
Aparthotele coraz popularniejsze także w miastach
Do niedawna inwestycje typu condo rozwijały się w kurortach. Dziś ten trend przenosi się do największych polskich miast.
Z raportu portalu InwestycjewKurortach.pl wynika, że obecnie w budowie jest już blisko 2 500 takich lokali, i ta liczba stale rośnie.
Jak dotąd lokale na wynajem krótkoterminowy powstawały głównie w miejscowościach turystycznych. Zakup takiego lokum związany był zazwyczaj z chęcią posiadania drugiego mieszkania nad morzem lub w górach. Od niedawna można stać się posiadaczem takiego apartamentu również w mieście. Inwestycje w segmencie condo w polskich metropoliach to nowy trend na rynku nieruchomości.
Jak wynika raportu portalu InwestycjewKurortach.pl "Aparthotele i apartamenty na wynajem krótkoterminowy w największych polskich miastach" w chwili obecnej w budowie lub planach jest 22 inwestycji sprzedawanych w systemie condo. W sumie ponad 2 500 pokoi
i apartamentów, co oznacza, iż rynek w miastach na przestrzeni 2-4 lat dorówna wielkością segmentowi condo nad morzem i w górach. Nowe aparthotele powstają głównie w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, ale zapowiedziane są też inwestycje w Łodzi, Lublinie, Częstochowie.
Powodów pojawienia się takich inwestycji w miastach jest co najmniej kilka. Deweloperzy mieszkaniowi dostrzegli w tym nowy pomysł na sprzedaż lokali. To również nowy, alternatywny sposób na inwestowanie na rynku nieruchomości. Sprzyja temu m.in. spadek atrakcyjności klasycznych form lokowania środków takich jak lokaty, giełda czy fundusze. Rozwojowi tego rynku pomaga też intensywny w ostatnich latach rozwój turystyki w Polsce, co potwierdzają statystyki - ocenia Marlena Kosiura, ekspert portalu InwestycjewKurortach.pl
Jej zdaniem pojawienie się inwestycji condo w miastach to również kolejny krok do profesjonalizacji rynku i jego przemiany w typowo inwestycyjnym kierunku. Zakup apartamentów na krótkoterminowy wynajem traktowany jest przez indywidualnych inwestorów jako forma czerpania zysków. Dlatego każdy świadomy inwestor zakup nieruchomości poprzedza finansową kalkulacją potencjalnych zysków i strat.
Według Tomasza Bociana, dyrektora ds. nieruchomości Gerda Broker standardy na rynku condo dopiero się kształtują. Bezpieczeństwo takich inwestycji zapewnia współpraca z profesjonalnymi podmiotami oraz operatorem. Gwarantuje to właścicielowi pełną bezobsługowość, co powoduje, że nie musi się on w nic samodzielnie angażować oraz pozwala na uzyskanie stabilnej stopy zwrotu z inwestycji - wyjaśnia Bocian. I jak ocenia, obecnie jest dobry moment, aby inwestować w nieruchomości na wynajem krótkoterminowy w miastach.
Warto jednak kierować się określonymi czynnikami, które razem tworzą zupełnie nową jakość na rynku condo. To przede wszystkim dobra lokalizacja w centrach miast, gdzie sezon turystyczny i biznesowy generuje duży popyt na usługi hotelowe przez cały rok. To także profesjonalny operator zarządzający nieruchomością, który pozwala utrzymać wysoki wskaźnik obłożenia. Ważna jest również infrastruktura w danym obiekcie: restauracje, kawiarnie czy zaplecze usługowe jak SPA - podsumowuje Tomasz Bocian.
Przykładem takiej inwestycji w dużym mieście będzie Wrocław City Center - czterogwiazdkowy hotel na łączną liczbę 64 pokoi, który w 2018 roku stanie w centrum. Będzie to jedyny we Wrocławiu obiekt sygnowany marką Best Western Premier, oraz pierwszy w Polsce obiekt w dużym mieście z pokojami oferowanymi w systemie condo zarządzanymi przez profesjonalnego zarządcę hotelowego - Dobry Hotel. Inwestorem jest spółka Gwarna Wrocław, należąca do grupy kapitałowej Gerda Broker.
Zakup nieruchomości w condohotelu wiąże się obecnie z wydatkiem od 8 do 16 tys. zł za mkw. netto. To ceny za lokale w pełni wykończone, gotowe do wynajmu. Pokazywane w materiałach promocyjnych lub zapewnione umową poziomy zysków wahają się
w przedziale od 6 do blisko 9 proc. rocznie. Każdy z deweloperów jednak ma swoje własne, szczegółowe warunki wyliczania i wypłacania zysków właścicielom. Wobec rozwoju rynku, braku standardów i pojawieniu się konkurencji kluczowe dla kupujących powinny być nie reklamowane zyski, ale pewność inwestycji - podkreśla Kosiura.
Z raportem "Aparthotele i apartamenty na wynajem krótkoterminowy w największych polskich miastach" można zapoznać się poniżej.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20161201_raport_aparthotele_condohotele_miasta_jesien_2016.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Kto wybierał małe obiekty noclegowe w 2024
Ilu turystów odwiedziło
Ceny w biurach jak przed dwoma
ETC: Silne wzrosty w europejskiej turystyce w I
Mniej miast, więcej tlenu -wzrost zainteresowania wypoczynkiem na łonie
Starsze aktualności:
Problemy po upadku niemieckiego
Które paszporty są najsilniejsze na
Dodatkowe środki na Podróże z klasą rozeszły się w 4
Grecja coraz popularniejsza, także przed
KE publikuje nowe wytyczne dot. praw
Branża noclegowa niegotowa na Lex
Wracają umiarkowane wzrosty cen wyjazdów
Renesans gastronomii na Pomorzu
Rzeczniczka MŚP apeluje o podniesienie kwoty limitu zwolnienia z
Kraków powołał nocnego
Rosną przychody greckich firm
Ogrody Łazienek Królewskich częściowo
Ułatwienia przy zatrudnianiu nowych pracowników
Promocja agentów ważniejsza od promocji oferty?
Będzie spora transakcja na rynku lotniczym?
Zatrzymano sprawcę fałszywego alarmu bombowego w Modlinie
Sphinx otwiera nową restaurację w Gnieźnie
PZOT: Coraz większe spadki sprzedaży
Będą utrudnienia na francuskich lotniskach
Jakie wyniki osiągnęły linie Ryanair i easyJet w kwietniu 2016 r.?
Ryanair poleci z Krakowa do Belfastu
Ponad 100 osób wyszło z restauracji nie płacąc rachunku
Nowe połączenia Czech Airlines
Jakie są wielkanocne plany polskich turystów?
TUI rozpoczyna sprzedaż oferty zimowej
Kiedy koniec korków na Zakopiance?