszych podatkach i ciezkiej pracy   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2008-05-13 20:59 83.7.96.*]

    Zgadzam się tu z kolegą, czym więcej tych chorych przepisów tym więcej jest wypatków na drogach. A I.T.D. to powini być opłacani przez ludzi co te bzdury wszystkie wymyslają.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-02-28 15:55 91.196.50.*]

   Kolejny debilizm!!! Krew mnie zalewa, kiedy czytam takie bzdety!!! Wszystkie urzędasy to niepełnosprytni obywatele UE! 280 godz kursu zapłaci przyszły kierowca (tak brzmi zapis w ustawie). A kursy okresowe (co 5 lat) może, ale nie musi - pracodawca!!! Najłatwiej jest ściągnąć pieniądze od dużych grup zawodowych! A może słyszeliście skąd nasz rząd wykołuje pieniądze na symulatory jazdy? A ile kosztuje tor jazdy do takiego szkolenia? Czy nasi urzędnicy mają jakiekolwiek pojęcie, że do jazdy "przegubem" potrzeba 40 metrowej szerokości maty poślizgowej (o długości nie wspominam)? Gdzie takie tory są budowane? Ile ich już jest? Szkoda się denerwować tymi kretyńskimi przepisami!!! Rządzą nami - normalnymi ludzmi NIEUDACZNICY!!! Nie zniżajmy się do ich poziomu i róbmy swoje najlepiej jak umiemy :)   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2008-05-04 16:32 78.148.64.*]

    masz racje kompletny debilizm ze strony urzedników!!! i to tylko w Polsce bo jestem kierowcom autobusu w szkocji tutaj tez robilem parawo jazy na autobus i tutaj nic nikogo nie obchodzi wystarczy widziec na oczy i miec prwko na auto i tyle!!!! nie robi sie jakis glupich przewóz ludzi!! bo i tak przy robienu prawka cos na ten temat jest. Wiec to w polsce robi sie z igly widly   odpowiedz »

    • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

     [2008-07-17 19:55 83.31.211.*]

     Masz rację. Jestem kierowcą autobusu i byłem na takim "szkoleniu" na przewóz osób. Prowadzący nie potrafił odpowiedzieć na proste pytania dotyczące czasu pracy, wyświetlił na rzutniku kilka zdjęć z wypadków i po szkoleniu. Następnie był test, wystarczyło zakreślić odpowiedzi które prowadzący wypisał na tablicy. Najważniejszym punktem szkolenia było zebranie od uczestników po 300zł i ewentualnie wystawienie im faktur!!   odpowiedz »

    • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

     [2008-08-04 13:50 89.151.30.*]

     Tak dokładnie jest! Przecież to jest kolejny wspaniały sposób na okradanie nas Polaków. Jak to jest że łupi się nas w biały dzień i to jeszcze w imię prawa? Ja rówież pracowałem w UK, ale na ciężarówce i również nikt ode mnie nie wymagał żadnego głupiego pozwolenia na przewóz osób. Liczyło się tylko prawo jazdy i doświadczenie oraz ilość punktó karnych. Ja naprawdę nie rozumiem! Czy to ma być sposób na ściagniecie Polaków do kraju? Przecież z tego co wiem to brakuje kierowców, więc od września będzie brakowało jeszcz więcej bo kogo bedzie stać na zapąłcenia np. 10 tyś zł?
     adam munk   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2009-02-26 19:19 83.3.181.*]

    Pomysłodawcy tych pasów startowych z przeszkodami za nasze pieniądze budują dla siebie zrobią chucznie,poświęcone otwarcie. W nagrodę dla siebie udowodnią ,, osobówką ,, że do się pokonać ten C U D. Bo my kierowcy jeżdżący autobusami, ciężarówkami w koleinach,
    przy drzewach, mijankach na styk lusterek jesteśmy cieniasami a może,który geniusz pokaże hamowanie na lodzie gdy z prawej drzewa i mijanie na styk.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-03-09 10:35 213.76.152.*]

   Smieszy mnie ta kontrol autobusów z zwłaszcza prywatnych przed dawną HKatowice większośc prywaciarzy jeżdzi bez zezwoleń a w razie zgłoszenia wszyscy z nich są informowani o nalocie policji i przed bramami na zakazach zatrzymywania pustki po odjeżdzie stoi ich 10 i co panowie inspektorzy na to dlaczego ja mam być uczciwy nie warto   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-04-24 10:09 83.18.13.*]

   i po co aż tyle godzin????? Lepiej niech przez 200 godzin robią nowe drogi a 80 godzin się szkolą to o wiele bardziej wzrośnie bezpieczeństwo, bo o to właśnie to chodzi   odpowiedz »

  • szkolenie kierowców kat.B 

   [2008-06-16 19:00 79.184.246.*]

   czy szkolenie kierowców kat.B bedzie prowadzone na innych markach samochodów???czy nadal fiat wiodącą marką???   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-07-14 19:15 89.77.226.*]

   koszmar !!! .....co to za przepis wszystko się zgadza ale mało kogo będzie stać na takie koszty wystarczy zapłacić za kurs na kat.D to jest już sporo a gdzie jeszcze kurs 280-godzinny .... osobiście popieram bezpieczeństwo ale dlaczego znowu za pieniądze tych biedniejszych bo kierowca który np. chce jeżdzić autobusem komunikacji miejskiej będzie musiał parę miesięcy jeżdzić żeby odrobić kurs na przewóz osób nim zacznie zarabiać na utrzymanie RODZINY!!! ZROZUMCIE TO TWARDOGłOWI !!!   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-07-09 23:26 83.29.20.*]

   z checia zrobie prawojazdy na ukrainie i tam terz zarejstruje swój autobus !!!   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-07-29 21:29 91.199.250.*]

   Ha ha ha ha ha bo tego inaczej nie można pomijam fakt już autokarów, busików i innych ciekawych pojazdów :) a mam pytanko do tego pana co udzielał ów tak ciekawych wypowiedzi. A mianowicie co panowie w końcu zrobicie w kierunku zapewnienia tych tzw. przerw w prowadzeniu autobusów miejskich???? czy zdajecie sobie sprawę jak tam są przerwy wykorzystywane lub czy są w ogóle wykorzystywane??? Jaki stan techniczny jest pojazdów???? Szczęście że nie jeżdżą one po za terenem zabudowanym na dwupasmówce w jednym kierunku bo ilość wypadków drastycznie by się zwiększyła. Zwróćcie swe łaskawe oko na ten środek transportu i bezpieczeństwo. A tak na marginesie rzadko kiedy przerwy wykorzystuje się w całości a godziny pisane w karcie traktujące wyjazd z krańca pętli nie gwarantuję wykorzystanie czasu przeznaczonego na wypoczynek.
   Pozdrawiam Krokodylki.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-08-23 15:36 83.3.243.*]

   Fajnie , robię kursy z Przemyśla do Szczecina gdy nie było tacho. ruszyłem i odpoczywałem wtedy gdy byłem zmęczony.Teraz odpoczynku pilnuje maszyna gdy przychodzi czas trzeba stanąć.Maszyna odpoczywa ja mógłbym jechać dalej ale muszę stac.Po PZYMUSOWEJ przerwie jadę i trudno gdy po jakimś czasie mam doła posowało by odpocząć ale maszyna odpoczęła ja wtedy byłem jeszcze wypoczęty i muszę jechać bo tarcza rysuje i wtedy są właśnie wypadki.Ile jest zdarzeń że kierowca nad ranem ma wypadek bo tak maszyna kazała w dzień wypadł sen a na noc jazda która kończy się nad ranem gdy się ma spać.Nie przekraczać 9 godzin jazdy ale w ciągu doby ALE w dowolnych godzinach godzinach. ,, stary mobil,,##   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2009-09-10 08:20 83.5.152.*]

    kolego! jeżeli masz chęć popracować bez odpoczynku,zapraszam do komunikacji miejskiej w warszawie.firma m.z.a. kiedy masz przerwę,nakazuje kierowcą kontrolę komory silnika bez odpowiednich przeszkoleń bhp i wypełnianie durnych tabel diagnostycznych.po wykonaniu tych czynności,jeżeli maszyna nie płonie z powodu stanu technicznego ruszasz w warszawską dżunglę.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-09-19 21:20 79.173.21.*]

   Sram na ten kraj.W innych krajach unii kierowcy nie przechodza zadnych szkolen i wszystko jest dobrze.A w polsce jak zwykle wymyslaja coraz to nowsze pomysly jak okradac obywateli.Przyczyna wielu wypadkow jest fatalny stan drog a nie brak odpowiednich szkolen.Banda darmozjadow i tyle.   odpowiedz »

  • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

   [2008-09-22 21:47 87.198.50.*]

   Chcę trochę tylko coś powiedzieć. Mieszkam i preacuję w Irlandii. I tu pojawiły się takie same przepisy co do szkoleń. I tez na 5 lat....ale szkolenie trwa tylko 35 godzin...   odpowiedz »

   • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

    [2009-06-03 20:14 89.100.254.*]

    Ja tez pracuje w Irlandii jako kierowca autokaru i nie przechodzilem zadnych kursow ani badan jak mnie przyjmowali,tylko chcieli zobaczyc prawko czy mam kat D skserowali sobie a na drugi dzien juz jezdzilem.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-09-23 13:58 83.238.57.*]

   ciekawe kto za takie szkolenie będzie płacił   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-09-23 21:13 80.51.92.*]

   uważam, że najważniejszą sprawą są drogi, ponieważ większość dróg jest za wąska i o nierównej nawierzchni. a mając dwa pasemka w jedną jak i w drugą stronę , znacznie uspokoi temat. Ponadto tzw. " spanie " jednego z kierowców podczas jazdy, to nonsens. Więcej przerw na noclegi i to zdecydowanie.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-10-01 15:18 92.42.112.*]

   Partia Oszustów to banda kretynów, tyle mam do POwiedzenia   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-10-04 12:24 83.27.171.*]

   A gdzie są takie ośrodki przprowadzające takie szkolenia w zakresie przewozu osób.Skoro kurs bedzie trwał 280 godzin to przeciez koszt tego szkolenia będzie ogromny,kogo będzie na to stać czy ktos o tym pomyślał   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2008-10-05 20:08 83.30.48.*]

    z tego co slyszalem to w Poznaniu bo tylko tam jest taki obiekt a co do kosztow to sam nie mam pjecia   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-10-21 19:31 77.46.11.*]

   Agdzie sa k....niby takie osrodki ktore szkola w zakresie przewozu osob?slyszalem ze tylko w poznaniu jest jeden taki osrodek.Kogo bedzie na to stac?ja mam do Poznania 500 km i mam tam jechac na 2 miesiace i chyba wynajac sobie stancje,i siedziec bez roboty.Mysle ze za jazde po naszych drogach juz powinni dawac takie kursy,bo to sa warunki ekstremalne.media naglosnily sprawe otym ,ze bylo pare wypadkow z udzialem autobusow,tylko ze nikt nie mowi ile osob codziennie ginie w samochodach osobowych.Banda oszustow i kretynow zrobili to aby tylko wyrwac kase od nas.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-11-13 09:40 82.160.49.*]

   walnijcie sie wszyscy w ŁEB to jest chore co wy wymyślacie .Kogo na to stac wywalić ok 10 tyś zl na bzdurne szkolenie.porąbany kraj   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-11-21 15:10 78.147.191.*]

   Udało mi sie zdać kat. D, ale niestety po 10 września. Sam nie wiem co teraz robić?!nie stać mnie na wydanie ok 10tys zł zeby pozniej zarabiac 2 tys na reke. Myśle o wyjezdzie za granice. Znam angielski....sam juz nie wiem co robić....zawsze pod góre:(   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-11-30 11:59 212.244.115.*]

   Idiotyzm !!!!! To jest chore !!! Zobaczymy później czy będzie miał kto jeździć !!! Skoro za kurs trzeba tyle zapłacić . Gdyby kierowcy zarabiali po 4 tysiące zł netto to by było ich stać na taki koszt kursu !!! PARANOJA !!!!!
   Jarek.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-11-30 12:01 212.244.115.*]

   Zwariowali !!!! Przecież nikogo nie będzie stać na zapłacenie 10 tys.za kurs !!!   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-12-22 20:14 79.163.49.*]

   IDIOTYZM IDIOTYZM i jeszcze raz idiotyzm. Mam propozycje zrobić kurs na posła czy tez ministra.(tylko dla osób które chcą pracować jako poseł bądź tez minister) cena 70tyś zł. 500h szkolenia i egzamin w języku chińskim. Jak oni nam wymyślają takie debilne ustawy to może by im tak coś wymyślił niech sami kasę z własnych kieszeni wyłożą a nie jak zawsze za wszystko płaci kierowca. Banda kretynów którzy nie potrafiąrealnie myśleć.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2008-12-28 14:30 89.75.77.*]

   280 godzin kursu w tym 30 godzin praktyki to znaczy że będziemy jeżdzić teoretyczni. Najważniejsze że kase z nas ściągną złdziej   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2008-12-28 16:44 89.151.30.*]

    Masz zupełna racje! Jak zwykle bywa w Polsce rozbój na prostej drodze i to w dodatku w imię prawa. No chyba, że ktoś albo jest tak niesamowicie głupi, w co aż trudno uwierzyć, albo robi to specjalnie aby rozłożyć polski transport. Przecież ską firmy będą miały nowych kierowców? Czy ten głupi Rząd myśli, że będą kolejki na ten kurs? Nie dość, że jest bardzo drogi, to jeszcze trzeba będzie jeździć miesiacami po wiele kilometrów dziennie i to tylko po to aby zarobić marne 1500 czy 2000 zł? Przeciueż ludzie będą mieli to w dupie.   odpowiedz »

  • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

   [2008-12-29 23:30 89.78.178.*]

   No cóż, jako długoletni instruktor, wykładowca na kursach prawa jazdy zastanawiam sie nad jednym. Co wiecej mozna przekazać kierowcom, którzy ukończyli kurs na prawo jazdy kat. D. Czego jeszcze taki kierowca nauczy się jadąc z instruktorem, ktory teoretycznie zawsze zareaguje na błąd kursanta - po co mysleć i uważać - zaiterweniuje instruktor !!
   I to jest ta paranoja, jeżeli kasa państwowa pusta, a przyspawani do Centrów egzaminacyjnych egzaminatorzy maja corez wieksze apetyty na apanaże rownoległe z emeryturami lub rentami.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2009-01-14 19:18 83.7.194.*]

   Jestem zawodowym kierowcą autobusu od 24 lat.Autokarami w turystyce międzynarodowej,jeżdżę 20 lat.Cała Europa.różne warunki drogowe.Muszę stwierdzić,że kurs dokształcający w moim przypadku-to haracz.z moim doświadczeniem i różnymi przeżytymi sytuacjami drogowymi,mogę spokojnie dokształcać szkoleniowców.   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2009-01-15 09:08 83.28.146.*]

    Wkradł się mały błąd.Pisałem na temat okresowych szkoleń.A tak nawiasem;obowiązkowe okresowe szkolenia należałoby się wprowadzić dla :WŁAŚCICIELI FIRM TRANSPORTOWYCH,WŁAŚCICIELI BIUR TURYSTYCZNYCH,PILOTÓW I PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH ORAZ WSZYSTKICH OSÓB ORGANIZUJĄCYCH PRZEWOZY OSÓB.Kierowcy w ich rękach są tylko narzędziami.O czasie przejazdów,trasach,kilometrach,wjazdach do miejsc zakazanych decydują w/w osoby.Różne,zmieniajace się ustawy nie docierają do tych osób.Szkolenia i uświadamianie,wypadki,naruszenia przepisów,następstwa i kary to jedyne co może poprawić stan bezpieczeństwa na drogach.I jeszcze co do wieku osób ubiegających się o prawo jazdy kat.D.Od 21 lat do 24 lat,osoby te powinny nabierać doświadczenia na krótkich,miejskich trasach.Wiek 24-ech lat i nabyte[małe doświadczenie ale już coś] powinno dać prawo do jazdy autokarami turystycznymi.A tak-21 czy 24 lata,ta osoba zasiadając za koło kierownicy autobusu posiada identyczne doświadczenie w prowadzeniu takimi pojazdami. Szkolenia ale przede wszystkim nabyte doświdczenie decyduje o losie podróżnych. Jacek.   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2009-01-17 14:37 85.134.146.*]

   no panowie latwiej chyba uzyskac licencje pilota,ja tez zdalem prawko po 10 wrzesnia na autobus,tylko uwazam ze jezeli wprowadzaja takie zmiany to te osoby ktore rozpoczely kurs na starych zasadach ,rownierz powinny go zakonczyc zaczolem kurs w marcu 2008 a egzamin mialem 22 wrzesnia,pare dni zabraklo,(pech)ale przesadzil z tymi przepisami,bo najpierw powinni przystosowac osrodki szkoleniowe a potem zmieniac ustawe,a nie od dupy strony uwarzam ze takich jak ja jest mnustwo nowych kierowcow,dodam jeszcze ze w innych krajach wystarcza tylko samo prawojazdy aby prowadzic autobus,bo sama nazwa wskazuje PRAWO JAZDY jezeli posiadam dana kategorie odbylismy kurs to znaczy ze mozemy prowadzic autobus,ale odpowiedz jest inna NACIAGANIE KASY tak samo bylo z akcyzami na samochody z zagranicy az ktos madry napisal do Trybunalu w Strssburgu,noi wyszlo szydlo z worka ze to wymysl polskich politykow,dojdzie do tego ze ludzi w polsce beda wozili RYKSIAZE Z HONKONGU   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2009-01-25 09:09 83.238.39.*]

    rozpocznałem kurs na D w marcu,wtedy była jeszcze cisza o zmianach w przepisach.Gdybym o tym wiedział to bym sie nie zdecydował.Jestem ciekawy czy nasz porombany rząd odda mi kase za prawko,bo narazie moge go używać jako podstawke pod piwo.W krajach unii są te kursy znacznie tańsze i trwają tydzień,a unas oczywiście odrazu z grubej rury.Jeżeli dadzą nam zarobki unijne a nie te ochłapy to się pomyśli.Narazie jest to okradanie ludzi i WIELKA GUPIZNA naszego KRETYŃSKIEGO rządu.   odpowiedz »

  • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

   [2009-01-22 20:20 213.238.79.*]

   Kolejny debilizm !Najlepsi ludzie na bruk ! Komunikacja (mpk,pks) na lopatki ! 24 latkowie beda klasc kolejne auta(Grenoble) a ludzie z doswiadczeniem (mam 52lata,24l.bez wypadk. jazdy autob. c. europa) nie potrzebni! Barany z ITS teoria to nie wszystko! Po tylu latach bezwypadkowej pracy,teraz szukaja k a s y !!!W tym kraju nie da sie zyc! Ale w jednosci sila! Mozemy wszyscy odpowiedziec! Brak slow. oszukany   odpowiedz »

   • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

    [2009-08-31 18:49 83.5.200.*]

    prawda,prawda.tylko wieloletnia praktyka powoduje że głowa kierowcy działa jak radar.   odpowiedz »

    • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

     [2009-09-09 12:59 83.29.130.*]

     Kierowca który zdjąl dach z autobusu na wiadukcie był starym szoferem!!!!! WIek nie ma tu znaczenia.   odpowiedz »

     • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

      [2009-09-10 07:19 83.5.152.*]

      mylisz się kolego.praktyka przychodzi z wiekiem.podejrzewam że kierowca który zwalił dach pod wiaduktem nie miał praktyki na autobusach wysoko pokładowych.pewnie byłe p.k.s   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2009-02-06 23:35 77.112.147.*]

   Tyle godzin powinno byc dla tych co robią prawo jazdy z kategori B na D a nie co kierowca zawodowy jeżdzi po Europie ileś lat i ma praktykę to powinien ten kurs zdac na starych zasadach a nie na nowych. A nie taki młody kierowca w wieku 21 lat jeżdzi na Europę z ludzmi minium od 25 lat zeby było można zdawac na kategorię D bo na ten kurs nie jest nikt w stanie tyle wyłożyc pieniążków a rzaden prywaciasz też tyle nie wyłoży pozdrawiam   odpowiedz »

  • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

   [2009-02-07 10:01 89.78.178.*]

   Na to wygląda, że jakis poseł PIS-owski ma jakąś sieć ośrodków nauki jazdy sowicie go opłacającą i forsuje glupi przepis ale po to żeby swoim donatorom napędzać kasiorę. Moze to być powiązany z PZMoTem, z LOKiem raczej nie bo to domenna komuchów, ale moga byc i prywatni, ktorzy poprzez posla dofinansowuja partię PIS.
   Skądś te skunksy muszą mieć kasiore na zjazdy, konferencje, zmiany image, spoty telewizyjne, awanturnictwo polityczne, z dotacji państwowych przy ich rozpustnym raczej sposobie życia nie starczyło by kasiory. Tylko te cymbały - ptasie móżdżki - nie rozumieja , że w ciągu 280 godzin nie ma czego uczyć kierowców, chyba że kodeksów drogowych obowiazujących we wszystkich krajach świata.   odpowiedz »

  • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

   [2009-03-05 15:46 84.10.77.*]

   dlamnie to wszystko jest chore ktos bardzo inteligentny najpierw wymyslił ustawe a pozniej zabrał sie za dostowywanie osrodków. skoro powstał osrodek w poznaniu to dlaczego nie zrobia tylko tam osrodka wordu zeby z całej polski jechali tam zdawac egzamin??tymbardziej jest dlamnie to pop....ne bo ja zaczełem kurs w 2007 roku zaczynałem jeszcze na starych zasadach wiuec czego mam zdawac to szkolenie na nowych a pozatym mam szkolenie na przewóz osób ale niedotyczy mnie to przez ta porabana ustawe a napewno nie pojade na kurs który kosztował by mnie ok 10-13tys zł liczac kurs dojazd zakwaterowanie i jedzenie . i co pozniej pojde do mpk za 1000 zł?? zgadzam sie z poprzednikami zeby posłom zrobic egzaminy na posłow !!   odpowiedz »

   • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

    [2009-03-05 17:34 79.78.92.*]

    Ja robilem prawko w poznaniu lecz niestety egzamin mialem po 10 wrzesnia. Dziwne jest to ze ludzie ktorzy zaczeli pozniej kurs lecz robili go z ramienia MPK Poznan mimo tego zakonczyli go przed 10 wrzesnia(egzamin takze przed tym terminem),...oczywiscie bylo tak ze pan dyrektor mpka spotkal sie przy wodce i zakasce z panem dyrektorem wordu i ustalili wspolny termin.Nie wiem tego na pewno i to są moje domysły, ale budzi to moje podejrzenia i frustracje. Dzieki takim zabiegom ja musialem zdawac egzamin po 10 wrzesnia...
    Niewazne,...postanowilem wyjechac do Wielkiej Brytanii i teraz pracuje jako kierowca Autobusu BEZ ZADNYCH DODATKOWYCH KURSOW, ktore bylyby niezbedne do pracy...o czym to swiadczy?
    Mam pewne podejrzenia ze wprowadzajac takie wymogi w polsce zaistniala dokladnie taka sama sytuacja jaka miala miejsce w opisanym przeze mnie przypadku na poczatku. W poznaniu jest taki osrodek ktory za ok 10tys zl przeprowadza te kursy,...a kto jest jego wlascicielem,...znany lobbysta (ten od rajdow i mercedesa),...to takze moje domysly, ale to wlasnie on na tym najwiecej zyska,..bo jest monopolistą.Oczywiscie przeslanki naszych zajebistych poslow sa szlachetne,...ale mimo wszystko pozostaje niesmak.
    Jest jeden plus ktory da sie zauwazyc,...bo skoro dostep do zawodu jest teraz bardzo utrudniony,..to byc moze zarobki wzrosną...
    dla porownania; ja zarabiam teraz jako kierowca Londyskiego autobusu ok 12 tys zl na reke miesiecznie,...dzieki naszym zajebistym polityką zdecydowalem sie wyjechac i nie zaluje,....nie ma tego zlego co na dobre nie wyjdzie....peace
    lukas   odpowiedz »

   • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

    [2009-03-05 17:35 79.78.92.*]

    Ja robilem prawko w poznaniu lecz niestety egzamin mialem po 10 wrzesnia. Dziwne jest to ze ludzie ktorzy zaczeli pozniej kurs lecz robili go z ramienia MPK Poznan mimo tego zakonczyli go przed 10 wrzesnia(egzamin takze przed tym terminem),...oczywiscie bylo tak ze pan dyrektor mpka spotkal sie przy wodce i zakasce z panem dyrektorem wordu i ustalili wspolny termin.Nie wiem tego na pewno i to są moje domysły, ale budzi to moje podejrzenia i frustracje. Dzieki takim zabiegom ja musialem zdawac egzamin po 10 wrzesnia...
    Niewazne,...postanowilem wyjechac do Wielkiej Brytanii i teraz pracuje jako kierowca Autobusu BEZ ZADNYCH DODATKOWYCH KURSOW, ktore bylyby niezbedne do pracy...o czym to swiadczy?
    Mam pewne podejrzenia ze wprowadzajac takie wymogi w polsce zaistniala dokladnie taka sama sytuacja jaka miala miejsce w opisanym przeze mnie przypadku na poczatku. W poznaniu jest taki osrodek ktory za ok 10tys zl przeprowadza te kursy,...a kto jest jego wlascicielem,...znany lobbysta (ten od rajdow i mercedesa),...to takze moje domysly, ale to wlasnie on na tym najwiecej zyska,..bo jest monopolistą.Oczywiscie przeslanki naszych zajebistych poslow sa szlachetne,...ale mimo wszystko pozostaje niesmak.
    Jest jeden plus ktory da sie zauwazyc,...bo skoro dostep do zawodu jest teraz bardzo utrudniony,..to byc moze zarobki wzrosną...
    dla porownania; ja zarabiam teraz jako kierowca Londyskiego autobusu ok 12 tys zl na reke miesiecznie,...dzieki naszym zajebistym polityką zdecydowalem sie wyjechac i nie zaluje,....nie ma tego zlego co na dobre nie wyjdzie....peace
    lukas   odpowiedz »

    • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

     [2009-06-02 17:47 83.16.145.*]

     Chodzi głownie od wyrwania pieniędzy od kierowców dlatego te kursy i zapewne te wyciągnięte w kryzysie pieniądze od tysięcy kierowców zasilą kasy ośrodków szkolenia kierowców i po części kasę państwa .Moim zdaniem prawo nie powinno działać wstecz i kierowcy już pracujący a szczególnie starzy kierowcy muszą zrobić kurs mając ostatnie lata pracy czy miesiące do emerytury to jest jakiś absurd . Nawet nieuszanowane są badania lekarskie i orzeczenie już zrobione i ważne do np.2012 roku i trzeba robić ponownie to chory system i głupota decydentów a nie ma pewności ,że jakiś idiota z uni powie ,że te kursy za kilka lat są nie prawidłowe i trzeba robić nowe kursy .   odpowiedz »

     • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

      [2009-06-02 17:50 83.16.145.*]

      Chcieliście PO - to macie co chcieliście !   odpowiedz »

      • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

       [2009-06-02 18:03 83.16.145.*]

       Tusk i sejm - są wspaniali ,dobrzy i jak myślę premier przerwie w kraju tę falę absurdów oraz w kryzysie światowym nie będzie wyrywał kasy z naszego lub zakładowego portfela a szczególnie od mniej zamożnego kierowcy polskiego .   odpowiedz »

       • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

        [2009-06-02 18:25 83.16.145.*]

        Uważam ,że ogólnokrajowa manifestacja niezadowolenia z powodu urzędniczych i decydenckich decyzji przydałaby się ale ktoś wprowadzając takie przepisy przewidział ,że większość będzie się godzić na to i zrobi potulnie kursy i wniesie stosowne opłaty a my pisząc możemy sobie tylko pogadać. Mam nadzieję ,że nie będą ściągać zagranicznych kierowców ze wschodu gdy nas będzie za mało , bo ich też nie będzie stać na takie wymogi finansowo kursowe a kierowcy za Odry pracą u nas nie będą zainteresowani chyba , że są sado -macho tzn. lubią umartwiać się za niskie płace.   odpowiedz »

