TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Sezon turystyczny w Grecji dłuższy niż zwykle

Kolejny sezon turystyczny przechodzi do historii. Czy jego końcówka była udana dla biur podróży? Które kierunki cieszą się największą popularnością?


W trzecim pełnym tygodniu września sprzedaż wycieczek w systemie MerlinX wykazała kolejny wzrost, tym razem podobnie jak w poprzednim raporcie o ponad 16 procent, a imprez lotniczych o 15 procent. Duży popyt na wycieczki po zakończeniu głównego sezonu spowodował nawet wydłużenie programów czarterowych, w tym na popularnych w tym roku kierunkach greckich, gdzie niektórzy wiodący na tamtejszych kierunkach touroperatorzy, w tym Grecos Holiday, przedłużyli kalendarz rejsów czarterowych o 2 tygodnie, czyli praktycznie do ostatnich dni października. Tak długiego sezonu turystycznych wyjazdów do tego kraju jeszcze nie było.

Zdaniem Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata, duży posezonowy popyt na zagraniczne wycieczki może mieć związek z kilkoma czynnikami, w tym z odłożonym popytem z racji wielkich imprez sportowych, które spowodowały przeniesienie wyjazdów przez niektóre osoby z okresu przed głównym sezonem na okres po jego zakończeniu. Innym powodem może być rosnący poziom optymizmu konsumenckiego wynikający praktycznie ze wszystkich badań w tej sferze. Zgodnie z publikowanymi w zeszłym tygodniu wynikami systematycznych badań TNS Polska w zakresie wskaźnika TNS Consumer Index za wrzesień, okazał się on rekordowo pozytywny i osiągnął najwyższy poziom od września 2008 roku, a zatem od początku światowego kryzysu finansowego zapoczątkowanego upadkiem znanego banku inwestycyjnego Lehmann Brothers.

Kolejny sezon turystyki wyjazdowej powoli zmierza do końca, a w ostatnich tygodniach sytuacja w zakresie liczby sprzedanych wycieczek dość systematycznie ulega poprawie. Skala wakacyjnych wzrostów sprzedaży w biurach podróży nie jest jednak na tyle duża, by całkowicie wyrównać jej ubytki z pierwszej części sezonu i w rezultacie lotnicza turystyka czarterowa wykaże jednak najprawdopodobniej niewielki spadek, który po doliczeniu imprez autokarowych jeszcze się nieco zmniejszy.

Jak przekonują analitycy Instytutu Traveldata, ogólny tegoroczny wzrost lotniczej turystyki wyjazdowej Polaków jest skutkiem jej wsparcia solidnym wzrostem w segmencie wyjazdów turystycznych organizowanych samodzielnie w oparciu o ofertę LCC, którego dynamika szacowana jest na ponad 35 procent.

W analizie przygotowanej przez Traveldata, porównania bazują na cenach dla okresu 03-09 października 2016 roku zebranych w dniu 30 września. Ponieważ imprezy z wylotami w tym terminie są już bardzo późnymi imprezami last minute, (3-9 dni przed datą rozpoczęcia imprezy) dlatego dużo większa niż zwykle zmienność cen w tym okresie i istotnie ograniczony wybór ofert w biurach podróży mają już znaczący wpływ na adekwatność pomiaru. Kolejną sprawą ważną w tej kwestii jest to, że badanie cen obejmuje okres posezonowy co powoduje, że ogólny ich poziom jest generalnie niższy niż w sierpniu, ale nadal odnoszony jest on do tego samego okresu z poprzedniego roku, a zatem porównywalność cen zostaje zachowana.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 03-09 października, średnie ceny spadły o 15 złotych (poprzednio spadły o 4 złote). Największe spadki odnotowano na wyspie Lanzarote - o 617 złotych oraz w Marsa Alam i na Fuerteventurze - o 438 i 337 złotych. Z kolei największe wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Chalkidiki - o 790 złotych oraz na Krecie i Tureckiej Riwierze - o odpowiednio 235 i 161 złotych .





Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku ( na okres 03-09 października) wskazuje, że w odróżnieniu od większości poprzednich tygodni ukształtowały się one poniżej poziomu ubiegłorocznego i były od niego niższe o 33 złote.





Spośród dużych kierunków kierunkiem, który konsekwentnie wykazuje największą zwyżkę cen rok do roku pozostaje Grecja droższa teraz niż przed rokiem o średnio 113 złotych, a z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują obecnie Korfu i Rodos - o 360 i 353 złote, a najbardziej przeceniona jest wyspa Kos - o średnio 623 złote.

Dość niespodziewanie kolejną pozycję w zestawieniu kierunków na których ceny wobec zeszłego sezonu były wyższe niż przed rokiem zajęła Turcja, gdzie ceny wzrosły o średnio 80 złotych z tym, że dotyczy to obecnie jedynie ofert na Turecką Riwierę, gdyż Turcja Egejska nie jest już praktycznie oferowana. Turcja była w badanym okresie z reguły znacznie tańsza niż w poprzednim sezonie.

Kierunek ten w ostatnich tygodniach zaczął sprzedawać się nieco lepiej gdyż - tak jak zaznaczaliśmy kilkakrotnie już wcześniej - na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa (począwszy od sierpnia), zaczęła prawdopodobnie wpływać nowa sytuacja powstała nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Całkiem możliwe, że generuje ona przekonanie o wyższym stopniu kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju i w konsekwencji może wśród turystów wywoływać spadek poczucia zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi. Podobną pozytywną rolę może pełnić też przywrócenie czarterowego ruchu turystycznego Rosjan do Turcji.

Kierunkiem o niższych średnich cenach wycieczek wobec ubiegłego roku są Wyspy Kanaryjskie, gdzie obniżyły się one poniżej poziomu zeszłorocznego o 184 złote. Największe zniżki wykazują - podobnie jak przed tygodniem - Gran Canaria i Fuerteventura o średnio 502 i 191 złotych, a jedyny nieznaczny wzrost cen wobec ubiegłego sezonu odnotowano na Lanzarote - o 6 złotych.

Największe zniżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny spadły poniżej poziomów z sezonu 2015 aż o 406 złotych. Jeszcze wcześniej pewien wpływ na kształtowanie się cen wywarła marcowa 13-procentowa dewaluacja egipskiego funta, po której przebywały one przez dłuższy na tym kierunku poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. Przypominamy ten przypadek po raz kolejny, gdyż w ostatnim okresie coraz bardziej prawdopodobna staje się powtórna dewaluacja egipskiej waluty - być może jeszcze w okresie sprzedaży first minute , która powinna po raz kolejny otworzyć możliwości obniżek cen , co zapewne doprowadzi do poprawy konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Najgłębsze przeceny wobec ubiegłego roku wystąpiły na Synaju - o średnio 710 złotych, a najmniejsze w Marsa Alam - o średnio 252 złote.

W październiku nie była już sprzedawana Bułgaria wobec czego nie występuje w zestawieniu. Z mniejszych kierunków - podobnie jak miało to miejsce przed tygodniem - droższe niż przed rokiem były Cypr Tunezja i Maroko - o 463, 228, 139 złotych, a zniżki cen odnotowała Majorka - o 198 złotych.

Średni poziom cen wycieczek przebywa zwykle nieco powyżej poziomów sprzed roku, a taką sytuację mamy już (z wyjątkiem tego i jeszcze jednego tygodnia) od ponad dwóch miesięcy. Na poprawę popytu w końcowym okresie sezonu wpłynęło kilka przyczyn w tym coraz wyższy poziom optymizmu konsumenckiego i przełożenie części popytu przez osoby zainteresowane wydarzeniami sportowymi np. mistrzostwami EURO 2016 i/lub Igrzyskami w Rio de Janeiro z okresu późnej wiosny i wakacji na okres powakacyjny.

Ceny rejsów na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair z wylotami w okresie 03-09 października w ostatnim tygodniu bardzo istotnie wzrosły, a mianowicie o średnio 606 złotych do 1432 złotych, a zatem aż o ponad 73 procent i osiągnęły tym samym historycznie wysoki poziom. O nieco mniejszą kwotę wzrosły ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie - o 475 złotych do 1689 złotych, a w większym stopniu na pozostałych kierunkach, na których wzrosły o 650 złote do poziomu 1370 złotych. W minionym tygodniu najbardziej zdrożały rejsy z Krakowa na Sycylię - o 1253 złote i z Warszawy do Alicante - o 1197 złotych, a obniżek cen rejsów nie zanotowano.

Średnie ceny przelotów w liniach Wizzair w tym samym okresie również zanotowały wzrost o 176 złotych do 1066 złotych, a w największym stopniu zwyżkowały ceny przelotów z Katowic do Barcelony - o 650 złotych, a spadły cen rejsów z Warszawy do Lizbony - o 20 złotych.

W relacji z cenami przelotów sprzed roku były one w ostatnim tygodniu na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair także zdecydowanie wyższe, a mianowicie o 412 złotych. Największe zwyżki wykazały ceny rejsów z Krakowa na Sycylię i na Maltę- o 1335 i 776 złotych oraz z Warszawy do Alicante - o 657 złotych, a jedyne zniżki z Warszawy do Aten - o 188 złotych.

Ceny rejsów w liniach Wizzair również były wyższe niż przed rokiem, a mianowicie o średnio 127 złotych, a największa różnica in plus wystąpiła na połączeniu z Katowic na Cypr - o 735 złotych, a in minus na rejsach z Warszawy do Alicante - o 450 złotych.

W tanich liniach lotniczych na kierunkach turystycznych nadal utrzymują się bardzo duże wskaźniki wypełnienia miejsc w samolotach, a ceny przelotów stały się w ostatnim tygodniu, czyli de facto już u schyłku sezonu, historycznie rekordowo wysokie. Sytuacja taka jest o tyle ciekawa i niezwykła, że ich poziom pozostaje znacznie powyżej cen przelotów czarterowych na te same kierunki oferowanych przez biura podróży. Na kierunkach kanaryjskich ceny czarterów były (30 września) były niższe od cen w LCC o 51 procent, ceny na pozostałych kierunkach hiszpańskich o 52 procent, a na kierunkach greckich o ponad 40 procent. W kategoriach bezwzględnych roznice te wynosiły najczęściej 600-900 złotych. Jest wysoce prawdopodobne, że kluczową rolę w takiej dość niezwykłej sytuacji gra niedostateczne rozeznanie w aktualnie panującej sytuacji cenowej osób samodzielnie organizujących wyjazdy, zwłaszcza w okresie last minute, w którym zmienność cen przelotów jest szczególnie wysoka.

Z raportem Traveldata można zapoznać się poniżej.

Możesz także pobrać plik: turinfo_20161003_wczasopediapartner20161003media.pdf




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
sezon turystyczny Grecja biuro podróży wyjazdy turyści analiza Egipt touroperator organizator turystyki




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję