Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki / Ole Travel Wrocław
- Specjalista ds.sprzedaży turystyki Aktywnej-...
- Pilot - Włochy
- Doradca Klienta
- Specjalista ds. turystyki - Salon firmowy Coral...
- Pilot wycieczki do Trójmiasta 16 - 18.06.2025
- Pilot do Saksonii 19-22.06.2025
- Biuro podróży zatrudni do salonu sprzedaży...
- Specjalista ds. turystyki przyjazdowej
- Pilotaż Ryga, Tallin, Sztokholm, Helsinki,


Zobacz także
Na co zwrócić uwagę wybierając polisę turystyczną w 2024?
Karta pokładowa może wystarczyć do wykazania potwierdzonej rezerwacji na lot
ECTAA: Projekt reformy dyrektywy turystycznej oderwany od rzeczywistości
WTTC: Turyści mówią o zrównoważonej turystyce, ale co wybierają?
Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu w Unii Europejskiej. Sprawdź!
Na co zwracać uwagę zawierając umowę leasingu?
Leasing jest dość często stosowaną formą powiększania floty przez przewoźników autobusowych. Ci, którzy z różnych powodów nie dysponują środkami wystarczającymi na zakup autobusów, często decydują się na tę formę finansowania.
Są jednak sytuacje, w których leasing może przysporzyć problemów prawnych przedsiębiorcy. Wystarczy niewielkie niedopatrzenie, aby sprawa skończyła się przed sądem. Czasem, chcąc uprościć formalności, przedsiębiorca może zdecydować się na podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego w momencie podpisania umowy, a przed wydaniem pojazdu.
O możliwych konsekwencjach takiego postępowania pisze adwokat Gabriela Dąbrowska z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Zapraszamy do lektury.
Powszechną praktyką jest podpisywanie protokołu zdawczo-odbiorczego w momencie zawarcia umowy leasingu, gdy jej przedmiot nie został jeszcze wydany. Takie postępowanie przedstawicieli handlowych może być przyczyną wielu problemów, również natury prawno karnej zarówno dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Podpisanie protokołu stanowi niejako poświadczenie nieprawdy oraz tworzy problem z identyfikacją przedmiotu leasingu - często okazuje się, że jest to zamierzone, a leasingodawca ponosi konsekwencje w postaci niespłacanych rat leasingu. Z kolei gdy organy ścigania ustalą, że leasingobiorca, dostawca przedmiotu leasingu czy przedstawiciel handlowy jest odpowiedzialny za działanie na szkodę leasingodawcy, zostaje on zobowiązany do pokrycia powstałej straty.
Leasingodawca, który posiada protokół zdawczo-odbiorczy - po zawarciu umowy leasingu oraz uregulowaniu zobowiązań wobec dostawcy zamówienia - ma prawo żądać od leasingobiorcy zapłaty rat zgodnie z harmonogramem. Natomiast obowiązkiem leasingobiorcy jest zapłata tych rat. Na tym etapie obowiązywania umowy wszystko jest w porządku, nawet w sytuacji, gdy przedmiot leasingu został dostarczony później, a przedstawiciel handlowy leasingodawcy nie był obecny przy fizycznym jego przekazaniu.
Jednak, jakie mogą być konsekwencje podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego w momencie zawarcia umowy leasingu, gdy jej przedmiot nie został jeszcze wydany?
- przede wszystkim może różnić się parametrami i właściwościami, w tym numerem seryjnym, więc stanowi - w świetle prawa cywilnego - inny przedmiot, niż wynika z umowy, mimo że odpowiada on zamówieniu.
- w momencie wypowiedzenia leasingu i konieczności odbioru przedmiotu leasingobiorcy leasingodawca nie będzie mógł odebrać czy też odzyskać kwoty, jaka została za niego zapłacona - bez oświadczenia dostawcy wskazującego na prawidłowy numer seryjny czy fabryczny sprzętu leasingodawca nie ma tytułu prawnego do niego.
- leasingodawca poniesie straty z tytułu niezaspokojonego zadłużenia wynikającego z rozliczenia umowy leasingu - nierzadko okazuje się, że leasingodawcy zostają pokrzywdzeni na kwotę co najmniej 100 tys. zł.
W sytuacjach wskazujących na celowe działania na niekorzyść leasingodawcy, gdy sprzęt, który parametrami lub właściwościami nie odpowiada zamówionemu przedmiotowi leasingu:
- leasingodawca może odstąpić od umowy z dostawcą - jeżeli różnicę pomiędzy zamówionym i dostarczonym sprzętem niezwłocznie dostrzeże leasingobiorca.
- konieczne staje się złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa, w którym czynny udział brał dostawca, przedstawiciel handlowy leasingodawcy czy leasingobiorca. To działanie zainicjuje postępowanie przygotowawcze, w którego toku możliwe będzie wyjaśnienie czy zamówiony jako przedmiot leasingu sprzęt istniał, czy znajdował się w posiadaniu dostawcy, jaką przedstawiał wartość oraz jaka jest wartość dostarczonego sprzętu oraz kto ponosi odpowiedzialność za doprowadzenie leasingodawcy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
Niestety należy mieć na względzie, że nie zawsze Prokuraturze i Policji udaje się dotrzeć do dostawcy przedmiotu leasingu. Nie zawsze też dostawcy posiadają majątek, z którego można wyegzekwować należność zasądzoną wyrokiem. Warto podkreślić, że wszystkich wymienionych komplikacji można uniknąć zobowiązując przedstawicieli handlowych do wypełniania i podpisywania protokołów zdawczo-odbiorczych dopiero przy dostawie przedmiotu leasingu do leasingobiorcy, podczas którego będą oni obecni.
Komentarze
Tagi:
Dział prawo i podatki:
Karta pokładowa może wystarczyć do wykazania potwierdzonej rezerwacji na
Można ubiegać się o autoryzację wjazdu do Wielkiej
Unijna weryfikacja podróżnych coraz
ECTAA: Projekt reformy dyrektywy turystycznej oderwany od
Dział aktualności dnia:
Karta pokładowa może wystarczyć do wykazania potwierdzonej rezerwacji na
Jak sobie ułatwić komunikację z
Starsze aktualności:
Polska destynacją dla
Decyzja o pomocy dla Condora
ITAKA kończy współpracę z największym
Odczuwalny wzrost cen na
Igrzyska stworzą dodatkowy rynek najmu
KE wydaje zgodę na dofinansowanie narodowego
Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w
ECTAA wybrała preferowany kierunek podróży na 2025
eSky reklamuje się, że taniej niż u
Przewodnik Michelin - więcej lokali z
Majówka rozpoczęta - czy sprawdzą się
TPN zamyka szlaki dla narciarzy
Nicolas Sarkozy został szefem działu w AccorHotels
MSW Bułgarii zaostrza procedury bezpieczeństwa na lotniskach
W UE wzrasta liczba podróżujących liniami lotniczymi
Niewielu widzów oglądało Piekielny Hotel
Krakowscy restauratorzy protestują
Pociągi na trasie Kraków-Tarnów pojadą szybciej?
Spadają cen przelotów w tanich liniach na kierunkach turystycznych
Przewoźnik lotniczy rozszerza flotę samolotów
LOT nie osiągnie zysku na koniec roku
KLM zainaugurował rejsy do Krakowa
Europejskie convention bureaus spotkają się w Warszawie