  • Nowe przepisy dotyczące kierowców autobusów będą obowiązywać 

   [2009-03-05 13:38 83.5.112.*]

   cały czas tylko podnoszą wiek a czy ktoś pomyslał zeby zakazac jezdzic starym dziadkom którzy juz ledwo widzą i dalej jezdzą autobusami az strach wsiadac do takiego
   moim zdaniem po 60-ciu latach powinien byc juz zakaz prowadzenia autobusów tak jak jest to w niektórych krajach uni   odpowiedz »

  • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

   [2009-11-29 12:04 91.150.223.*]

   Panowie kierowcy, jezeli chodzi o to szkolenie na przewóz osób i rzeczy to nie kosztuje ono tyle ile tutaj piszą, wystarczy wejść na ośrodki w poznaniu i wrocławiu i się dowiemy, kosztuje sam kurs ok 6500zł, 280 godzin trwa, czyli trzeba by przeznaczyć ok pół roku żeby to zdać, ja jeszcze osobiście nie słyszałem żeby to ktoś przeszedł, w ogóle żeby się ktoś zdecydował, problem jest taki, że to zostało wprowadzone przez nas rząd bo troche UE tego wymaga ale znowu nie musieli tak przesadzić polscy posłowie, w Anglii, Niemczech też to jest ale troszke prościej to wygląda, szybciej się robi i nie kosztuje tak dużo, kosztuje adekwatnie do zarobków kierowcó autobusów, w Polsce żeby zrobić prawo jazdy kat D i uprawnienia na przewóz osób, badania psychotechniczne, lekarskie trzeba wydać ok 10.000zł jakl się zda wszystko za pierwszym razem, to jest za dużo to zarobków kierowców autobusów, identycznie jest z kierowcami cieżarówek i uprawnieniami na przewóz rzeczy. Problem jest taki, że to wcale nie zwiększy bezpieczeństwa, niczego lepszego Cie nie nauczą, nauczą cię wychodzić z poślizgów autobusem, jazdy w ekstremalnych warukach, słyszał ktoś żeby ktoś wyprowadził autobus z poślizgu, można co najwyżej do niego nie doprowadzić poprzez dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków atmosferycznych, dobrze jest że od 24 lat można zdawać kat D, ja mam wprawdze 23 lata i mam już wszystkie kategorie od 2 lat ale jestem za tym żeby od 24 lat kat D, bo młodzi robią zbyt poważne błędy nie przez nie umiejętności ale tylko i wyłącznie prędkość, niech się wyszaleją do 24 lata osobowym. Kwestia kilku lat i zmienią ten kurs uprawnienia na przewóz osób i rzeczy ponieważ zacznie brakować w Polsce kierowców, zrobi się okropny problem, a kierowcy którzy już nimi są będą zarabiać duże pieniądze bo nie będzie komu jeździć. Emeryci kierowcy odchodzą a młodych nie przybywa, narazie jeszcze emeryci sobie dorabiają ale oni też wkońcu nie będą mogli i zrobi się duży problem. Pozdrawiam wszystkich kierowców autobusów!!   odpowiedz »

   • Kierowcy autokarowi będą szkoleni 280-godzin 

    [2010-03-11 09:30 83.15.208.*]

    Witam, własnie czytam sobie te wszystkie wpisy.... planuję właśnie zrobić szkolenie dla kierowców z kat. D w większej części dofinansowane z UE. Wprowadzili nowe zasady - niech płacą:) Tylko warunek musi być też spełniony - 3 dni teorii. I tak właśnie praktycy - po co? Skoro zaplanuję 3 dniowe praktyczne zajęcia z symulatorami niebezpieczeństw, łącznie z p.poż. i ewakuacją ... to może podpowiecie co w ciągu kolejnych dni? Przecież nie będę wpisywać zarządzanie stresem.... a może? Oczywiście , żeby gromy się nie posypały - zaświadczenia będą w języku polskim i angielskim, do tego BHP okresowe, no i dla kierowców z woj. dolnośląskiego . Może pomożecie?????   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję