TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Jak sprawić żeby otwarcie hotelu stało się sukcesem?

W Polsce powstaje coraz więcej hoteli. Zarządzający nowo otwartymi obiektami chcą się godnie przywitać z potencjalnymi klientami, dlatego coraz częściej decydują się na zorganizowanie uroczystości z okazji rozpoczęcia swojego działania.


Taka uroczystość powinna mieć odpowiednią oprawę i powinna dać wszystkim w niej uczestniczącym do zrozumienia, że nowo otwarty hotel będzie świadczył usługi na wysokim poziomie. Na co należy zwracać uwagę przy organizacji takiej imprezy? O to zapytaliśmy przedstawicieli kilku sieci hotelowych.

Tworząc nowy hotel należy mieć sprecyzowany obraz jego działalności, tego jakich gości chcemy przyciągać. Istotne jest tworzenie jednolitego przekazu adresowanego do grupy będącej naszym targetem. "Wydaje mi się, że organizując tego typu imprezę należy szczególnie zwrócić uwagę na to, aby to wydarzenie było spójne z miejscem, w jakim się odbywa. Każdy hotel powinien mieć swój unikatowy charakter, niepozbawione są go również hotele sieciowe. Dlatego przy uroczystym otwarciu warto sobie właśnie zadać takie pytanie: jaki ma być ten hotel? Atrakcje, gwiazdy czy oprawę należy dopasować do odpowiedzi, która zadecyduje o naszych działaniach nie tylko w przypadku tej jednej imprezy" - pisze dyrektor sieci Best Western w Polsce Gheorghe Marian Cristescu.

"Organizując inaugurację hotelu trzeba dokładnie przemyśleć, jakie atrakcje możemy zaproponować naszym gościom tak, by z jednej strony wyeksponować wartości firmy, a jednocześnie w nieszablonowy i ciekawy sposób zaprezentować udogodnienia i największe zalety nowo otwartego obiektu. Warunkiem sukcesu jest więc wybór koncepcji lub motywu przewodniego, o którym zaproszeni goście mówić będą jeszcze długo po zakończeniu imprezy" - dodaje prezes B&B Hotels Polska Beatrice Bouchet.

Hotelarze zwracają uwagę na to, że promocja nowych obiektów ma swoją specyfikę i bywa wyzwaniem. "Tak jak każdy nowy produkt, który pojawia się na rynku, tak każda nowa inwestycja hotelowa wymaga promocji. W przypadku hotelu trudność jest podwójna, bowiem oprócz oczywistych walorów i udogodnień danego - w naszym przypadku czterogwiazdkowego obiektu, promujemy również atmosferę miejsca. A ta może być dla klienta decydująca, jeśli ma do wyboru kilka hoteli podobnej klasy" - zauważa wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy sieci Hotele Diament S.A. Andrzej Kłapyta.

Z działalnością hotelarską, nierozerwalnie związana jest działalność gastronomiczna. Trudno wyobrazić sobie dobry hotel bez restauracji. Część obiektów stawia na promocję kuchni regionalnej, inni preferują znane i lubiane na całym świecie dania kuchni międzynarodowej. W każdym razie, w trakcie uroczystości otwarcia znajdzie się pole do popisu dla szefa hotelowej restauracji. "Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni dobór menu. Najlepiej, aby stworzył je szef hotelowej kuchni. To powinna być jego wizytówka, najwyższy wyraz jego kunsztu. Ale równocześnie nie można zapominać, że gość powinien być zadowolony z każdej wizyty w hotelowej restauracji, a nie tylko z wydarzeń specjalnych. Dlatego catering na otwarciu powinien być swoistą zapowiedzią smaków, jakie na co dzień również znajdziemy w hotelu" - komentuje Gheorghe Marian Cristescu.

Warto również zwrócić uwagę na dobór dnia, w którym odbędzie się impreza. "Musimy pamiętać, aby planować wydarzenie w najlepszym czasie z punktu widzenia gościa, a nie hotelu. Środek tygodnia lub niedzielne popołudnie nie będzie w tym przypadku trafione. W pamięci należy mieć także kalendarz innych wydarzeń w mieście lub regionie" - zaznacza Andrzej Kłapyta. Rzeczywiście zaplanowanie ceremonii w dzień, w którym odbywa się jakaś inna przyciągająca uwagę impreza (np. sportowa, kulturalna czy gastronomiczna) może odbić się na frekwencji na naszej imprezie, a także przełożyć się na mniejsze lub większe zainteresowanie ze strony potencjalnych gości.

Organizując uroczystą inaugurację działalności hotelu należy zadbać także o coś dla ducha. Często takie uroczystości są uświetniane przez występy postaci znanych ze świata show-biznesu. Dobrze, aby zapraszana przez nas gwiazda nie była specjalnie kontrowersyjna, a uwagę przybyłych skupiała swoją muzyką a nie skąpym strojem. Liczy się wysoki poziom artystyczny występu, jednocześnie nie możemy zapominać o repertuarze. Słowa piosenki mogą mieć tutaj spore znaczenie. Równie ważny będzie rodzaj muzyki wykonywanej przez artystę. Zaproszenie, nawet uznanego, zespołu heavymetalowego na otwarcie hotelu, który chce się kojarzyć gościom z odpoczynkiem w dobrych warunkach, raczej nie zakończy się sukcesem. Zwraca na to uwagę m.in. Gheorghe Marian Cristescu. "Jeśli chodzi o zapraszanie gwiazd, właściciele obiektów często podejmują decyzje patrząc na pierwsze strony kolorowych pism. Oczywiście celebryci przyciągną do nas w przyszłości klientów, ale ponownie chciałbym zwrócić uwagę na tę wyjątkową atmosferę, którą każdy hotel powinien wytworzyć. Nazwisko zaproszonego gościa musi do niej pasować, w przeciwnym razie narażamy się na to, że dziennikarze, a za ich pośrednictwem również nasi potencjalni goście, wyczują nutkę fałszu i nie przekonają się do wizyty w naszym hotelu" - przestrzega.

"Oczywiście niezwykle istotna jest atmosfera, a ją buduje oprawa artystyczna wydarzenia. Pod kątem muzycznym wybór powinien być w miarę uniwersalny, naszymi gośćmi będą bowiem najczęściej osoby w różnym wieku, o odmiennych gustach muzycznych. Jednocześnie nasza gwiazda swoją muzyką powinna oddać atmosferę, jaką chcemy tworzyć wokół nowego hotelu. Klasa gwiazdy musi być przy tym odpowiednia a występ grany na żywo. Nowy Park Hotel Diament w Zabrzu ma być oazą, miejscem odpoczynku i wyciszenia po dniu spotkań biznesowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na formę kameralnego koncertu Doroty Miśkiewicz" - dodaje Andrzej Kłapyta.

Jak się okazuje, nie wszyscy hotelarze uważają za konieczne zapraszanie gwiazd na otwarcie hotelu. Występy artystyczne mogą z powodzeniem zostać zastąpione przez innego rodzaju atrakcje."W Polsce otworzyliśmy już 3 hotele w Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Uroczystych inauguracji nigdy nie prowadziły gwiazdy czy też osoby znane z pierwszych stron gazet. Staramy się przede wszystkim znaleźć ciekawy motyw przewodni, związany z miastem, w którym otwieramy hotel i wokół niego budować wszystkie atrakcje" - zapewnia Beatrice Bouchet, która równocześnie zwraca uwagę na to, że program nie powinien być przeładowany. "Przewidziany program artystyczny lub niestandardowe atrakcje - niespodzianki nie powinny być zbyt absorbujące. Dzięki temu goście będą mieli czas na kuluarowe rozmowy oraz zapoznanie się z ofertą hotelu" - zauważa.

Wszystkie atrakcje przygotowane przez hotelarzy są oczywiście bardzo istotne, jednakże, jak to w każdym hotelu, najważniejsi są goście. Kogo zaprosić na uroczyste otwarcie? "Zapraszamy przede wszystkim osoby, które od samego początku zaangażowane były w realizację projektu kolejnego hotelu B&B w Polsce. W gronie tym znajdują się więc przedstawiciele sieci odpowiedzialni za rozwój, kwestie techniczne i wyposażenie, ale też architekci i projektanci, generalny wykonawca oraz przedstawiciele firm współpracujących. Zaproszenia na tak ważne dla nas wydarzenie kierujemy również do przedstawicieli władz danego miasta, naszych największych klientów i kontrahentów oraz pracowników hoteli z sieci B&B z innych miast. Nie zapominamy też o przedstawicielach firm z danego miasta, czyli naszych potencjalnych klientach,  którym chcemy zaprezentować nasz hotel i jego udogodnienia" - informuje prezes B&B Hotels Polska.

"Otwierając dziewiąty hotel świętujemy kolejny sukces, który pomogli nam osiągnąć nasi partnerzy. Myślę tu nie tylko o naszych klientach, zarówno indywidualnych jak i biznesowych, ale także o organizacjach działających na rzecz społeczności regionu oraz przedstawicielach lokalnych władz i mediów. Nie może ich zabraknąć podczas uroczystości otwarcia. Oczywiście ważne jest, aby przy okazji otwarcia zaprezentować hotel obecnym i potencjalnym klientom, czyli firmom z regionu oraz z kraju czy z zagranicy, które będą korzystały z naszych usług w przyszłości" - dodaje wiceprezes sieci Hotele Diament S.A.

"W portfolio Zdrojowej Invest znajdują się głównie condo hotele w miejscowościach wypoczynkowych, które w oczach gościa niczym się nie różnią od standardowego hotelu. Niemniej zarządca obiektu dodatkowo jeszcze musi dbać o dobre relacje z właścicielami poszczególnych pokoi, którzy nabyli jednostki mieszkaniowe aby czerpać z nich zyski i wypoczywać w ramach pobytów właścicielskich. Otwarcie nowego hotelu oraz późniejsza celebracja tego faktu, to z reguły ważne wydarzenie nie tylko dla operatora, ale również dla właścicieli apartamentów. Dlatego całkowicie naturalnym wydaje się umieszczenie na górze listy z gośćmi zaproszonymi na otwarcie obiektu właśnie właścicieli, którzy poprzez umowy wynajmu związani są z operatorem na długie lata. Dodatkowo można włączyć aktywnie w program eventu osoby, które kupiły apartamenty, dzięki czemu poczują się jak prawdziwi gospodarze, którymi rzeczywiście są" - wskazuje dyrektor operacyjny sieci Zdrojowa Hotels Paweł Chmielnicki.

Przygotowanie uroczystości otwarcia hotelu to niemałe wyzwanie logistyczne. Wszyscy pytani przez nas zgodnie uważają, że jeżeli nie posiadamy doświadczenia w organizacji tego typu imprez, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych agencji eventowych lub pr-owych. "Ich świeże pomysły są naprawdę bardzo pomocne przy planowaniu takich wydarzeń, jednak nie należy zapominać, że to rolą hotelarza jest dbanie o zaznaczenie w tym wydarzeniu charakteru jego obiektu" - konkluduje Gheorghe Marian Cristescu.

Jak widać hotelarze mają wiele sposobów na nadanie uroczystości otworzenia hotelu odpowiedniej oprawy. Każdy z naszych rozmówców zwracał uwagę na coś innego, istotnego z jego punktu widzenia, można doszukać się także wspólnych punktów w wypowiedziach ekspertów. Dzięki połączeniu tych stanowisk można uzyskać ogólny obraz tego, na co należy zwrócić uwagę przy organizacji takiej uroczystości.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
hotel otwarcie sieć hotelowa B&B Hotele Diament Best Western Zdrojowa Hotels uroczystość gwiazda szef kuchni
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję